FireOfFilth FireOfFilth komentáře u knih

Vzpomínka na Zemi Vzpomínka na Zemi Liou Cch'-sin

Poslední díl této velkolepé ságy byl opravdu epický. Kniha je opravdu rozsáhlá a také nám nabídla spoustu a spoustu nápadů. Časově se tu pohybuje opravdu v širokém měřítku.
Máme tu další hašteření s Trisolarani. Poslechneme si tu skvělé pohádky od Jüna Tchien-minga, které jsou tak skvěle postavené a samozřejmě skrývají svá tajemství. V hlubokém vesmíru kam v minulé knize zmizely Gravity a Blue Space se dozvíme o nových rozměrech universa.
Celkově příběh obsahuje takových zvratů, že člověk opravdu snad ani s jedním nepočítal. Čtenář tak jede příběhem a říká si kam to asi bude pokračovat, a ono prásk ho, a děje se úplně něco jiného co fakt nečekal. Toho tu je opravdu mraky.
Jedná se samozřejmě o HARD Sci-fi tzn. že tu máme spousty a spousty technických popisů, které mě osobně baví nejvíce.
No a samotný konec jde až za chápaní samotného člověka.

Krátký úryvek:
"To by bylo zbytečné. Bunkr je k ničemu." Cchao Pin sklopil zrak.
"Jak daleko je fotoid od Slunce?" chtěla vědět Sin.
"Žádný fotoid není."
"Tak co jste objevili?"
Cchao Pin se chraplavě rozesmál. "Stvrzenku."

Po dočtení této trilogie musím jednoznačně říct, že se pro mě jedná o jednu s nejpropracovanějších a nejlepších knih co jsem kdy četl.

22.04.2019 5 z 5

Batman: Můj Temný princ Batman: Můj Temný princ Enrico Marini

Tuhle knihu jsem si původně ani pořizovat nechtěl, říkal jsem si zase další Batman, sice ne od klasických tvůrců, ale ... . No a po jeho přečtení musím říct, jsem rád, že jsem tomu dal šanci.
Co zaujme na první pohled je úžasná kresba/malba dělaná poctivým tradičním řemeslem, vodovkami. Nejvíce se mi líbily pohledy na město.
Příběh je sice docela jednoduchý, ale za to skvěle zvládnutý, opravdu mě nenudil ani na chvíli. Možná mě trošičku štvali pletky Jokera s Harley, ale dalo se to vydržet.
Akční panely jsou tak dokonale přehledné a přitom dynamické. Tohle čtenář chce vidět!
Opravdu jsem z toho nadšen, velké osvěžení od klasicky zpracovaných Batmanů, které mě už prostě nudí.
Celkové hodnocení 80%

13.04.2019 5 z 5

Apokalyptická suita Apokalyptická suita Gerard Way

Tento komiks jsem se rozhodl přečíst, až po té co jsem dokoukal seriál. Ten mě dost bavil, tak jsem si řekl, že by bylo dobré zkusit knihu.
Jako první co se mi na něm zalíbilo je kresba Gabriela Bá, která se hodně podobá kresbě Mike Mignoly. Některé prvky jakoby mu z oka vypadly. Toto považuji za velký plus.
Seriál si bere z tohoto komiksu dost, ale některé věci více rozvíjí, což je dost neobvyklé. Většinou jsou filmy/seriály osekány, tady tomu je právě naopak. Je to hlavně z toho důvodu, že komiks hraje hodně na akci a na nějaké velké vyprávění a poznávání postav tu není čas.
Ve své podstatě musím říci, že seriál se mi líbil více.
Celkové hodnocení 75%

