Gaeberys Gaeberys komentáře u knih

První objevy: Zvířata v zimě První objevy: Zvířata v zimě Jenny Wren

Velmi krásná kniha vhodná pro nejmenší čtenáře.
Mrzí mě na ní snad jen, že na poslední stránce je u popisu (nějakého racka?) jen "pták", přitom jiná zvířata jsou pojmenovaná. Taky u irbisu není jen "šelma" ...

06.09.2020 4 z 5

Víš, co má v plínce myš? Víš, co má v plínce myš? Guido Van Genechten

Styl knížek "o hovínku" nemám ráda. Nicméně tato kniha má své kouzlo a baví. Odplenkovat nijak zvlášť nepomohla, ale účel zábavy plní.
Snad jen škoda překladu u "ovečky", která je podle obrázku kozou a klidně by se do rýmu hodila i správná varianta "kozičku" ... :o)

03.09.2020 4 z 5

Jak to žije na nádraží Jak to žije na nádraží Rebecca Finn

Nelíbí se mi, jak je na stránce s odjezdem vlaku vidět smetí v kolejišti. To by mělo být dětem ukazováno jako normální věc? ...
A taky dost pochybuji, že pan na poslední straně vidí "orat traktor" přes ten kopec. Ale to už jsem skutečně detailista...

02.09.2020 2 z 5

Světla zimní noci Světla zimní noci Pam Jenoff

Vyprávění z vděčného válečného období v této knize dovoluje nahlédnout do neobvyklého prostředí pod cirkusovou manéž.
Námět byl poměrně zajímavý. Ačkoli když zůstaneme nohama na zemi, toto se může stát jen v knize (neuvěřitelně rychlý výcvik akrobatky; muž se zamiluje na jeden pohled do ženy tak, že s ní chce umřít; Noin čin na nádraží; ...). Když se na knihu podívám ze strany formulace a stylu, tam si s autorkou nerozumím. Dialogy jsou strohé, neosobní, prazvláštně usekané. Čekala jsem nějaký zajímavý zvrat, kniha je vlastně tak trochu "líná". Spíše to na mě působí jako dílo naprosto začínajícího spisovatele a během čtení mě to velmi rušilo. Jelikož se nejedná o její prvotinu, zřejmě už po další knize z pod pera této autorky nesáhnu.

01.09.2020 3 z 5

Labyrint duchů Labyrint duchů Carlos Ruiz Zafón

Závěr výborného mezigeneračního thrilleroveho příběhu z prostředí mnou milované Barcelony.
Doporučuji číst všechny čtyři knihy po sobě, já to četla v průběhu půl roku a už zapomínala na nějaké věci...
Velmi mi imponuje styl humoru, jaký autor používá. Jen je potřeba, aby to po sobě přečetl a tolik se neopakoval, ztrácí to pak kouzlo. Například "tempo výletní lodi" se vyskytovalo na straně 600 a hned znovu na 602 (a pak ještě na straně 838). Taktéž až zbytečně moc zdůrazňuje, že tam byla "krev a roztříštěné kosti". Buď to napsat jinak nebo si to sem tam odpustit. Dělá to pak dojem, že je spisovatel amatér.
A rozhodně bych uvítala, kdyby se tam každou chvíli někdo nepoblil, to si mohu domyslet a nemusim o tom číst. Je nechutné, když se to rozebírá na každé 20. straně..

Místy to na mě působilo, že stránky zbytečně natahuje. Zbytečné místopisné názvy, zbytečně pojmenované osoby a jiné detaily, které jinak do děje nezapadaly a dodávaly jen trochu zmatek v jinak velkém množství osob a již známých míst, které v knize vystupují.

Trochu mě zklamala část "Izabelin deník", těšila jsem se, co úchvatného se v něm Alicia nedočetla vzhledem k její reakci..

Taky jsem čekala, že se dozvím něco víc o Ferminovi. A snad i proč měl Daniela chránit - komu to slibil (ačkoli vzhledem k souvislostem tuším), jak se v některém předchozím díle nakouslo. Dost možná se o tom psalo v jiném díle a já to už zapomněla. To je tak, když se knihy nečtou ihned po sobě :-)

Těším se, že snad brzy zkusím nějaké další Zafónovo dílo z jiného prostředí.

