heavy66 heavy66 komentáře u knih

Udělal jsem to já! Udělal jsem to já! Ed McBain

Smutný případ od začátku do konce a tragická ztráta pro Berta Klinga. Řádění šíleného střelce, v Americe běžná součást života. Střílí se na ulici, ve školách, kosmetických salonech, nákupních centrech, kostelích, dokonce ani v knihkupectví není člověk v bezpečí! Napínavá je vyšetřovací linka vedoucí ke Claire, vztah Claire a Eileen Glennonové, násilnický bratr, doktorka Madisonová, neochotný sekundář, všechno ukazuje na jasného pachatele….
Vrahův motiv je nakonec velmi obyčejný, a nestojí za čtyři zmařené životy.

23.04.2022 5 z 5

Dej mládencům ruku jako lopatu Dej mládencům ruku jako lopatu Ed McBain

Vážně srandovní název pro detektivku! Jenže pátračce 87.revíru do smíchu není. Mládenci sice mají ruku jako lopatu, ale nedokážou zjistit, komu ta pracka patřila, ani kdo a proč ji dotyčnému uťal. No řekněte, proč by někdo sekal ruku v zápěstí, proč ne rovnou celou hnátu?! A když dovlečou váženého čtenáře až k pachateli, zjistíte, že pointa je nejenom morbidní, ale pořádnej death metal!

22.04.2022 5 z 5

Až do nejdelší smrti Až do nejdelší smrti Ed McBain

Svatba jako řemen – proslulá česká komedie se svatební tématikou.
V podání hochů z 87.revíru je to spíše svatba jako katastrofa nebo svatba jako horor! Carella vdává sestru, manželku má před porodem, švagr najde v dárkové krabičce černou vdovu, navíc je neděle a za bukem číhá válečný veterán s disociální poruchou osobnosti.
Zbytek si přečtěte sami, slibuju, že se budete dobře bavit!

19.04.2022 5 z 5

Koho zvolil vrah Koho zvolil vrah Ed McBain

V kauze zavražděné barmanky Annie, která měla širokou paletu zájmů a známostí, nastupuje do služby v 87.revíru Cotton Hawes a loučí se Roger Havilland. Autor rafinovaně nabídne několik podezřelých, kteří měli dobrý důvod Annii zabít, a nechá vážené čtenáře, aby si vybrali toho pravého. Řekl bych, že český název 'Která stála za vraždu' lépe vystihuje dějovou podstatu než originální 'Killer’s choice'!

19.04.2022 4 z 5

Útočník Útočník Evan Hunter (p)

Detektivové 87.revíru pátrají po násilníkovi, který surově napadá a okrádá ženy na ulici. Mladý strážník Bert Kling pomáhá starému kámošovi ze střední řešit problémy jeho mladičké švagrové. V okamžiku, kdy je švagrová zavražděna hledaným násilníkem, začíná Klingova hvězdná hodina. I přes akční až fotbalový název jde o příběh klidný, civilní, s očekávaným pachatelem.

19.04.2022 4 z 5

Překupník Překupník Ed McBain

Při čtení Překupníka vás vůbec nenapadne, že se příběh odehrává v roce 1956, tak je drogové téma současné a aktuální!
Carellovi a Byrnesovi jde o krk, a nám ostatním hrozí čtenářská závislost na případech 87.revíru!

15.04.2022 5 z 5

Jako z lásky Jako z lásky Ed McBain

Podivný případ sebevraždy milenců, která možná sebevraždou není. Vážený čtenář nepochybuje, že jde o vraždu, ale zkušeným detektivům se nedaří najít důkaz, že tomu tak skutečně je! Dokonce to vypadá, že případ skončí ad akta, mezi nevyřešenými pomníčky 87.revíru.
V nouzi nejvyšší Cotton Hawes pochopí tajemství ženského spodního prádla a objeví stopu k pachateli!

15.04.2022 4 z 5

Profesionál Profesionál Ed McBain

"Ona milovat ten pán," řekl Chen a potřásal hlavou. "Láska to být vzácnost. Zabít láska je hřích."
Dva příběhy - jeden vtipný o dvojici profesionálních podvodníků a druhý děsivý o jedovatém hadovi, který vraždí osamělé ženy. Vyšetřování přivede Carellu do čínské čtvrti a dokonce vystaví nebezpečí jeho milovanou Teddy. Velmi podařený a napínavý kousek z 87.revíru!

15.04.2022 5 z 5

Hellraiser Hellraiser Clive Barker

"Ill tear your soul apart!"
Tak jiný proti Stephenu Kingovi, a přece stejně dobrý! King - to je poctivý krvavý stejk, Barker - trhané vepřové na Lemarchandův způsob! To znamená hodně trhané a polité domácí BBQ* omáčkou. Pinhead je můj oblíbený démon v knize, a filmech jedna, dva, tři, pak už ne.
*BBQ = blood, brain, quarter

13.04.2022 5 z 5

Jezdci z pastvin Jezdci z pastvin Zane Grey

Dobrodružný příběh z dob hospodářského rozkvětu západních částí USA, který má všechny důležité atributy řádného westernu, navíc kapku velmi cudné erotiky a drsný závěr. Moje oblíbená greyovka již od chlapeckých let!

09.04.2022 5 z 5

Jsou tam kuny! Jsou tam kuny! Robin Král

Čekal bych, že autorkou knížky o kunách bude Mila Kunis, ale třeba je Robin Král její pseudonym!

