freejazz freejazz komentáře u knih

Žranice Žranice Ladislav Pecháček

Pecháček opäť nesklamal. Československo asi nezažilo „zhůvěřilejší dobu“ ako by povedl Werich, než bol začiatok normalizácie.
bol to taký smiech cez slzy... a spomínanie na podobnú akciu, ktorú som počas pobytu v zelenej pakárni zažil na vlastnej koži.
pre ľudí, ktorí nevedia čítať medzi riadkami a najmä nemajú tú skúsenosť so socialistickou armádou je to čiastočne až takmer nepochopiteľné.

12.04.2019 4 z 5

Klec plná siláků Klec plná siláků Josef Frais

aj v divnej dobe sa dali písať silné príbehy

08.04.2019 4 z 5

Knižnica na kolesách Knižnica na kolesách David Whitehouse

fúha, ani neviem, či by som sa k tejto knihe dostal, keby ma nezaujala obálka. ešteže tak:) kam toto zaradiť? kniha pre deti to určite nie je, iba ak pre deti, ktoré sa už stretli s krutosťou a chladom sveta a stále veria v niečo lepšie. ale nie je to ani pre dospelých, tých detský pohľad na svet skôr nudí.
najskôr to bude kniha pre tých, čo radi premýšľajú. stojí za čítanie a stojí za námahu. myslím, že o tomto autorovi budeme ešte počuť.

04.04.2019 5 z 5

Slovenské hrady I.diel Slovenské hrady I.diel Ľudovít Janota

nádherná kniha s krásnymi ilustráciami. pôvodné vydanie, ktoré mám, je ešte krajšie, než reprint.

31.03.2019 5 z 5

Bol som dlho v SME Bol som dlho v SME Alexej Fulmek

zaujímavý pohľad do kuchyne novín. keďže čítať som sa naučil na komiksoch v Smene, som jej verný doteraz, aj keď sa premenovala na SME. celkom by som si s autorom sadol a porozprával sa s ním.

21.03.2019 4 z 5

Moje diery v ementáli Moje diery v ementáli Ivan Lehotský

keby malo Slovensko viac takýchto otvorených a rozhľadených ľudí, asi by to tu vyzeralo inak...

13.03.2019 5 z 5

Nad vecou Nad vecou Ruth Soukup

veci, ktoré človek občas mimovoľne robí, tu dostávajú štruktúru a systém. nie je to motivačná literatúra - našťastie. je to čítanie na premýšľanie s možnosťou niečo urobiť a zmeniť. kto chce, urobí to, kto nechce, iba sa poprechádza skúsenosťami autorky, ktorá má za sebou dosť divoký život. a zábavné je odskočiť si aj na jej blog, ktorý sa z osobného glosovania dostal dnes do štádia rozbehnutje firmy s množstvom zamestnancov.

08.03.2019 4 z 5

Človek tvor jedinečný Človek tvor jedinečný Jozef Jurzet

aj keď tu boli pekné momenty, v celkovom vyznení to bol taký slabý odvar satiry, také to jemné hryzkanie, na ktorom sa zasmejú aj tí, čo sú tzv. pranierovaní. bezzubé.

03.03.2019 2 z 5

Muž ve tmě Muž ve tmě Paul Auster

až do konca som tŕpol, že sa objaví posol z paralelného sveta, aby dovŕšil pomstu. výborné. svet je naozaj jeden z mnohých.

07.02.2019 5 z 5

Arlington Park Arlington Park Rachel Cusk

dosť sklamanie, táto kniha sa asi vo výpredaji ocitla právom. absolútna nuda vyplnená nezmyselným vraždením času pri shoppingu, pseudofilozofovanie žien na materskej, dramatické situácie ako vyšité z príručiek pre pubescentky... zúfalá nuda.

28.01.2019 1 z 5

Zloději knih Zloději knih Anders Rydell

našťastie nie je možné zničiť kultúru. hoci aj pokusy majú katastrofálne následky.
záhadou pre mňa zostáva, ako toto obdobie prežili české a slovenské knižnice a súkromné zbierky... a samozrejme, ako potom dokázali prežiť aj „pozornosť“ súdruženkov šesťtýždňových filozofov, riaditeľov, vôbec celej tej „robotníckej inteligencie“, ktorá tu strašila od roku 1948 a straší dodnes.

