Finn69 Finn69 komentáře u knih

Hawksmoor Hawksmoor Peter Ackroyd

Hodně zvláštní kniha, postavená na prolínání dvou časových rovin jednoho Londýna. Dvacáté století je jako odraz osmnáctého, stavitel Dyer je podobně propojený se soudobým detektivem Hawksmoorem a obě roviny se neustále potkávají a protínají... Nečetlo se to nijak lehce, zejména ze začátku to chce nějaký čas, než se přizpůsobíte archaickému jazyku.
Dávám jen tři hvězdy, hlavně kvůli konci, který vyzní jaksi do ztracena. Byl to můj druhý Ackroyd a když to srovnám, Golem z londýnských doků se mi líbil přece jen víc.

27.01.2018 3 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Velmi a velmi mrazivá, bezútěšná antiutopie, podaná nám prostřednictvím deníku služebnice Fredovy (nebo Fredovy služebnice?), ženy připravené o muže, dceru, domov a dokonce i o vlastní jméno. Ta vize náboženské diktatury ve stylu "návrat ke křesťanským kořenům" je opravdu přesvědčivě děsivá. Když si navíc uvědomíme, že podobnými slogany se dnes ohání řada velmi populárních politiků, a to jak u nás, tak ve světě, nezbývá než se zamyslet, kam nás to taky může zavést...
Výborně, plynule napsané, nabýt toho chmurného tématu, řekl bych že to byla radost číst.
Jedna rada na závěr: rozhodně nevynechejte Historické poznámky.

20.01.2018 4 z 5

Pantaleón a jeho ženská rota Pantaleón a jeho ženská rota Mario Vargas Llosa

Vtipná a zábavná knížka, docela jsem se pobavil. O co jde? Nebohému poručíku Pantaleónovi je nadřízenými přikázáno postarat se o uspokojení sexuálně vyhladovělých vojenských posádek v Amazonii. Je to naprosto proti jeho přesvědčen i povaze, nicméně jako správnému vojáku mu ani nenapadne se rozkazu vyhnout. A sledovat, jak se smrtící efektivitou buduje erotický supereskort Pantalandia, je fascinující.
Čili verdikt zní: líbilo se mi to, bylo to originální a legrační, kdyby to napsal někdo jiný, dal bych asi i čtyři hvězdy. Od Maria Vargase jsem ale četl daleko lepší knihy....

18.01.2018 3 z 5

Až na popel Až na popel John Connolly

Charlie Parker má tentokrát menší morální dilema: klient, kterého má chránit před neznámým vyděračem, je odsouzený vrah, který kdysi zabil čtrnáctiletou dívku. Je to sice už dávno, ale víme jak skončila Charlieho malá dcera... a když se v okolí ztratí další dívka, věci se pořádně komplikují. Zvlášť když jde o příbuznou jistého mafiánského bosse.
Nechybí Angel s Louisem ani nespokojení duchové, má to svižný děj a hodně akce, docela to šlo. V rámci série bych to zařadil někam kolem průměru, čili tři hvězdičky.

16.01.2018 3 z 5

Ztracené duše Ztracené duše John Connolly

Charlie Parker tentokrát hledá příčinu záhadných sebevražd veteránů z války v Iráku, které zřejmě souvisí s pašováním starožitností a nakonec i s vyrabováním bagdádského muzea při invazi. Zajímavé téma, a jak už to tak u Charlieho případů bývá, zapletou se nám do toho brzy sumerští démoni a další podivné postavy, pohybující se mezi naším světem a podsvětím.
Děj plynule odsýpá, atmosféra je patřičně temná, postavy uvěřitelné, celkem mi z toho vychází jeden z nejlepších dílů série.

14.01.2018 4 z 5

Zabijáci Zabijáci John Connolly

Zabijáci se ostatním dílům série dost vymykají, je to takový Charlie Parker bez Charlieho Parkera. Ten má v téhle knize roličku jen epizodní, zato si dosyta užijete Louise s Angelem a dozvíte se ledacos o jejich minulosti. Pro mě osobně to vůbec nebylo na závadu, je to osvěžující změna, návrat z říše fantasy do pořádného thrilleru.

