happy-smile happy-smile komentáře u knih

40 dní pěšky do Jeruzaléma 40 dní pěšky do Jeruzaléma Ladislav Zibura

Tato kniha najde hodně uplatnění. Ať už jako oddechovka pro pobavení nebo jako inspirace cestovatelům. Také asi spoustu lidi donutí k zamyšlení, jak se liší přístup lidí v zemi, kde materiální stránka nehraje prim. Každopádně po přečtení určitě budete mít touhu něco podobného podniknout taky. Docela by mě zajímalo, kolik lidí se k tomu opravdu odváží.

Tichá modlitba Tichá modlitba Angela Marsons

Stará dobrá Kim, jak ji známe z prvního dílu. Detektivní zápletka i kousavý humor mi sedly. Autorka se snažila popsat psychologii postav při nelehkém vyšetřování zmizení dvou holčiček. Knih na toto téma bylo v poslední době hodně, nápadná podobnost mi však přišla při závěrečné scéně s knihou V lese visí anděl. Ale to jenom taková poznámka na okraj. Super kniha, doporučuju.

Znesvětitel Znesvětitel Paul Finch

Tentokrát to nebylo o organizovaném zločinu, ale spíše o sériovém zabijákovi a to mi vyhovovalo více. Paul Finch to tentokrát pojal ve stylu Chrise Cartera a docela se mu to povedlo. Každopádně po tomto dílu jej řadím mezi další dobré britské detektivkáře.

Stalkeři Stalkeři Paul Finch

Sériový vrah je v této knize opravdu sériový. Trochu mi přišlo divné, že se po dvou hluchých letech vyšetřování rozjede takovýmto tempem, ale chápu, bylo potřeba mít na kontě dost obětí a ty se dají získat jenom díky času. Kniha byla dobře napsaná, ale musím říct, že mi tentokrát asi úplně nesedl styl psaní a nepociťovala jsem ze čtení knížky takovou radost jako obvykle. Jdu se pustit do druhého dílu a doufám, že tentokrát to bude jinak.

Má ji rád, nemá ji rád Má ji rád, nemá ji rád Sharon J. Bolton

Dobře napsané. Spisovatelka nás opět dokáže přelstít a na konci pěkně překvapit. Možná by to chtělo knihu trochu zkrátit, přece jenom takové téma na skoro 600 stran je dost. Ale i tak doporučuju.

25.07.2017 4 z 5

Za zavřenými dveřmi Za zavřenými dveřmi B. A. Paris (p)

Co se skrývá za dokonalým manželstvím se dozvíme docela brzo, ale zároveň jsme dost dlouho ponecháni v této iluzi. Myslím, že knihu zvládnou i slabší povahy. Žádné fyzické násilí se zde nekoná, "jenom" psychický teror. Kniha je dobře napsaná, ale pro mě osobně asi časem zapadne mezi jinými knížkami.

Playground Playground Lars Kepler

Zajímavá kniha. Nejprve sledujeme osudy ženy, která mluví o tom, že viděla posmrtný život a je kvůli tomu držena v blázinci (to mi tedy přišlo přehnané, opravdu to tak může být?). Potom se přesouváme ke sci-fi odehrávající se ve světě mezi životem a smrtí. Pohybujeme se v čínském přístavním městě a chvílemi jsem zapomínala, že nečtu Petera Maye a jeho čínské thrillery, protože i atmosféru to mělo podobnou. Tato část mi přišla opravu zajímavá do doby, než se z toho stala survival kniha ve stylu Hunger Games. V té chvíli to bohužel vybočilo do roviny, která pro mě osobně je mimo moji zájmovou skupinu a zbytek už jsem spíše jen mechanicky dočetla, abych věděla, jak to dopadne.

25.07.2017 3 z 5

Smrť a iné okamihy môjho života Smrť a iné okamihy môjho života Sebastian Niedlich

Velmi mi to připomnělo knihy od Fredrika Backmana. Taky to byl takový lidský příběh, kde některé části byly smutné nebo dojemné a jiné zase velmi úsměvné. Bylo to moc pěkné a jestli od tohoto autora u nás vyjde něco dalšího, tak se po tom určitě hned vrhnu. Obálka knihy je pěkná a lákavá, ale asi může navodit mylný dojem, že se jedná o vyloženou komedii. Četla jsem ve slovenštině a jsem za to ráda, vypadá to, že v českém překladu si autor úplně neporadil s tím, že ta smrt je on. Slováci to vyřešili elegantně Smrtonošem.