08.04.2019 4 z 5

Upíří rytíř 1 Upíří rytíř 1 Pat Mills

Kdo má rád upíry, vlkodlaky, gotickou architekturu a celkově gotický styl. Je tady správně. V tomto příběhu se vydáme do samotného pekla, kde je několik frakcí, které udržují určitou rovnováhu sil. Jedna z hlavních frakcí jsou upírští rytíři. A k této se dostane hlavní hrdina Heinrich, který umírá na východní frontě. V pekle pak dostane nové jméno Requiem a relativně rychle se z něj stane solidní mašina na zabíjení.
V knize nalezneme spousty různých intrik a bojů jednotlivých frakcí. Je tu spousta odkazů na různé skutečné osoby jako třeba Hraběnka Báthory či Aleister Crowley.
Co je však na tomto komiksu nejlepší je kresba. Vlastně ne, malba! O ni se postaral Olivier Ledroit a je to krásná ruční práce s akvarely. Člověk se opravdu kochá jednotlivými detaily každého panelu. Úžasné jsou celostránkové výjevy různých lokací, kde vidíme gotickou architekturu a jiné monumenty. Lépe kreslený, pardon malovaný komiks jsem už dlouho neviděl.
Toto je opravdu pecka, a vypadá, že jeden z nej komiksů tohoto roku, jak příběhově tak hlavně graficky.

05.04.2019 5 z 5

Půlnoční cirkus Půlnoční cirkus Mike Mignola

Docela zajímavý příběh Hellboye z jeho mládí, kdy uteče z Ú.P.V.O. a objeví reklamní plakát na cirkus. Tak se na něj samozřejmě jde podívat a nestačí se divit co vše uvidí.
Graficky je tento komiks nakreslen úžasně. Klasická část Hellboye v Ú.P.V.O. je kreslena jedním stylem a část, kdy je v cirkusu jiným stylem. Tyto dva styly jdou krásně v harmonii a čtenářovo oko jen plesá.
Jedná se opravdu o jednohubku, takže v této knize ani klasickou záložkovou stužku nenajdete.
Celkové hodnocení 70%

26.03.2019 4 z 5

Batman / Želvy nindža 2 Batman / Želvy nindža 2 James Tynion IV

Druhý díl této crossoverové řady už nepůsobí takovým wow efektem jako první. Příběh je poměrně prostý, do světa želv vnikne Bane a začne úřadovat. Bohužel jak pro Batmana, taky i pro želvy je to docela oříšek. Bane je nadopován speciální verzí venomu a ještě k tomu má armádu.
Líbilo se mi jak byl Batman a jeho tým v oslabení a nevěděli si rady. Jinak se bohužel jedná o klasický superhrdinský příběh plný akce, která není špatná ale docela už nudí.
Kresba je velmi pěkná a k této sérii se docela hodí.
Kdo má rád Batmana a želvy ninja bude se určitě bavit, ale nečekejte žádnou přelomovou věc.

26.03.2019 3 z 5

Temný karneval Temný karneval Ray Bradbury (p)

Raye Bradburyho známe hlavně jako spisovatel science fiction povídek. Tato sbírka je však jiná, obsahuje povídky které se řadí do takzvaného žánru weird fiction. Povídky jsou hodně založeny na metaforách, obsahují až hororové prvky a groteskní zápletky.
Před každou povídkou je kratoučká předmluva, kde nám pan Bradbury řekne, kdy ho napadlo povídku napsat, co bylo nápadem ke vzniknu atd. Velmi užitečné informace, a hlavně čtenáři pak povídka dá větší smysl.
Kniha obsahuje dvacet pět povídek, z toho mě hodně bavilo a uchvátilo asi osm, zbytek je především průměr, neurazí, ale i nijak nenadchne.
Moji favorité:

Kostra - velice groteskní povídka o člověku, který zjistí, že má v těle kostru a je z toho úplně na prášky. Konec povídky je úplně skvělý.

Malý vrah - příběh o rodině, které se narodí dítě a začnou z něj mít obavy.

Kosa - úžasná metaforická záležitost

Vítr - další absurdní povídka o člověku, který má vsugerováno, že po něm jde vítr a chce ho dostat.

Ještě zmíním tyto povídky, které mě nebavily jako ty předešlé, ale chci je zmínit.

Čertík v krabičce - velice klaustrofobická povídka o synovi a jeho matce, zde si čtenář opravdu užije své fantazie.

Pojďte skákat panáka - povídka o divném učiteli a jeho žácích, která skončí velmi zajímavě.

