hankapimi komentáře u knih
První díl této ságy byl velice zvláštní, mám v povědomí, že jižní národy jsou velice temperamentní, komunikativní a hlasitě projevují radost ze života. Příslušníci rodu Floriů byli ambiciózní, tvrdí obchodníci, vizionáři a ke svým ženám arogantní a bezcitní. Ale zase by se s nějakou ohleduplností nevydrápali z nuzných poměrů na vrchol a nevytvořili bohaté a mocné obchodní impérium. Historické události autorka poněkud učesala, některé pasáže byly zbytečně zdlouhavé, ale povedlo se jí zdařile vykreslit rozmanité osudy hlavních postav i jejich psychologické profily. Historické ságy mám ráda, doporučuji jen tehdy, pokud nemáte přehnaná očekávání ...
V roce 1939 dostávají k moci NSDAP a s nimi začíná pro Schwarzenbergovi a jejich rodinu i přátele těžká doba. Neustálá šikana od vysokých funkcionářů strany, vymýšlení nesprávného politického, náboženského či sexuálního smýšlení. A kde neškodili oni, vlezly místní jednotky SA. Ale silná Anna a její rodina se nevzdávají a vyrůstá nová generace potomků. Chvílemi hodně chmurná četba, ale nápadití a pracovití potomci Schwarzenbergů vzbuzují optimismus. Celá série se mi líbila a doporučuji.
Na terasách Michaelova Grandhotelu se scházejí umělci, bohémové, šlechtici i průmyslníci. Rok 1913 byl velkolepý, lidé se koupali, milovali, jedli, pili a užívali si. Jenže válka v Bavorech už klepe na dveře... Začíná pochmurná doba všeobecné mobilizace a lázeňští hosté v této těžké době nepřijíždějí. Nutno přiznat paní autorce, že se jí i druhý díl povedl. Čtenář se může vcítit do hlavních postav a jako bonus dostane malebné vykreslení okolní horské přírody. Doporučuji, jdu na závěr.
Moje první knížka od této autorky čtenáře přenese do minulosti mezi obyčejné chudé obyvatele lázeňského městečka i movité hoteliéry, barony a bohatou vrstvu šlechty. S. Oliver se podařilo velmi reálně vykreslit tehdejší dobu a zvyky, jednání i charaktery hlavních i vedlejších postav, takže čtenář mohl velmi intenzivně prožívat jejich osudy. Zopakovala jsem si dávné pranostiky, které zhruba platí dodnes : na Nový rok o slepičí krok, na Tři krále o krok dále, na Hromnice o hodinu více. Dá se prý předpokládat, že tyto venkovské pranostiky mají opravdu svůj původ v jižním Německu... Doporučuji a jdu na další díl.
Já mám prostě pro pana Niedla slabost... Ve druhém díle Barona Trenka Panduři se dozvíme spoustu zajímavých historických informací, které musel autor pečlivě nastudovat. Se svými pandury, chorvatskými a srbskými dobrovolníky zaséval v řadách nepřátel děs a hrůzu. Pistole, ručnice, šavle, jatagany, handžáry, vyceněné zuby, neutuchající řev, nemilosrdné zabíjení a mrzačení, porušování vojenských řádů. Kdo by se nebál? Akorát toho zabíjení bylo na mne moc, jdu si najít na kompenzaci nějakou lehkou pohodovku. Doporučuji k přečtení.
V této pohnuté době bojů a válek po celé Evropě i v daleké Rusi člověk jen těžko přežil ve zdraví. Pan Niedl si vybral pro svůj historický román další postavu Johanna von Trencka, o které jsem věděla jen to, že byl vězněn v Brně na Špilberku a je pohřben v hrobce u Kapucínů. A překvapilo mne, že se znal s brilantním budoucím generálem Gideonem Laudonem, o kterém můj tatínek kdysi zpíval, jak "Generál Laudon jede skrz vesnici, má bílou čepici, generál Laudon, jede skrz ves". Opět čtivá kniha pana autora, která nám rozšíří obzory naší bohaté historie, u které vás jistě zastihne i svítání ... Doporučuji a jdu na další díl.
Příběh pěkný, námět zajímavý, ale vyprávění stráášně dlouhatánské... Okolí kolem Amélie a Sarah hluché a slepé, manipulace a náhody až neuvěřitelné. Evidentně tam chyběl někdo, kdo měl v hlavě mozek. Jak se táhl celý obsah, tak konec vzal rychlý spád a všichni měli kolem hlavy svatozář... Zřejmě jsem si vybrala zrovna knihu, která mi tak úplně nesedla..