25.07.2017 5 z 5

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

Kniha se dobře četla, ale asi bych ji zařadila spíše mezi průměrné detektivky. Bestseller z ní udělala jen mediální masáž. Postupné odhalování, kdo za únosem stojí a jaké jsou jeho motivy, je zajímavé. Délka knihy byla zvolena docela střízlivě, i když někomu už těch nářků rodičů může připadat až moc (na druhou stranu ta atmosféra je pak docela reálná, nemyslíte?). Kniha je čtivá, ale vadila mi na ní jedna věc, kterou si ten, kdo to slupne najednou, možná ani neuvědomí. Vyšetřovatel zde má vždy nějakou teorii, kdo to udělal, o které je skálopevně přesvědčen. Pak se v jiné linii odehraje něco, co vrhá podezření nebo přímo odhaluje jako pachatele někoho jiného. Policie u toho není, ani o tom neví. A hle, vyšetřovatel je najednou skálopevně přesvědčen, že je za tím tato osoba. Taky bych chtěla být takto jasnozřivá...

07.07.2017 4 z 5

Kniha zrcadel Kniha zrcadel Eugen Ovidiu Chirovici

Za mě naprostá bomba. Při prvních pár stranách mě trochu odrazoval jednoduchý styl spisovatele, ale docela rychle jsem na to zapomněla (nebo se mi to snad jen zdálo?). Vyprávění příběhu mají postupně na starosti tři muži (v podstatě vyšetřovatelé). Každý se jím zaobírá v souvislosti se svými zájmy a potom jej předá dalšímu vypravěči, aby příběh posunul dál. Úryvek románu Richarda Flynna mě hned zaujal a kdyby kniha nebyla postavena na vyprávění těchto tří mužů, ale jednalo by se rovnou o Richardův román, tak by mi to úplně stačilo. Jenže takto má autor skvělou příležitost ukázat zápletku z více úhlů. Často se ukazuje, že věci nejsou tak, jak se na první pohled zdály. Po letech vypovídá každý svědek něco jiného a jejich příběhy nejsou kompatibilní. Je na vyšetřovatelích a čtenáři, aby si vybrali, čemu věří. A přesto to nepůsobí zmateně ani nesourodě, ale čtenář je napjatý a chce vědět, jestli je jeho teorie správná.

Kolibřík Kolibřík Kati Hiekkapelto

Kolibřík kromě dobré detektivky přináší také vhled do aktuální problematiky přistěhovalců. Autorce se podle mě povedlo téma do příběhu nenásilně vložit. Ukazuje, že je jedno, jestli člověk žije v zemi 20 let, ovládá perfektně jazyk a místní zvyky a pracuje a chce pracovat, nebo jestli v dané zemi jen pobírá podporu, nechce se naučit jazyk, pohrdá místními lidmi a jejich zvyky. Jednou přistěhovalec, navždy přistěhovalec. Je to smutné. Vražd se zde stane hned několik a tak je čtenáři předložen celkem obsáhlý okruh podezřelých. Nápad se symbolikou kolibříka, která rozčeří původní vyšetřovací teorie, mi přišel docela originální. Nástup nové a přesto velmi zkušené vyšetřovatelky k místní policii zase rozehraje další linii příběhu v kolektivu detektivů. Za mě povedená kniha a těším se na další.

Dřív než ji najde Dřív než ji najde Michael Kardos

Kniha mi svým námětem připomněla nedávno vydanou knihu Zkurvenej příběh. Autor nás provází dvěma příběhy - Melanie a Ramseyho. Ramseyho příběh mě asi zaujal více - čekala jsem, kdy přijde ten zlom a zjistíme, co vedlo k tomu, že Melanie se nachází v současné situaci. Příběh byl zajímavý, bez hluchých míst a díky tomu se kniha dobře četla a její konec přinesl mnoho zajímavých překvapení.

Závěje Závěje Marit Reiersgård

Příjemná detektivka, ale asi úplně nesdílím místní nadšení. Myslím, že vraha mohl čtenář uhodnout hodně brzo. Na druhou stranu detektivové neměli moc šanci se předvést, protože vrah se jim přišel udat sám, aniž by cokoliv tušili... Ta zápletka ani její rozluštění mi asi úplně nesedlo, na druhou stranu četlo se to dobře. Uvidíme, jaký bude další díl.

