FireOfFilth FireOfFilth komentáře u knih

Setkání s Rámou (limitované vydání) Setkání s Rámou (limitované vydání) Arthur Charles Clarke

Jsem velice rád, že nakladatelství Argo knihu znova vydalo. Konečně jsem měl tu možnost knihu pořídit a přečíst.
Do sluneční soustavy se dostane těleso, které je prvně pokládáno za přírodní. Záhy zjistíme, že se jedná o válcové těleso, které je duté. Dostane jméno Ráma.
Následně je vyslána výzkumná expedice, která má blíže zjistit s čím máme dočinění.
Postupné odhalování Rámy je napsáno skvěle a čtenář chce vědět více a více. Člověk si ani nedokáže, takto gigantickou věc představit.
Vše je napsáno a poutavě a napínavě. Bohužel se samozřejmě nedozvíme vše, co bychom rádi.
Tento skvost určitě doporučuji všem milovníkům díla Clarka a také hard sci-fi obecně.
Hodnotím 80%

10.12.2022 4 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Tahle je kniha je povinnost! Protože Velký bratr vás vidí.
Velmi dobře vykreslený dystopický svět, který se možná pomalu stává realitou! Pozor aby někteří z nás nebyli vaporizování! Amen Georgi

29.07.2017 5 z 5

Pohádka Pohádka Stephen King

Tuto knihu jsem dostal k narozeninám a jedná se o první Kingovskou knihu, kterou jsem četl. Ano není to horor, který je nejvíce spojován s tímto autorem. Přesto jsem si tuto knihu neskutečně užil.
První cca třetina se příběh tváří velmi civilně a sledujeme mladíka, který pomáhá místnímu pánovi. Jejich vztah se postupně prohloubí a dozvídá se zajímavé informace. Tato část ať pro někoho nezajímavá se neskutečně dobře četla.
V další části knihy se náš hrdina dostává do jiného světa, kde začíná drsnější dobrodružství.
Kniha je sice obsáhlá, ale uteče dost rychle. Na konci skoro i slzička ukápla.
King mě velmi zaujal a budu muset zkusit nějakou další jeho knihu.
Hodnotím 85 %.

30.07.2024 5 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Úžasná psychojízda. Kdo čeká klasický horor, kde se vyskytují různé příšery či jiné nadpřirozeno, bude asi zklamán.
Celou knihu bych rozdělil do čtyř částí.
V první části hlavní protagonista objeví zajímavé dokumenty. V druhé části se seznámí přes svůj blog se dvěma lidmi a domluví si reálnou schůzku. Třetí část mapuje první výlet a čtvrtá druhý výlet.
Všechny tyto části jsou čtivé a napínavé.
Takže jak je psáno ke konci knihy, dávejte pozor aby se vám nestalo, že pro Vás už "dvě a dvě nebudou čtyři" a také aby jste se neoctli ve světě, kde se dvanáct píše jako deset.
Celkové hodnocení 90%

05.12.2017 5 z 5

Nonstop Nonstop Brian Wilson Aldiss

O této knize je nejlépe nic nevědět, tak si ji pak užijete opravdu nejvíce.
Celkově napsat o této knize něco, aby to nebyl spoiler je velmi těžké. Proto to zkusím velmi obecně.
Příběh je napsán tak, že hlavním hrdinů jsou postupně odkrývány záhady, které je tíží. Velmi čtivě je vykresleno jejich "putování". A na konci čtenář a hrdinové knihy zjistí, že všechno je ještě úplně jinak než to vypadalo.
Celkové hodnocení 95%

29.01.2019 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Úžasný jinotaj o vzkvétající společnosti, kdy lidé, kteří jsou hloupější (například zvířata, které neumí číst) a moc nerozumí, se velice lehce nechají oblbnout (změna znění 7 přikázání) a věří věcem, které jim nakukají vyšší orgány (projevy prasat). A propaganda a přesvědčování dokáže přesvědčit spoustu hlupáků k čemukoliv (Kuliš mohl za úplně všechno).
Líbila se mi scéna, kdy prasata vyšla z domu po dvou nohách a všichni nevěřícně koukali.
Další kniha s přesahem k hlubokému zamyšlení. Díky Georgi!
Celkové hodnocení 85%

