freejazz freejazz komentáře u knih

Rozhovory 1964 - 2009 Rozhovory 1964 - 2009 Vladimír Körner

pamatuji se, jak jsem se kdysi poprvé díval na Údolí včel. byl jsem z toho úplně na větvi. a každá další Körnerova kniha, kterou jsem vždycky přečetl na posezení a každý další film podle jeho příběhu mě utvrzoval v tom, že jde o opravdu výjimečnou osobnost.
žel, shrnout na jednu hromadu všechny rozhovory (a že jich nebylo málo) a předhodit je čtenáři nebyl nejlepší nápad. tolik pesimizmu, neradosti, jízlivosti a obviňování pohromadě, to snad nemůže dělat dobře nikomu.
přesto jsem to doklepal, i když četbu podobného ražení už si budu radši odpírat a osvěžím se nějakým kratším dílkem, jenom se dostat ke knihovně, která je zrovna teď lockdown v jiném městě:)

26.10.2020 3 z 5

... a nezabudni na labute! ... a nezabudni na labute! Peter Juščák

veľmi silný príbeh, pri ktorom do seba zapadajú dávno zabudnuté informácie. viem, čo tomu predchádzalo a tak klobúk dole, takúto knihu hocikto nenapíše.

01.10.2020 5 z 5

Život a dielo Ľudovíta Štúra Život a dielo Ľudovíta Štúra Ján Hučko

jeden z restov, ktorý prišiel na rad vďaka korone.
zaujímavé momenty zo života najznámejšieho slovenského národovca, zasadenie do historických súvislostí.
a zaujímavosť - to, čo sme sa v škole učili o demonštratívnom odchode študentov z bratislavského lýcea je tu spomínané ako margináálna záležitosť...:)
niekedy sa oplatí začítať sa aj do odbornej štúdie. dozviete sa napríklad, že zakladateľ modernej slovenčiny väčšinu svojich diel vydal v nemčine alebo v češtine, že výborne ovládal maďarčinu, bez ktorej by si v uhorskom sneme ani nezdychol, že bol autorom výnimočných myšlienok a iniciátorom nemenej výnimočných činov.
škoda predčasnej smrti Adelky, bolo by sa to snáď vyvíjalo inak. ale ak k tomu úmrtiu pričítame neustále policajné šikanovanie a dozor, mali by sme si spomenúť na iného prominentného väzňa c. a k. monarchie Karla Havlíčka Borovského. absolutistický štát sa vedel so svojimi oponentami vysporiadať drsne a jednoznačne.

čo ma na celej knihe mrzí a nemôžem jej dať 5 hviezdičiek je vpád leninizmu. namontovať hlúposti toho zločinca ešte aj do životopisu človeka, ktorý žil a zomrel dávno predtým, než sa to stelesnené zlo vôbec objavilo na zemi je teda riadna „úlitba bohom“. a urobiť zo Štúra socialistu, tak na to treba asi riadne zatmenie mysle. uznávam, že dielo bolo napísané v roku 1984 a revidované v roku 1988, ale vtedy už predsa nebolo treba písať o národnom dejateľovi z 19. storočia ako o prorokovi socializmu?!

28.09.2020 3 z 5

Miliónová faktúra Miliónová faktúra Jonas Karlsson

príjemná oddychovka, ale nakopne aj na premýšľanie o obyčajných veciach a momentoch, ktoré s odstupom času a z pohľadu iných ľudí dostávajú úplne inú váhu.