Výše zmíněné povídky jsou top co tato sbírka nabízí a klidně bych se k nim vrátil. Zbytek bohužel už tak zábavný nebyl. Celkové hodnocení 75%

24.03.2019 4 z 5

Sherlock Frankenstein a Legie zla Sherlock Frankenstein a Legie zla Jeff Lemire

Kniha Sherlock Frankenstein nám přináší nový příběh ze světa Černé palice. Dodává hlavnímu příběhu určité nové a zajímavé informace, takže kdo čte Černou palici, tohle by neměl minout.
Celá kniha je zjednodušeně o tom, že Lucy (dcera Černé palice) věří v myšlenku, kdy její otec neumřel, ale pouze zmizel. Takže obchází jiné postavy, které by mohli mít nějaké informace. To je v zásadě všechno, ale přitom není. Každá postava, kterou navštíví má vlastní příběh, někdy opravdu i dost zajímavý.
Co mě bohužel nejvíc zklamalo je kresba Davida Rubína, která mě prostě nebaví. Ano už jsme ji mohli vidět v jedné části Černé palice: Zvrat. Tady se bohužel utvrdilo, že mě tento kreslíř opravdu nebaví.
On i příběh mě bavil, nebavil.

16.03.2019 3 z 5

Kostnice Kostnice Mike Mignola

Další kniha s lordem Baltimorem je tu. Tentokrát obsahuje dva větší příběhy, Pekelný vlak a titulní Kostnici. A rovnou můžu říct jedno, obě jsou jízda.
V prvním příběhu se vydáme do Budapěště, kde se objeví jakýsi vlak a samozřejmě jak následně zjistí, nejedná se o obyčejný vlak s obyčejným personálem. A konečně nám tu také dojde na střet se zaslepeným Duvicem.
V druhé části se podíváme do Kostnice, zde se Henry konečně dočká po čem celou dobu pátrá a že je to vyústění dosti emočně vypjaté a nenechá vás chladným.
Jak podotýká kolega DennisMoore, že se má v nejlepším přestat. Důvodem je úžasně zakončena tato kniha, která snad skoro nepočítala s pokračováním.
Na závěr napíši, že Baltimore je skvělý počin a přesně takovéto příběhy mám rád.

15.03.2019 5 z 5

Batman: Pod maskou Batman: Pod maskou Bill Finger

Po dlouhé době komiks s Batmanem, který mě opravdu bavil. Je pravda, že lidé, kteří už četli nějaký příběh s Red Hoodem a ví kdo se pod jeho maskou skrývá, nemusí být tento komiks tak zábavný. Já osobně jsem identitu znal a i tak jsem si to náramně užil.
Kresba je pěkná, ale nijak zvlášť nezaujme, taková tuctová, pro tento typ komiksů však klasická.
Kniha je plná napětí a akce, zábavných rozhovorů a postav, které většinou moc nevídáme.

Retro komiks opět pobavil. Jak píše kolega DennisMoore, Batman v roli vysokoškolského učitele je opravdu chuťovka.

Celkové hodnocení 90%

12.03.2019 5 z 5

Conan: Dcera pána mrazu a další povídky Conan: Dcera pána mrazu a další povídky Kurt Busiek

Další kniha z této série pokračuje tam, kde skončil nultý díl. Conan se vydává na sever do Hyperboree. Na vlastní kůži pozná co jsou hyperborani zač. Krásně tu máme popsanou historii této části země.
Příběh je krvavý a drsný. Avšak kresba Caryho Norda není tak surová jako v minulém případě od Grega Rutha. Zvykl jsem si na Norda docela rychle, ale stejně mi furt přijde Ruth lepší volba.
Tento komiks hodnotím o něco hůře než Zrozen na bitevním poli.
Celkové hodnocení 85%

11.03.2019 5 z 5

Conan: Zrozen na bitevním poli Conan: Zrozen na bitevním poli Kurt Busiek

Conana znám pouze z filmů s Arnoldem, knihy mě nikdy nelákali, ale komiksová podoba mě zaujala. A musím říct, že tohle byla fakt pecka, i přesto, že to byl takový Conanův origin.
Jak název napovídá uvidíme tu jak se Conan narodí na bitevním poli, dále sledujeme jeho dětství, které je vykresleno poměrně podrobně a hlavně čtivě a zábavně.
Kresba Grega Rutha je boží a úžasně se k tomuto surovému příběhu hodí. Možná jsem smutný, že další knihy už nekreslil. Kresba je věc jedna, a druhá koloring, o který se postaral mistr barev, pan Dawe Stewart.
Na závěr tu máme epickou bitvu, která neskutečně šlape, dává smysl, člověk se krásně orientuje v jednotlivých panelech, prostě radost pohledět.
Jakožto i mě kniha Kolosální Conan minula, jsem rád že Comics centrum vydává tyto knihy klasicky, protože tuto záležitost by neměl minout žádný milovník fantasy.