10.12.2017 5 z 5

Architekt temna Architekt temna Marko Hautala

Hned na začátku musím říct, že mě k přečtení téhle knihy přesvědčili tři věci. Zajímavá anotace, vysoké hodnocení zde na databází, ale hlavně komentář čtenáře Rassmussen, který zmínil lovecrafta.
No a když jsem začal knihu číst, tak si mě získala takřka hned. Skvěle vystavěná atmosféra starého domu, hlavní postava, se kterou jsem se hned sžil. Třeba při čtení prvních stránek, kdy realitní makléřka provází Joniho domem, úplně jsem měl pocit jako kdybych tam byl a prohlížel si dům také.
Postupné odhalování střípků záhady je dobře dávkováno, a člověk se u čtení opravdu, ale opravdu nenudí a kniha mu nedá vydechnout. Největší highlight přišel v kapitole, kdy Joni poslouchá magnetofonovou pásku. To jsem opravdu četl s otevřenou pusou.
No a samotný závěr byla fakt lahůdka. Úplně jsem viděl jak si Joni svého otce vychutnává.
Takovýto typ hororu mám rád, žádní duchové či zombie nebo jiné laciné monstra, ale jakési pradávné, těžko pochopitelné a popsatelné zlo. Proto si mě také Lovecraft, či obecně lovecraftovský horor získal.
A přesně to mi tato kniha naservírovala a já CHCI další porci něčeho podobného.
Hodnotím 95%

26.05.2022 5 z 5

Mise Saturn Mise Saturn John Sandford (p)

U Saturnu je náhodou objeven neznámý objekt, po větším zkoumání je odhaleno, že se jedná o mimozemskou loď, tzn. novou technologii. Takže začne závod s časem, kdo ze světových velmocí tuto technologii získá.
Jedná se ryze čistou hard sci-fi jízdu říznutou politickým podkresem. Každá z lodí používá jiný pohon, laikům je to krásně vykresleno v jednom rozhovoru. Krásně je tu popsán vývoj pohonů a řešení celého systému, energetika, chlazení atd.
Celkově to působí hrozně realisticky zrychlování lodí, vliv gravitace planet, následné brzdění. Žádná pohádka jako třeba ve Star Wars.
Postavy jsou úžasné, neměl jsem s žádnou problém, byly velmi odlišné a každá měla něco do sebe. Nejvíc mě bavil Sandy Darlington a Crow.
Jediné co mě poměrně zklamalo bylo, že po objevení a prozkoumání mimozemského tělesa jsme se nedozvěděli více o jejich minulosti atd. Dozvěděli jsme se relativně dost, ale čekal jsem to hlubší.
Kniha má skvělý doslov od obou autorů, kde píší jak se snažili vše napsat realisticky, kde extrapolovali vývoj techniky 50 let dopředu. A hezky byl popsán problém raketového inženýrství.
Kniha se mi hodně líbila a můžu doporučit hlavně lidem, které baví technika.
Hodnotím 85%

10.07.2020 5 z 5

Tentokrát tu máme jedno s nejslavnějších děl P.K. Dicka. V jednom zásadním rozdílné, než které jsem od něj četl, není to o drogách, nehrají tu žádnou roli. Přesto i zde je hlavní hrdina držen v nejistotě, není to jako třeba v Palmeru Eldritchovi, kde pořádně nerozeznal realitu od halucina/snu. Zde hrají hlavní roli androidi. Rick Deckard je lovec androidů, které posílá na odpočinek. Avšak zjišťuje, že byl vyvinut nový model, který je opravdu těžko rozeznat od člověka.
Musím říct, že v určité části knihy dojde k velice zajímavému zvratu. Celkově v této části paranoia úplně tryskala.
A ke konci scéna s pavoukem opravdu perfektní.
Kniha se mi líbila, budu muset znovu zkouknout film a a porovnat.
Celkové hodnocení 65%

15.11.2019 4 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Velmi nadčasová kniha popisující svět, kterého zastihla katastrofa, vlastně dvě. Naštěstí hlavního hrdinu jedna z katastrof v podobě meteoritického roje, který oslepí většinu obyvatelstva, mine. Během několika momentů, kdy unikne z nemocnice, kde byl hospitalizován, zjistí, že něco není v pořádku.
Postupem času odkrýváme co stálo za druhou katastrofou v podobě chodících kytek, nazývaných trifidi.
Dále sledujeme hrdiny, kteří se snaží přežívat ve světě, kde je velmi málo vidomých jedinců a mnoho slepých.
Nejzajímavější myšlenky knihy jsou v podobě úvahy, zda přežívat ve větších skupinách a starat se o slepé. Určitě se mi líbilo uvažování hlavního hrdiny o kometě a následném meteoritickém roji, kdy popsal konspirační teorii o možném úmyslu obyvatele oslepit.
Kniha se mi velice líbila a doporučuji všem sci-fi a postapo fandům. Celkové hodnocení 95%

19.11.2017 5 z 5

Conan: Zrozen na bitevním poli Conan: Zrozen na bitevním poli Kurt Busiek

Conana znám pouze z filmů s Arnoldem, knihy mě nikdy nelákali, ale komiksová podoba mě zaujala. A musím říct, že tohle byla fakt pecka, i přesto, že to byl takový Conanův origin.
Jak název napovídá uvidíme tu jak se Conan narodí na bitevním poli, dále sledujeme jeho dětství, které je vykresleno poměrně podrobně a hlavně čtivě a zábavně.
Kresba Grega Rutha je boží a úžasně se k tomuto surovému příběhu hodí. Možná jsem smutný, že další knihy už nekreslil. Kresba je věc jedna, a druhá koloring, o který se postaral mistr barev, pan Dawe Stewart.
Na závěr tu máme epickou bitvu, která neskutečně šlape, dává smysl, člověk se krásně orientuje v jednotlivých panelech, prostě radost pohledět.
Jakožto i mě kniha Kolosální Conan minula, jsem rád že Comics centrum vydává tyto knihy klasicky, protože tuto záležitost by neměl minout žádný milovník fantasy.

