iceVS iceVS komentáře u knih

Nomád Nomád James Swallow

Do téhle knížky se mi vůbec nechtělo... Jednak je to bichle, druhak špioni, dvojití agenti, výbušniny, teroristi, dětské oběti, arabské téma... Bylo to velké vykročení z mé čtenářské komfortní zóny. A něco je špatně - nemohla jsem se utrhnout :-) a nebýt nezbytných psích vycházek, ani bych se neutrhla. Prostě BOMBA :-)
Co na tom, že Marc vždy zázračně unikl všem nástrahám... Vždyť to je přece základní vlastnost všech literárních i filmových akčních hrdinů :-)
Myslím, že minimálně jedno pokračování dám ještě zcela určitě.
A opět díky svému čtenáři, že mi tuhle knížku půjčil.

31.10.2021 5 z 5

Podzim Podzim Vratislav Brabenec

Vráťovy sebrané básně jsou vlastně sebrané básně Vráťovi... napsala Eva Turnová.

Já jen dodávám, že tahle syrová nepoetická poezie absolutně vyhovuje mému neromantismu.

Vráťova čeština mě baví, sledovat jeho tok myšlenek je napínavější než Nesbo a úplně klidně přiznávám, že se tu a tam ráda ztratím v textu úplně :-)

07.10.2021 5 z 5

Fantomas se zlobí Fantomas se zlobí Julie Rocheleau

Přiznám se, že mě tahle kniha úplně nenadchla. Vím, že je to tím, že už jen srovnávám s filmem. A těmhle ilustracím prostě chybí ten šmrnc a elegance, kterou filmový Fantomas má.
Komiks je nejmíň z osmdesáti procent o obrázcích - a tyhle jsou temné, neostré, fádní a příběh to nezachrání.

30.09.2021 3 z 5

V kolektivu oblíbená V kolektivu oblíbená Pavel Taussig

Nenápadná knížečka - a přitom naprosto kouzelná a vynikající.
Břitký humor a naivně/otrlý pohled na svět mladinké Hany působí na moje centrum smíchu jako rozbuška. Moc mě to bavilo a bylo mi líto, že příběh v nejlepším končil. Strašně jsem chtěla vědět jak to bylo dál. A ten závěrečný románek s jedním z Nejmocnějších byl bezvadný.
Autorův styl psaní je skvělý, úderný, rychlý. Bum, prásk, vymalováno - a ještě se smějete. Jen škoda, že i v téhle opravdové perle korektura nebyla z nejlepších. Takový základní věci...
Závěrečná kapitola o osudu autora byl dost krutý návrat na zem.
Celkový dojem - jedna z nejlepších letošních knih, byť vůbec netuším, jak působí na mladší ročníky, které nezažily všemocnost Strany.

25.09.2021 5 z 5

Zázrak v plechovce Zázrak v plechovce C. D. Payne

Hledání ztracené lásky… Putování to bude dlouhé a hlavní hrdina pochopí, že život nikdy neběží tak, jak si ho naplánujeme.

30.08.2021 5 z 5

České milenky nacistů České milenky nacistů Václav Miko

Osudy třinácti žen, kterým se do života připletla válka a mocní mužové...
Něco jsem znala, něco jsem znala jinak a něco pro mě bylo nové.
Kapitolky o příjemné délce, shrnující podstatná fakta.
Lehce na škodu je občas ryze osobní pohled autora, rádoby psychorozbory osobností či situací. Velmi ku škodě - hrůzné nepovedené kresbičky žen, o kterých kniha je. Těch se autor měl skutečně vyvarovat. Jsou prostě odporné.

10.08.2021 3 z 5

Asi jsem od autorky Eugenie čekala trochu jiný level...
Dějová linka Alžběty byla neotřelá a zajímavá, tedy až na osvědčené klišé právě z Eugenie - projížďka s americkými vojáky v džípu...
Nina mi byla velmi nesympatická. Ukňouraná ukřivděná osůbka, neschopná a hýčkající si v sobě bebíčko z rozvodu rodičů před dvaceti lety...?! V každém obydlí řešila, zda je nábytek po Němcích či po Židech. Proč...?
Třeba se pletu, ale jsem přesvědčená, že v té době byl šestidenní pracovní týden, což mi pak nesedí v příběhu Alžběty.
Čím víc se mě ke konci knihy autorka snažila dojmout, tím častěji jsem knihu odkládala, závěr mě ukrutně nudil.
Možná bych u jiného autora byla méně kritická, ale tady si myslím, že má autorka na víc a umí lépe.

09.08.2021 3 z 5

První mezi rovnými První mezi rovnými Jeffrey Archer

Skvělé čtení. I přesto, že devadesát procent knihy řeší politické záležitosti či sněmovní rozpravy a na soukromý život čtyř hlavních postav zbývá pramálo... I tak vám ti kluci přirostou k srdci.
Je fakt, že kniha není tak úžasná jako "Ani o dolar víc, ani o dolar míň", ta je moje zamilovaná, ale tahle je velmi podobně nastavena a četla se sama.