12.09.2020 4 z 5

Média, lži a příliš rychlý mozek Média, lži a příliš rychlý mozek Petr Nutil

ano, sama kniha je důkazem toho, co autor tvrdí - každého z přijímatelů jenom utvrdí v jeho názorech:)
jinak si neumím představit, že dneska ještě někdo myslící opravdu věří na Zemi jako plochou desku (i když se nedávno měla konat „vědecká výprava“, která měla tuto skutečnost potvrdit – kde jinde než v Americe:) nebo na cílené úsilí Bila Gatese zlikvidovat lidstvo pomocí očkování...
prostě jako materiál jsme nepoužitelní k serióznímu pokroku, zato kdejaká obskurnost je pro nás svatým grálem. tak jako nevěříme v Boha, nedáme dopustit na čakry a aury, vonné tyčinky a zaříkávání – protože Boha ještě nikdo neviděl (nabízí se mi známý výrok Bohouše z Dědictví, ale nechci vířit vášně:).
ale chvilku vážně – toto není první titul, zabývající se lidským chováním. a přesto nevidím nikde na scéně poučený postup při získávání lidí na svou stranu – poučený v pozitivním smyslu. protože lidé, kterým bych dopřál prostor, mně za pět minut unudí k smrti, nedovedou jednoduše, jasně a srozumitelně říci, o co jim vlastně jde. ovšem kdejaká cvičená opice z kdejakého rozpuštěného cirkusu ovládá masy prostinkými výkřiky bez hlubšího smyslu a významu (za všechny blbost, kterou vídám téměř denně na bilbordu u cesty: Nedovolíme vymeniť kostoly za mešity – a tato krávovina dostala ve volbách přes 8 % hlasů – naštěstí, protože kdyby víc, tak se z toho zjevíme).
proč?
asi to máme v sobě zakódované. je veselejší číst si Blesk, Aha, Nový čas nebo jiný tabloid, než vnímat třeba Hospodárske noviny. všichni přece manipulují, tak ať se u toho aspoň bavíme...
a stav diskusí v e-mediích stojí za všechny prachy. Češi se v nich vesměs představují jako národ hejterů a denunciátorů, v diskusích jde hlavně o to strhat autora článku, seřvat ostatní diskutující a nakonec se vyhlásit za krále, kterému nikdo nerozumí. každá debata se tak odkloní od podstaty a diskutující mnohokkrát přiznávají, že samotný článek ani nečetli – ale hlavně, že mají co k tomu říct... to je něco, k čemu není potřeba ruské trolly. opravdu, nežažil jsem nikde tolik náfuků, urážek, shazování a výsměchu jako na českých webech.

takže i když mi v knize občas schází dopovězení nakousnutého a občas se autor opravdu opakuje (to je ale vizitka odpovědného redaktora!), stojí toto dílko za přečtení – i s obsáhlým citačním aparátem, vždyť jen přečíst všechny zdroje, na které odkazuje autor by stálo za „A“ na zkoušce.

06.09.2020 5 z 5

Humor Humor Anton Heretik

s takým menom a v našich končinách sa môže seriózny človek zaoberať naozaj iba humorom. našťastie na veľmi vysokej úrovni a so schopnosťou presvedčiť aj laika, že téme rozumie. krásna kniha, výborný autor. škoda, že som ho zatiaľ nemal príležitosť stretnúť naživo. bolo by sa o čom baviť.
odporúčam, ak chcete získať základný vhľad do problematiky humoru, smiechu a komična v našom živote.

30.07.2020 5 z 5

Česká babička aneb Cizinec je našinec Česká babička aneb Cizinec je našinec Dietmar Grieser

príjemné čítanie, pri ktorom si človek uvedomí, že „cizinci“ vedia častokrát o „našincoch“ oveľa viac.
a fajn je aj ten spodný tón, v ktorom prevažuje hrdosť na pôvod a históriu.

04.07.2020 5 z 5

Bláznivý vesmír Bláznivý vesmír Robert Sheckley

vynikajúce poviedky. vyniknú o to viac, keď si človek uvedomí, kedy boli napísané. pretože chvíľami som mal pocit, akoby autor sedel niekde v kaviarni nablízku a iba opisoval, čo vidí v našej súčasnosti. samozrejme, bez kvalitného prekladu by to nebolo ono, ten si tiež zaslúži ocenenie.
odporúčam najmä čitateľom, ktorí zásadne nečítajú sci-fi. myslím si, že toto je kniha, ktorá dokáže tú zásadu vyvrátiť:)

27.06.2020 5 z 5

Mystifikátor Mystifikátor Márius Kopcsay

nejako mi to nesadlo. ako hovorí slovenská exilová mysliteľka súčasnosti: toto nie je moja šialka kávy...
dosť mi vadil prázdny vulgárny slovník a čo ma vyložene iritovalo boli ilustrácie. také neumelé blbosti sme si kreslili z nudy na strednej škole – a niektorí na oveľa vyššej remeselnej a umeleckej úrovni.

