heavy66 heavy66 komentáře u knih

Bazar zlých snů Bazar zlých snů Stephen King

Z Kingových povídek žádné zlé sny nemívám. Jen obdiv k autorovým nápadům a spisovatelskému mistrovství. V Bazaru je mým oblíbeným zlým snem Ur, povídka s originálním námětem a strašidelnou pointou!

16.03.2022 4 z 5

Cesta k nesvobodě Cesta k nesvobodě Timothy Snyder

Snyderova kniha mi otevřela oči, pokud se týká politiky současného Ruska. Léta jsem považoval Putina za mírně autoritářského vládce, který se musí stavět do role cara báťušky, protože primitivní národ, kterému vládne, to takhle potřebuje a vyžaduje!
Cesta k nesvobodě dokazuje, že v roce 2012 se v Rusku otočily přesýpací hodiny dějin a čas se sype zpátky do dob Stalinových, a dál do středověku absolutistického samoděržaví a mongolských výbojů.
S povděkem jsem kvitoval, že po kauze Vrbětice Rusko zařadilo Českou republiku na seznam nepřátelských zemí, protože to cítím stejně už od roku 1968!
Chce-li dnes Putin hledat fašisty a neonacisty, stačí, když se podívá do zrcadla!

14.03.2022 5 z 5

Žraloci a malé ryby Žraloci a malé ryby Wolfgang Ott

"Za soumraku objevily dvě lodě hlídkové flotily dvacet mužů a devět živých vytáhli z vody. Cestu jim ukázali rackové."

Sugestivní válečný román, který mě vždycky vtáhne do mořských hlubin. Příběh party mladých kluků, které odvedou k válečnému námořnictvu, je na začátku o výcviku, legraci, chlastu a děvčatech. Postupně začíná přitvrzovat, brutální krvavé scény přibývají a námořníků ubývá. Konec je děsivý, Smrt klepe na ocelový plášť ponorky a okolo vybuchují hlubinné miny. Knihu můžu doporučit, ale prožít bych ji nechtěl!

12.03.2022 5 z 5

Na vlně 57 metrů Na vlně 57 metrů Otakar Batlička

Batličkovy povídky jsem si půjčoval každý rok o prázdninách u babičky, v Místní lidové knihovně. Za deštivých dnů, kterých bývalo v Beskydech v létě dost, jsem s ní procestoval celý svět, a po prázdninách ve škole exceloval v zeměpise.

12.03.2022 5 z 5

Mikulášovy patálie Mikulášovy patálie René Goscinny

V 70.letech se slovo kultovní ještě nepoužívalo, ale přesně tak jsem Mikulášovy patálie miloval. Kdybych měl vybrat nejlepší kapitolu, tak třeba jak tatínek s panem Durdou testují Mikulášovo nové kolo! Nebo jak šli kupovat dárek paní učitelce! Taky chemické pokusy na návštěvě u Celestýna! A ještě....

12.03.2022

Cujo Cujo Stephen King

Nenávist, láska, rodinná hádka, sex, a pes! Ještě před pár dny dobrosrdečný mazlík, z kterého autor udělal bestii, kterou byste nechtěli potkat ani za vysokým plotem.
Přečtěte si tenhle příšerný horor, zadívejte se do věrných očí svého psího miláčka, a přemýšlejte, zda jste si neměli místo rotvajlera pořídit raději andulky!

09.03.2022 5 z 5

Dračí oči Dračí oči Stephen King

Dračí oči patří mezi oblíbené kingovky. Příběh je skvěle napsaný, plný výrazných charakterů, zajímavých nápadů, napínavých scén, určený pro statečné děti a všechny dospělé romantiky. Při čtení ucítíte kouř z komínů venkovských chalup zavátých sněhem, uslyšíte ledový severák, a v zádech budete mít rudé dračí oči čaroděje Flagga stoupající schodištěm vysoké věže!

09.03.2022 5 z 5

Lisey a její příběh Lisey a její příběh Stephen King

Není pravda, že je kniha špatná, protože mě se nelíbila! Pravda je, že jsem Liseyin příběh nepochopil, čtení mi šlo jako příslovečná pastva psovi, a kniha stojí bez povšimnutí na té dlouhé polici nad televizí. Zřejmě nejsem cílovou skupinou, ale možná to někdy zkusím znovu!

09.03.2022 2 z 5

Povídka o sedmi oběšených Povídka o sedmi oběšených Leonid Andrejev

Povídka o depresi a temnotě ruské duše. Komentář kdysi napsali klasikové českého undergroundu.

"Den lásky zašel jen sebou plácnul je pryč
den třetí na měkko den třetí na hniličku
den čtvrtý syrový den pátý pitomý
den šestý je samé neštěstí
Den sedmý je sedmý přeci svátek Pusta
a měsíce se pasou jako krávy žerou
jedna druhou......."