04.03.2019 5 z 5

Svět Edeny (limitovaná edice) Svět Edeny (limitovaná edice) Mœbius (p)

Výlet do šíleného světa, kde si nemůžeme být jisti, zda to co se odehrává je skutečnost či sen.
Moebiova mysl vytvořila šílený svět, který jak bylo řečeno, začal jako reklama na automobilku Citroen. Celkově pak příběh rozvinul do větších rozměrů. V jedné části se dostaneme do místa zvané Eden, kde nám hrdinové putují a poznávají její zákonitosti. Nakonec jsou odděleni a nastane pravé peklo, člověk opravdu začne ztrácet co je a co není skutečné.
Osobně moc kresbu Moebia rád nemám, je na mě taková moc dětská, tím ale nechci říct, že je špatná, právě naopak.
Celkově kniha určitě špatná není, ale má své slabší chvilky.

03.03.2019 3 z 5

Temný les Temný les Liou Cch'-sin

Ve druhé knize se lidstvo snaží vzchopit a začít něco podniknout proti příchozí invazi Trisolaris. Vznikne nám tu speciální projekt Mandala, do kterého jsou vybráni čtyři lidé. Nejvíce se příběh točí okolo jednoho, Luo Ťiho. Který v průběhu příběhu provede různé věci, které si člověk myslí, že k ničemu nevedly. Nakonec se dozvíme, že v podstatě vše co vzniklo okolo projektu Mandala se zúročilo.
Přibližně první dvě třetiny knihy se odehrávají v průběhu několika let. Poté dojde k docela zásadnímu časovému skoku, kde se nám svět ukáže v dost odlišném světle. V této době také do sluneční soustavy přiletí Trisolarická sonda, se kterou si užijeme spoustu legrace.
No a také se dozvíme proč se kniha jmenuje Temný les.
Opět je tato kniha psaná dost realisticky a hlavně technologicky, kde se dozvíme vše možné.
Těším se na poslední knihu!

03.03.2019 5 z 5

Liga spravedlnosti: Volání po spravedlnosti Liga spravedlnosti: Volání po spravedlnosti James Robinson

Začátek této knihy vypadal slibně a poměrně zajímavě, bohužel docela rychle začala nudit. Příběh je celkem jednoduchý objeví se nový nepřítel a začne všechny likvidovat. Green Arrow a Green lantern svolá pár kolegů a začnou jednat. Bohužel pro ně je nepřítel mazaný a velmi silný.
V příběhu potkáme staré známe i méně známe postavy a pro mě i jednu, o které jsem zatím neslyšel, Kongo Bill, bohužel dost nudná postava (prostě inteligentní gorila) a Starman, ten mě docela bavil.
Co je na této knize nejlepší je samotná kresba, konečně nějaká poměrně nová neokoukaná. I obálka je po dlouhé době hodně dobrá.

Retro komiks pojednává právě o výše zmíněném Kongo Billovi a jeho původu. Docela fajn záležitost, u které se člověk zasměje.

Celkově tuto knihu hodnotím 3,5*

17.02.2019 3 z 5

Prsten Nibelungův Prsten Nibelungův P. Craig Russell (p)

Tak takhle vypadá epická záležitost. Životní dílo P. Craig Russell je opravdu klenot a opravdu muselo dát obrovskou práci toto vytvořit, klobouk dolů!
Kniha obsahuje čtyři části.
Rýnské zlato (5*)
Valkýry (5*)
Siegfried (5*)
Soumrak bohů (4*)
První tři z nich mě hodně bavili, poslední závěrečná už tolik ne.
Tato kniha hlavně pojednává o získání moci nad všemi a to se dotyčným dostane pouze když získají onen titulní Prsten.
Máme tu krásně vyobrazen vznik a historii prstenu a pak samozřejmě jeho další roli v příběhu.
Kniha obsahuje spousty dialogů, které ve své podstatě nenudí a dávají určitý smysl.
No a je to vlastně taková učebnice germánské mytologie, která je hodně podobná té severské.
Kdo má rád fantasy příběhy s určitým přesahem toto doporučuji. Kdo rád nemá, tak musím stejně doporučit, protože toto je opravdu mistrovské dílo.