09.04.2022

Mrazík Mrazík Bedřich Smudek

Klasická ruská pohádka, o které většina vážených čtenářů bez váhání řekne, že ji detailně zná. Ale pozor! V Mrazíkovi vnímám skryté poselství ohledně úsilí Ukrajiny vymanit se z ruské sféry vlivu.
Baba Jaga při sporu s Ivánkem o polohu chaloupky říká, „K lesu vchod ať stojí, zadkem k Ivanovi!" Pokud ze slova -lesu- odstraníme souhlásky, výsledná věta bude znít, "k EU vchod ať stojí, zadkem k Ivanovi“!
Bábuška Ukrajina se obrací k ruskému Ivanovi tou částí těla, do které poslala ruskou válečnou loď!

06.04.2022 4 z 5

Hra o trůny Hra o trůny George R. R. Martin

Písněmi ledu a ohně jsem se pročetl až k Hostině pro vrány, ale komentovat chci jen první díl, v dalších bych se opakoval. Je to epický a komplikovaný příběh, plný postav na jedno použití a stejným počtem recyklovatelných. Jen čert a Melissandra vědí, jak se v tom George Martin vyzná!
Těžce nesu autorův styl, kdy zajímavá dějová linka končí bez varování smrtí hlavní postavy, a pokračuje se dál jinde a s jinými... nebo s Jinými.
Bloudil jsem od Zimohradu do Králova přístaviště, dothrackou stepí k Železným ostrovům, až jsem zabloudil daleko za Zeď mezi Divoké a Jiné. Je tu sice chladněji, ale za to klid od politiky. Tak uvidíme, jak to dopadne!

03.04.2022

Jak jsem vyhrál válku Jak jsem vyhrál válku Patrick Ryan

Dokonalá ukázka suchého anglického humoru a ironie! Poručík Goodbody, génius průměrnosti, plní rozkazy energicky a s vysokým osobním nasazením, a není vždy jeho vinou, že se dobré úmysly zvrtnou špatným směrem. Mojí oblíbenou kapitolou je Goodbodyho křížová výprava do Castello Montepico pro proslulé italské víno!

02.04.2022 5 z 5

Bestie Bestie Peter Benchley

Kniha, která vás spolehlivě zbaví chuti plavat v něčem větším, než je zahradní bazén. Temně atmosférická a ledová jako oceánské hlubiny!
Mám dojem, že nedávno National Geographic hovořil s rybáři, kteří podobné (po)tvory zahlédli u pobřeží Jadranu. To bude asi nějaká kachna!

02.04.2022 5 z 5

Jeden za druhým Jeden za druhým Chris Carter

Jeden za druhým, to je středověk kombinovaný s internetovou reality show, román tradičně ohavný, krvavý, napínavý, v kulisách Los Angeles. Plus nevyužitý potenciál některých dobře napsaných vedlejších postav.
Po přečtení by mě zajímalo, jak na carterovky reagují běžní občané L.A.? Já bych se dávno odstěhoval na místo, které není v hledáčku posedlých spisovatelů detektivních románů!
Nesleduju Výměnu manželek, nemám účet na Fejsbúku, ŤikŤaku ani Instagramu. Jenom občas otravuju kyberprostor komentáři na Databázi knih. Pokud někoho z vás naštvaly, omlouvám se, dejte mi šanci je vysvětlit, fakt to nemusíte dělat!

27.03.2022 5 z 5

Válka s mnohozvířetem Válka s mnohozvířetem Vladimír Páral

Žádné sci-fi! Žil jsem v Severních Čechách dvacet let, před vydáním této knihy, a podobné matérie jsem viděl na vlastní oči.
Žádné sci-fi, ale společenský román o tom, jak devastace krajiny devastuje nitro člověka, o závislosti, lhostejnosti a poživačnosti!
Máte-li tuto knihu doma, hlídejte ji jak oko v hlavě. V současné době zaměřené na korektnost a "správné" barvy, vyjde příště Válka s mnohozvířetem leda v samizdatu.

23.03.2022

Požáry a spáleniště Požáry a spáleniště Jiří Švejda

Čtivý román o lásce, kamarádství a rozkrádání majetku v socialistickém vlastnictví, což býval zločin s vyšší sazbou než vražda. Na konci mě mrzelo, že nevím, jak to bude dál. Jiří Švejda klidně mohl napsat druhý díl. Např. Otakara dostane z vězení Havlova amnestie, s pomocí otcových peněz a vlivu úspěšně privatizuje cihelnu. Lumír je chudý a poctivý, v cihelně dále pracuje, protože je zárukou, že se ve fabrice bude řádně kapitalisticky makat a neztratí se ani cihla!

21.03.2022 4 z 5

Velká kniha Velká kniha Egon Bondy (p)

inspirováno Egonem Bondy - Ožralá Praha

Sestup severní stěnou
Začínáme sestup hola hola
první si dáme U Černýho vola
Z kopce se suneme velká parta
další pijeme U Bonaparta
Je to vítězství nebo plichta
čeká nás Baráčnická rychta
Než to někdo koupí zbourá
stavíme se U Kocoura
Kdo chce mít z výletu něco svýho
pije pivo U Krále Brabantskýho
Dál přes náměstí bez velkých keců
na jedno plzeňský U Glaubiců
Přes řeku půjdeme Prahou Zlatou
na pivo k Tygrovi za Hulatou

19.03.2022 5 z 5

Pastýř Pastýř Frederick Forsyth

Vánoční pohádka o anděli strážném ve starém válečném letounu.

19.03.2022 5 z 5