HanKasp komentáře u knih
Jak sama autorka tvrdí a v doslovu se píše: nečekejte básně, ale "spíše myšlenky či aforismy, v nichž prosvítá její poetický cit". A já tomu dávám za pravdu a dodávám, že popis většiny situací je tolik trefný, že se v tom shlédne mnohý z nás.
ukázka
"vysycháme
Zapomínáme na všechny ty chvíle,
které jsme prožili."
Když se člověk odprostí od love story, uvidí v knize mnohem víc. Až toxický vztah matky k dítěti, kterému nalinkuje život a neustále do něj zasahuje, aby matce plnilo neuskutečněné sny. V závěru knihy je skvělý společný rozhovor dcery a matky, kde se dozvídáme, proč tomu tak je.
A tímto vztahem je určena jistá dvojrole Allyson či Lulu. Dívka bojuje o svou pravou identitu, poznává sebe, učí se věřit si.
Za mě velice čtivé a poutavé a pro mnohé teen by mohlo být inspirující.
(SPOILER) Příběh je velmi milý. Má to svá ale. Kniha je v kategorii "první čtení".
spoiler
Je o rodině, která se odstěhuje od stařečků v Pardubicích na venkov do Chlumu. Tam se rodina zapojí do venkovského dění, chovají zvířata, děti zažívají prázdniny.
Potud je příběh vlastně skvělý a děti by bavil. Děti bavily také ilustrace Zdeňka Mlčocha. V knize jsou traktory, příroda venkova a postavy lidí a zvířat.
ALE, bohužel je příběh poplatný své době. Růženka vstává brzy a jde do kravína pro mléko, zatímco Martin ještě vyspává. Táta Princ setře svoji dceru Růženu větou: "Jestli nebude líná." Přitom nic nenasvědčuje tomu, že by dívka líná byla. Naopak, je aktivní a zapojuje se. Děti provedou jakože hroznou lumpárnu, když se vydají podívat na samotu na psa, ale ztratí se. Obávají se, že dostanou doma výprask. Růžena je rodiči přijata dobře, zatímco s Martinem se rodiče nebaví a situaci s ním proberou až druhý den.
Vlastně by se mi líbilo, kdyby příběh někdo uchopil a ty věci předělal ve smyslu respektující výchovy. Pak si myslím, že by kniha byla přijímána mnohem lépe.
Použitelná z knihy je snad jen obrazová část. Zbytek je o vychvalování komunistické diktatury. Tento cestopis mne příliš nezaujal a jeho vypovídací hodnota je podle mého příliš ovlivněna dobou, ve které vznikl.
Z jeho děl, co jsem četla, mi přišla nejslabší. Na mě trochu zmatený děj, z nějakého důvodu se mi pletla jména a chyběl mi tam jistý vtip/vytříbená ironie, který/ou v jeho jiných knihách nacházím mnohem více.
U nás taky moc neoslnila. Realismus v knize mi nevadil. Nopak, spíše na mě příběh působil tak, že o svého psa není potřeba se starat (co třeba zajít k veterináři pro přípravek, když má blechy? atd.). I ilustrace mne příliš nenadchly, i když jejich jednoduchost ocenila dcera.
Hodně dobrá. I vlastně na přiblížení dětem historie (dějepisu). A možná to líp pochopí, než z výuky v hodinách.
Krsné ilustrace, básničky nic moc (v duchu vlk do lesa nepatří a rodina je jen táta a máma). Ale pár básniček je tam pěkných.
Úžasná a naprosto vychytaná kniha. Obrázky černobílé a na druhé straně vždy v kombinaci s jednou barvou. Zvířata jsou pěkná. A super je styl provedení. Knihu lze totiž postavit a dítě položit na břicho a motivovat ho zvedat hlavu.
Opravdu vychytaný kousek.
Musím říct, že se mi kniha nelíbila. Ilustrace jsou zajímavé, ale příběh o ničem. Takový krapet socíkovský, bez pointy, proč se dubový mužíček objevil a zase jen tak zmizel. Čekala jsem, že bude rozuzlení v tom počtu a ono nic. Knihu pošlu s radostí dál.
Některé z básniček jsou použitelné. Milé pastelové a černobílé ilustrace.
Když jsem před několika lety začala s knihami Pavla Čecha, oslovil mě název Dobrodružství Rychlé Veverky. Když jsem se dívala do obsahu a zjistila, že to není o zvířátku, trochu mě to zklamalo. A téma aut vlastně ještě víc. Jsem však velmi ráda, že jsem této útlé knížce dala šanci, protože mě vlastně neskutečně mile překvapila a mám ji už doma, protože si myslím, že by v domácí knihovně chybět neměla. Pavel Čech se jak jinak, než bravurně vypořádal s obtížným tématem. Ale klasicky s jeho lehkostí. A za to, nejen za kresby, ho mám ráda.
