heavy66 heavy66 komentáře u knih

3x 87. revír 3x 87. revír Ed McBain

3x 87.revír - to je 3x skvělý napínavý příběh + 3x krvavý zločin s překvapivou pointou + 3x setkání s týmem sympatických detektivů v přepychových salónech i špinavých slumech velkoměsta Isola = trojnásobné potěšení z četby!

01.09.2021

Nezbytné věci Nezbytné věci Stephen King

Nezbytné věci jsou obchodem, který by měl navštívit každý alespoň jednou za život! Pan Gaunt vám tu knížku prodá za cenu více než lidovou, vlastně skoro zadarmo, jen bude chtít, abyste někomu provedli malý žertík. Skutečně nic víc než nevinný žertík!
"Žádná práce není hotová, dokud to neřekne pan Gaunt!"
"Vážně bych se rád projel v Tucker Talisman, pane Gaunte!"

29.08.2021 5 z 5

Jizerské hory známé i neznámé Jizerské hory známé i neznámé Petr David

To je moc hezká kniha o mých oblíbených horách! Načerpal jsem z ní mnoho nových informací a zajímavostí i o místech, která znám. Mám z Jizerek spoustu příjemných zážitků z téměř dvaceti let, kdy tam více méně pravidelně jezdíme na výlety i delší pobyty.
Naposledy jsme vyrazili s kamarádem na túru letos v červenci. Z Josefova Dolu nahoru na Protrženou, pak začalo hustě pršet a my pokračovali na Kneipu. Lilo strašlivě, byli jsme mokří skrz až na kůži. V bufetu na Kneipě jsme se zahřívali pivem a slivovicí. Přidal se k nám jeden starozákonní tramp, který mířil do Hejnice a jeden téměř zmrzlý cyklista. V družné zábavě jsme pozorovali provazy deště padající z šedivé oblohy, a cestou zpátky přeskakovali potoky, potůčky, říčky, proudy a vodopády, které se valily dolů tím krásným jizerským nočníkem Evropy!

27.08.2021 5 z 5

Padesát odstínů šedi Padesát odstínů šedi E. L. James (p)

Řada vážených čtenářů označuje toto dílo za odpad. S tím nemůžu souhlasit! Četla to moje žena, které knihu přinesl Ježíšek. Předčítala mi z ní různé zajímavé momenty, takže jsem to vlastně poslouchal jako audio knihu. Setkání s knihou obsahovalo i praktické ukázky, ale detaily si, když dovolíte, nechám pro sebe! Padesát odstínů u mě dobrý!

25.08.2021 5 z 5

To To Stephen King

Málokdy vydrží přátelství dětské party do dospělosti! Stephen King říká, že to je možné, když se lidé musí spojit proti společnému nepříteli, kterým je nadpřirozené zlo, inteligentní, se zvráceným smyslem pro černý humor! A To je na celém románu To nejděsivější.

Klaun Pennywise sídlí v pokřivených myslích bigotních vidláků, v hnijící půdě okolních lesů a močálů, v krvavých vzpomínkách na dávné křivdy a vraždy. Zrcadlem Pennywise a jeho živou loutkou je Henry Bowers, agresivní psychopat, tupý násilník a tyran!
Z jaké odporné žumpy ho autor vytáhl? Inspirovala ho snad skutečná osoba - Samuel Bowers, bílý rasista z Mississippi, který se v 60. letech podílel na vraždách několika aktivistů z hnutí za lidská práva? Za své zločiny byl odsouzen k doživotnímu trestu až koncem 90. let, tedy zhruba po stejné době, po které se vrací zpět vraždící klaun!

25.08.2021

Mistr a Markétka Mistr a Markétka Michail Bulgakov

Obvykle vystačím k přečtené knize jedním komentářem. Ale ke stěžejnímu románu 20. století, který čtu od mládí znovu a znovu, jeden nestačí!
Cítím, jak je ta kniha důležitá, jako každý apokryfní text v době, kdy nesvoboda a cenzura rostou a upevňují pozice.
Mistr Bulgakov měl těžký životní osud. Tak jako jeho Mistr, i on zachránil rukopis z plamenů, a očistec sovětského zřízení prožil už na zemi.
Odměnou za dar, který přinesl lidstvu, kráčí za úplňku po měsíční stezce po boku Toho, o němž napsal svůj román, stejně jako syn krále hvězdopravce, nelítostný pátý prokurátor Judeje a jezdec Zlatého kopí Pilát Pontský.

