Ivan F Ivan F komentáře u knih

Veža lastovičky Veža lastovičky Andrzej Sapkowski

Čo sa dá napísať k Veži lastovičky? Len toľko, že je to najlepší diel celej ságy a to bezkonkurenčne. Silno pochybujem, že záverečná časť bude lepšia, tu Sapkowski prekonal sám seba.

Krátky citát:
"Nikdy som nepochopil, prečo si u vás, ľudí, väčšina nadávok a urážok berie inšpiráciu z oblasti erotiky. Veď sex je pekný a poskytuje radosť, príjemné pocity. Ako môžete názov pohlavného orgánu používať ako vulgárne synonymum…"

23.04.2018 5 z 5

Lepší než život Lepší než život Rob Grant

Ani lepšie, ani horšie než Nekonečno víta ... ale ruku na srdce, už to nie je ono, čas je sviňa a to čo bolo super v rokoch 90tych, už teraz také "wau" nie je. Avšak stále poteší ... len opísaný osud našej Zeme, tomu sa asi nevyhneme.

10.04.2018 4 z 5

P.S. Milujem Ťa P.S. Milujem Ťa Cecelia Ahern

Najromantickejšia kniha roku 2005? Tak to teda prrr, rozhodne nie. Okej, príbeh je cajdák, kde si čitateľ približne v tretine knihy domyslí, čo bude v poslednom dopise od Gerryho - sirup sa síce pri stlačení papiera zo stránok neleje, ale moc k tomu nechýba. Okrem toho, ak správne počítam, tak Holly už v 14tich rokoch vedela, že Gerry je jej životná láska (v knihe oslavuje 30 a dosť často sa vyplakáva, ako jej po 15 ročnej známosti strašne chýba) a to mi absolútne nesadlo. Takže, dobý rozjazd, postupné tlmenie nadšenia a koniec ... no koniec. Príbeh má aj pár humorných momentov, ale ako celok je to taký šedivý priemer, žiadne hlboké myšlienkové posolstvo sa nekoná. Ako dovolenkové čítanie je príbeh fajn.

P.S. Približne po týždni som videl film a ten je hotová katastrofa. Byť na mieste autorky knihy, tak sa mi niekoľkokrát pretočia oči od údivu, ako sa dá sprzniť (hoci priemerná) predloha. To si rozhodne nezaslúžila, jediné svetlé niečo vo filme je herecký výkon Kathy Bates, Hilary Swank by mohla stáť modelom pre Otesánka.

29.03.2018 2 z 5

Fantóm chrámu Fantóm chrámu Robert van Gulik

Chronologicky dvanásty (respektíve osemnásty, ak rátame aj poviedky z knihy Judge Dee at work) príbeh o sudcovi Ti a jeho verných pomocníkoch nás privádza do provinčného mestečka Lan-Fang. Príbeh sa odohráva v horúcom lete roku 670, pol roka po nástupe sudcu Ti do úradu. Z jeho verných pomocníkov sú v príbehu len seržant Chung a Ma žung, nakoľko Ťiao Taj a Tao Kan sú v tej dobe v sídelnom meste. Sudca Ti sa sťažuje na nedostatok vzrušujúcejšej práce a tak sa rozhodne preveriť krádež 50tich prútov zlata. Tým sa dajú do pohybu rôzne udalosti a sudca nemá o vzrušenie núdzu. Samotný príbeh nie je síce vrcholom Gulikových príbehov o neúplatnom sudcovi Ti, no napriek tomu je skvele premyslený a dobre napísaný. Rozhodne stojí za opätovné prečítanie, čo sa mi s Gulikovými krimi príbehmi deje opakovane.

24.03.2018 4 z 5

Tajomný hrad v Karpatoch / Dunajský lodivod Tajomný hrad v Karpatoch / Dunajský lodivod Jules Verne

Dve knihy, ktoré sa síce neradia medzi vrcholnú Verneovu tvorbu, ale potešia aj po rokoch. A to sa počíta ... najmä v dnešnej násilnej dobe. Milé, odpočinkové a nenásilné čítanie, trochu nostalgické a s čiernobielym vykreslením charakterov.