14.06.2020 3 z 5

Humboldtův dar Humboldtův dar Saul Bellow

sranda sem, sranda tam, ale čeho je moc, toho je příliš. hrdina honěný především svými stihomamy v nejbláznivější verzi ameriky, v době, kdy si myslela, že je opravdu středem země, centrem intelektu a kolébkou krásy.
neuvěřitelně užvanený opus.
v tomto případě mi nebylo ctí a svátkem číst Bellowa. občas se mi zdálo, že tohle přece nemohl napsat autor Herzoga nebo Hendersona...

14.06.2020 3 z 5

Olej do ohně Olej do ohně Hervé Bazin

nějak jsem se nemohl rozběhnout... a potom naopak zastavit:)
strhující dílko, sonda do vnitra šestnácti a půl leté dívky, zmítané láskou k oběma rodičům, ze kterých jeden miloval a druhý nenáviděl...
chvílemi úplně živé obrázky...

ovšem, kvalita knižního zpracování... spíš sprasování...

jinak edice KAPKA stála za čtení bez ohledu na to, jestli jste o autorovi už někdy slyšeli nebo vůbec ne.

17.05.2020 4 z 5

Psie modré nebo Psie modré nebo Jozef Medard Slovík

Na Orave som sa vyskytol skôr náhodou a ani som o tom nevedel. Ale táto knižka bola ako sprievodca. Všednými i nevšednými okamihmi. Naviac sú to príbehy písané s citom a láskou, často sa mi pri nich vynárali moje príhody u starých rodičov v úplne inom kúte.

04.05.2020 4 z 5

Koza Koza Vlado Bednár

bola to taká naša slovenská koza. koza nostra...
jedno z najlepších humoristických diel, aké som čítal. svojrázny, originálny pohľad na svet, brilantný štýl, schopnosť nebrať nič vážne. myslím, že napriek tomu, čo všetko Vlado Bednár popísal, toto bolo jeho kľúčové dielo a týmto vošiel do dejín literatúry.
a vôbec to nebol lacný príbeh...
čo určite stojí za zmienku, je slovník tejto novielky. Vlado Bednár, zberateľ fráz, floskúl a klišé, ktorý sa drží hesla čím prázdnejšie, tým lepšie, bohato čerpal z tej najprázdnejšej podoby dobového jazyka. oceniť by to mal každý, kto v tej dobe žil a čo len raz za čas chytil do ruky niektorý z tlačových orgánov ÚV, ROHu, SZM alebo hoci aj zväzu záhradkárov, neohrozeného predvoja robotníckej triedy.
a nezabudnuteľná óda na tretie nástupište bratislavskej hlavnej stanice... opäť, kto to nezažil na vlastnej koži, dokáže si aspoň matne predstaviť, aké kultúrno-spoločenské centrum vtedajšej doby to bolo!
jednoducho kniha, ktorú si treba prečítať, aby človek pochopil, čo sa písalo medzi riadkami a čím ľudia skutočne (ne)žili:)

16.04.2020 5 z 5

Paracelsus Paracelsus Wacław Gołembowicz

úžas. na to, že knížka vyšla v roce 1963, 3 roky po smrti autora, z jehož díla toho moc neznáme, a že se u nás objevila v roce 1975, v době absolutního běsnění normalizace je to něco neuvěřitelného. zřejmě cenzor nerozuměl tomu, co čte:)
protože mám už nějaké ty zkušenosti se socialistickou řemeslnou výrobou, ani mě moc nepřekvapilo, že jsem si knížku nemohl normálně dočíst, že jsou v ní svázané chybné archy, takže závěr vypadá jako noty na buben – jedna prázdná stránka za druhou, potom něco ke čtení, potom zase nic... takže asi budu muset investovat a pořídit si kompletní text někde z antikvariátu.

15.04.2020 5 z 5

Malíčky Malíčky Filip Florian

chvíľami som sa cítil ako v Kusturicovom filme. panoptikum postavičiek zaľudňujúcich ospalé mestečko kdesi na okraji sveta, ktoré z letargie vytrhne nález archeológov, aby rozohral miestnu podobu angažovaného boja - čiže boja o miestne korýtka. od mánie dozorujúceho prokurátora, ktorá pramení v dávnom nepríjemnom zážitku cez exkurziu do hrôz vlády vojenskej junty v Argentíne, popri ktorých vyčíňanie Securitates vyzerajú ako detské vojny na piesku a osudy vedľajších postáv občas ako z červenej knižnice... a samozrejme, nechýba tu láska, takmer v najčistejšej podobe.
celkovo je to vydarené dielko, ale netrúfam si povedať, či je to naozaj kľúčové dielo ostatných rokov, pretože s rumunskou literárnou scénou sa stretávam v prekladoch málokedy a neviem si predstaviť, ako by som ten zvukomalebne nádherný jazyk dokázal zvládnuť... jedine, že by som bol Nick Carter a chystal sa odhaliiť Tajomstvo hradu v Karpatoch a jeho pána Vlada Dragula:)

