hetzerjoke hetzerjoke komentáře u knih

Objevení Tróje Objevení Tróje Vojtech Zamarovský

Kniha napsaná hravým jazykem a přístupná díky ucelenosti široké veřejnosti; přesto se dnes už klasik Zamarovský drží faktů a přistupuje k látce s uctivým vědeckým odstupem a nedoupouští se toho, co sám kritizuje - senzacechtivého pisálkovství. O tématu ví své pappenheimské a přistupuje k němu s takovou láskou, že nevím, koho mám více obdivovat - objevitele Tróje Schliemanna nebo jeho slovenského historika, díky kterému se náš národ hemží milovníky antiky, archeologie a Homérova génia...

31.12.2024 3.5 z 5


Obchodníci s vesmírem Obchodníci s vesmírem Frederik George Pohl Jr.

Rychlé, svižné a hlavně oduševnělé čtení, které spíše než Sci-fi funguje jako velmi výstižná satira extrémního kapitalismu, jehož základní myšlenky jsou zde sice podány formou přemrštěné karikatury obchodní krevní msty a novodobého otrokářství, i tak ale je a bude aktuální a řádně děsivá svou uvěřitelností. Ba co víc, dystopický svět superkategorií a konzumentů mi připadá reálnější než časoprostor slavného Orwellova Velkého bratra, a to už je co říct! Místo, kde knížka trochu pokulhává, je malý rozsah stran a tedy uspěchanost budování charakterů hlavních postav, kterých je na tak krátkou novelu zkrátka moc a v ubíhajícím ději mají prostor na dva tři dialogy. A v podobnému kaleidoskopu hrdinů a padouchů, do kterého ještě vstupuje (musím uznat - zábavná) exkurze několika exotickými destinacemi a několika firemními řetězci s komplikovanou ideologií a odlišnou reklamní taktikou, uf, to už čtenáře zahltí. Na konci rychlé jízdy jen tak tak posbíráme dojmy, zhnusíme se nad konzumním světem a přiznáme si, že by to mělo být delší.

Btw vydání z šedesátek obsahuje hodně propagační dodatek hanobící USA a připodobňující románové otrokářství k Baťismu...

17.12.2024 4 z 5


Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války Jaroslav Hašek

Švejk je skvělý, mnohem lepší než často srovnávaná Hlava 22. Nekonečná studnice (s)prostonárodních mouder, příhod a hospodských průpovídek; to v první řadě. Protiválečná satira, dělající si legraci z rakouského vojenského schéma a pestré škály blbosti jejích důstojníků; to v v druhé, podprahové řadě. A naposledy zemitá a výstižná sonda do tradiční české mentality, o kterou je sice v tom moři byrokracie, maloměšťáctví a tuposti poslední dobou těžké zavadit, ale kterou každý zná a miluje.

08.12.2024


Ves ve vzduchu Ves ve vzduchu Jules Verne

(SPOILER) Příjemná a dobrodružná verneovka se zajímavými africkými kulisami a několika sympatickými hlavními hrdiny. Příběh je dost přímočarý, ale má několik zajímavých momentů (útok sloního stáda, rozkrývání osudu ztraceného vědce), často zajímavě reaguje na (v době psaní) aktuální Darwinismus. Klíčový motiv, vesnici pololidských stvoření v korunách stromů, mohl autor prodat lépe, ale nemůžeme si přeci v dobrodružné knížce pro děti stěžovat na naivitu. Podobnost s Conradovým srdcem temnoty (motiv řeky, šílený bílý bůh mezi domorodci) je jen náhoda?

