freejazz freejazz komentáře u knih

Povesti o hradoch I. Povesti o hradoch I. Ján Domasta

kedysi sme sa zabávali porovnávaním originálu s týmto copy-paste dielom. Lenže v rokoch 70. málokto vedel o diele Ľudovíta Janotu z 30. rokov, ktoré mapovalo všetky hrady na území Slovenska nielen povesťami, ale aj históriou a predovšetkým nádhernými ilustráciami. Domasta vyprodukoval iba plagiát, ktorý z neho urobil populárneho autora.

31.03.2019

Půlnoční pěšci Půlnoční pěšci Zdeněk Zapletal

nevstúpiš dvakrát do tej istej rieky. a ani Zapletalovi to nevyšlo. kto nečítal Půlnoční běžce, veľa vecí nepochopí.

14.03.2019 3 z 5

Murovaná drevenica Murovaná drevenica Ivan Lehotský

keby som už vo výzve nemal inú, tak túto určite hodím ako oxymoron v názve:)
výborné čítanie s nadhľadom človeka, ktorý veľa zažil, veľa spoznal, veľa vie a napriek tomu netrpí velikášstvom, ako je to v našich končinách zvykom.
citáty?
„Blahoslavení, ktorí nemali čo povedať a napriek tomu zostali ticho.“
„Na Slovensku sa v poslednom čase rozmnožili aj knihy mladých ženských autoriek a našli si svoje publikum. Obsah je pomerne jednoduchý: on a ona, k tomu ďalší on alebo ona, k tomu ešte zopár iných postáv a ich problémy v súčasnej spoločnosti... Nedovolím si teraz nejako kriticky hodnotiť tento druh literatúry, ktorý je rozšírený aj v západnej Európe, lebo takéto knižky sa mi zväčša nepodarilo dočítať. Keď sa ako čitateľ dostanem s hrdinkami románu do reštaurácie a na viac ako na jednej strane sa tam opisuje, čo všetko si objednali a čo všetko s tým-ktorým partnerom jedli a ďalšie stránky sa čítajú skôr ako jedálny lístok tej-ktorej reštaurácie, radšej knihu odložím. Nie preto, že by sa mi zbiehali na niektoré jedlo slinky, ale preto, lebo mám pocit, že autorka nemá čitateľovi čo povedať a chce ho predovštekým nakŕmiť.”

14.03.2019 5 z 5

G. B. Shaw: Jeho život a osobnost G. B. Shaw: Jeho život a osobnost Hesketh Pearson

nie je to prvá kniha o GBS, ale vlastne je to stále rovnaké. čítať o Shawovi je byť svedkom nekonečného radu anekdot a bonmotov. nesporne to bol jeden z najtalentovanejších ľudí, majster slova, ale...
plusom je určite, že knihu napísal auutor počas Shawovho života, osobne ho poznal a mnohé veci mohol s ním konzultovať.
ale...
dosť.
myslím, že ďalšiu knihu o Shawovi už čítať nebudem.

08.03.2019 4 z 5

Veľká potreba lampášov Veľká potreba lampášov Dušan Dušek

Dušek je láska na celý život. som veľmi rád, že mám príležitosť čítať jeho knihy ešte čerstvé. v tejto je mimoriadne príjemné listovať, lebo je najmä o ľuďoch, kamarátoch, je v nej veľa skrytých vyznaní, obdivu a úcty k tomu, čo robia a ako to robia ľudia, ktorých má rád. ideálne je čítať knihu v blízkosti internetu - vygúgliť si každé meno a prísť na to, že medzi Dušekom a ľudmi o ktorých a pre ktorých tieto príležitostné texty vznikali v priebehu 40 rokov, ba niektoré mali vročenie aj 1965...
a jeden citát:
„V kriku a zhone tohto sveta počujeme iba toho, kto hovorí úprimne, kto nás upozorňuje na niečo, čo sme ešte nepoznali, iba vtedy sme ochotní načúvať.“

24.02.2019 5 z 5

Hemingway Hemingway Boris Gribanov

Jedna z kníh, ktoré som čítal opakovane. Veľmi dobre spracovaný životopis asi najslávnejšišho amerického spisovateľa prvej polovice 20. storočia.

03.02.2019 5 z 5

Rajská záhrada Rajská záhrada Ernest Hemingway

neviem, či som od Hema čítal niečo slabšie. akoby to ani nenapísal on.

03.02.2019 3 z 5

Hemingwayové - Skrytá tvář jedné rodiny Hemingwayové - Skrytá tvář jedné rodiny John Hemingway

smutné čítanie. a divné konotácie k tomu, čo som už o Hemovi čítal. spomínam si na rozčarovanie z Rajskej zahrady... niektoré veci by sa zverejňovať nemuseli, nič neprinášajú, iba víria vášne a ťažia zo senzácie, resp. v tomto prípade pseudosenzácie.