09.01.2018 4 z 5

Neodpočívej v pokoji Neodpočívej v pokoji John Connolly

Zase jedna čtivá detektivka? fantasy? thriller? horror? od Johna Connollyho, těžko říct kam to zařadit. Snad je to tohle všechno dohromady, prostě Charlie Parker jak jsme už zvyklí.
Dávám tentokrát "jen" tři hvězdy, Černý anděl se mi líbil přece jen víc.
Dvě věci mi trošku vadily: jednak nemám moc rád téma zneužívání dětí, jednak mi vadilo náhlé zjevení postavy Výběrčího (kde se sakra ten chlap vzal a jak to, že jsou s Charliem náhle staří známí?)

07.01.2018 3 z 5

Černý anděl Černý anděl John Connolly

Černým andělem Charlie Parker definitivně opouští detektivku a přechází na půdu fantasy, konečně už se tam docela důkladně podíval v Bílé cestě. Tentokrát je na stopě padlému andělu, ukrývanému od středověku mnišským řádem.
Není to vůbec špatné, navíc zápletka se z velké části točí kolem českých zemí - narazíte na odkazy na husity, Prahu, Kutnou Horu a zejména na známou kostnici v Sedlci (kam se budu muset urgentně podívat).

01.01.2018 4 z 5

Bílá cesta Bílá cesta John Connolly

Vražedná povaha se mi líbila víc, tohle bylo už na můj vkus trochu překombinované a natahované. Napětí a spád vystřídalo nadpřirozeno, možná na škodu výsledku.
Tím ale nechci říct, že je to úplně špatné čtení, za tři hvězdy stojí.

31.12.2017 3 z 5

Vražedná povaha Vražedná povaha John Connolly

I třetí díl se četl moc dobře, fanouškům horroru můžu jenom doporučit. Temné, mrazivé, za pana Pudda by se nestyděl ani mistr King.
Čisté čtyři hvězdy si určitě zaslouží.

30.12.2017 4 z 5

Polibek smrti Polibek smrti John Connolly

Lepší než Na ostří nože, sevřenější a přímočařejší. Caleb Kyle je dokonalá obluda, atmosféra správně pochmurná, snadno se do děje vcítíte a zkrátka chytí vás to a nepustí. Snad bych jen vypustil ty mafiánské pasáže, přišly mi už docela zbytečné.

26.12.2017 4 z 5

Na ostří nože Na ostří nože John Connolly

Tahle série vypadá docela slibně, byť pro někoho to bude možná příliš krvavé...
Bývalý policista Charlie Parker je jako mstitel své rodiny určitě zajímavá postava a jeho záhadní společníci Louis a Angel také nejsou žádné šedé figurky. Děj je nabitý, snad místy až příliš, ke konci už je to možná trošku překombinované, ale v žádném případě to není nuda. Rozhodně zkusím další díly.

25.12.2017 3 z 5

Oddíl Oddíl Nick Cutter

Klasický béčkový horror, nic víc a nic míň, dokumentární vsuvky à la Kmen Andromeda nebo Carrie to nezachrání. Do vlaku nebo na pláž docela fajn, o moc víc od toho nečekejte.

