heavy66 heavy66 komentáře u knih

Kyselé třešně Kyselé třešně Lenka Chalupová

(SPOILER) Smutný a syrový válečný příběh s tragickým koncem. Hrozné je, že masakr na Švédských šancích spáchali vojáci 1.československého armádního sboru, kteří byli v této zemi považováni za hrdiny a osvoboditele. A ještě horší je, že za svůj zločin nebyli nijak potrestáni!

12.10.2021 4 z 5

O čem sním, když náhodou spím O čem sním, když náhodou spím Andrej Babiš

Tak včera i Dnes by mě to opravdu zajímalo! :-)

10.10.2021

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Vážení přátelé, promiňte, musím udělat malý coming out. K Malému princi jsem si zatím nenašel cestu! Zkoušel jsem to jako dítko školou povinné, bohužel bez úspěchu! Jedna moje oblíbená uživatelka Databáze knih píše, že "na příběh Malého prince je třeba dospět a uzrát." Takže možná mám ještě šanci!

08.10.2021

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Co k tomu příběhu napsat? Snad jen...
„V hlubinách zimy jsem konečně zjistil, že uvnitř mě tkví nezlomné léto“
(Albert Camus)

03.10.2021 4 z 5

Exorcista – souboj s ďáblem Exorcista – souboj s ďáblem William P. Blatty

Miluju satanskou tématiku a Exorcista patří k jejím vrcholným dílům. Nic nevadí, pokud jste viděli film. Souboj pekelných a božích mocností o tělo a duši malé Regan si užijete i tak, kniha vás ponoří do temnoty, hrůzy a beznaděje. Pokud mohu doporučit, pusťte si k četbě Tubular Bells od Mika Oldfielda!

03.10.2021 5 z 5

Hluboká orba aneb 20 let Visacího zámku Hluboká orba aneb 20 let Visacího zámku Jan Haubert

Tahle knížka ve mě probudila nostalgické vzpomínky na krásná osmdesátá léta na strahovském kopci, kdy jsme chodili na pivo do stánku u Johna Debila, a na Visáče a nadívanou kolu do klubu 007.

02.10.2021 5 z 5

Není hluchý jako hluchý Není hluchý jako hluchý Ed McBain

Hluchý potřetí a tentokrát hraje s 87.revírem dopisové pexeso. Carella si láme hlavu s případem Kristusek, a Bert Kling pronásleduje malá koťátka až uloví krásnou kočku. Hluchý napovídá, seč mu síly stačí, aby hloupé policisty donutil k akci, což by nakonec mohlo i vyjít!

EMcB psal skvělé akční scény. Tady je jedna z nich (bacha spoiler) -
„Bejk odkopl židli za sebe, v tu ránu měl v ruce finku, zmáčkl knoflík a z nože vyskočila čepel. Vrhl se proti Carellovi s nožem trčícím ze zaťaté pěsti a v tom okamžiku Carella vystřelil. První výstřel neměl na Bejka žádný účinek. Pokračoval v útoku jako rozzuřený slon a Carella vystřelil znova a ještě jednou, ale Bejk se proti němu hnal pořád, až se nakonec na Carellu navalil a čísnul ho čepelí nože přes obličej a přes krk – ve zlomku vteřiny, než mu Carella zabořil ústí revolveru rovnou do břicha a seškubl spoušť ještě jednou. Razance střely odkopla Bejka zpátky na kuchyňský stůl. Přelomil se o jeho hranu vejpůl, z úst mu vychrstla krvavá pěna a pak se skutálel na podlahu.“

28.09.2021 5 z 5

Poldové Poldové Evan Hunter (p)

Konec zimy je proklatě studený, 87.revír má plné ruce práce a Carella má ruce spálené. Hluchý se vrací, aby odčinil minulou zpackanou akci. Vymyslí jednoduchý plán, tentokrát podle vzoru Edgara Wallace.
Carella má wallaceovky dokonale načtené a je odhodlán Hluchému splatit dluh, i když znovu pomůže až příliš dobře připravená náhoda!

28.09.2021

Provokatér Provokatér Ed McBain

Meyer Meyer má na krku zdánlivě složitý případ vyhrožování místním obchodníkům, a Carella vyšetřuje smrt nahatého námořníka. Na scénu přichází Hluchý, zločinec formátu na jaký není 87.revír zvyklý, pracující s počtem pravděpodobností a inspirací A.C. Doylem. Jakmile vypukne válka, mají všichni napilno, a kdyby nebylo strážníka, který dostane chuť na zmrzlinu, kdoví jak by to celé dopadlo!

23.09.2021 5 z 5

Sek a Zula Sek a Zula Miloslav Švandrlík

Sek a Zula, to je moje srdcová záležitost. Díky, pane Švandrlíku! Díky, pane Neprakto! Pro mě jste králové českého komiksu.

