fialka voňavá fialka voňavá komentáře u knih

Skleněný klíč Skleněný klíč Samuel Dashiell Hammett

Kniha z anglického originálu vyšla v r. 1972.Tato detektivka nám odkrývá masku otců a policejních sborů.Je to příběh vraždy syna ambiciozního senátora. Nepsané zákony této záludné džungle. Velmi poutavá kniha nás provází světem podsvětí.

14.06.2013 4 z 5

Muž v mlze Muž v mlze Agatha Christie

Tato kniha je výborem z jejích nejlepších detektivních příběhů.Obdivuhodné výkony hercula Poirota a slečny Marplové, manželů Beresfordových, detektiva Parkera Pynea můžeme posoudit ve 20 povídkách. nejvíce se mi líbily povídky Druhý gong, Vražda krejčovským metrem Tony a Pentlička - Muž v mlze, Záhada na regatě Stín ve skle a Znamení na nebi. A. Christie nelze nepřečíst, její detektivky jsou skvělé.

Ponorka Ponorka Thomas N. Scortia

(SPOILER) Tento thriller nás zavádí na pokraj 3.tí svět. války. Členové posádky nejničivější ponorky světa s názvem Aljaška jsou vehnáni do situace, kdy si mají myslet, že během jejich plavby vypukla 3.svět. válka. Román nás seznamuje se soukr. životem členů ponorky. Děj je velice napínavý a kniha určitě stojí za přečtení.

Dívka, moře a noc Dívka, moře a noc Jacques Sternberg

(SPOILER) Hlavní aktér této knihy se zamiluje do zcela zvláštní dívky Sofie. prožije milostnou avantýru i s vdanou Juliette. Sofie má však zvláštní úkol a sice, že hlav. hrdina ztrácí paměť. mísí se zde skutečnost s fantazií. Tato kniha je považována za nejlepší Sternbergův román. Román, který jsem četla já vyšel již v r. 1976. četla se mi dobře, mohu doporučit.

10.06.2013 3 z 5

Mayday Mayday Thomas H. Block

(SPOILER) Sledujeme napínavý děj na palubě letadla Straton, jehož trupem proletěla vojenská střela. Řízení se ujal pilot - amatér, který spolu s letuškou a jednou holčičkou překonali tuto strastiplnou cestu a přistáli. Strhující kniha, která se čte jedním dechem.

Prométheus v plamenech Prométheus v plamenech Thomas N. Scortia

(SPOILER) V sev. Kalifornii se dokončuje gigantická stavba - největší atom. elektrárna na světě. Ředitel elektr. se snaží prodloužit termín jejího spuštění. Dílo má být předáno veřejnosti ve stanovený termín. Dochází k nejhoršímu : elektrárna selhává. Sledujeme drama jednotlivců i celé stavby. Připomnělo mi to Černobyl. Četla se dobře,ale když si člověk uvědomí, co by nastalo, kdyby to byla skutečnost, tak na něj padá hrůza.

Případ Tristan Případ Tristan Miloš Svatoň

Detektivní příběh dvou autorů zasazen do přitažlivého prostředí francouzské Riviéry a napínavého vyprávění se odehrává v Paříži. Do vzrušujícího děje je zakomponována velká láska, která vzdáleně připomene lyrickou báji o Tristanovi a Isoldě.V příběhu se rozvíjí také osud těch, co obchodují s narkotiky. jako většina detektivek je i tato velmi čtivá.

10.06.2013 5 z 5

My děti ze stanice ZOO My děti ze stanice ZOO Christiane Vera Felscherinow

(SPOILER) Děj se odehrává v západním Berlíně a hlav. hrdinka Christiana F. 14. letá dívka propadá postupně drogám. Dostává se až k prostituce, žije se svým přítelem Detlefem a je závislá na Heroinu. Její matka, jako by byla každá matka je zoufalá. Přítelky Christiany umírají, ona má také strach ze smrti.Nakonec ji matka vyrve z této společnosti. Ch. se schází s partou, která kouří marihuanu, není však již v nebezpečí života.Tyto otřesné zkušenosti by měly být poučením pro všechny mladé lidi. Kniha syrově život narkomanů ukazuje.

Memento Memento Radek John

(SPOILER) Radek John se svým hlav. záporným hrdinou Michaelem, nás provází hroznou cestou narkomanie. U Michala se rozjíždí celý proces odvykání droze. Jeho dívka Eva se také dostává do světa narkomanů, kriminálů a psychiatric. léčeben. Důsledky tohoto počínání jsou strašné.Nevěděla jsem, když jsem knihu četla, že se mě toto téma také dotkne a něco podobného budeme prožívat v blízké rodině. Doporučila bych přečíst tuto knihu povinně všem mladým lidem, aby si nezkazili svůj život.

10.06.2013 4 z 5

Mé dvě ženy Mé dvě ženy Patrick Quentin (p)

(SPOILER) Tato světová detektivka, ve které je hlavní hrdina Bill po neúspěšném prvním manželství si vezme za ženu Betsy, finančně zajištěnou z vyšších kruhů. Po 2 letech se znovu setká se svou bývalou ženou Angelikou. Angelika byla obviněna z vraždy svého divokého milence, neúspěšného spisovatele. příběh byl pro mě velmi napínavý. konec nebudu uvádět, tato svět. detektivka je i psycholog. studií.