Putování do Santiaga de Compostela za odpuštění hříchů přes Francii, Katalánii, Gaskoňsko,, Baskicko, Kastilii do Galicie k apoštolově hrobu. Cesta zbožných poutníků byla daleká a nebezpečná, stejně jako ve středověku dvě další - do Jeruzaléma, kde zemřel Ježíš Kristus a do Říma, s hroby Petra a Pavla. Čekala jsem trošku svižnější tempo, počet stránek mohl být poloviční, odbočky v příběhu méně kostrbaté. Několikrát jsem to chtěla vzdát, nebyl to můj šálek. Dorazila jsem Poutnici jen proto, že se nerada vzdávám ...
Pro mne je vždycky těžké číst o válečných hrůzách a s nimi souvisejících zhovadilostech a v této knize je děj zasazen do první i druhé světové. Válka je vždycky vstupenkou do márnice, do blázince či do alkoholového deliria. Koktavou Eve, toužící ve válce bojovat, přijali na post špionky kvůli dokonalé francouzštině a dokonalé angličtině. Původem z obou zemí, doma ani v jedné... Francouzi žili celé roky s německou botou na krku, zoufalý nedostatek potravin, paliva, léků a neustálá hrozba hladovění, zastřelení, věznění, mučení a týrání. Autorka popsala příběh obou hlavních hrdinek tak autenticky a syrově, že jsem jejich osudy hluboce prožívala a četba byla pro mne velmi depresivní. A teď si jdu na kompenzaci najít nějakou laskavou a úsměvnou pohádku ...
Naše sestřičky v posledním díle ošetřují válečná zranění od ran na hlavě a trupu až po rozstřílené či amputované končetiny, zavěšené na složitých kladkách a dodávají pacientům optimismus a vůli žít dál. Trošku v rozpacích jsem byla z nerozhodné Millie a z jejích kotrmelců. Její partneři měli bohudík víc rozumu... Některé sestřičky zmizely, některým byl popřán větší prostor. Celá série nám přiblížila náročnou práci všech sestřiček ve zdravotnictví a je jedno, jestli v minulosti nebo v současnosti. Mám ráda šťastné konce a tato série skončila optimisticky . Doporučuji k přečtení za sychravých podzimních dnů a zkusím od paní autorky ještě něco pohledat.
Nejsmutnější díl Sestřiček v době války, kdy nacistické Německo v čele s Hitlerem bombarduje cíleně a opakovaně i s nemocnicemi celý Londýn . Ale jeho obyvatelé měli na paměti slova starého Churchilla : Vydržíme až do konce, ale nikdy se nevzdáme! Nemocniční personál žil s pacienty v podzemí jako krtci. Pracovali, jedli a spali v kalně osvětlených chodbách a sklepích, na denní světlo se vynořili jen na chvilku, aby se přesvědčili o venkovní zkáze a že se jim nemocnice bortí přímo nad hlavou... Autorka dovede přesnými slovy skvěle vystihnout atmosféru války, obavy, náladu i strach, že má člověk dojem, že je tam se sestřičkami a slyší padající bomby i nářek zraněných. Doporučuji a jdu na poslední díl.
Další osudy našich známých sestřiček i nových postav z nemocnice Nightingale. Sílící obavy ze začínající neodvratné války čtenáře opět přiková k novým příběhům sestřiček, jejich touhy, lásky, obavy, úspěchy i prohry. Nutno poznamenat. že Donna Douglas má perfektně propracované profily a charakteristiky jednotlivých postav, čtenář se tak může vžít do jejich přání, snů, pohnutek a jednání. Doporučuji k přečtení, zejména jako oddechovku pro sychravý podzim s horkou kávičkou.
Sestřičky se musely prokousat přípravným kurzem s úklidem a vařením, po složení zkoušky jsou puštěny mezi pacienty a tři roky putují z oddělení do oddělení, aby získaly potřebné zkušenosti. Ale v prvním roce jen uklízejí, vynášejí mísy a dělají všechnu špinavou práci, které se ostatní vyhýbají. Proto se žákyňkám studentkám prvního ročníku říká špindíry. Ale naše holky toto už mají za sebou a řítí se do závěrečných zkoušek, tak jim držíme palce... Doporučuji a jdu na další díl.
Sestřičky jsou taková návyková, poučná a oddechová telenovela perfektně napsaná. Taková normálka služba sestřiček na úrazovém oddělení : vrchní sestra obchází čekárnu a kontroluje, zda některý z pacientů nezemřel, sestra za recepčním pultem zapisuje pacienty, hledá karty, objednává pacienty a další sestřičky asistují chirurgům při zákrocích. Sestřičky žákyňky pomáhají ve vyšetřovnách, chlácholí, mění obvazy, zařizují převozy, uklízí a vytírají podlahy, převlékají postele a vyplňují formuláře. A volno mají jednou za týden na propustku na půl dne. To je pak fakt těžké, domluvit si rychlé rande... Autorka má můj obdiv, doporučuji a jdu na další díl.