21.09.2021

Vesmír, Země, člověk a my děti Vesmír, Země, člověk a my děti Vítězslav Kocourek

Nedosažitelná encyklopedie! Strašně jsem po ní toužil v dětství, ale sehnat se prostě nedala! Jen jsem si v ní mohl občas listovat u šťastnějšího kamaráda. Matně si vzpomínám, že byla úžasná!

21.09.2021 5 z 5

Od agamy po žraloka. Velký ilustrovaný slovník zvířat Od agamy po žraloka. Velký ilustrovaný slovník zvířat kolektiv autorů

Kniha, které věk neubral na kráse! Neocenitelná pomůcka každého milovníka zvířat a nejoblíbenější atlas mého dětství, který dodnes zdobí moji knihovnu.

21.09.2021 5 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Poprvé jsem tuto knihu otevřel tak dávno, až se sám divím, že jsem ji dosud nepochválil! Na západní frontě klid je nejlepší román z prostředí Velké války, který jsem kdy četl. Další slova nejsou třeba, kdo ho zná, jistě se mnou souhlasí!
Filmové hvězdy adaptace z roku 1979, natáčené v Československu, daly hrdinům knihy tváře. Výborný Donald Pleasence jako Kantorek, skvělý Ian Holm coby kaprál Himmelstoss a úžasný Ernest Borgnine jako frontový veterán Kat.

18.09.2021 5 z 5

Den trifidů Den trifidů John Wyndham (p)

Lidé zbavení zraku v městě plném jedovatých predátorů? Taková anotace románu způsobí, že citlivější povahy prchnou v hrůze před takovou knihou! Odolnější povahy si užijí hororové scény i budování nové společnosti v podmínkách prvobytně pospolných. Den Trifidů to je tátamáma postapo literatury!

16.09.2021

Psí kůže (Huncleder) Psí kůže (Huncleder) Vladimír Körner

Jednoduchý příběh, který je nesnadné číst.
Lehké mu rozumět, obtížné pochopit.
Lupus est homo homini!

15.09.2021 3 z 5

Rosemary má děťátko Rosemary má děťátko Ira Levin

Říká se, že jedno z deseti dětí má jiného tatínka než toho, který je zapsán na matrice. A jen maminky znají to tajemství.
V románu Iry Levina tatínek Guy všechno řídí a maminka Rosemary setrvává v blažené nevědomosti.
Podivné náhody se mění v temné síly, obtáčejí Rosemary jako jedovatí hadi a kalí zářivé očekávání radostné události. Žár plamenů, ledový přízrak, znamení obráceného kříže a přátelé, jejichž vlídné tváře se mění v příšernou grimasu smrti. Je to skutečné nebo jen těžký sen nemocné duše mladé dívky prožívající své první těhotenství?
Zvony se rozezní 6.6. v 6, za úsvitu, kdy skrze ženu přichází spasit svět mateřská láska!

15.09.2021 5 z 5

Mlčení jehňátek Mlčení jehňátek Thomas Harris

Mlčení jehňátek je dobrý román, který nelze číst vždy a všude!
Třeba v noci, zavření ve stanu na opuštěné louce u řeky, tiše prší, ohníček před stanem vyhasl, a vy slyšíte praskání větví někde blízko.....tak tam ne!
Je to strašidelný až mrazivý příběh, ale teprve Anthony Hopkins z něj udělal skutečnou noční můru!

09.09.2021 5 z 5

Zub za zub Zub za zub Ed McBain

Kdo se bojí Virginie Woolfové? Promiňte - Dodgeové!
Carellu mají všichni rádi, proto ze všech sil přemýšlejí, jak s ním i celou budovou nevyletět do povětří!
Další skvělý příběh 87.revíru, tak napínavý, že vám i minutová cesta na záchod přijde jako ztráta času!

09.09.2021 5 z 5

Mzuri africa Mzuri africa Josef Vágner

Kniha plná krásných fotografií pořízených českým přírodovědcem a cestovatelem Josefem Vágnerem v Africe. Ve své době sehrál Josef Vágner významnou roli v ochraně africké fauny a zoologická zahrada ve Dvoře Králové plní tuto úlohu dodnes. Přesto se obávám, že podobné knihy budou brzy jediným důkazem, že tato zvířata sdílela s lidmi planetu Zemi!

05.09.2021 5 z 5

Zabiják Zabiják Ed McBain

Moje první mcbainovka, kterou jsem objevil kdysi dávno na polici paperbacků v knihovně svých rodičů. Originální název je výstižnější, ale ne dobře přeložitelný do češtiny. Každopádně kniha má výborně napsanou zápletku s drsnými vraždami a strhující závěr - rád se k ní vracím!

01.09.2021 5 z 5