20.12.2017 2 z 5

Nikdy o tom nemluv Nikdy o tom nemluv Kathy O’Beirne

Upřímně řečeno nevím, co si o tom myslet.
Příběhy kajícných Magdalének, tvrdě pracujících v klášterních prádelnách, se musí dotknout každého – a já nejsem žádná výjimka. Tahle kapitola irských dějin a zejména irské katolické církve je hodně odpudivá, těžko se chápe, že se něco takového mohlo v Evropě ještě před nedávnou dobou dít.
Na druhé straně, zejména první část knihy mi prostě nezněla pravdivě. A pokud je to celé zkreslené, je to špatně. Autorka na nás hrne jednu hrůzu za druhou, na světě nepotká nikoho mimo pedofily, kruté (nebo lhostejné) jeptišky nebo psychiatry dělající pokusy na dětech.
Je otázka kolik z toho se jí opravdu stalo, kolik toho měla z doslechu a kolik z fantazie … já fakt nevím. Nechci jí ukřivdit, ten příběh je opravdu drásající a brutální, problém ale je v tom, že čeho je moc, toho je prostě moc.
Takže jsem sedl k počítači a zeptal se strejdy Googla co on si o tom myslí. A co se stalo – znejistěl jsem ještě víc. Kathyin příběh popírají prakticky všichni, včetně jejích bratrů a sester, v útulku Máří Magdalény snad ani nikdy nebyla… za všechny třeba tady: http://www.dailymail.co.uk/femail/article-490977/Lies-Little-Miss-Misery--memoir-abused-girl-fake-says-new-investigation.html nebo https://www.theguardian.com/uk/2006/sep/23/books.booksnews
Opravdu těžko říct, a vzhledem k tomu že tady asi opravdu nejde o nějakou literární úroveň ale o to zda knize věřit či ne, nedávám ani žádné hodnocení.

14.12.2017

Prokleté domovy Prokleté domovy Ben Aaronovitch

Prostě další, opět vtipné pokračování případů Petera Granta, navíc tentokrát s docela překvapivým závěrem.
Asi mírně lepší než Šepot podzemí, ale bohužel pořád řada hluchých míst a spousta nedotažených nápadů, je to docela škoda. Snad se v dalším dílu autor konečně chytí za nos a něco s tím provede....

12.12.2017 3 z 5

Šepot podzemí Šepot podzemí Ben Aaronovitch

První dva díly se mi líbily víc, Šepot podzemí je jaksi nedotažený. Přitom je v něm spousta zajímavých nápadů, jenže bohužel jen nahrubo nahozených. Podzemní steampunková civilizace kopáčů tunelů pod Londýnem, z toho šlo udělat daleko větší pecku, vyloženě promrhaný potenciál...
Ale jinak pořád solidní oddychovka a rád si přečtu i další díl.

08.12.2017 3 z 5

Měsíc nad Soho Měsíc nad Soho Ben Aaronovitch

Líbily se mi už Řeky Londýna, tohle je ale ještě o kousek výš. Je vidět, že Aaronovitch už se ve svém Londýně pořádně zabydlel, postavy mají svou osobnost, všechno si pěkně sedlo, ten jazz do toho ... jo, moc příjemné čtení.

04.12.2017 4 z 5

Autorita Autorita Jeff VanderMeer

Za mě vynikající pokračování série, docela mě překvapují poměrně nízké známky které tu vidím. Možná je to tím, že Autorita se od prvního dílu docela liší, ten nám ukázal Oblast X zevnitř, teď ji vidíme z venčí. Ocitáme se na bizarní vědecké základně, kde podivínským vědcům diktátorsky vládne zástupkyně ředitelky. A zmizelou ředitelku přichází nahradit Šéf, který má ale problémy i s tím, jak šéfovat svému vlastnímu životu, natož tady...
Místy jsem si připadal jako v Twin Peaks, to panoptikum postav, podivná atmosféra, jen chybělo aby někdo prohlásil "Ohni, se mnou pojď!"
Super, honem sem s Adaptací!

25.11.2017 5 z 5

Blábol a jiné příběhy Blábol a jiné příběhy Neal Asher

Asher nikdy nezklame a ani tenhle výběr není výjimka. Jsou to nápadité povídky plné akce a sympatických oblud, přesně jak jsme u něj zvyklí.
Některé z povídek už jsem sice četl jinde, to ale nebylo na závadu, třeba "Sníh na poušti" jsem si rád připomněl.

18.11.2017 4 z 5

Meluzína, dívka jménem Ema Meluzína, dívka jménem Ema Ondřej Netík

Druhý díl je "dospělejší" než první a líbil se mi asi víc. Jen ten konec je otevřený možná až trochu příliš, doufám že ve třetím dílu najdu nějaké odpovědi...

16.11.2017 3 z 5