24.03.2020 4 z 5

Môj boj 3 Môj boj 3 Karl Ove Knausgård

je to čím ďalej, tým lepšie. už sa teším na štvrté pokračovanie.
tento diel je napísaný strhujúcim štýlom, uchváti čitateľa a nedá mu ani priestor na nádych.
a úplne naj bolo, ako to spustilo príval spomienok na moje vlastné detstvo.

07.02.2020 5 z 5

Steve Jobs: Zrodenie vizionára Steve Jobs: Zrodenie vizionára Brent Schlender

Na rozdiel od idealizovaných hagiografií a ód na „kľúčových“ ľudí zeme som mal príležitosť čítať plnokrvný obraz reálneho, často rozporuplného, ale vždy svojho génia, ktorý skutočne výrazne ovplyvnil prelom tisícročia.
výborne odvedená robota autorov. len tých fotografií mohlo byť viac.

06.02.2020 5 z 5

Vitaj doma Vitaj doma Lucia Berlin

je možné, že ak by Lucia Berlin žila ďalej, vznikne z týchto záznamov výborná séria pooviedok, pripadalo mi to ako poznámky na niečo veľké.
a listy? v niektorých sa naplno rozvinul autorkin talent, majú šťavu, sú dramatické, vypointované. a trčí z nich človečina.
smola je, že sa to dostalo von až po Manuále pre upratovačky, na ten toto dielko nemá. ale zároveň šťastie, lebo sa Vitaj doma dá použiť ako poznámkový aparát k Manuálu.
v každom prípade stojí za prečítanie a zaknihovanie vynikajúcej a dlho u nás neznámej autorky, ktorá určite nehrala druhé husle popri Kerouacovi či Hemingwayovi.

01.02.2020 4 z 5

Byť tak Bondom Byť tak Bondom Jana Pudláková

jedno, čo mi vadí na všetkých knihách, údajne určených dospievajúcim je, že hlavný hrdina je zvyčajne veľmi bystrý glosátor sveta, ktorý spoznáva a glosy idú občas zjavne až za reálne hranice jeho aktuálnych vedomostí...
v tomto prípade to nebolo až také vypuklé, ale občas ma vyrušovali až príliš stoické postoje a posudzovanie situácií s nadhľadom, ktorý jednoducho nervný pubertiak nemá šancu mať:)
inak je to veľmi čítavý a ľahko stráviteľný príbeh obyčajného školského roka obyčajného školáka s obyčajnými rodičmi a neobyčajnými príbuznými. zvlášť oceňujem, že tam nie je žiadna Samantha, Patrick, Ricky, Chloe a neodohráva sa to v Brvalom Hnise (Beverly Hills), ale sú tu Janovia, Jany, Dany, Milanovia, dokonca Lukáš a odohráva sa to v obyčajnom malom slovenskom meste.
mám však podozrenie, že takúto literatúru píšu dospelí, aby si ju prečítali iní dospelí... nasadím do knižnice, uvidím reakcie – a možno zmením názor.
v každom prípade je to dobre napísaná kniha.

16.01.2020 4 z 5

Nesmrtelný poutník 3: Planoucí pochodeň Nesmrtelný poutník 3: Planoucí pochodeň Leontina Mašínová

tretia časť je takmer rovnako rozsiahla ako prvé dve spolu, ale menšia plocha by to asi nedokázal podať komplet.
Komenský bol frajer a môžeme byť hrdí na to, že bol od nás.
okrem zaujatého rozprávania o životných osudoch J.A.K. je celá séria hodnotná aj zaznamenaním dobových reálií v Európe. a pre nás osobitne je zaujímavé, že Melantrich toto dielo vydal v roku 1969 - bol v tom zámer pomôcť pozdvihnúť ducha národa, zašliapaného do prachu boľševickým terorom?

11.01.2020 5 z 5