Četla jsem verzi z roku 1925, která mě velmi bavila i pro krásnou češtinu. Kniha obsahuje 5 sloh (kapitol): Marleyův duch, První ze tří duchů, Druhý ze tří duchů, Poslední ze tří duchů a Konec.
Jak popsat tuto knihu? Krásné téma avšak nelíbil se mi styl zpracování knihy. Byť šlo o vzpomínání již staré osoby, která měla problém si mnoho věcí vybavit, nebo naopak si neuvědomila, zda se s námi již o tu či onu událost podělila, a tak ji zopakovala. To útržkovité vyprávění příběhu jej spíše ochuzovalo, než obohacovalo. Stejně jako trhání šatů, které snad mělo přidat do příběhu dynamičnost. No nevím. Život Anny byl beze sporu barvitý a velmi nelehký. Neboť jí už od dětství vštípili, že je bastard, a to je něco méněcenného, co stojí za opovržení a nezaslouží si žít svůj vlastní plnohodnotný život, a tak je raději odeslána na službu do Vídně. Proto se domnívám, že by chtělo na stylu zpracování ještě v mnohém zapracovat. Velmi by se mi líbilo, kdyby se tématu chopil spisovatel/ka s barvitějším vypravěčským umem.
Obsáhlejší komentář jsem napsala do komentářů k prvnímu vydání komiksové knihy Berlín - ... Druhý díl mi nepřišel tak propracovaný jako první. Možná je to také obdobím, o kterém pojednává. Píše se rok 1929 a Výmarská republika resp. její občané jsou postaveni před volbu politických stran v předčasných volbách.
Kniha popisuje příběh Berlíňanů na pozadí radikalizace společnosti. Na jedné straně část bohatých lidí žijících hýřivým životem, na druhé straně absolutní dno lidského světa v podobě lidí bez domova a sirotků a mezi nimi několik jedinců hlásajících marxismus a naopak fašismus.
První díl komiksového zpracování doby Výmarské republiky v roce 1928 nás zavede do poválečného Berlína. Krom roku 1928 se příběhem proplétají i události z roku 1918.
Anotace na přebalu knihy pomáhá se zorientovat v postavách, které se v knize nachází. Čtení knihy je poměrně náročné. A to ze dvou důvodů. První jsou historická fakta, které je dobré alespoň částečně znát. A já musím přiznat, že jsem zjistila, že vlastně plus mínus vím, co se dělo po válce v Československu, ale horší to je s konkrétními znalostmi událostí v Německu. Druhou věcí je, že obrazové ztvárnění některých postav je poměrně matoucí. Ale časem se to více srovná s tím, když se pomalu propracováváte k ději. Taky jsem se musela k některým stránkám vrátit.
Hodnocení knihy jsem si nechala až po přečtení druhého dílu, abych měla srovnání. A byť je k dnešku první díl hodnocen hůře, než druhý. Musím říct, že mám za to, že byl mnohem obsáhlejší co do postav a barvitosti a také se zdál být propracovanější.
Pochopila jsem, že budou následovat i další díly? A myslím, že nás čekají mnohá další objasnění tak, jako byly některé věci doplněny v druhém díle.
Za téma bych dala 5 hvězd, jde o velmi složité a těžké téma. Ale za přehlednost ve členění příběhu bych dala naopak 2 - 3 hvězdy, a tak to shrnu na 4. Myslím, že se k tomuto zpracování příběhu ještě vrátím.
Jen možná přece ještě jeden dovětek. Upozorňuji, že v knihách se logicky objevuje plno násilí (prostitutek, nahoty, zbraní, ubližování apod.). Pokud nejste nikterak dobře rozpoloženi, nechte si ji na jiné období. Mně se po prvním dni čtení o meziválečném Berlíně i zdálo.
Oddechové čtení do vlaku. Zpočátku první povídky jsem se úplně nechytala. Jsem zvyklá přece jen na podrobnější popis osob. Jak jsem se ale dostávala dál, začalo se vše propojovat a vyšlo z toho nakonec velmi příjemné čtení. Také se člověk dostal k tématu onemocnění ADHD a známé hudební skupině ACDC. :) Pozor nezaměňovat.
Doporučuji si též přečíst renenzi Americké pelíšky. Myslím, že mi pomohla v knize mnohému pochopit.