03.02.2019 4 z 5

Vojna a mír I. díl Vojna a mír I. díl Lev Nikolajevič Tolstoj

dlho som to odkladal a keď som sa napokon do tohto obra pustil, trvalo mi veľmi dlho, kým som dokrivkal do cieľa. Tolstoj je klasika. ale už by som sa dnes do Vojny a mieru nepustil. a dokonca mi ani nechýba v knižnici.

27.01.2019 4 z 5

chcel by som sa raz ocitnúť v Hobitíně, mali by sme sa o čom rozprávať.

19.01.2019 5 z 5

Krstný otec Krstný otec Mario Puzo

hm, klasika. ale dnes už by som sa do toho nedokázal začítať.

19.01.2019 4 z 5

Fin Mika Waltari Fin Mika Waltari Markéta Hejkalová

výborná kniha. stále som sa vyhýbal Waltarimu, bral som to ako módnu záležitosť a rád som sa radil k tým, čo ešte nečítali Egypťana, tešilo ma to zdvihnuté obočie mojich spolubesedníkov:).
napokon som podľahol. a po prečítaní tohto dielka, plného faktov, detailov, zaujímavostí, ale predovšetkým hlbokého vzťahu k autorovi mám chuť siahnuť po Waltariho knihách „zo súčasnosti“. hádam ich pozháňam.

17.01.2019 5 z 5

Príbeh pána Letka Príbeh pána Letka Patrick Süskind

také smutno-milé pohladenie s krásnymi ilustráciami, ktoré podnecujú fantáziu.

11.01.2019 5 z 5

Kentaur Kentaur John Updike

Updike ma nikdy nesklamal, je to stálica. do Kentaura som sa začítaval ťažšie, ale potom to šlo jedna radosť. pekné prirovnanie - súčasný učiteľ ako kentaur - akoby nepatril do tohto sveta a jeho všedných starostí...

10.01.2019 4 z 5

Kniha Kniha Mikolaj Lozinski

Nebyť tohtoročnej výzvy, asi by som sa k tejto knihe nedostal. a to by bola škoda. mal som výborný čitateľský zážitok, krátke sekvencie venované ľuďom a predmetom, výnimočným situáciám, ktoré uviaznu v pamäti... takto nejako vzniká mozaika, z ktorej môže (ale nevyhnutne nemusí) byť komplexný obraz života a dejín jednej rodiny.

10.01.2019 5 z 5

Poslední neděle v říjnu a jiné temné příběhy Poslední neděle v říjnu a jiné temné příběhy Jan Sonnergaard

výpisky z denníka pubertálneho masturbátora. je toho veľa, príliš veľa. najviac ma obohatilo, keď som knihu dočítal a odložil, svet bol hneď krajší.

28.12.2018 2 z 5

Ty to zvládneš -Můj život s Jackem Kerouacem Ty to zvládneš -Můj život s Jackem Kerouacem Edie Kerouac-Parker

kniha za korunu, rozpadla sa mi už počas čítania...
obsah - nemám veľmi rád memoáre a toto našťastie memoáre neboli. veľa vecí bolo nahryznutých a nedopovedaných, taká skica, ktorá určite nenadchla lovcov senzácií ani bulvár.
Kerouac je samostatná kapitola, ku ktorej už nemám taký vyhranený vzťah, dokonca som On The Road nedávno odložil, už som nemal silu prečítať to znovu.
na vyplnenie voľného času medzi knihami to bolo viac než dobré, hoci žiadna veľká literatúra to nie je.

12.12.2018 2 z 5

Úplně jiná knížka než ty, co jsem od Gounelleho četl předtím. Teď opravdu nevím, co si mám o ní myslet... Ale rozhodně nebyla prvoplánově motivační, spíš na přemýšlení.
Jako obvykle, několik drobných detailů mi nesedělo, scházela jim lepší logika a argumentace, ale to je při tak rozsáhlémm díle celkem v pohodě.

18.11.2018 4 z 5

První dojmy První dojmy Charlie Lovett

radosť čítať. a pre knihomola zvlášť. bolo tam síce veľa podozrivých „padouchů“ a trochu veľa nelogických krokov hlavnej hrdinky, ale celkovo to je bravúrne napísané kompaktné dielo z pera vzdelaného autora, ktorý si váži čitateľa - v dnešnej dobe celkom vzácny produkt.

13.11.2018 5 z 5

Mount Kodaň Mount Kodaň Kaspar Colling Nielsen

pamätám si na obrovskú hrdosť, s akou nás Dáni vzali na najvyššiu horu na polostrove. mala nejakých 170 m n.m. a vyzerala skôr ako vyrážka v nekonečnej rovine. vtedy mi napadlo, či oni pre ten rovinatý povrch tak trochu netrpia.
táto kniha mi povedala, že si z nedostatku hôr vedia celkom fajn vystreliť.
príjemné čítanie s mnohými odkazmi na iné literárne inšpirácie. len posledný príbeh sa mi zdal dosť lacný.

31.10.2018 4 z 5