Hadati Hadati komentáře u knih

Ekhö: Zrcadlový svět 1 a 2 Ekhö: Zrcadlový svět 1 a 2 Christophe Arleston

Autoři vytvořili alternativní svět fungující na magických principech, který je jakýmsi odrazem toho našeho. Výhodou je, že hlavní dva hrdinové se do tohoto světa přesunou z našeho, takže scénáristé mohou fungování této jiné dimenze v klidu postupně vysvětlovat, aniž by to bylo divné. Také si vymysleli dobrý způsob, jak donutit oba hrdiny, aby zůstali pospolu. Každý sešit má dva příběhy o 50 stranách. Komiks má lehce karikaturní kresbu a nebojí se použít trochu erotiky. Je jí tam ale jen tak akorát, aby neodváděla myšlenky od příběhu.
První příběh nás seznamuje o tomto novém světě, o jeho fungování, o jeho obyvatelích a společenské organizaci. Také nás obeznámí o tom, že vlivem nesprávného přechodu do tohoto světa může být hrdinka posednuta duchem zemřelé osoby, kdy je pak nucena vyřešit případ její smrti, aby se tohoto ducha zbavila. Hrdinka tam musí v alternativním New Yorku zjistit, jak zemřela její příbuzná.
Druhý příběh se odehrává v Paříži a je parodií na smrt princezny Diany. Zejména díky posednutí duchem pak mají scénáristé vhodné prostředky pro vytváření komických scén.

Lepší Sobota Lepší Sobota Garth Nix

Lepší Sobota a Lord Neděle by se klidně mohli spojit do jednoho románu, ale chápu, že by to ztratilo to kouzlo každé jednotlivé knihy pro jeden den v týdnu. Asi nic moc neprozradím, když řeknu, že Artur stihne během tohoto dílu získat šestou část Vůle i šestý klíč. Román je krátký, takže než se stihnete rozkoukat, příběh najednou končí. Tentokrát je konec příběhu otevřenější než v předchozích dílech. O to víc jste nedočkavější, jak celá tato série vlastně skončí. Proto doporučuji mít před čtením tohoto dílu u sebe i ten poslední.

Punisher: Vdovy Punisher: Vdovy Garth Ennis

Punisher za ty desítky let své msty pobil tisíce grázlů, zločinců a mafiánů. Tito zločinci pak měli rodiny. Zde se dozvíme, jak k tomuto jeho řádění některé z bývalých manželek těchto zločinců nahlížely. Je to zajímavé nahlédnutí z jiného úhlu pohledu, kdy je třeba se zamyslet nakolik byly za činy svých mužů odpovedné jejich manželky.

Punisher: Muž z kamene Punisher: Muž z kamene Garth Ennis

Volné pokračování příběhu Matička Rus, kde se Punisher opět střetne s ruským generálem. Většina příběhu se odehrává v Afghánistánu, kam se Punisher vydává, aby zachránil agentku O´Brienovou, která se rozhodla vést osobní vendetu proti těm, kteří ji v minulosti ublížili. Při tomto zúčtování pak nemůže chybět ani její exmanžel Rawlins. Dozvíme se zde nejen, jak generál získal svou přezdívku Muž z kamene, ale také co se v minulosti stalo O´Brienové, zejména co jí provedl Rawlins. Jedná se o další válečnou epizodu, kde se Punisher nehoní za běžnými zločinci.

Punisher: Barracuda Punisher: Barracuda Garth Ennis

Z celé série ten nejslabší díl. Hlavní záporák je prakticky určitou obdobou psychopatického Rusáka, jen nemá jeho kouzlo ani originalitu. Punisher si tentokrát vyřizuje účty s mocnou obchodní korporací jako tomu bylo v prvních dvou sešitech u jeho napodobovatele Mr. Paybacka. O to je to horší, že to, za co vlastně Mr. Paybacka v minulosti zabil, teď dělá ve velkém - jde proti svému přesvědčení a tentokrát se vůbec nestará, zda to neodnesou i nevinní lidé.

08.09.2017 3 z 5

Punisher: Otrokáři Punisher: Otrokáři Garth Ennis

Frank se tentokrát při své křížové výpravě setká s dívkou, která byla zotročena k tomu, aby zločincům vydělávala prostitucí. Jeho zabíjení zločinců tak dostane nové rozměry, když musí tuto dívku ochránit a ještě k tomu vypátrat a osvobodit její spolutrpitelky.