04.03.2019 5 z 5

Solaris Solaris Stanisław Lem

Vítejte na planetě Solaris. Na planetě, kde jediná živá a myslící bytost je obrovský oceán. Tento oceán si žije vlastním životem a dokáže určitým způsobem komunikovat s vetřelci s planety Země.
Už při prvních pasážích knihy, kdy doktor Kelvin přistál na stanici Solaris, bylo jasné, že tohle nebude jen tak.
Děj knihy nám postupně odkrývá tajemství oné planety a seznamuje s jejími zákonitostmi.
Podivné chování ostatních vědců dodává celkové atmosféře na stanici velmi tíživý feeling. A celkově soucítíte s hlavní postavou, která stále zjišťuje, zda je při vědomí či spí.
Celkově musím zhodnotit, že tato kniha není určitě jednoduché čtení, některé pasáže jsou poměrně náročné a tím pádem ne tak zábavné.
Knihu bych určitě doporučil čtenářům sci-fi, kteří by rádi něco neokoukaného a originálního a nebojí se nějakého toho filozofování.
Celkové hodnocení 80%

04.12.2018 4 z 5

Zhroucený čas Zhroucený čas Blake Crouch

Po Temné hmotě jsem se těšil na podobný nášup a dostal jsem ho se vším všudy. Crouch opět dokázal, že umí překvapit a vybudovat velmi zajímavý a chytlavý příběh.
Sledujeme dvě postavy v různých časových období. Detektiva, který vyšetřuje záhadnou sebevraždu, která se týká jakési epidemie a doktorku, která má velmi ambiciózní vizi pomoct se zachováním vzpomínek při Alzheimerově chorobě.
Postupně se dozvíme, že doktorka Helena opravdu přišla s něčím úžasným a zároveň děsivým. Odkrývání příběhu a jejich detailů je prostě velmi zábavné.
Příběh neskutečně graduje až se dostává do biblických rozměrů. Ale už toho radši moc neřeknu, protože bych Vám zkazil zážitek s této skvělé knihy. Já můžu říct jen jedno, Blaku těším se na další počin.
Knihu hodnotím 90%

15.12.2020 5 z 5

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

Kniha o mentálně retardovaném Charlie Gordonovi, který dostane možnost přispět vědě. Proto podstoupí operaci, která ho má udělat "chytřejším", tzn. zvýšit jeho IQ. Tuto operaci předním podstoupili laboratorní myši a jedna z nich je Algernon.
Kniha je psaná v podobě pracovních hlášení, která Charlie píše. Je tu krásně vidět jak se hlášení mění v závislosti s narůstajícím IQ. První stránky se skoro nedají číst, celkové vyjadřování a gramatické chyby. Postupně jak se mu navyšuje IQ je text lepší a lepší. Tohle je opravdu úžasně zpracované, ale hlavní dík patří překladateli Richardu Podanému, protože bez něj by to takhle úžasné nebylo.
Ale hlavní myšlenka příběhu nám říká, že být chytrý neznamená vše, nemusíte být oblíbený či populární, kdežto když jste třeba "hloupí" můžete být šťastnější.
Celkově kniha přináší spoustu úsměvných momentů, hlavně v začátku knihy, kdy je Charlie stále hloupý. A bohužel konec je zase dost smutný, skoro až mi to vehnalo slzy do očí.
Tahle kniha na mě udělala hodně velký dojem a měl by si ji přečíst každý. Protože obsahuje opravdu spoustu témat a věcí k zamyšlení.

