heavy66 heavy66 komentáře u knih

Temné blues v New Orleans Temné blues v New Orleans František Kotleta (p)

Líbí se mi, s jakou lehkostí se autor vyrovnal s aktuálními tématy, která rezonují na globální úrovni, diverzitou a inkluzí! Marie Laveau, Baba Jaga, Jezinky, vestálky, babička Kalle nebo Fatima ibn Armán samé ženy, mnohdy tmavé pleti! Výborně, Kosku! Jen pozor na nechráněný sex, zvláště v rozvojových oblastech, aby z blues nebylo lues!
P.S. Koupil jsem si haitský Barbancourt 15y. Je výborný!

18.02.2023 5 z 5

Myš dobré naděje Myš dobré naděje Stanislav Rudolf

Děj se mi ztrácí v mlhách zapomnění, jen vím, že mě příběh bavil také proto, že nebyl o děvčatech, ale o klucích. Někde ta kniha musí být založená, možná na chatě. Musím se po ní podívat a po letech znovu prolistovat!

30.01.2023

Příběhy z pražské zoo Příběhy z pražské zoo Jiří Felix

O vánočních prázdninách jsme vyrazili s manželkou na návštěvu pražské ZOO po X letech. Je to tam moc pěkné, přibyla řada vzácných druhů, nové pavilony jsou prostorné, moderní, služby návštěvníkům na vysoké úrovni! A přesto některá místa pamatují dobu mého dětství, kdy jsem zahradu navštěvoval s rodiči a četl Příběhy z pražské ZOO. Ale to nevadí, o Vánocích se může vzpomínat na staré časy!

06.01.2023 5 z 5

Matematické fyzikální chemické tabulky pro SPŠ Matematické fyzikální chemické tabulky pro SPŠ Jiří Mikulčák

Důležitá pomůcka a tahák každého studenta a současně napínavá publikace! Kromě všeobecně známých pouček jako je například věta Kosínova, objem válce nebo rovnice o jedné neznámé, se seznámíte s veličinami jako jsou molové hmotnosti, kapilární tlak rtuti, a součinitele smykového tření. Po přečtení Tabulek už nikdy nezaváháte u otázky, jestli je těžší žula nebo hliník, ocel nebo zlato, a zda má plzeňské pivo zásaditou reakci?! Tabulky vás vezmou do Vesmíru, dozvíte se, jak dlouhý je parsek, světelný rok a astronomická jednotka, nebo podle kterého měsíce planety Uran pojmenovali prací prášek. Doporučuji!

06.11.2022 5 z 5

Šerif Šerif Jean Labrunie

(SPOILER) Francouzská drsná škola, podle skutečných událostí. Vyšetřující soudce vyšetřuje činnost gangu brutálních lupičů. Když mu byrokratické předpisy brání efektivně zasáhnout, použije metody šerifa z Divokého západu. Dobrý román i dobrý film, ale se špatným koncem.

13.08.2022 4 z 5

Básně aneb Visací zámek podle Jana Básně aneb Visací zámek podle Jana Jan Haubert

Jan Haubert, nadaný básník současné střední punkové generace. Obdivuji jeho něžnou senzitivní lyriku v básních o těžkém životě zemědělců v podhorských oblastech (Traktor), o vášních nestřídmého strýce (Cigára), o světci, který napájel žíznivé (Stánek), nebo o čase, který nelze zastavit (Padesát).
Divím se jen, že se o Janovi neučí školní mládež v hodinách literatury!

21.07.2022 5 z 5

Jezdci z pastvin Jezdci z pastvin Zane Grey

Dobrodružný příběh z dob hospodářského rozkvětu západních částí USA, který má všechny důležité atributy řádného westernu, navíc kapku velmi cudné erotiky a drsný závěr. Moje oblíbená greyovka již od chlapeckých let!

09.04.2022 5 z 5

Na vlně 57 metrů Na vlně 57 metrů Otakar Batlička

Batličkovy povídky jsem si půjčoval každý rok o prázdninách u babičky, v Místní lidové knihovně. Za deštivých dnů, kterých bývalo v Beskydech v létě dost, jsem s ní procestoval celý svět, a po prázdninách ve škole exceloval v zeměpise.

12.03.2022 5 z 5

Čtvrtý protokol Čtvrtý protokol Frederick Forsyth

Skvěle napsaný, nesnesitelně napínavý, a navíc ve světle, nebo lépe stínu, současné imperiální ruské politiky a kauz jako je otrava Skripalových nebo výbuch ve Vrběticích, je tento román nepříjemně aktuální!

21.02.2022

Nádech-výdech, vrozený, spontánní úkon, první, kterým člověk pozdraví svůj příchod na svět a poslední, kterým se se světem rozloučí. Protože jich udělám i dvacet tisíc denně, považoval jsem se za profíka, až mi James Nestor začal tvrdit, že dýchat neumím! Tu informaci jsem tak dlouho rozdýchával, až jsem byl téměř u konce s dechem. Potkat ho, povím mu z plných plic, co si o tom myslím! Pak mě napadlo, že pýcha peklem dýchá, a zkusil jeho dechová cvičení v praxi. Je to účinné a efektivní, svoje chrápání u televize jsem povýšil na vědeckou úroveň!

12.02.2022 5 z 5

Provokatér Provokatér Ed McBain

Meyer Meyer má na krku zdánlivě složitý případ vyhrožování místním obchodníkům, a Carella vyšetřuje smrt nahatého námořníka. Na scénu přichází Hluchý, zločinec formátu na jaký není 87.revír zvyklý, pracující s počtem pravděpodobností a inspirací A.C. Doylem. Jakmile vypukne válka, mají všichni napilno, a kdyby nebylo strážníka, který dostane chuť na zmrzlinu, kdoví jak by to celé dopadlo!