11.11.2024 3 z 5


Idiot Idiot Fjodor Michajlovič Dostojevskij

"Chudák Idiot. Co toho asi čeká... "

Za cenu více jak sedmi stovek stran monologů, dialogů a úvah se Dostojevskij dokázal přiblížit komplikovanosti lidské povahy, a to způsobem, který sám popsal jako realismus - nesnaží se pojmenovávat emoce a hrát si na psychologa; jen staví své postavy do různých situací, přesně vystihuje jejich motivace a myšlení a postupně formuje jejich povahu. Je to běh na dlouhou trať a (nebudu si na nic hrát) často se tato táhlá studie do duší postav zcela minula mé pozornosti a já si naříkal, že zatímco Dostojevskij na sto stránkách stihne shrnout dva rozhovory mezi nanejvýš čtyřmi lidmi, Verne potopil loď, přepochodoval Amazonii a zastřelil padoucha. Utahané rozmluvy a proslovy naštěstí z větší části zachraňuje moderní slovosled, zajímavá nářečí, nespisovnost a inu-ehm proložky. Jazyk knihy je tedy živý a, inu, díky tomu je Idiot se všemi svými stránkami stavitelný i pro jakž takž inteligentního čtenáře. Ehm.

Jestli jsem byl trochu kritický vůči klasice po stránce formy, v souvislosti s dějem a myšlenkou si to rozhodně nedovolím! Idiot je půvabný svou komplexností témat a zároveň sympatický nedoslovností, apelací na vnímavost při čtení, vyvozování vlastních závěrů. Kaleidoskop postav spolu interaguje v zajímavých okolnostech (večírky, dýchánky, náhodná setkání) a na ta nejrůznější témata, jako je etika, náboženství, láska či politika. Charaktery na různorodé podněty reagují zcela uvěřitelně a vévodí jim nevinný idiot Myškin, ve kterém se zhmotňuje krása neposkvrněného. Kontrast jeho svatozáře a maloměšťáctví většiny ostatních, toť pouze jeden z motivů knihy, na kterou vytrvale i po letech nesedá prach, protože tíhne k zcela zasloužené nehynoucí aktuálnosti.

29.10.2024 4 z 5


Chancellor Chancellor Jules Verne

Proč má ta knížka kruci modré hodnocení?

Verne pod vlivem Poeho napsal nezvykle dospělý a děsivě realistický příběh ztroskotání na pustém moři, který je ale stále příjemně dobrodružný a verneovsky morální. Oproti jiným autorovým příběhům to svižně a poutavě utíká, není zde příliš času věnováno popisům okolí a díky deníkové formě má děj dynamiku. Posádka a cestující nešťastného Chancelloru jsou dobře vykresleni, jsou zde lidé zlí, dobří (těch je menšina) i pragmaticky smýšlející (těch je většina). Charaktery se lámou, zoufalství sílí a jak jedna po druhé mizejí v nenávratnu, dochází k věcem, na které u Verna opravdu nejsme zvyklí a které bych dětem snad ani nedoporučoval.
Chancellor mi připomněl, že mnoho knih od Julese Verna jsem nikdy nečetl, a ani o nich neslyšel. A po všech těch moudrých, náročných a hlubokomyslných bichlích mám chuť prožít další dobrodružství!

20.09.2024 4 z 5


Caesarovy legie Caesarovy legie Jiří Kovařík

Výborný vhled do životní kampaně mimořádného válečného génia, velmi podrobné i s vysvětlením pozadí bitev, výzbroje vojsk a pohledu z obou válčících stran (což autor zejména v poslední části Římské série zanedbal) - zkrátka Kovařík v nejlepší formě.

14.09.2024 4 z 5


Tajemný Etrusk Tajemný Etrusk Mika Waltari

"Vidím-li trpícího člověka, myslím, že nedělám rozdíl mezi dobrým a zlým, vinným či nevinným, ale pomohu každému, pokud dovedu. Vždyť slunce svítí stejně na zlého jako na dobrého. Nevěřím, že jsem rozumnější než slunce."

