heavy66 heavy66 komentáře u knih

Cesta slepých ptáků / Runa Rider / Sluneční jezero Cesta slepých ptáků / Runa Rider / Sluneční jezero Ludvík Souček

Oblíbená kniha mého mládí, kterou stále mám v knihovně, neboť jsem odolal prosbám o její zapůjčení. Kdysi jsem všemu věřil (teď už méně), od islandských jeskyní až po Mars. Vždyť tam přece byly ty fotky!

05.02.2022 5 z 5

Krkonošská pohádka Krkonošská pohádka Božena Šimková

Milostpán Trautenberk z Nemanic a jeho poddaní, Krakonoš a sojka práskačka, kdo by tuhle partu nemiloval!
Když jsou synové s něčím nespokojení, rád cituji milostpánovu stížnost, "To kyselo je moc kyselý a ten bramborák moc bramborovej!"

05.02.2022 5 z 5

Hrdina Nik Hrdina Nik Eduard Štorch

Další moje oblíbená kniha z dětství o chlapci, který nikam nepatřil, až našel své místo v národně osvobozeneckém boji na úsvitu české státnosti. Zní to hodně vznešeně, že?
Kniha vyšla po válce, nelze se divit, že autor zdůrazňoval slovanskou vzájemnost, i když vpád Avarů připomene pamětníkům rok 1968.
Jak to bylo se Sámem a Slavojem se už nedozvíme, ale podprahová sdělení o vlastenectví a hrdosti na svoji zemi jsou důležitá i pro dnešní mladou generaci.

05.02.2022

Labutí píseň Labutí píseň Jaroslav Velinský

Pro mě slabší discretovka ačkoliv má všechny atributy úspěšných předchůdkyň, protože prostředí festivalu folk and country je mi cizí. Kdyby se tak staly nějaké záhadné vraždy na Brutal Assault v Josefově, mezi koncertem Slayer a Cannibal Corpse, to by mě bavilo víc! Ale tam by nikdo nehrál na zobcovou flétnu.

04.02.2022 3 z 5

100 nejlepších hororů 100 nejlepších hororů Miloslav Švandrlík

Švandrlíkovy horory čtu od mládí a líbí se mi na nich české prostředí a jména, a široký tematický záběr. Od klasického thrilleru, přes psycho a gothic horor, duchy, démony, upíry, monstra, až po slasher a gore! A vždy mají výraznou pointu a notnou dávku černého humoru.
Samozřejmě nesmím zapomenout skvělé ilustrace mistra Neprakty!

01.02.2022 5 z 5

Velká kniha vtipu – Pavel Kantorek Velká kniha vtipu – Pavel Kantorek Pavel Kantorek

Mám moc rád vtipy Paula Kantorka! Kočičky a jiná zvířátka, osobnosti české historie, manželské dialogy....... Můj oblíbený jsou "Líhně blbců". Ten je skutečně nadčasový!

27.01.2022 5 z 5

Den pro Šakala Den pro Šakala Frederick Forsyth

Šakal, který dal jméno všem osamělým atentátníkům, je pro mě praotcem politických thrillerů, prvním, který jsem četl.
Proč hledat další superlativy, jen řeknu, že jsem v závěru Šakalovi fandil. Ne snad, že bych neměl rád francouzského prezidenta, jen jsem měl pocit, že za ten dokonalý plán a námahu si zasloužil uspět! A myslím, že autor to viděl stejně!

22.01.2022 5 z 5

Falešní hráči Falešní hráči Michael Connelly

V případě případů vyšetřovaných na planetě Hieronyma Bosche nic nebývá, jak se zdá být, a ani nejprůkaznější průkaz neskýtá pádný důkaz, že podezřelý je skutečně podezřelým nebo dokonce viníkem!
Moc složité?
OK, dvě třetiny děje sedím jak přibitý, čtu, koušu si palec, probírám obvyklé podezřelé jednoho po druhém a říkám si. „Tenhle ne, tenhle určitě taky ne, co tenhle…!?!“
Ve třetí třetině se příběh změní z uvěřitelného v neuvěřitelný, s oslími můstky tak širokými, že se po nich pohodlně dostanete až k závěru, jehož pravděpodobnost je zhruba 1:480.000 dolarů!

19.01.2022 4 z 5

Poslední kojot Poslední kojot Michael Connelly

Poslední kojot je trochu překombinovaný. Exkurze do dětství hlavního hrdiny je v pořádku, ale jinak je tam příliš mnoho červené knihovny a hloupých chyb hlavní postavy! Finální odhalení OK, ale závěrečné odhalení po finálním odhalení je pouhou lacinou senzací bez logiky!
Přesto je kniha napínavá a dobře napsaná. Během četby jsem cítil cigaretový kouř, jen nevím zda od Harryho nebo souseda pod námi?!

17.01.2022 4 z 5

Jezdec z neznáma Jezdec z neznáma Jack Schaefer

Táborovej song Jiřího Brabce a Ladislava Vodičky je nejlepším komentářem k té knize.
.......
Shane vyšel ven, měl pevnej krok, a řek "je hotovo",
však rudá krev mu barví bok, on měl v něm olovo.
Pak řek, že je čas odejít, měl v očích chladnej cejn,
a v saloonu byl mrtvej klid, on jmenoval se Shane!

Ten večer rosou zastudil, a na kůži sed chlad.
I já ač jsem se nenudil, jsem řek, že půjdu spát,
my dali jsme si po loku, už stařík sní svůj sen,
a já mám jizvu na boku, a mý jméno je Shane!