23.09.2021 5 z 5

Sek a Zula Sek a Zula Miloslav Švandrlík

Sek a Zula, to je moje srdcová záležitost. Díky, pane Švandrlíku! Díky, pane Neprakto! Pro mě jste králové českého komiksu.

21.09.2021

Romance Romance Ed McBain

„Tam, kde se lidé kdysi dožadovali stejné příležitosti a volali: „Zapomeňte, že jsme černí, zapomeňte, že jsme Hispánci, zapomeňte, že jsme z Asie,“ volají teď ti samí lidé: „Nezapomeňte, že jsme černí, nezapomeňte, že jsme Hispánci, nezapomeňte, že jsme z Asie!“ Namísto naděje stát se Američany, existuje teď jen zoufalství nad tím, co se z Ameriky stalo!“

Bert Kling má nový vztah, ale romantický moc není, spíše plný otazníků a pochybností. K tomu divadelní hra Romance a vražda herečky v hlavní roli nemají romantického už vůbec nic. Autor řeší v knize soužití bílých a černých, a nic pozitivního a nadějného v jeho slovech nenajdete. Tak alespoň, že detektivové usvědčí pachatele!

12.05.2024 4 z 5

Jak jsem viděl Ameriku Jak jsem viděl Ameriku Radek John

Reportáže Radka Johna z cesty po USA se mi líbily. Četl jsem je pár měsíců po sametové revoluci, bylo to takové – tak tohle nás čeká, vážení! A dost věcí se vyplnilo – vyloučené lokality, drogy, neřízená migrace....bohužel. Nejlepší je konec knihy – listopad 1989. Radek John měl neuvěřitelné štěstí, že se jako novinář ocitl v cizině ve chvíli, kdy se na naši malou zemi upřela pozornost celého světa!

09.12.2023 4 z 5

Osm černých koní Osm černých koní Evan Hunter (p)

Předvánoční čas a v parku leží mrtvá dívka. Je nahá a mrtvá jako z románu Normana Mailera. Na služebnu 87.revíru chodí obrázkové dopisy, o kterých detektivové vědí jen to, že je posílá Hluchý. Ačkoliv se spojí nejlepší detektivní mozky, nedokážou přijít na to, co Hluchý chystá. Klapne tentokrát jeho plán? Kdyby se to náhodou nepovedlo, může to zkusit příště!

26.11.2023

Ruce vzhůru! - 12 detektivních výstřelků Ruce vzhůru! - 12 detektivních výstřelků Ivona Březinová

Titulek mi připomene oblíbenou scénu z Vrchní prchni.
Do knihkupectví přichází policista v civilu.
„Ruce vzhůru!....“, říká knihkupci za pultem.
Dalibor Vrána poslušně zvedá ruce ke stropu.
„......to prý je napínavá věc“, pokračuje policista.
„Aaa ano,“ blábolí Dalibor, „to je tady někde nahoře“. Vytáhne z horní police knihu a podává policistovi. „Ale ne, to jsou Broučci, promiňte!“

Ruce vzhůru je tedy dobrá detektivka. Ne tak dobrá jako Vrchní prchni, ale číst se dá. Zajímavé je, že film je z roku 1980, ovšem kniha vyšla až 2009.

15.11.2023 3 z 5

Skryté nebezpečí zdravých potravin Skryté nebezpečí zdravých potravin Steven R. Gundry

Plant Paradox, to je, milí žáci, metoda, jak přestat jíst zdravé potraviny. Netvařte se tak, slyšíte dobře, fastfood a bůček, to je stará vesta. Odteď již žádné celozrnné pečivo, luštěniny, sóju nebo kukuřici! Rostliny nás chtějí zabít a my se musíme bránit! Hlava mi jde kolem z názvů desítek chemikálií, které mi denně pomáhají živit mou stokilovou schránku. Tak snad pan profesor ví, co mluví!

16.06.2023 3 z 5

Mokrá ryba Mokrá ryba Volker Kutscher

Po nočním přívalovém dešti vím, jak se asi cítí mokrá ryba. Musím přiznat, že jsem čekal víc napětí a logiky. Příběh mi připadal nepřehledný a zmatený, i když atmosféru hříšného Berlína trefil pan Kutscher dobře, a seznam berlínských ulic je kompletní! Musel bych to celé přečíst ještě jednou, abych si v těch Berolinách a Nordpiratech sjednal pořádek, ale nemyslím, že to v dohledné době udělám!

25.06.2022 3 z 5

Prezydent krokadýlů Prezydent krokadýlů Warren Miller

Problematiku závadové mládeže a dětských kriminálních gangů hodně zviditelnil Ed McBain v příbězích 87.revíru. Millerův Prezydent Krokadýlů navíc mluví svébytným harlemským slangem s vynikajícím překladem Josefa Škvoreckého. Příběh je nadčasový, klidně se mohl odehrát v dnešní době. I když dneska by mládenci měli stříkačky minimálně poloautomatické, mobilní telefony a podporu levicových aktivistů.

17.06.2022

Velká kniha Velká kniha Egon Bondy (p)

inspirováno Egonem Bondy - Ožralá Praha

Sestup severní stěnou
Začínáme sestup hola hola
první si dáme U Černýho vola
Z kopce se suneme velká parta
další pijeme U Bonaparta
Je to vítězství nebo plichta
čeká nás Baráčnická rychta
Než to někdo koupí zbourá
stavíme se U Kocoura
Kdo chce mít z výletu něco svýho
pije pivo U Krále Brabantskýho
Dál přes náměstí bez velkých keců
na jedno plzeňský U Glaubiců
Přes řeku půjdeme Prahou Zlatou