28.01.2019 5 z 5

Správy z jablka Správy z jablka Ivan Štrpka

čítať Štrpku bez prípravy hrozí, že ho nepochopíme. ideálna príprava sú piesne Deža Ursinyho, potom už ide všetko ako po masle a nádherne do seba zapadá. je to taká naša vysoká škola poetiky.

27.01.2019 5 z 5

Modrý vrch Modrý vrch Ivan Štrpka

poézia na pokračovanie, ľahko pochopiteľná (a uchopiteľná) s hudbou Deža Ursinyho. pochúťka.

27.01.2019 5 z 5

Biela skrinka: Chlapci zo Schubertovej ulice Biela skrinka: Chlapci zo Schubertovej ulice Anton Andrej Pižurný

Uznávam, že je ťažké objaviť pre mňa darček a väčšina ľudí už rezignovala. Vďaka tým, ktorí nerezignovali a skúšajú to ďalej.
Mal som teda narodeniny. Dostal som peniaze, aby som si niečo kúpil. Skončil som - kde inde? - v kníhkupectve. Objavil som knihu môjho kamaráta. Na narodeniny som ju prečítal. Je to taká jednohubka na pár hodín.
Plus - Tonove spomienky vo mne okamžite naštartovali moje spomienky.
Mínus - spomienky sú všeobecne „nedotknuteľná“ sféra. Napriek tomu by sa mal na text niekto pozrieť. Niekto, koho nazývajú zodpovedným redaktorom. Žiaľ, v prípade tohto textu sa to nestalo. V prvom rade - akékoľvek subjektívne spomienky sú zasadené do konkrétnej doby, ktorá má svoje charakteristické znaky. Je jasné, že 9 - 10 ročný chalan nerieši svetovú politiku. Ale ak čmajzne bakelitové gule z nákladného auta, mal by si byť istý, že to nie je PV3S ale Tatra 138 - a to je fakt rozdiel. Ak má v parku rebríkový strom, mal by si byť istý, či je to smrek alebo borovica. Ak žije v zmiešanom mestečku, potom by si mal byť istý, či je tam krčma vendeglő alebo vendeglóó. A ak si nie je istý, mal by nastúpiť zodpovedný redaktor a všetko kriticky čítať, overovať a uvádzať na pravú mieru. V tomto prípade sa to vôbec nestalo. Redaktor sa správal nezodpovedne, čo knihe významne ublížilo. A to som ani nespomenul opakované spomínanie rovnakých situácií, ale nie akoby z iného uhla, len inými - veľmi podobnými slovami. Ďalší úder dostala kniha, ktorej sa nikto nevenoval z jazykovej stránky. Nikto ma nepresvedčí, že tento text prešiel serióznou korektúrou. Napokon, žiadny korektor v tiráži uvedený nie je.
Preto som dal knihe len 60 %. Bola by inak fajn a naozaj ma potešilo, že ma naštartovala k vlastnému spomínaniu, ale ľahostajný prístup vydavateľstva jej dal ranu medzi oči. Pre mňa je VSSS už dávnejšie na blackliste, pretože toto nie je prvá zlá skúsenosť s jeho produkciou. A keď si spomeniem, aké výborné knihy tu vychádzali ešte v čase, keď to bolo vydavateľstvo Slovenský spisovateľ... je mi z toho smutno.

31.12.2018 3 z 5

Citrusový sad Citrusový sad Larry Tremblay

začal som čítať a povedal si - no nazdar, už aj tu mi ponúkajú islamistickú ideológiu... ale prečítal som a príbeh ma postupne vtiahol. je nielen o nezmyselnosti vojny, oveľa viac hovorí o ľudských strachoch, ktoré vedú k víťazstvu zla a nezmyslu na úkor zdravého rozumu. ako ľudstvo sme naozaj nepoučiteľní.
jediný škrípajúci moment boli reálie súčasnosti, ale tak to asi naozaj je - ľudia rozprávajú o tom, čomu nerozumejú, chcú o tom navyše aj zasvätene rozprávať...