Lživá zrcadla Lživá zrcadla Sergej Lukjaněnko

Pokračování nedosahuje kvality první knihy, bylo to pro mě spíše zklamáním, kdy jsem měl dokonce chuť to v některých částech odložit a nedočíst. Příběh se docela vlekl a nebavil mě, až ke konci se to zlepšilo a vyústění děje se téměř vyrovnalo první knize. V tomto pokračování jsem měl pak ještě větší problém přijmout tezi, že by se ve velkém využívala virtuální realita, která by nespořila peníze ani čas, protože i v ní byste museli za cílem dojít, dojet, být součástí dopravní zácpy, platit za dopravu atd. Jak mi to v prvním díle tolik nevadilo, tak tady to více bilo do očí.

Následná povídka pak měla vynikající nápad ohledně vězení ve virtuální realitě, ale vypointování příběhu mi přišlo slabé, nezajímavé.

22.08.2017 3 z 5

Punisher: Dole je nahoře, černá je bílá Punisher: Dole je nahoře, černá je bílá Garth Ennis

V tomto díle se setkáme s mnoha postavami z předchozích dílů jako jsou agenti O´Brienová a její parťák nebo Rawlins, mafián Nickolas Castello a skupina anonymních generálů, kteří si to chtějí vyříkat s Punisherem za jeho zásah do jejich plánů. Zejména flashbacky do minulosti Castella jsou zajímavé, kdy Ennis opět přichází na další křivárny, které mohou mít zločinci na svědomí. Také se tu po delší době objevuje spolupráce mezi Punisherem a další osobou, kdy je jasné, že Frank na svou práci nemusí být vždy sám.

22.08.2017 4 z 5

Punisher: Matička Rus Punisher: Matička Rus Garth Ennis

Tenhle díl se mi moc nelíbil, protože s Punishera udělá na čas nájemného žoldáka, který nezabíjí zločince, ale ruské vojáky, kteří jen plní svou povinnost. Podle mě se to dost vymyká tomu, co Frank Catle jako Punisher představuje, prakticky to odporuje jeho profilu. A ani ten příběh mi nepřišel natolik promyšlený, aby stál za porušení těchto pravidel. I přesto všechno má komiks své kvality, takže za přečtení i tak stojí, pokud se postupně pročítáte touto sérií.

22.08.2017 4 z 5

Punisher: Irská kuchyně Punisher: Irská kuchyně Garth Ennis

Garth Ennis si i nadále snaží udržet kvalitu příběhů, i když s tak vysokou laťkou, kterou si nastavil prvními čtyři díly Punishera, je to těžké. Tady se mu to ale celkem povedlo, kdy se opět strefuje i do příslušníků IRA, do jejich fanatismu, přetvářky a hlouposti. To však nebylo dost, takže skupinu nepřátel pak doplňuje irskými gangy, které se perou mezi sebou v americkém velkoměstě. Každý z gangů má nějakou zajímavou zvláštnost, kdy závěr příběhu dost pobaví.

22.08.2017 5 z 5

Punisher: Na začátku Punisher: Na začátku Garth Ennis

Název „Na začátku“ je trochu matoucí, protože příběh nevypráví o tom, jak se zrodil Punisher. Dozvíte se něco o vztahu mezi Punisherem a jeho nejznámějším společníkem za cestou k vendetě, Micrem. Záporáci pak nejsou tak zajímaví a ani nejsou taková liga jako Punisher. Ale to vlastně není nikdo.

Punisher: Od kolébky do hrobu Punisher: Od kolébky do hrobu Garth Ennis

První příběh vypráví o tom, jak si Frank Castle užíval válku ve Vietnamu. Objevují se zde náznaky toho, co se z něho může v budoucnu stát. Kvalitní je příběh i kresba, která je i nádherně kolorovaná. Povídka Tygr pak vypráví o dětství Franka Castla, nebo spíše o tom, co se odehrávalo v jeho okolí v Brooklinu, kde vyrůstal. Kresbou mi dost připomínalo příběhy vycházející v Kometě. V povídce Cela se pak Punisher dobrovolně nechá zavřít do vězení, aby pokračoval ve své osobní vendetě. Kresba tohoto třetího příběhu mi nevyhovovala, protože byla dost tmavá. Poslední povídka pak byla ryzí sci-fi v postapo budoucnosti, kdy si to jde Punisher vyřídit s posledními zločinci na světě. Kresba podobná druhému příběhu. Přestože se nejednalo o tradiční vyprávění, všechny povídky mají něco do sebe a jsou zajímavé. 90 %

Punisher 4 Punisher 4 Garth Ennis

Další vynalézavý příběh o tom, jak je Punisher vynalézavý v zabíjení zločinců, když se rozhodne zachránit mafiánského bose z rukou jihoamerické gerilly. Následuje příběh o tom, jak to dopadne, když se investigativní novinář rozhodne udělat za každou cenu příběh o Punisherovi. Třetí příběh je o něco slebší, přestože si to Punisher mimo jiné rozdá i s Wolverinem. Ve čtvrtém příběhu scénárista Garth Ennis, vyrůstající v Belfastu, zesměšňuje všechny ty skupiny, které ve 20. století bojovaly za své zájmy v Severním Irsku – a žádnou z těchto stran nijak neprotěžuje. V posledním krátkém příběhu se Punisher setká s jedním ze svých přátel z nedávné minulosti.