Zabralo to celý srpen, ale stálo to za to. Po Sinuhetovi moje druhé setkání s Waltarim a opět naprostá spokojenost, i když oproti egyptskému eposu má tahle knížka více obtížných pasáží a namísto zkoumání sociálních paradigmat jsou zde řešeny různé životní filozofie; vše samozřejmě doplňováné historií dosud tajemného období pátého století před Kristem. Zde autor nejen poodkrývá všední život Etrusků a Římanů, ale zároveň si pohrává s vyvracením dosud platné glorifikace řecké demokracie a kultury. Čtenáři jsou navíc svědky pomyslného konce vlády bohů nad zemí - namísto nesmrtelných lukumonů, božských králů všech králů a potomcích hrdinů se k moci dere lid a obchod; jako by ze světa zmizelo všechno nadpřirozeno, víra ve znamení, osud a předurčenost (kdy jste naposledy šli na sever, protože jste tím směrem viděli letět větrem hnané pérko? Já taky ani jednou, ale teď to mám chuť vyzkoušet). Tajemný etrusk je oproti Sinuhetovi důrazem na mystiku velmi výrazný, kde v Egyptě bohy dehonestoval zdravý rozum, tam je nyní zdravý rozum dehonestován bohy; postavy ve Středomoří duchy považují za hybnou sílu právní i válečnou.
Pochválit musím také postavy, které jsou výborně vykresleny skrze dialogy i činy. Mnoho už bylo napsáno, ale opět musím kvitovat kněžku Arsinoé, ve které Waltari zhmotnil vše, co na ženách mužům vadí, načež jí dal tělo Afrodity a připomněl, jak snadno na to lze zapomenout. Ale spravedlivě jsou zde zastoupeni také muži s řadou špatných vlastností; válkychtiví, pošetilí, nedovtipní a naivní. Středobodem výčtu postav je samozřejmě titulní hrdina Turms, symbol hledání domova a štěstí, jehož žádné argumenty rozumu nedokáží přesvědčit, že nalezl domov. On čeká na okamžik, kdy štěstí skutečně pocítí, kdy spatří zemi, jezero, horu a lid a přijme je za své. Opět: podobenství rozporu rozumu a citu, lidstva a božstva.

Tajemný etrusk je jedna z nejkrásnějších knih, které znám - vtipná (Waltari je věčný košilatý komediant), rozvážná, hluboká a mystická. Skvost, pochybuji, že letos přečtu ještě něco lepšího.

"Obávám se, že jsem od tebe otěhotněla a čekám dítě."
"Ve jménu bohyně!" zvolal jsem překvapením, zaskočen ve svých plánech.

31.08.2024 5 z 5


Znamenitá mrtvola Znamenitá mrtvola Agustina Bazterrica

Audiokniha. Zachytím zde svou první myšlenku po doposlechnutí: a dál?

Velmi ponurý příběh, rozhodně spíš dystopie než horor; děsit se bude nejvíce ten, kdo nikdy nezažil domácí zabijačku, nebyl na lovu nebo ve škole nepitval. Jakmile jste jen trochu otrlejší, tlačení na sentiment a zhunsení z jatek a zabíjení vás pravděpodobně dříve či později začne unavovat. A tehdy knížka, která se výživá v extrémním popisu násilí a rýpání do charakterů jej konající... ztratí obsah. Děj nešťastného Teja je smutný a plný výborně (to kvituji) vykreslených postav, ale chybí mu nějaký větší zvrat, vyvrcholení, hlavní myšlenka. Smutek sám příběh zkrátka nanaplní, neutáhne; chybí tady propojení s okolním šíleným světem - dvě knihy v jedné, tak bych to nazval.
Ale vlastně mě to i bavilo, bylo to nápadité, dospělé (ačkoliv trochu moc zvrácené, to asi hodně lidem nesedne) a příjemně to postupně gradovalo, i když spíše jen skrze popisy. Pokračování, prosím.

28.08.2024 3 z 5


Hořící most Hořící most John Flanagan

Audiokniha. Víceméně stejné jako předchozí díl, možná více napínavé a nepředvídatelné.

28.08.2024


Rozvaliny Gorlanu Rozvaliny Gorlanu John Flanagan

Audiokniha. Je to takové jednoduché fantasy podle ohraného mustru, které je sice tak trochu zanesené žánrovým klišé, ale zároveň si na nic nehraje a plně se soustřeďuje na svou cílovku - dospívající. Tam, kde Pán Prstenů nabízí podobenství boje dobra proti pokušení zla, vystačuje si Hraničář s analogií na výběr střední školy a dospíváním. Nebabrá se v květnaté mluvě, dialogy spíše jen tak odbývá a svět buduje jen do nezbytné hloubky, lépe řečeno mělčiny. Nebudu to této knížce vyčítat, ale pochválit ji za to také nemohu.

