hu_87 hu_87 komentáře u knih

Medicína v době faraonů Medicína v době faraonů Bruno Halioua

Poctivě a podrobně zpracovaná knížka, kterou ocení převážně nadšenci starověkého Egypta. Místy může působit poměrně nepřehledně (některé pasáže). Každý, koho zajímá to, jaké bylo lékařství v Egyptě by si to měl přečíst.

23.02.2021 5 z 5

Tělo, duše a jejich spasení Tělo, duše a jejich spasení Stanislav Komárek

Jedno z lepších Komárkovo děl, psychologicko-filozoficko-historicky zaměřené a čtivé (mimoto fakt krásná vazba), samozřejmostí jsou kapitoly, které jsou zmiňovány v podrobnostech knihy.

21.02.2021 4 z 5

Eseje o přírodě, biologii a jiných nepravostech Eseje o přírodě, biologii a jiných nepravostech Stanislav Komárek

Knížka mi přišla jako mišmaš: historie, biologie (vlci, čmeláci, vačnatci...) , zeměpisu (Egypt, Bajkal aj.), nástinu literatury. Z hlediska jiných Komárkovo děl mě tahle knížka bavila podstatně méně, ale podnětnost a zajímavost se jí upřít nedá.

18.02.2021 4 z 5

Proč se lidé zabíjejí (homicida a genocida) Proč se lidé zabíjejí (homicida a genocida) Jan Zrzavý

Jan Zrzavý v této knížce používá často poměrně neformální obraty, popř. černý humor, který může někoho poněkud nadzvednout ze židle. Jak ví ti, kteří knihu četli, knížečka je to opravdu tenká a tudíž se sem tolik zajímavostí nevejde. Je to takový dobrý úvod pro někoho, kdo je evoluční biologií/psychologií dosud nedotčen, pro pokročilé z této oblasti ztrácí poněkud smysl knížku číst. Těch pár zajímavých věcí by se bohužel dalo smrsknout ještě do méně stránek, kterých má kniha již tak poskrovnu.
Za téma 3,5*, ale za pojetí tak 2-3*. Dalo by se to ilustrovat na tolik víc příkladů např. z živočišné říše a ne se snažit být za každou cenu vtipný.

14.02.2021 3 z 5

Příběh rodu Homo Příběh rodu Homo Robin Dunbar

To byla jedna radost tuhle knizku číst. Opravdu. Nikdy by mě nenapadlo, že i o neandrtalcich, lidoopech, polygamii v živočišné říši (a o dalších a dalších věcech) se dá napsat takhle super knížka, která se čte skoro sama. Když si ji přečtěte, neprohloupíte - naopak.

10.02.2021 5 z 5

Soudní lékařství - II. díl Soudní lékařství - II. díl kolektiv autorů

Opět mohu jedině doporučit, publikace je srozumitelná, grafická stránka také solidně podaná. Pro problematiku soudního lékařství je tento a I. díl plně dostačující. Opět - není pro slabší povahy.

09.02.2021 5 z 5

Soudní lékařství - I. díl Soudní lékařství - I. díl Miroslav Hirt

Doporučuji, čte se to samo, srozumitelně podané téma soudního lékařství. Ale pozor - není to pro slabší povahy.

09.02.2021 5 z 5

Kryptografie Kryptografie Fred Piper

Zajímavá knížka s krásnou vazbou, která se soustřeďuje spíše na okrajovější část kryptografie stylem, aby to pochopil i laik. Přínosné kapitoly, včetně některých příkladů známých šifer, internetového bezpečí, toho, jak funguje elektronický podpis, hash... jako úvod do problematiky super začátek, knížka není moc určena lidem, kteří o kryptografii již něco vědí.

09.02.2021 4 z 5

Krční páteř - Zdroj potíží i nemocí Krční páteř - Zdroj potíží i nemocí Heike Bueß-Kovács

Knížka vhodná především pro laiky, kteří si zde osvěží některé zajímavé věci z oblasti krční páteře. Nejprve autorka popisuje anatomii, dále to, jak je krční páteř propojená i s věcmi, o kterých bychom si to nemysleli a jaké potíže nás mohou potkat v případě, že náš životní styl to krční páteři příliš neusnadňuje. Ke konci popisuje možnosti samopomoci i pomoci zvenčí. Jako přínosné vnímám i rozhovory (zvláště s dotyčnou fyzioterapeutkou).
Pamatujme na to, že vše je propojené a o vadném držení těla a následném ovlivnění mnoha systémů v těle nevyjímaje.

09.02.2021 4 z 5

Tajemství efektivního učení Tajemství efektivního učení Martin Krengel

Knížka je srozumitelná a čtivá, oceňuji také grafickou úpravu, která se dost povedla. Až teda na ten ComicSans v nadpisech, ale to se dá oželit. Jedna věc je teorie, druhá věc je praxe. Druhé zmiňované je jen na nás.