30.12.2018 4 z 5

Esej o daru, podobě a důvodech směny v archaických společnostech Esej o daru, podobě a důvodech směny v archaických společnostech Marcel Mauss

téma, ktorá ma dlhodobo zaujíma. ale čítalo sa mi veľmi zle, pretože som mal k dispozícii iba zle oskenovnú kópiu - zohnať totiž túto knihu je dosť ťažké a dať za ňu aj s poštovným 30 eur je nonsens. ak ju má niekto na Slovensku a chce sa jej zbaviť za rozumnú cenu, rád sa dohodnem.
a k veci. smutné konštatovanie, že naša slávna civilizácia nikdy nikomu nič nedarovala, že dar a darovanie sú vlastne len výmenný obchod a ten bakalársky príbeh o kolobehu bonboniéry nie je vôbec za vlasy pritiahnutý, ale naozaj zo života. naivne som si myslel, že iných ľudí obdarúvam preto, aby som im urobil radosť a ich radosť je aj mojou radosťou. až v tejto knihe som si natvrdo prečítal, že v obdarovaných vlastne vytváram tlak a oni ten dar pociťujú ako záväzok, že mi to musia vrátiť... nejako blbo ma tá moja mama vychovala a v jej rodine panujú naozaj divné zvyky - dary z lásky, pomoc bez očakávania revanšu... som nielen v inom storočí, ale zdá sa, že aj na inej planéte.

28.12.2018 5 z 5

Zamilovaný blázen Zamilovaný blázen Roger Vadim

kúpil som vo výpredaji s tým, že keď bude čas, prečítam si. čas bol, prečítal som. oceňujem, že autor dokázal elegantne balansovať na hrane vkusu a nevkusu, oceňujem „jemné erotično“ aj letmé skice z prostredia celebrít. ale druhýkrát by som to určite nečítal.

28.12.2018 3 z 5

Dejiny behania Dejiny behania Thor Gotaas

šialenstvo...
námet a spracovanie je úctyhodné, dozvedel som sa veľa zaujímavostí.
slovenský preklad, redakčná práca a vizitka vydavateľstva? zhmotnené zúfalstvo. kalky ako od google translatora, navyše som mal často pocit, že nejde o preklad z originálu, ale z anglického prekladu, ak túto knihu videl redaktor a naozaj ju redigoval, potom asi žijem v inej dimenzii, pretože keby som ju čítal s červeným perom, tak ju do knižnice vrátim počarbanú a popodčiarkovanú. nehorázne nelogické vety bez ladu a skladu, odseky akoby náhodne zostavené z okoloidúcich viet, ktoré spolu neladia, kopa preklepov... nie, túto knihu tzv. zodpovedný redaktor nevidel - alebo si inak vykladá význam slova zodpovedný. so mnou by za takúto prácu vyrazili dvere.
škoda. budem si musieť počkať na iné vydanie. lebo po nórsky sa mi učiť nechce.

07.12.2018 3 z 5

Spojené státy v první světové válce Spojené státy v první světové válce Don Lawson

je to taká ukážka americkej propagandy. vojna je v podstate zábava, ktorú by si nemal nechať ujsť žiadny poriadny chlap, každý je hrdina a zaslúži si metál, nebyť amíkov, vojna by sa vliekla dodnes a ktovie, či by ju prusi nevyhrali...
napriek tomu je tam veľa svetlých momentov, príklady reálnych hrdinov a fakty, ktoré v našom podaní Veľkej vojny zväčša unikajú.
kúpil som to za korunu (teda neuro), takže neľutujem. ale normálne by som po tom nesiahol.
aha - osobitnú pozornosť zasluhuje kostrbatý preklad, ktorý ťahal oči. ale to je tak, keď v dnešnej dobe je prekladateľom každý, kto preloží kopu papiera z jednej strany stola na opačnú... a vydavateľský redaktor nemá dosť času na serióznu robotu...

29.11.2018 3 z 5

Muž bez ženy není člověk Muž bez ženy není člověk Pavel Brycz

to nemůžu nechat bez komentáře:
dneska se v tisku objevila zpráva o tom, že do města vtrhnul divočák. nebyla to ovšem Praha, bylo to v Budějicích, ale jednoznačně tam byl, dokazuje to i video:

tak nevím, chystá se autor napsat pokračování anebo toho divočáka prostě omrzela Praha a vybral se do světa?:)

24.11.2018 4 z 5