Punisher 3 Punisher 3 Garth Ennis

Kvalita třetího Punishera se vyrovná prvním dvěma dílům. Punisherovi na chvíli skříží cestu další Marvelovský superhrdina, který mu pomůže proti Punisherově protivníkovi – překvapivému návratu jeho nemesis. Punisher se pak vydá na cestu, aby si to vyřídil s tím, kdo na něj tohoto nepřítele poštval. Po této několikadílné sérii pak přijde krátký příběh o likvidaci vraha, kterého Punisher znal osobně.

Zabíječ obrů Zabíječ obrů William King

V tomto díle se odehrávají věci, které hrozí zničit celý svět. Tomu čelí nejen Gotrek s Felixem, ale také elf Taclis. Mezi ním a Gotrekem vyvstane dočasné nelehké spojenectví, neboť tyto dvě rasy rozděluje velká zášť, která trvá již generace. Je škoda, že tenhle díl téměř postrádá humor, na který jsem si už v této sérii zvykl. Kromě velmi hutného finále je příběh průměrný a nijak zvlášť zajímavý.

Propast vlkodlaků Propast vlkodlaků Georges Jean Arnaud

Kidova nenávist ke Kaempolisu ho dostává do čím dál nebezpečnějšího postavení. To co nedokázala lady Diana, zbavit ho jeho společnosti, se nakonec může stát díky jeho tvrdohlavosti. Lien Rag se pak vydává do Transevropské, kde pátrá po historii svého rodu.

Spalovači ledu Spalovači ledu Georges Jean Arnaud

Válka mezi Panamerickou a Kidovou společností pokračuje, kdy v tomto díle se o výsledku rozhodne. Amertume je pod vládou fanatiků, kteří se snaží na ledovci rozšířit svůj vliv. Lien zjišťuje nové informace o utajené historii lidstva, což ho opět staví do pozice proti současnému společenskému uspořádání.

04.08.2017 4 z 5

Konečná stanice Amertume Konečná stanice Amertume Georges Jean Arnaud

Střet s lovci velryb přerostl ve zcela otevřenou válku. Do této války se připojila i Panamerická společnost, která touží po ovládnutí energetických zdrojů pro svůj megaprojekt. Kid však již obětoval svému snu příliš, aby se jen tak vzdal, přestože se zdá jako by to byl boj Davida s Goliášem.

04.08.2017 4 z 5

Stín Xel'Nagů Stín Xel'Nagů Gabriel Mesta (p)

Druhý příbě ze světa Starcraft se odehrává mezi hrami Starcraft I a datadiskem Starcraft: Broodwar. Tentokrát to není prosté převyprávění příběhu jedné z her, ale naopak zcela nově vymyšlený příběh. Druhý díl Starcraft řady nijak nenavazuje na ten první. Jsou zde sice postavy známé i z her jako je generál Duke nebo Královna čepelí, ale hlavní postavou je zde v celku obyčejná mladá dívka žijící na bezvýznamné kolonii. Závěr příběhu pak může být plný otazníků i pro čtenáře znalé herní předlohy, natož pro čtenáře, který hry neznají. Druhý díl je bohatší na akci, a i zde jsou popisovány vojenské jednotky známé z her. Pro hráče Starcraftu hodnotím tak 65 %, pro nehráče 60 %.

Punisher 2 Punisher 2 Garth Ennis

Příběh začíná, kde skončil první díl komiksu. Punishera se ujmou jeho sousedi, kteří se ho snaží i ochránit, přestože se mafiáni nerozpakují zakročit i proti nim. Máma Gnucciová si pak na něj nakonec pozve i návštěvu ze zahraničí – Rusáka, o kterém se povídá, že rozbil hubu i Hulkovi. Podle mého je to ten nejzajímavější Punisherův záporák. Také zde sledujeme osudy dalších samozvaných mstitelů, kteří se zhlédli v Punisherových činech. Ennis nepřestává překvapovat humorem, bez kterého by jen těžko tenhle komiks byl tak dobrý.

04.08.2017 5 z 5