05.03.2022 5 z 5

P jako pivo P jako pivo Tom Robbins

Když ve slově PIVO čtyři písmena změníš a páté přidáš, dostaneš slovo LÁSKA. To nemůže být náhoda!

02.03.2022 5 z 5

Panenka Panenka Ed McBain

Byla jednou jedna malá holčička, která si hrála s panenkou. Bezcitný detektivkář zatáhne nevinného andílka do ošklivého příběhu vraždy její matky, a nalezením pachatele pověří svůj oblíbený tým z 87.revíru.
Pro Československou televizi ztvárnily tento literární skvost hvězdy jako Josef Abrhám, Svatopluk Skopal, Miloš Kopecký nebo Jana Šulcová, už v roce 1980!

27.02.2022

Brokovnice Brokovnice Ed McBain

Zapeklitě vypadající případ brutálně zavražděných manželů, zdánlivě bez jasného motivu. Sebevraždu vyloučí všímavý Carella na místě, ale nalezení pachatele zabere pár dnů perné detektivní práce a jeho totožnost překvapí detektivy 87.revíru stejně jako čtenáře této napínavé detektivky!

27.02.2022 5 z 5

Vrahův žold Vrahův žold Ed McBain

Stručný jednoduchý nekomplikovaný příběh, z autorova raného období, o rizikovém povolání vyděračů a milostných pokušeních detektiva Hawese!

27.02.2022 5 z 5

Čtvrtý protokol Čtvrtý protokol Frederick Forsyth

Skvěle napsaný, nesnesitelně napínavý, a navíc ve světle, nebo lépe stínu, současné imperiální ruské politiky a kauz jako je otrava Skripalových nebo výbuch ve Vrběticích, je tento román nepříjemně aktuální!

21.02.2022

My děti ze stanice ZOO My děti ze stanice ZOO Christiane Vera Felscherinow

Když jsem tu knihu četl poprvé koncem 80.let, tak se u nás heroin vyskytoval minimálně. Víc mě tenkrát zaujalo Memento, které popisovalo českou drogovou realitu.
Dnes nemusíme cestovat za osudy podobnými Christiane F. až do ZOO v Berlíně. Stačí se podívat do Sherwoodského lesa před Hlavním nádražím v Praze.

19.02.2022 4 z 5

Sochař smrti Sochař smrti Chris Carter

Víte proč má detektiv Hunter tak vysoké IQ? No přece, aby dokázal čelit autorově kreativitě! Obyčejní Brůžek a Bouše by případ, kde nápovědu tvoří stínové divadlo, asi nevyřešili.
Sochaře smrti hodnotím známkou 3VN – velmi násilný, velmi napínavý a vysoce nepravděpodobný! Přesto nebo právě proto jsem se od knihy nemohl odtrhnout.

16.02.2022

Black Sabbath Black Sabbath Steven Rosen

Otcové zakladatelé heavy metalu tentokrát netradičně v knižní místo zvukové podobě! Ale stejně pořád slyším ty valivé riffy, které čtyřem Sabatům pomáhal skládat záhadný pátý člen skupiny, kterého opatrně zmiňuje Ozzy na stránkách této knihy.

Rozhodující bitvy dějin Rozhodující bitvy dějin Tim Newark

Zajímavé čtení o důležitých bitvách od francouzské revoluce až po válku v bývalé Jugoslávii. Kdyby tak lidské konflikty mohly zůstat navždy jen na stránkách dějepisných knih, ale svět kolem nás je příliš rozdělený, plný násilí a velmocenských ambicí! Tak alespoň nezbývá než doufat, že v případném novém vydání nebude bitva o Kyjev 2022!

24.2.2022 - bohužel, doufám marně! :-(

Nová velká kniha etikety Nová velká kniha etikety Ladislav Špaček

Člověk je tvor společenský, a pravidla společenského chování platí ať chceme nebo ne. Velká kniha etikety přináší zábavnou a čtivou formou srozumitelný a přehledný návod, jak si neudělat ostudu větší, než je nezbytně nutné!

13.02.2022 5 z 5

Nádech-výdech, vrozený, spontánní úkon, první, kterým člověk pozdraví svůj příchod na svět a poslední, kterým se se světem rozloučí. Protože jich udělám i dvacet tisíc denně, považoval jsem se za profíka, až mi James Nestor začal tvrdit, že dýchat neumím! Tu informaci jsem tak dlouho rozdýchával, až jsem byl téměř u konce s dechem. Potkat ho, povím mu z plných plic, co si o tom myslím! Pak mě napadlo, že pýcha peklem dýchá, a zkusil jeho dechová cvičení v praxi. Je to účinné a efektivní, svoje chrápání u televize jsem povýšil na vědeckou úroveň!

12.02.2022 5 z 5