18.08.2024 2 z 5


Keltové českých zemí v evropském kontextu Keltové českých zemí v evropském kontextu Jan Bouzek

Ono se může zdát, že odborných knih na Keltské téma je dost, ale kolik z nich má skutečně odborný ráz, pracuje s vědeckou literaturou a pokrývá provázání Čech s okolními státy v historických souvislostech? Marně čekám, kdy se ukáže nový autor, který by tuto knihu měl potřebu aktualizovat, tak moc je ucelená a výstižná.

28.07.2024 5 z 5


Ledová sfinga Ledová sfinga Jules Verne

Audiokniha. Musím uznat, že na Verneovku (byť samozřejmě inspirovanou Poem) nezvykle drsné a mysteriózní, expedice do tajemného moře uvnitř Antarktidy měla několik silných momentů, nechyběla zrada ani boj s přírodou. Verne není typický mistr hororů a spíše si libuje v dobrodružství než v tajemnu, i tak je ale Ledová sfinga velmi dospělá novela, která si zaslouží mít lepší hodnocení než například Pět neděl v balóně...

21.07.2024 4 z 5


Červený drak Červený drak Thomas Harris

Naposloucháno jako audiokniha, napínavý detektivní příběh s mnoha zvraty a děsivými momenty. Fakt, že vrah je od začátku známý, čtivost nijak nesnižuje a policejní práce je zde stále precizně a poctivě vykreslena. Pochvalu zaslouží vykreslení zabijákovy minulosti a duševních pochodů.

18.07.2024 3 z 5


Pád říše římské Pád říše římské Jiří Kovařík

Poslední díl úžasné série, který je zároveň rozloučením s Římskou říši a její válečnou brilancí. V průběhu knihy je krásně vidět, že císařská armáda a potažmo říše samotná nezanikla přes noc, ba ani během jednoho století - byl to dlouhodobý proces ústupků na kvalitě výcviku, omezování kázně a samozřejmě také vzrůstající sebedůvěry vojevůdců, ke které muselo u státu, jehož velikost stvořila válka, nutně dojít.

Pátá část cyklu, jak už zde bylo řečeno, je trochu zkratkovitější a méně podrobná, za čímž samozřejmě nelze hledat pouze torzovité a nepodrobné prameny, ale také samotného autora, kterému jako by došla síla pokračovat; návaznost císařů zvládá stále famózně a za zestručnění a zpřehlednění revolt a občanských válek z třetího století mu musím vyseknout poklonu, ale (a to ale mě mrzí) nedotáhl kružnici do konce - skončit knihu vyplněním Říma za Honoria a se slovy "to další už bylo jen skomírání"? Prakticky celé předchozí století bylo skomírání! A my jsme ochuzeni o Attilu, Kataulanská pole, Vandaly ve Středozemí, Belisarovu výpravu... Je toho mnoho, a věřím, že společně s dějem pádu Římské říše by to vydalo ještě alespoň na jednu knihu. Jen chtít.

Zněl jsem až moc negativně? To ale neznamená, že Římské války jsou unikátní série, kterou jsem si zamiloval a poslední díl je sice slabší, ale pořád výborný, čtivý a naučný.

03.07.2024 3 z 5


Legie římského impéria Legie římského impéria Jiří Kovařík

Skvělá publikace napsaná svižnou (ale hutnou) formou citací pramenů a zasvěcených komentářů k nim, díky které je na události nahlíženo s patřičným kritickým odstupem. Čtvrtý díl je co do obsahu velmi atraktivní, jelikož se z velké části zaměřuje na období julianské dynastie císařů, o které je na veřejnosti asi největší povědomí - jsou zde zaznamenány osudy nejznámějších z císařů, jako je Augustus, Tiberius, Caligula, Nero. Navíc se v knížce velmi často podíváme do našeho blízkého sousedství, protože milníky prvních císařských válek byly střety s barbary na Rýně, v Dácii, Británii a kolem Dunaje. Obzvláště čtivé jsou zejména poslední kapitoly o Židovské válce, líčené naturalistickým jazykem poraženého vzbouřence Iosepha...