17.08.2020 4 z 5

Andělská hra Andělská hra Carlos Ruiz Zafón

Po 160 stranách úvodu se dostáváme do kombinace reality a jisté fikce, jež se pohybuje na hranici éterična.
Přiznám se, že v pasážích s "patronem" jsem často ztrácela ponětí o čem je řeč (nejspíš to je tím, že jsem se nedokázala napojit na jeho filosofii), rozhodně to nebyl můj šálek kávy. Ale beru to jako autorův pokus o "jinou" knihu, než je standartní detektivně-thrillerový příběh.

Celkově na mě kniha zanechala lehkou pachuť smutku, způsobenou svou atmosférou, nikoli kvalitou. Každopádně mi přišlo zábavné spojovat si dle věku a okolností, v jakém vztahu jsou které osoby z předešlých knih. Myslím si, že autor tam dal velmi dostačující množství vodítek, aby to bylo od začátku jasné.

21.07.2020 3 z 5

Žena mého života Žena mého života Tim Weaver

Byla jsem příjemně překvapená, že Weaver dokázal opět vymyslet další zajímavou Rakerovku s na první pohled "dost divným" námětem. První dojem před otevřením knihy byl "co to bude za blbost", ale tentokrát Raker nebyl ani tak nadlidským superhrdinou, jakým bývá ve většině předešlých knih.
Příběh je plný emotivních, napínavých zvratů, které vám nedají neotočit další stránku.
A závěr mi dal naději, že se snad v příštím díle objeví starý známý hrdina...

19.03.2020 4 z 5

Stín větru Stín větru Carlos Ruiz Zafón

Možná 5* udělují i díky své lásce k Barceloně a protože to je první kniha autora.. Každopádně se jedná o velmi povedený thriller, ve kterém nechybí trocha dobrého humoru ani tajuplnosti.

02.03.2020 5 z 5

Kniha o těhotenství a dítěti Kniha o těhotenství a dítěti Antonín Pařízek

V knize najdete spoustu zajimavých informací, obrázků.. Jen některé jsou již zastaralé (chybí mi tam např. moderní lokální hormonální antikopce, ne jen prášky). Zaráží mě, že např.kojení řadí (za určitých podmínek) do antikoncepce - rozhodně by to mělo být v podkapitole "mýty", kterou tam má (alespoň o tom svědčí neskutečné množství mých vrstevníků, ale i dětí okolo nás, kde známe vyprávění, jak se tímto mýtem nechali rodiče napalit :-) ).
Hodně v knize dogmatizuje, chybí mi tam použití slov "obvykle bývá, většinou, ..." . Neboť veškeré záležitosti ohledně těhotenství a porodu jsou věci individuální a častokrát netabulkové (mít před prvním porodem a číst některé zdejší informace jako fakta, tak se snad preventivně sama zašiju, abych nemusela rodit).

Najdete v ní jak užitečné informace těžko dohledatelné jinde, tak informace, které je třeba brát s nadhledem a rezervou.

12.01.2020 3 z 5

Rok v lese Rok v lese Emilia Dziubak

Moc se mi nelíbí ilustrace, spousta zvířat má do skutečné podoby teda hodně daleko. Preferuji, když jsou v knihách zobrazena zvířata co nejreálněji.
Jinak je to perfektní nápad dokážeme si v ní číst i delší dobu. Ostatní díly jsem prolistovala buď v knihovně nebo v knihkupectví a tento mi přijde nejlepší.

11.01.2020 4 z 5

Dej si pohov! A začni žít Dej si pohov! A začni žít Fabrice Midal

Knihu nehodnotím, neboť jsem ji nedočetla (přečetla jsem asi 1/3) a nějak tomu nerozumím, nebaví mě to.
Navíc např.na straně 18 vzpomíná, jak místo hradu z písku postavila jeho sestra berušku a na straně 25 už nestavěla berušku z písku, ale dům z kartonu. Na chybu překladu se mi to nezdá... Ale naprosto to vystihuje zmatenost, s jakou je kniha napsaná... Brak

03.01.2020

Jsi tam, brácho? Jsi tam, brácho? Marek Herman

Zajímavé komentáře, postřehy, ... O to zajímavější, když to "slyší" člověk od mužů.