Musím uznat, že paní autorka D.Douglas píše velice čtivě a drží zvědavé čtenáře v napětí, aby se jim ani na chvíli nechtěla kniha odložit. Na oddělení dlouhodobě nemocných mně pacientka Maud mluvila z duše : "Tomu říkáte pomoc? Kdybyste nám chtěli pomoct opravdu , tak to naše trápení ukončíte jednou provždy! Myslíte, že ty ženské baví ta bezmocnost a bolest? Že se jim líbí, když je krmíte a umýváte? Každá z nich by nejradši usnula a už se neprobudila. Když člověk nemá proč žít, proč by sám nemohl rozhodnout, kdy odejde !!!" A proto se i v dnešní moderní době u nás nedůstojně nemocní zoufalci vrhají pod vlak, do Macochy, z vysokých pater a balkónů, polykají prášky nebo se střílejí do hlavy !!! Neuvěřitelné ....
Každý zdravotník a každý pacient musí ocenit nelehkou práci zdravotních sestřiček. Autorka píše velmi poutavě a čtenář je zvědavý, jak si holky povedou a jak to bude pokračovat. Každá sestřička je z jiného prostředí, má jiné zázemí, jiné priority, jiné starosti. D. Dougas si mne přikovala ke knize trefným vylíčením např. počasí :" ve vyhřátém pokoji bylo příjemně, i když venku skučel listopadový vichr, jenž hlučně házel déšť na sklo jako hrsti plné oblázků ..." Jako bych tam byla, až mně naskočila tou představou husí kůže... Jdu na další díl, jsem zvědavá, jak si holky poradí se životem... Doporučuji.
Před několika desítkami let jsem kolem maturity objevila Kastrátku a Maják v Alexandrii. Autorka Kastrátky má úplně jiný rukopis, je psána rozvláčněji a v některých momentech se opakuje. V Itálii nesměly zaznít v kostelech ženské hlasy, žena má tváří v tvář k všemohoucnosti boží jen mlčet. Což byl důvod, proč se nadaní chlapci dávali kastrovat. Jejich hezké jasné hlasy musely nahradit hlasový rozsah žen a v pubertě bylo vyloučeno mutování. Gulia se mockrát ptala sama sebe, jestli je to skutečně boží vůle, která polovině lidstva zapověděla zpívat na veřejnosti a kvůli tomu tu druhou nechávala ve svém jménu mrzačit. Zajímavý náhled do minulosti, ale Maják v Alexandrii mne bavil víc ...
Já prostě můžu číst cokoliv od Kena Folletta a spolehlivě mne zastihne svítání...Tohle je jedna z mála Follettových knih, které jsem ještě nepřelouskala. Zase jsem se dozvěděla spoustu zajímavostí z letectví, opředených různorodou společností osob na palubě. Můj oblíbený pan autor je skutečně mistr slova a skvělý vypravěč !! Doporučuji cokoliv od něj k přečtení a samozřejmě plný počet...
Moje první kniha od Kate Quinn ze starověkého Říma. Tajným neřestem se oddával Tiberius, který si potrpěl na nedospělé chlapce, Caligula spal se svými sestrami a Titus si vydržoval milenky. Řím žije gladiátorskými hrami, krutovláda se musí pro plebs vyvažovat - chléb a hry, cukr a bič. Hlavní i smyšlené postavy autorka perfektně vykreslila, včetně císaře Domitiana, muže mnoha protikladů. Státním záležitostem se věnoval s puntičkářským nasazením a zároveň proslul jako nevyzpytatelný paranoik, který posílá své přátele bez řádného soudu na smrt, nenáviděl Židy a miloval gladiátorské hry. Knížka se dobře četla, byla napínavá, čtivá a uvěřitelná, doporučuji.
Sám autor poznamenal, že Zajatci bouře jsou jeho zhmotnělá noční můra. Hlavní postavy se ocitnou v situaci, která je nutí nedbat na vlastní bezpečí víc, než na splnění svěřeného úkolu. V nepřátelské afghánské zemi, drsných zimních podmínkách neustále padajícího sněhu, s nepřáteli všude okolo. Někteří z nich pravděpodobně bývalí pastevci, kteří dobrovolně vyměnili svá stáda koz za mučednickou smrt. Napínavé, zajímavé, uvěřitelné, poutavé, doporučuji.