Dotek lásky Dotek lásky Margaret Drabble

Autorka anglická prozaička zachytila ve své knize problémy dnešní mladé ženy. Hlavní hrdinka Rosamunda, zaměřena rozumově, je ctižádostivá ve svém povolání. V citové oblasti je typ ostýchavy. Čeká dítě s hlasatelem Georgem, kterému to však neoznámí. Po roce se sejdou a ona mu oznámí, že dítě je jeho. Tato problematika mě velmi zajímala a kniha se mi dobře četla a líbila se.

Věk slasti Věk slasti Petr Skarlant

Tento něžný osudový příběh 24. letého mladíka o nenaplněné lásce a smrti kamaráda hlavního hrdiny. Atmosféra plováren na Vltavě, student. hospůdek atd. prostě Praha první poloviny 60. let, příběh končí: příležitost k lásce se nevrací. Vracejí se jenom písně.Knihu jsem četla v r. 1987, takže už je to hodně dávno, ale kdo má rád Prahu, tak v knížce nasaje mimo jiné její atmosféru.

Smyčcový kvartet Smyčcový kvartet Virginia Woolf

Autorka je jednou ze spisovatelek, která stála u kolébky evropské prózy 20. stol. Uvádí čtenáře svými povídkami do kouzelného světa. Z podnětu - květina, letící volavka, skvrna na zdi. Knihu jsem ráda přečetla, i když mám raději jiné žánry, byla určitě zpestřením.

09.06.2013 4 z 5

Svatý opět přichází Svatý opět přichází Leslie Charteris (p)

Když si tuto knihu přečteme seznámíme se zde s několika anglosaskými detektivními příběhy, jejichž ústř. postavou je Simon Templar - pod přezdívkou "Svatý".Dostává se sice do rozporu se zákony a je trnem v oku policajtům. Je posl. dědic Robina Hooda.Mohu doporučit milovníkům detektivek.

09.06.2013 5 z 5

O divadle a tak podobně O divadle a tak podobně Karel Čapek

Úsměvná pojednání jak vzniká divadelní hra,divadlo je umění, tak jako válečnictví o hazaard, tak jako hra v ruletě. Autor popisuje lidi za scénou, pod ní i nad ní, kteří spolu táhnou a strkají tu káru dál. Kniha určitě stojí za přečtení pro toho, kdo navštěvuje divadelní představení i ten, kdo nenavštěvuje, alespoň se dozví něco o divadle.

09.06.2013 3 z 5

Kmotr Kmotr Mario Puzo

Tento román byl podle mých záznamů rok a čtvrt na seznamu bestsellerů v USA /rok 1968 vydán/,dostáváme se do prostředí mafie,tzv. sága rodu Corleonů, začíná svatbou dcery dona Corleona Conie. Rozvíjí se spleť osudů všech jeho synů,pojednává se zde i o obchodu s narkotiky, tím se rozpoutal obrovský boj gangů. Tato kniha opravdu stojí za přečtení a je pořád aktuální ve světové literatuře.

09.06.2013 5 z 5

Chléb na vodách Chléb na vodách Irwin Shaw

(SPOILER) Hlavními postavami jsou manželé Allen a Leslie a jejich 3 děti. Allen je středoškolský profesor, který patří k středním vrstvám, žijí vyrovnaným spokojeným životem. jednoho dne však jejich dcera zachrání život vlivnému advokátovi. Advokát Hazen vchází do jejich života. na jejich děti to však blahodárný vliv nemá.Allen prodělá infarkt odchází z velkoměsta do prostředí studentů. Jak kniha končí, zde záměrně nebudu uvádět. Kniha se mi velmi líbila.

08.06.2013 4 z 5

Oheň a bič Oheň a bič Dick Francis (p)

Světová detektivka z dostihového prostředí, pojednává o dopování koní, hlav. hrdina odjede do Anglie a tam se nechá najmout do nejhorších stájí a tam odhalí pachatele, kteří dopují koně. Dick Francis je skvělý autor a jeho knihy mě oslovily.

Požáry a spáleniště Požáry a spáleniště Jiří Švejda

(SPOILER) Hlavním mladým hrdinou je Lumír Brabec. Po ztrátě lásky Zuzany odchází do Ústí nad Labem za svým dlouholetým kamarádem Otakarem. Ocitá se tak v rodinném klanu Mašků. Nejstarší Mašek se nezařazuje mezi "vyšší vrstvu" nýbrž je zde tak, jako Lumír postava kladná. Do Lumíra se zamiluje Otakarova sestra Lída, která se chystá na obhajobu své dipl. práce. zháčkaná dcera z nejlepší rodiny chce Lumíra získat za každou cenu. Po aféře v podniku, kde pracuje Lumír i Otakar, rodina Mašků na Lumíra zanevře.Myslím si, že tato kniha má v české literatuře také své místo.

Druhý ostrov doktora Moreaua Druhý ostrov doktora Moreaua Brian Wilson Aldiss

(SPOILER) V úvodu knihy ztroskotal raketoplán, z jehož posádky se zachránil jen Calvert Madle Roberts státní podsekretář z Washingtonu. Z vody ho vytáhli bytosti se zvířecími podobami a s mluvenou řečí značně omezenou. Dostal se na ostrov, kterému vládl muž jménem Dart.Nezaujala mě sice jako některé jiné knihy, ale dala se přečíst.

08.06.2013 3 z 5