28.06.2017 4 z 5

Tiché dívky Tiché dívky Eric Rickstad

Příběh tak nějak poklidně plynul. Ještě ve třech čtvrtinách knihy nic nenasvědčovalo tomu, že by se detektivové měli blížit k nějakému závěru. Rozuzlení bylo zajímavé a řekla bych, že málokdo to uhodne. Není to sice nějaká bomba, ale i tak ve mně z této knihy zůstal takový pozitivní dojem. Jsem zvědavá na další díl.

28.06.2017 4 z 5

Do vody Do vody Paula Hawkins

Bohužel, za mě neskutečná nuda. Vše se pořád tak nějak opakovalo dokolečka dokola, až to už čtenáře nemůže zákonitě bavit. Vím, že bylo účelem navodit atmosféru a dojem, že vše, co se v knize stane, se točí kolem tůně, ale když má i čtenář pocit, že se děj tak nějak točí dokola, tak to už je špatně. Možná, kdyby měla kniha tak o sto stránek méně, tak by to čitelnější. Na druhou stranu musím uznat, že od minulé knihy u autorky nepochybně proběhl vývoj - předchozí kniha byla velmi čtivá, styl psaní prostý a hodně to sklouzávalo k ženskému románu. Řekla bych, že tady už ani jedno neplatí. Bohužel čtivost šla na úkor složitějšího stylu psaní, ale to už tak bývá, to bych autorce úplně nevyčítala. A ostatní body jsou naopak posun k lepšímu. Jako celek to ovšem moc nefunguje.

21.06.2017 3 z 5

Hovor se smrtí Hovor se smrtí Chris Carter

Chris Carter opravdu umí. Knížka je jako obvykle neskutečně čtivá a než se nadějete, je konec. Oceňuju, že se autor snaží obměňovat zaběhlou šablonu. Tentokrát si vrah vybral špatně a naštve nájemného vraha, takže to docela zamíchá kartami. A co se týká vražd - opět originální a drsné. Jsem docela zvědavá, kolik dílů nakonec tato série bude mít. Já určitě budu číst do posledního dechu. :-)

21.06.2017 5 z 5

Chlapec v kufru Chlapec v kufru Lene Kaaberbøl

Líbilo se mi, že tady nebyla hlavní postava policajt, soukromé očko, právník apod., jak tomu v detektivkách často bývá. Celkový dojem z knížky je ovšem takový, že na mě působila tak nějak neslaně, nemastně. Rozhodně nebyla špatná, ale ani nějak zvlášť dobrá. Takový šedý průměr, který se sice celkem dobře čte, ale brzy v mysli čtenáře zapadne mezi zajímavějšími knížkami.

21.06.2017 3 z 5

Vdova Vdova Fiona Barton

Kniha mě dostala hned na začátku. Tak první pětinu/čtvrtinu knihy vlastně čtenář vůbec neví, o co jde, ale přesto nebo právě proto ho vyprávění hned chytne. Pak se postupně dozvíme, o jaký zločin se vlastně jedná, a díváme se na něj v průběhu několika let očima všech zainteresovaných. Ke konci mě ale trochu mrzelo, že kniha pak už tak nějak začala ztrácet dech, protože se řešily ty samé věci pořád dokola. Možná to tedy chtělo trochu zkrátit. I tak ale rozhodně doporučuju.

11.06.2017 4 z 5

UltiMatum UltiMatum Anders de la Motte

I když předchozí díl měl lákavější styl zápletky, tak druhá kniha mě zaujala o dost víc. Asi to bude tím, že tady už se spíše řeší stará dobrá detektivní práce. Do toho je to taky trochu politický thriller, což příběhu nijak neuškodilo. Hlavní hrdinové jsou tentokrát ti, co byli v prvním dílu tak trochu na druhé laině. Takže v tomto je pokračování docela neotřelé. Zajímavý je i způsob napojení této knihy na předchozí díl, ale nechci spoilerovat. :-)

11.06.2017 5 z 5

MemoRandom MemoRandom Anders de la Motte

Takový mysteriózní thriller o infiltrátorech a špionech. Trochu ve stylu Memento. Tento typ příběhu, kde detektiv má ztrátu paměti a postupně se rozvzpomíná kdo, co, proč a jak, je přesně to, co mě na knížku zaručeně naláká. Bohužel tady ale asi na mě bylo trochu moc toho infiltrátorství a málo mysteriózní stránky, takže to příběhově nebyl úplně ten typ knihy, co vyhledávám. I tak ale musím říct, že napsáno to bylo dobře a můžu doporučit.

11.06.2017 4 z 5