22.08.2021 5 z 5

Zelená míle Zelená míle Stephen King

Působivý, dojemný, lidský, skvěle napsaný příběh, ale bez Toma Hankse, Michaela Duncana, Sama Rockwella... by kniha nebyla úplná! Sláva Franku Darabontovi, nejlepšímu Mistrovu filmaři!

18.08.2021

Jericho Jericho Christopher Hyde

Jericho? Že nevíte, co to je?
Kdyby Stephen King zkrátil Svědectví o filozofické úvahy, nadpřirozené jevy, zbytné postavy, dlouhé cestování a budování nové civilizace, zůstalo by Jericho, thriller ostrý jako břitva! Když jsem ho četl poprvé, několik hodin jsem napětím nedýchal, a vejce nejedl několik týdnů!

18.08.2021 5 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Čtivý a zajímavý příběh s neobvyklými hrdiny a předpojatostí vůči mužům, starším bohatým pravičákům nedemokraticky zaměřeným fašistům. Proti nim stojí ženy, mladší nebo mladě vyhlížející demokratky, nezávislé, nekonformní, s jistou mírou sexuální nevázanosti. Výjimky z obou táborů potvrzují pravidlo a kafe pijou všichni bez rozdílu!
Severské státy jsem považoval za oázu klidu, slušných lidí a dobrých mezilidských vztahů. Moje představy naboural Anders Breivik a Jo Nesbo v Norsku, dánské filmy Zbav nás od zlého a Hon, i tato kniha, která líčí švédskou společnost v temných barvách.
Zajímalo by mě, kdo je předobrazem rodinného klanu Vangerů a nakolik je příběh popisovaný v knize spojen s realitou? Stieg Larsson i hlavní představitel filmové verze Michael Nyqvist zemřeli předčasně – podle konspirační teorie to nemůže být náhoda!

11.08.2021 5 z 5

Účinný lék Účinný lék Arthur Hailey

Silný příběh s výraznými postavami a vysokými emocemi, které souvisejí s morálkou, ctí, etikou a spravedlností, a jako vždy u Arthura Hailey perfektní znalost prostředí a problematiky!
Postavy jsou tak kladné, že by se Mirek Dušín sotva vešel do Top Ten, ale řada z nich je autorem donucena zastavit se na etické křižovatce, a pokračovat v cestě za cenu chyb a kompromisů!
Červená knihovna je to také, ale proklatě dobře napsaná!

11.08.2021 4 z 5

Noční lovec Noční lovec Chris Carter

Se srdcem na obálce jde o romantický příběh, ve kterém Robert zjistí, co je opravdová láska, a zkušenost to bude k nezaplacení! Zatím v každé carterovce nacházím inspiraci klasickým hororem. Tentokrát jsou to motivy z Mlčení jehňátek, a také starý vtip o zlaté rybce a chlapečkovi, který si přeje domácího mazlíčka. Nevím, jestli chce autor v dalších dílech ještě přitvrdit, ale podle věty „Takovou pekelnou díru by nevymyslel ani Stephen King“, soudím, že sebevědomí mu rozhodně nechybí!

01.08.2021 5 z 5

Learovy třesky plesky česky Learovy třesky plesky česky Edward Lear

Edwardovy nesmysly jsou bezva! Přidám pár dalších -

V pražské části Chodově
kouřili dva chlapi na chodbě,
od vajglu chytila budova
hasiči jedou do Chodova,
uhasit požár v té budově.

Měl jsem dohlédnout na tetu
ať se nám neztratí v Outletu,
nedal jsem pozor, já popleta
teta nám zmizela z Outleta,

Jeden pán ve městě Mostě
uprostřed náměstí zmizel prostě
soudili lidé podle kouře chvostu
že UFO odneslo pána z Mostu
Byl to Zdeněk Godla, modla všech v Mostě!

Jeden pán z města Frenštátu
rozhodl se vylézt ferátu,
Když v cíli skoro byl
žebřík mu povolil,
odškodné teď žádá od státu

Angelinu Jolie
hrozně hlava bolí,
může za to Pitt
že dnes není fit,
ta ubohá Jolie.

25.07.2021 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Po skvělé Haně jsem čekal něco stejně dokonalého, ale Slepá mapa patří do oblasti červené knihovny. Autorka posouvá po mapě kartičky se jmény postav, a každá skončí dříve nebo později v chlívečku Svatba nebo Krematorium. Je to čtivé, ale příšerně smutné a depresivní. Prožil jsem v reálném socíku dětství a mládí, a nebylo všechno špatné, mám na ty časy spoustu veselých vzpomínek. Naštěstí román končí optimisticky, což je samozřejmě pro červenou knihovnu standard.