22.03.2018 4 z 5

Lodivod dunajský Lodivod dunajský Jules Verne

Príjemné osvieženie, hoci ho celé Jules už nestihol dopísať, ale dokončil ho jeho syn. Jednoducho, kúzlo Verneoviek je v ich naivite, ktorá je s odstupom vody pretečenej dole Dunajom o to markantnejšia, ale napriek tomu mi v dnešnej dobe pohladia dušu. A to mi za to stojí, hoci nejde o verneovo vrcholné dielo.

22.03.2018 4 z 5

Tajemný hrad v Karpatech Tajemný hrad v Karpatech Jules Verne

Román (rozsahom skôr novela) sa veľmi líši od iných Verneových románov a to nie obsahom, prvkami fantastična a nadprirodzena, ale štýlom, ktorý vyznieva tak, akoby knihu napísal niekto iný. Okrem toho, ako znalcovi filmu, som sa nemohol ubrániť porovnávaniu Verneovho príbehu a tu kniha (hoci to nerád priznávam, predsa len preferujem knihy pred filmami) ťahá za kratší koniec, film je v mojich očiach jednoznačne lepší. Sorry, Jules, ale Dočolomanský, Kopecký, Hrušínský, Brodský (hmm ... toľko mien končiacich rovnako) všetci vedení Lipského rukou dali to pravé orechové filmu, niečo to, čo v knihe jednoznačne chýba a to je skvelá paródia samých seba. A na výsledku (knižnom aj filmovom) je to poznať.

22.03.2018

Záhada čínskeho klinca Záhada čínskeho klinca Robert van Gulik

Chronologicky trinásty (respektíve dvadsiaty prvý, ak rátame aj poviedky z knihy Judge Dee at work) príbeh o sudcovi Ti a jeho verných pomocníkoch nás privádza do mestečka Pei-Chow ďaleko na severe vtedajšej čínskej ríše. Príbeh je zasadený do zimy roku 676 a ako celok je ponurý, studený a smutný. S odstupom času sa mi spolu s Vraždou v Kantone javí ako pomyselný top príbehov o sudcovi Ti, hoci Náhrdelník a kalabasu z môjho pohľadu nič neprekoná. Chlad, ktorý na čitateľa dýcha z každej strany príbehu je umocnený Gulikovými postrehmi o zmysle života, predsa už v tom čase vedel, že je nevyliečiteľne chorý a to sa premietlo aj do príbehu. Koniec koncov, príbehy o sudcovi Ti som prečítal niekoľkokrát a nikdy ma nenudili a ani nesklamali a to napriek tomu, že moment prekvapenia pri prvom čítaní sa už nikdy nezopakuje. Jednoducho Gulik je osvedčená kvalita a to opakovane.

11.03.2018 5 z 5

Sever proti Juhu Sever proti Juhu Jules Verne

Pre mňa osobne jedna z najslabších Verneových kníh. Pamätám si, že ako dieťa som sa do nej nevedel začítať. Teraz, ako dávno dospelý som si knihu prečítal, ale dostavilo sa veľké sklamanie. Dej nemá spád, je utopený v balaste opisov, ktoré možno v čase, keď bola kniha napísaná a po svete zneli dozvuky občianskej vojny, mali hodnotu. Tá sa však stratila. Okrem toho, je názov zavádzajúci. Čitateľ očakáva, že bude čítať o vojne medzi Severom a Juhom, ale dostáva len príbeh jednej severskej rodiny žijúcej na Floride, ktorej úhlavným nepriateľom je zástanca juhu. Príbeh trpí rozvláčnosťou, nemá tempo, vojna je opísaná len na pár stranách a nemá žiaden vplyv na dej. Záver je doslova odfláknutý, dve strany a šmitec. Toto sa naozaj Verneovi nepodarilo.

11.03.2018 2 z 5

Zářivá světla velkoměsta Zářivá světla velkoměsta Jay McInerney

lil_monster to vyjadrila za mňa. A to doslova a do písmena.

04.03.2018 2 z 5

Mise, která musela selhat Mise, která musela selhat Shigor Birdman (p)

Autor sa snažil o to, aby bola kniha vtipná, ale nepodarilo sa mu to. Našťastie je to kniha útla, a tak príbeh rýchlo odsýpa. Napriek tomu sa autor nevyhol pár hluchým miestam, napr. nezáživné opisy toho kto je kto a prečo je v tíme, takisto sexuálna linka je absolútne zbytočná. Výstavba príbehu sa dá veľmi ľahko vytušiť a koniec je predvídateľný až hrôza. V každom prípade je to ľahké čítanie do vlaku, tak na dva záťahy. Presne tam som to čítal aj ja, takže mi cesta rýchlejšie utiekla - aj tak som sa však často díval z okna na zasneženú krajinu - mala väčšie čaro, ako príbeh.