14.01.2022

Poslední Mohykán Poslední Mohykán James Fenimore Cooper

Romanticko dobrodružný příběh na motivy skutečných událostí francouzsko indiánské války z roku 1757, napsaný tak trochu archaickým stylem.
Miluju jeho filmovou podobu z roku 1992 s charismatickým Danielem Day-Lewis a krásnou Madeleine Stowe.

14.01.2022 4 z 5

Dvanáctá oběť Dvanáctá oběť Michael Connelly

Tak tohle bylo skutečně velmi dobré! Promyšlený děj střídající soudní jednání se stíháním zločinců, a napínavý až strhující závěr vyšetřování vedoucí do několika slepých uliček, až se nakonec Harry trefí, i když minutu po dvanácté! Možná, kdyby tolik nehulil, měl by ještě bystřejší úsudek a rychlejší reflexy!
Nejhorší pro mě byl promluv žalobce o procedurálních chybách, které mohou vést k propuštění sériového vraha. Ať žije demokracie a lidská práva!

12.01.2022 5 z 5

Dobyvatel Dobyvatel Ivan Olbracht (p)

Výborně napsaný příběh o lidské touze po dobrodružství a bohatství. Příběh vřele doporučím těm, kteří se o historii nezajímají. Milovníci historie ho četli a znají!

(To není spoiler, to jsou, bohužel, dějiny).
Hernán Cortés byl dobrodruh, který vedl pár stovek sobě podobných vstříc obrovské, bohaté a bojovné aztécké říši…..Mám oblíbenou kapitolu, jak Španělé prchají z hlavního města Tenochtitlanu v noci z 30.6 na 1.7.1520, která proslula pod názvem „La Noche Triste“ (Smutná noc)! ….Stovky lodic obklopují stržené mosty přes jezero. Tisíce šípů prší na španělské vojáky, kteří se pod váhou zlata ve svých rancích topí v jezerních vodách, vítězný jekot indiánských hrdel šíří paniku a hrůzu. Šťastní ti, kteří zemřou ihned! Zajatci jsou odvedeni na chrámovou pyramidu nad městem a jejich srdce zaživa vyrvána z hrudi pro aztéckého boha války…...Cortésovo vojsko je zdecimováno. Přeživší, většinou vyhladovělí a zranění, si snaží zachránit holý život…..
O týden později se hrstce zbylých Španělů postavila do cesty dvacetitisícová armáda, která je měla dorazit.…..

Budiž navždy proklet Hernán Cortés za zničení nádherné civilizace, který však zároveň ukázal, co dokáže člověk s železnou vůlí, silnou vizí a šílenou odvahou!

11.01.2022

Fimfárum Fimfárum Jan Werich

Jsou pohádky dobré, lepší, skvělé, a pak je Fimfárum! Pohádky, které se musí číst nahlas dětem před spaním. Pohádky, jejichž krásný jazyk se v ústech změní v lahodnou manu, která pomalu, líně steče do vašeho hrdla, uspí vaše děti, a vás probudí jako živá voda!

07.01.2022 5 z 5

Havíři před tváří boží Havíři před tváří boží Jan Rohel

Kniha krásných pohádek z ostravského podsvětí, plná nadpřirozených bytostí, černých havířů, a důstojné, starozákonní poetiky, smutku a nostalgie.

07.01.2022 5 z 5

Ruský týden Ruský týden František Ringo Čech

Franta Ringo Čech není žádný literární gigant, ale Ruský týden se mu povedl. O to víc, že v porevoluční euforii roku 1990 představovala kniha skvělou příležitost zasmát se Sovětskému Sojuzu poprvé svobodně, upřímně, bez ohlížení se přes rameno. Členové kapely si dělají legraci nejen z ruské komunistické reality, ale i sami ze sebe. Prostě řádí jako správné rockové hvězdy, kterými všichni v té době byli.

05.01.2022 5 z 5

Černá ozvěna Černá ozvěna Michael Connelly

V novém roce si mě rodina zatím moc neužila, neboť jsem byl od Silvestra ponořen v Černé ozvěně! Vietnamské téma včetně expresivního popisu bojových podmínek Tunelových krys do příběhu výborně zapadá. Pachatele jsem v druhé půlce tušil, jen jsem neměl představu jak a hlavně proč?
Výborná detektivka, logicky pointovaná, okořeněná kapkou červené knihovny a špetkou brutality, to je radost číst!

04.01.2022 5 z 5

Misery Misery Stephen King

Stephen King, jak známo, dokáže ve svých románech napsat situace, které si jeho filmoví režiséři nedovolí natočit. V Misery je to scéna, kdy Annie Paula „přihobluje“, aby necoural po baráku, když ona není doma! V knize to Annie provede tak, že vás bude hrůza šimrat na páteři. Ve filmu, jakkoliv je vynikající a Kathy Bates démonická, je to pouze soft verze! Za mě ovšem, ať knižní nebo filmová verze, plný počet*!

26.12.2021 5 z 5

Danse Macabre - Svět hororu Danse Macabre - Svět hororu Stephen King

Stephen King vypráví o svých oblíbených filmech, které z něj udělaly nejznámějšího hororového klasika všech dob! Problém je, že většinu těch starých filmů neznám a asi by mě ani nebavily. Naštěstí je na začátku knihy aktualizovaná předmluva k vydání 2010, kde se probírají moderní horory. Tam jsem se chytal dobře!
A hodně se mi líbí obálka knihy!

23.12.2021 3 z 5

Mlha Mlha Stephen King

Stephen King zahalil příběh do husté, neprůhledné mlhy. Až se mlha zvedne, budete se bát!

23.12.2021 5 z 5