24.07.2021 3 z 5

Poslední bitva Poslední bitva Cornelius Ryan

V minulém příspěvku jsem doporučoval Vzdálený most. To samé platí pro Poslední bitvu. Komplexně a velmi přitažlivě popisuje Cornelius Ryan poslední gigantické střetnutí německého nacionálního socialismu se zbytkem světa. Známé historické milníky a postavy prokládá osudy obyčejných Berlíňanů, nikoho nešetří a nikomu nenadržuje!
Obdivuhodné je množství dat a lidí, od kterých čerpal informace.
Jen mě nedonutil Berlíňany litovat, ovšem kromě dětí a obyvatel místní ZOO!

10.07.2021

Operace Bruneval Operace Bruneval Jiří Šulc

Výborný román na pomezí reality a fikce, jako by autorovi vedl ruku sám klasik špionážní literatury Frederick Forsyth. Musím uznat, že FF to umí lépe, více se věnuje jednotlivým postavám. Všechny důležité uvede do děje příběhy z jejich minulosti, což dělá román zajímavější a čtivější. Ovšem nepamatuji se, že by v některé knize nechal parašutisty po seskoku vyčůrat!
Válečná kariéra velitele výsadkářů Johna Frosta pokračovala při obraně arnhemského mostu v operaci Market Garden v roce 1944, popsáno v knize Cornelia Ryana Vzdálený most. Kdo jste nečetl, doporučuji!

10.07.2021 5 z 5

Veliké theatrum Veliké theatrum Václav Kaplický

Dnes na den 400 let, kdy císař a páni vystrojili v Praze veliké theatrum, o němž Václav Kaplický skvěle sepsané svědectví zanechal.
„Quae medicamenta non sanat, ferrum sanat, quae ferrum non sanat, ignis sanat, quae ignis non sanat, insanabilis est!
Co léky nevyhojí, vyhojí železo, co železo nevyhojí, vyléčí oheň, co oheň nevyléčí, to je nevyléčitelné!“
Ohněm a mečem léčil císař a katolická církev český národ!

21.06.2021 5 z 5

Kmotr Kmotr Mario Puzo

Dám vám nabídku, kterou nemůžete odmítnout! Přečtěte si Kmotra a poznejte těžký život italských emigrantů v Americe! Mario Puzo v napínavém a skvěle vygradovaném příběhu zachytil přerod ušlápnutých venkovských nádeníků v ctihodné a vlivné lidi, v zemi neomezených možností.

19.06.2021

Když teče krev Když teče krev Stephen King

Stephen King dospěl do věku dědečků, a jako každý správný dědeček vypráví svým vnoučatům – váženým čtenářům pohádky. Kdepak horor, milé děti, jen zábavné, napínavé příběhy, ve kterých dobro vítězí nad zlem! Dědečkovy příběhy nejsou o nic děsivější než ty, které vyprávěli svým vnoučatům Andersen, Erben nebo bratři Grimmové, a pořád se dobře čtou, protože když milujete pohádky, nevadí vám, že jsou si podobné, moc dlouhé nebo málo strašidelné, prostě dáte svému oblíbenému vypravěči plný počet*!

12.06.2021 5 z 5

Dallas 63 Dallas 63 Stephen King

"Kdo vlastně jste, Georgi? Někdo, koho jste znala v jiném životě, drahoušku."
Honky Tonk Woman, tohle je nejzajímavější, nejdelší a nejsložitější román o cestování časem, co znám! Stephen King zkoušel různá ožehavá témata, ale až v Dallasu v roce 1963 se dostal na tenký led. Který život je důležitější? Prezidentův, váš, vaší snoubenky nebo motýla, kterého zašlapou nohy davu běžícího po hlavní ulici? A skvělý epilog, pro který stálo za to prolézt králičí norou sedmi stovek stránek textu.

06.06.2021 5 z 5

Tažení v Rusku 1941-1945 Tažení v Rusku 1941-1945 Léon Degrelle

Jak praví přísloví - Cesta do pekel bývá dlážděna dobrými úmysly!
Vzletná a vznešená slova a fráze nemohou zakrýt fakt, že Léon Degrelle zradil vlastní národ, a po válce byl za to odsouzen k trestu smrti. Naštěstí pro něj, stačil utéct do Španělska, kde pod ochranou generála Franca žil až do smrti. Nelze mu upřít jisté nadání v popisování krajin a dějů, ale kvůli silně subjektivnímu pohledu na věc jde o čtení fádní a nudné!

23.05.2021 2 z 5