Formulace mi nevyhovuje, jak jsou to poznámky myšlenek, je to kolikrát zmatené. Často začne A, těším s napjatá, co mi k tomu poví víc a NIC, najednou jsme v B..

Nejvíc mě pobavilo: "Večeře....Večeře...Konec večeře, jdeme se mýt!"

03.01.2020 3 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Takové babské tlachání, ale Mornštajnová z toho dokáže udělat knížku, kterou hltám hlavně pro její slovní obraty, práci s jazykem ..
"Proč by jinak schodiště pod našimi kroky naříkalo, kdyby necítilo naši tíži?" ...
"...vytvářet léto uprostřed zimy, světlo uvnitř tmy."

Dále spoiler - čeho jsem si za celou knížku nevšimla, tak že Bohdana vlastně skutečně nemluvila! Tomu říkám buď umění autora poplést čtenáře a nebo šlo pouze o mou blbost a nevnímavost :-)

16.12.2019 3 z 5

Velká knížka předškoláka - Země divů Velká knížka předškoláka - Země divů Anikó Csörgő

Snad nejlepsi knizka meho detstvi. Provazela me od predskolnich let az po skolni. Dlouho jsem z ni cerpala napady, hry i vedomosti. Uzasna

15.11.2019 5 z 5

Mapa dní Mapa dní Ransom Riggs

370 stran nudy, následuje asi 70 stran konečně nějakého děje, který je při stoupání k vrcholu, zkoumáním a dumáním jak to asi dopadne, suše utnut. V závěru následuje pár závěrečných stran s reklamou na další díl..

Zkrátka 500 stran nudy. A to mě, navzdory nefandovi fantazy, předchozí díly docela bavily (některé více, některé méně). Což mi připomíná, že dlouhá pauza mezi díly pak stojí hodně lovení v paměti. U některých postav jsem neměla tušení, co vlastně v předchozích dílech dělaly..

A protože jsem hnidopich, dovolím si upozornit, že na straně 445 popisuje místnost bez oken, ale z fotografie, která k tomu patří, je v zrcadle vidět odraz okna...

06.11.2019 2 z 5

Matematika: příprava k maturitě a k přijímacím zkouškám na vysoké školy Matematika: příprava k maturitě a k přijímacím zkouškám na vysoké školy Jindra Petáková

Bible mých středoškolských let ...

21.10.2019 5 z 5

Biologie pro gymnázia Biologie pro gymnázia Vladimír Zicháček

Nu po pár letech od školy jsem si ji musela pořídit do své knihovny. Nijak profesně se o biologii nezajímám. Nicméně když člověk hledá něco, o čem ví, že v té biologii někdy probíral, najde to tam hezky přehledně. Možná pomaleji, než na gůglu, ale o tom už knihy jsou..

21.10.2019 4 z 5

Půlnoční obřad Půlnoční obřad Melinda Leigh

Lepší 2*.
Pachatale známe od začátku, což je (alespoň pro mě) vzato za jiný konec, takže bod nahoru.
Kapitoly jsou zvláštně oddělené. Někdy dělí jeden děj a jindy jsou dva různé děje odděleny jen odstavcem. Bod dolů za nesourodost.
Na straně 86 má hrdina vybitý mobil a na straně 87 už z něj telefonuje.. (ale to už jsem opravdu šťoural :-) ).
Nádech té červené knihovny mi tam nějak zvlášť dobře nedělal. Po další knize od autorky bych sáhla asi jen z dlouhé chvíle.

21.10.2019 2 z 5

Má nejkrásnější knížka o zvířátkách Má nejkrásnější knížka o zvířátkách neznámý - neuveden

Jedna z nejlepších knížek mého dětství. Obrázky jsou realistické, textu tak akorát na dítě.

17.10.2019 5 z 5

Muž bez minulosti Muž bez minulosti Tim Weaver

Znovu musím připomenout, kdo začínáte s Rakerem, odprostěte se od toho, že má 9 životů, štěstí jako hrom a je bystřejší, než policie... Ano, zní to tak trochu jako scifi..
Z thrillerového hlediska je Weaver výborný autor.
V této knize se trochu opakují některé nápady z knih předchozích, ale je to jen pár maličkostí, které na dojmu neuberou. Námět byl zcela orinální.

27.09.2019 4 z 5