14.02.2019 5 z 5

Nepřemožitelný Nepřemožitelný Stanisław Lem

Moje třetí kniha od Lema a další zajímavá sci-fi záležitost. Tentokrát se toto dílo řadí do hard sci-fi, takže tu máme popis všech možných strojů a úkonů, někoho to může odradit, mě to baví neskutečně.
Opět jako v prvních dvou knihách (Planeta Eden a Solaris) tu máme střet lidské civilizace s mimozemskou. Lemova představa této "civilizace" je opravdu nadčasová a dokonale vymyšlená. Kapitoly, kde vědci hvězdoletu spekulují o tom jak pravděpodobně vznikla a funguje je opravdu dechberoucí.
Máme tu samozřejmě průzkumné mise a akční pasáže. Ale prim tu hraje právě ono snažení se ony "obyvatele" planety pochopit.
Na konci knihy máme dva doslovy, díky kterým čtenář získá další informace ohledně Lemova smýšlení a pojetí tohoto příběhu. Hlavně mluvím od doslovu Františka Novotného, po jeho přečtení u mě kniha stoupla ještě výš.
Celkové hodnocení 90%

08.02.2019 5 z 5

Orbital 3 a 4 Orbital 3 a 4 Serge Pellé

Uff, ještě, že to mám za sebou. První dva díly Orbitalu mě nějak zvlášť nebavily, ale tady už jsem opravdu trpěl. Ne, že by to bylo vyloženě špatné, třeba po stránce kresby to je hodně solidní a osobité.
Bohužel ten příběh mi přišel až zmatený a hektický. Člověk tak čte určitou část a docela ho to i baví a pak to skočí na další a k té docela solidní ho příběh už nezavede.
Možná bych toto odvážně nazval jako TRAILER Komiks. Někomu se to asi bude líbit, ale čtenář který hledá zajímavou scifárnu by se tomuto měl vyhnout.

08.02.2019 2 z 5

Asgard Asgard Xavier Dorison

Od tohoto komiksu jsem nečekal moc, pořídil jsem si ho hlavně kvůli chvále čtenářů, ale i z důvodu mé slabosti k Vikingům.
Ano jedná se o vikingské prostředí, krásně nám tu je nastíněna i severská mytologie, ale tento příběh by mohl krásně fungovat i bez toho. Jedná se o skvělé dobrodružství, máme tu u survival část. Prostředí se nám krásně mění, takže absolutně nenudí.
Musím říct, že mě Dorison už 2x zklamal, ale tady mě neskutečně potěšil. Kresba tohoto komiksu je opravdu pěkná a dá se říct neokoukaná, hlavně scény ve tmě jsou parádní, hra stínů a světel tu funguje na jedničku.
Kniha má velký formát, takže si ji užijeme na maximum.
Tento komiks mohu doporučit nejen fandům vikingů, ale hlavně čtenářům, kteří rádi skvělé dobrodružství!

03.02.2019 5 z 5

JLA: Nový světový řád JLA: Nový světový řád Grant Morrison

Docela solidní příběh o týmu "superhrdinů", kteří chtějí dobýt Zemi. Takže se samozřejmě rubou s JLA. Nic moc víc tu nehledejte. Kresba je poměrně tuctová, ale člověk se v ní dobře vyzná.
Druhý příběh Hvězdné sémě mě bavil více. Všem hrdinům na hlavu skočí "headcraby" (kdo hrál hru Half-life pochopí) a začnou je ovládat. A nechtějí nic víc než dobýt celý vesmír.

Retro komiks se mi dost líbil, byl plný super hlášek a hlavní nepřítel byl hodně netradiční a originálně pojatý.

Hlášky:
"Bééé! Já chci taky skateboard, co jede do kopce!"

"No to se podívejme! Metamorpho si píše vlastní pozvánku. To jsou mi ale móresy!"

03.02.2019 3 z 5