06.10.2019 5 z 5

Pád Hyperionu Pád Hyperionu Dan Simmons

Musím říct, že druhá část mě bavila o něco více. V první jsme si představili jednotlivé postavy a pochopili svět.
V této knize válka mezi Hegemonií a Vyvrženci takřka vře a zoufalství hlavních vůdců je na místě. Většina postav je prostě božích, hlavně samotný John Severin a samozřejmě obávaná bytost, Štír. Dočkáme se tu spoustu Wow momentů a twistů. Takže všechno možná bude jinak, než se na první pohled zdá.
Druhá část Kantosu Hyperion opravdu skvěle vygradovala, vysvětlila poměrně dost otázek. Byl to opravdu zážitek, i když to nebylo úplně lehoučké čtení. Tuto sci-fi záležitost určitě doporučuji, hlavně těm, kteří hledají něco speciálního.
Celkové hodnocení 90%

29.06.2019 5 z 5

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

Tomuhle říkám pravá nefalšovaná vědecko-fantastická kniha. Příběh je velmi pozvolný, přesto mě to nějak nevadilo. Tajemství děje bylo pozvolna odkrýváno a nenudilo ani na minutku. Jakožto elektroinženýr musím uznat autorovu kreativitu v různých teoriích a zákonech, které se občas liší od skutečnosti. Po dlouhé době jsem třeba i navštívil internet a vyhledal si hvězdnou mapu, něco vyčetl a pak jsem měl radost, když mi kniha sdělila to stejné co jsem objevil. Celkové pojetí vysílání signálu do vesmíru a jeho reálné rychlosti doletu je skvěle reálné, asi až na to zesílení.
Zajímavá a dost netradiční kapitola byla o Operaci Ku-čeng, byla to příjemná změna skoro až v žánru knihy.
Určitě si chci přečíst další knihy této trilogie. Knihu bych určitě doporučil čtenářům, kteří hledají nějakou netradiční sci-fi knihu, která působí hodně realisticky.
Celkové hodnocení 85%

02.01.2019 5 z 5

Temná hmota Temná hmota Blake Crouch

O knížce jsem si moc nezjišťoval, věděl jsem pouze, že se jedná o hodně dobrou sci-fi. A samozřejmě o to víc mě kniha bavila a měl jsem z ní super zážitek.
První třetina knihy jsem jen tápal a říkal si co se to tomu Jasonovi sakra stalo. Poté jsme se dozvěděli o co jde. Další část byla stále super, ale v jiném slova smyslu, a člověk hrdinovi fandil jak mohl.
Posledních několik desítek stránek bylo opravdu šílených. A finále a samotný konec si musí každý přebrat sám.

Takže na závěr, knihu doporučuji všem, kteří mají rádi sci-fi, ale hlavně zajímavé knihy. Určitě je dobré NEVĚDĚT O KNIZE V PODSTATĚ NIC, tím si ji užijete nejlépe.

01.10.2017 5 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Po přečtení tohoto románu, kde máme vykreslen dystopický svět nejinak podobný jako od George Orwella, si člověk začne více vážit knih jako takových. V tomto světě jsou totiž knihy zakázány, ale bez knih není kultura. V tomto světě jsou všichni závislí na mušličkách do uší (rozuměj sluchátka) či telestěnách (rozuměj televizi). Když to tak člověk vezme, tak to skoro není o moc podobné jako dnes, kdy chytrá elektronika ovládá nás a ne my ji.

V hlavě mi ještě doznívají myšlenky této skvělé a hlavně nadčasové knihy, která vykreslila v podstatě podobu dnešního světa. Knihu by si měl přečíst každý povinně. Takže kdo nečetl alou pro ni!
Celkové hodnocení 95%

11.08.2017 5 z 5

Z masa a ohně Z masa a ohně Aleksandra Motyka

Zaklínače miluji, kupuji snad vše co ohledně něj vyjde. Samozřejmě tedy i komiksovou sérii. První díl byl fakt boží, temný, kresba tomu dávala skvělý dojem. Druhý díl byl v pohodě, ale byla to kopie z knihy Bouřková sezóna. Třetí díl byl už dost jiný, více herní.
Čtvrtý díl měl být také herní, ale bohužel se jedná o totální fail. Příběh jak ze školky a ta kresba taky bída. Možná k tomu neměli pouštět ty holky, hlavně tu Motyku!
Celkové hodnocení 35%

01.11.2019 2 z 5

Blackout – Zítra bude pozdě Blackout – Zítra bude pozdě Marc Elsberg (p)

Velice zajímavý a napínavý thriller o světě, který přijde o dodávku elektrické energie. Jak dnes víme všichni, na elektřině je závislé takřka úplně vše. Lidé nepřijdou pouze o teplo a světlo, ale i o dodávku jídla, zdravotní péči, hygienu.
Krásně je v knize popsáno čeho všeho se to týká.
Hlavní postava knihy, ital Manzano, postupně zjišťuje co je za příčinu onoho výpadku (blackoutu). Aniž bych spoileroval, je jasné, že zatím budou hlavně informační technologie, které se prostě dají hacknout a určitým způsobem zmanipulovat.
Kniha má velice svižný spád a čte se opravdu dobře. Některé věci jsou zjednodušeny a další trochu upraveny, jak zmiňuje sám autor v doslovu knihy.
Blackout doporučuji všem, protože tento příběh je velice blízko případné možné nepěkné realitě.
Celkové hodnocení 80%

08.09.2019 4 z 5