25.07.2021 5 z 5

Maigret a lupič kliďas, Maigret a informátor Maigret a lupič kliďas, Maigret a informátor Georges Simenon

Léto s Maigretem je podle mého gusta.
Oba příběhy z této knihy znám už z minulosti, ale možná s jiným překladem. Nebo že by mi výrazy jako "ulice byla vroubená" či "to si uhaduji" dříve tak nevadily...? Další podobné perly a přespříliš šroubovaný slovosled mi druhou povídku kapánek pokazily, ale vztah k Maigretovi je silnější :-D

20.07.2021 5 z 5

Sittafordská záhada Sittafordská záhada Agatha Christie

To je takové blaho...
Žádné telefony, žádné počítače, žádné laboratoře... A přesto se najdou důvtipní lidé, kteří vyřeší tajemný zločin. Takhle mě to prostě baví.
Nejsem důvtipná, pouze nedůvěřivá, takže můj tip byl správný. I když jsem absolutně netušila proč :-)

10.07.2021 5 z 5

Voynichův rukopis Voynichův rukopis neznámý - neuveden

Mně se zdá kniha nádherná. Ať už jde o odborný text, tak i o grafické ztvárnění. Je skvělé, že je tak přístupná široké veřejnosti. Přece jen - většina z nás se pouze pokochá, těžko kdo bude bádat :-)

07.07.2021 5 z 5

Majoucta Majoucta Josef Hlinomaz

Nádherná zvukomalebná čeština a půvabně naivistické vzpomínání. Ale poctivě přiznávám - ani jedno z toho není důvod, proč si knihu nechávám u sebe.
Hlinomazovy obrazy - jsou tak neuvěřitelné... :-) Směsice humoru, poetiky, fantazie, naivity a já nevím čeho ještě. Jako herce jsem ho milovala, ale jeho obrazy mě baví ještě víc.
Ta jeho tichá poťouchlost je prostě boží.

22.06.2021 4 z 5

Zhubněte lehce a navždy Zhubněte lehce a navždy Jarmila Mandžuková

Z mého pohledu v podstatě shrnutí všeobecně známých informací. Příjemně doplněné vlastními zkušenostmi a recepty autorky. Kdo má Jarmilu Mandžukovou v oblibě, zklamaný jistě nebude.

07.05.2021 4 z 5

Skleněné negativy v muzejních sbírkách Skleněné negativy v muzejních sbírkách David Marek

Nádherná publikace, která mi udělala radost. Doporučuji těm, kteří chtějí poznat historii svého města.

07.05.2021 5 z 5

Labutě z Páté avenue Labutě z Páté avenue Melanie Benjamin

Kniha plná luxusu, nevšednosti, přetvářek, pozlátek a starostí, kam pověsit nového Degase. Přesto jsem se od ní nedokázala odtrhnout. V uplynulém roce jsem přečetla několik knih, které byly propojeny stejnou partou lidí: Hemingwayovi, Fitzeraldovi, Coco, Vanderbiltovi, Warhol, Capote...
Díky tomu jsem měla pocit, že je tak nějak víc znám, že mi jsou bližší, proto i čtení o nich pro mě bylo poutavější. I když to byli zřejmě velmi povrchní lidé.

Místy mi značně nesedělo (a i dost rušilo) použití některých výrazů, cit pro jazyk máme ovšem každý jiný. A napsat "naplněnými pytly", to zaslouží nakopat, pane Dušku.

01.03.2021 5 z 5

Epitafy - nekončící leporelo života Epitafy - nekončící leporelo života Richard Ulman

Jsem nadšená i podruhé :-)

09.02.2021 5 z 5

Dokonalý soudruh Kim Čong-un Dokonalý soudruh Kim Čong-un Anna Fifield

Téma, které musí přitáhnout. Tajemný Kim Čong-un, důmyslně obestřený absolutním informačním tichem, případně dohady. Ač si uvědomuji, že se musím plně spolehnout na autorčiny vědomosti, přijdou mi zasvěcenější, než sporadické články na internetu. Úplně se nedokážu popasovat s vyjádřením autorky, že její morální zásady jí neumožňují platit za informace uprchlíkům z Kimovy velmoci. Zejména, když na jejich výpovědích je kniha ze 2/3 postavena. Autorce jistě přinesla nemalý zisk. A pochybuji, že šel ryze na charitu.

13.11.2020 4 z 5

Kronika rodu Hrušínských Kronika rodu Hrušínských Marie Valtrová

Tuším, že je to autorčino celoživotní dílo. A vím, že každý filmový a divadelní historik u této knihy zaplesá. Z mého pohledu řadového čtenáře je to nekonečný soupis rolí, a to až k roku 1850, a stovky a stovky jmen spoluherců. Chtěla jsem se dozvědět něco o Hrušínských coby o lidech a dostalo se mi statistiky. Takže nechť jsem klidně prohlášena za kulturního i literárního barbara - ale já se u této knihy neskutečně nudila.

13.11.2020 2 z 5

Šarlatán Šarlatán Josef Klíma

Přestože jsem film neviděla, celou dobu jsem před očima měla Trojana a jeho herectví, které je od devadesátek neměnné a přehnané. Což byla první hvězdička dolů. Druhá, protože příběh znám z reálu, fikce se mi nelíbila. A třetí - pořád je to někde blíž scénáři než beletrii.

13.11.2020 2 z 5

Vedlejší příznaky Vedlejší příznaky Woody Allen (p)

Tak naprosto neuvěřitelně poskládané věty jsem v životě nečetla. A světe div se, v průběhu čtení začaly dávat smysl a nakonec se mi to celé i líbilo.

13.11.2020 4 z 5