06.02.2021 4 z 5

Homo adaptabilis: Lidé jsou přizpůsobiví Homo adaptabilis: Lidé jsou přizpůsobiví Miroslav Kutílek

Zajímavé, i když se člověku může zpočátku ze všech těch pleistocénů, holocénů a dalších -cénů točit hlava, určitě by se o takových knížkách mělo vědět. V té první polovině jde vyloženě o tu adaptabilitu, kterou autoři ilustrují na několika příkladech, v další polovině knihy jsem ocenila kapitoly o starověkém Egyptě, maat, mýtech a stručného nahlédnutí do mentality starověkých Egypťanů, učinilo to knihu zajímavější a dodalo jí to "šťávu". Jinak kdyby autoři napsali knížky o dalších starověkých civilizacích v podobném duchu jako byly kapitoly o Egyptě, vůbec by mi to nevadilo, naopak.

06.02.2021 4 z 5

Prvočísla Prvočísla Enrique Gracián

Zdařilá, byť poměrně tenká publikace, která potěší každého zájemce o dané téma.
V knize jsou krom historických aspektů i různé "triky" (jak je s oblibou nazývám) s různými (prvo)čísly, takže v knize se dají najít i praktičtěji zaměřené kapitoly.

25.01.2021 5 z 5

Matematika Matematika Tony Crilly

Jako takový úvod do problematiky kniha bohatě stačí. Působí jako načrtnutí různých otázek, jenže na spoustu z těchto otázek neexistuje bohužel jednoznačná odpověď. Nemůžu říct, že by mě po přečtení tohoto bavila matika o něco víc, některé kapitoly byly více zajímavé (např. ty, které fušovaly trochu do vesmíru, fraktálů, zlatého řezu...), některé méně (prvočísla, imaginární čísla, statistika).
Pro případné zájemce o matematické obory může posloužit jako takový menší průvodce a nakousnutí některých kapitol o oboru.
A ještě bych teda dodala, že vazba knihy je na omak poměrně dost zajímavá (stejně jako jiné knihy ze sérií Velké otázky), ale to poznáte, až se vám kniha dostane do ruky.

24.01.2021 4 z 5

Ženy, muži a společnost Ženy, muži a společnost Claire M. Renzetti

Kniha je velmi obsáhlá a místy až vyčerpávajícím způsobem podává populárně-naučnou formou poznatky o společnosti, genderu, vývoj apod. Pro mě rozhodně podnětné čtení. Navíc je kniha opravdu obsáhlá, takže případní zájemci si určitě vyberou své. Co mi jen trochu vadilo bylo zmiňování některých poměrně starých studií a neuvedení příkladu nějaké novější, aktualizovanější.

24.01.2021 4 z 5

Stopy neznáma Stopy neznáma Arnošt Vašíček

Knížka je celkem fajn, je to takový povrchnější "úvod" do různých záhadologických problematik a cca v půlce knížky jsou i zajímavé fotky k některým tématům. Autor píše lehce, tak jakoby příběhovsky, čímž může mnohým usnadnit čtení.

23.01.2021 4 z 5

Vývoj dětské kresby a její diagnostické využití Vývoj dětské kresby a její diagnostické využití Marie Vágnerová

Obsáhlá a podrobná publikace, kterou ocení nejeden člověk, který např. pracuje s dětmi.
Shrnuto, místy více přehledně, místy zase o něco méně (dojem přílišné odbornosti), doplněno obrázky různých dětí (ať už v hranici normy nebo ne) - jako užitečné shledávám kapitoly o kresbě zneužívaných dětí nebo dětí s ADHD.

16.01.2021 5 z 5

Vesmír Vesmír Stuart Clark

Super knížka, ideální ať už pro úplného laika, nebo někoho, kdo si chce oživit své dosavadní znalosti o vesmíru.
Prim tu hraje přehlednost a hlavně přehledné řazení kapitol, takže doporučuji každému, kdo na přehlednosti lpí.

16.01.2021 5 z 5

Síla, sexualita, sebevražda Síla, sexualita, sebevražda Nick Lane

Super populárně-naučná publikace, která připomíná monumentální důležitost mitochondrií. Ideální pro každého milovníka přírodních věd.

14.01.2021 5 z 5

Y: Původ mužů Y: Původ mužů Steve Jones

Knížka je svým způsobem zajímavá, zájemci evoluční biologie/psychologie si tu určitě najdou své.

Bohužel, místy mi některé věty přišly poněkud zbytečně zdlouhavé, zkrátka takové ty věty typicky snižující pozornost čtenáře.

Autor někdy taky používá věty, u kterých mohou mít někteří, v této oblasti vtipu, nepříliš zběhlí, poněkud potíže s pochopením, takže na to taky bacha.

Samozřejmě jsou tu zajímavá témata i napříč historií - místy je na můj vkus té historie až moc - ale jako ten překlad knihy spíš slabší podprůměr.

10.01.2021 4 z 5

Mindfulness pro každý den Mindfulness pro každý den Gary Hennessey

Tenká a velmi prakticky zaměřená knížečka. Vhodná pro každého, kdo s technikou mindfulness začíná.

08.01.2021 5 z 5