24.06.2024 4 z 5


Já, Claudius Já, Claudius Robert Graves

Naposloucháno jako rozhlasová hra, vynikající knižní příběh ještě umocnil skvělý výkon pánů Preisse, Brzobohatého, Vinkláře a Rosnera! Vřele doporučuji.

05.06.2024 5 z 5


Nemesis Nemesis Jo Nesbø

Příjemné, napínavé, úderné jak pravý hák od Holea. Nemesis je drsnou severskou kriminálkou, ve které jsou opět zpočátku jednoduché případy (bankovní lupič a sebevražda umělkyně) postupně mnohavrstevně promíchány zajímavými postavami a zvraty, dotknou se osobního prostoru samotného vyšetřovatele a nakonec vyústí pomalu, s napětím, do grandiózního finále. Po trochu rozpačité Července je Nemesis výborným pokračováním, ubylo zde historie a citových horských dráh; Harry je opět drsňák, jemuž po krku jdou i jeho vlastní kolegové a který je oproti předchozí části více uprostřed všeho dění. Velmi dobrá detektivka, osobně jsem si jí užil více než tři předchozí...

29.05.2024 4 z 5


Egypťan Sinuhet Egypťan Sinuhet Mika Waltari

Půvabné. Finovi Waltarimu se nějakým způsobem podařilo v polovině minulého století napsat román, který se nejen dostal do České maturitní četby (což je úloha dosti nevděčná a pro mnohá díla sebezničující), ale který je také stále aktuální a čtivý. A to neberte jen jako obligátní hemzy z přebalu každé druhé knížky - tady to s tou čtivostí pro jednou platí doslova a nezdráhám se napsat, že od skoro sto let starého Sinuheta by se mohli mnozí moderní autoři dost co učit. Knížka je dějově časosběrná a má hodně velký rozmach (jak jinak ovšem popsat lidský život než takhle?), přesto se připojím k mnoha zdejším recenzím a prohlásím, že stovky stran uběhnou jako voda v Nilu. Vážně.

Děj starověkého eposu o lékaři z Vesetu je velmi zajímavý a má hned několik rovin; užil jsem si všechny. Jako první mě zaujaly skvělé popisy světů doby bronzové - v náboženském fundamentalismu se babrající Egypt, militantní Chatti, mysteriózní Babylón nebo dekadentní Kréta, všechno plasticky stvořené vesmíry s vlastní mystikou a mentalitou, popisované s Guliverovskou fantastikou. Vše podkresleno drsným realismem ve světě plném násilí, orgií, úchylek a šílenství. Druhá rovina je na snadě: autor zažil WW2 a jeho Chetité jsou nacisté, Egypťané ostrovani a jejich politické klíčky i hlavní postavy jsou obrazem nedávné historie. Hezká paralela, souznící s hlavní myšlenkou knihy o neměnném světě. A nejniternější vrstva střetu idealismu a realismu - jak na úrovni osobní, tak náboženské a státní. Sinuhet vs. Kaptah. Haremheb vs. Achnaton. Autor se nebojí kontrastů, ale jednání všech postav jsou odůvodněná jejich povahou či logikou, takže děj je přehledný a děsivě aktuální. Už se ale začínám opakovat, stejně jako historie.

Na každé dvojstraně citát jak z mramoru, v každé kapitole napětí, humor i cit. Jedinečná záležitost, plný počet hvězd. Záporné recenze jsou jako bzučení much kolem mé hlavy.

13.05.2024 5 z 5


Kladivo na čarodějnice Kladivo na čarodějnice Václav Kaplický

Posloucháno jako audiokniha, četl Pavel Rímský. Mrazivá záležitost.

02.05.2024 4 z 5