04.03.2018 2 z 5

Cáry rubáše Cáry rubáše Antonín K. K. Kudláč

Tak toto bol omyl a slušná kravina. Našťastie to bolo ako príloha časopisu, nestálo to veľa (tuším 2€) a tým pádom ani za veľa (asi za tie 2€). Ťažký podpriemer. Doložiť euro, tak mám Big Mac, ten by ma potešil viac.

06.02.2018 2 z 5

Pirátska odysea Pirátska odysea Michael Crichton

Knihám o pirátoch som podľahol v detskom veku a tak ma milo prekvapilo, že aj Crichton bol nimi ovplyvnený a napísal nemenej dobrú knihu s touto tematikou. Z môjho pohľadu sa mu to výborne podarilo, hoci knihy inšpirované skutočnými udalosťami nie vždy bývajú šťastnou voľbou. Crichtonovi sa to podarilo a na rozdiel od väčšiny si myslím, že kniha si zaslúžila uzrieť svetlo sveta a nezostať niekde v šuplíku.

03.02.2018 5 z 5

Krajina rozkoše Krajina rozkoše Ed McBain

Napísať takúto sondu do erotických a sexuálnych chúťok v 75tich rokoch, to chce mať stále triezvu myseľ. Napriek tomu mi kniha prišla tak trochu lacná, ale záver, ten bol naozaj parádny, presne tak, ako to my, čitatelia Edových krimi-románov očakávame a máme radi.

23.01.2018 3 z 5

Jak jsem se zbláznila Jak jsem se zbláznila Ivanka Devátá

Pod humorným povrchom, ktorým sa autorka snaží zakryť reálne problémy a vyhnúť sa tomu, aby sa zbláznila, sa skrýva veľmi smutný príbeh jesene života. Zo začiatku sa čitateľ usmieva nad súperením staršej generácie s arogantnosťou generácie študentskej, silno podporovanej chrapúnskym otcom, ale to sa plynutím času mení a humor je len zásterkou nad trpkou výpoveďou toho, čo pravdepodobne čaká každého z nás - starobou a vecami s ňou súvisiacimi. Nuž, pani Devátá, držím vám palce.

08.01.2018 4 z 5

Spolčení hlupců Spolčení hlupců John Kennedy Toole

Táto kniha bude vo mne rezonovať ešte veľmi dlho. Tak nesympatickú hlavnú postavu bude ťažké nájsť v inom románe. Spolu s nevtipnosťou a prvoplánovým humorom vo mne zostáva pocit, že kniha mala zostať nevydaná - byť vydavateľom, tiež ju odmietnem. Napriek tomu si svojich priaznivcov nájde, ale mňa kniha obsahovo, myšlienkami, štýlom, druhom humoru a vlastne všetkým minula širokým oblúkom. Napriek tomu to literárny odpad nie je. P.S. "Velebnosti, to je hnus."

31.12.2017 1 z 5

Stroj času Stroj času Herbert George Wells

Moje tretie stretnutie s Wellsovým dielom opäť nedopadlo dobre. Beriem do úvahy to, že je kniha veľmi stará, z konca 19teho storočia - teda archaizmy a štýl, akým je dielko napísané, hoci cez zuby, ale beriem. Vadí mi však štýl písania v prvej osobe, ktorý (teda z môjho pohľadu) príbehu veľmi ubližuje. Osobne som sa chcel zoznámiť s týmto dielom, ktorý sa radí medzi zásadné diela sci-fi a je akýmsi medzníkom na tomto poli, avšak mňa neoslovilo. Škoda, že ani po štvrtý raz u mňa Wells nebodoval - možno nabudúce, zostáva mi ešte Ostrov Dr. Moreaua.

24.12.2017 2 z 5

Svišť Svišť John Grisham

Veľmi slabá kniha, z ktorej mám pocit, akoby ju Grisham napísal z povinnosti k vydavateľovi - mal zmluvu na knihu a tak nejakú zmastil. Kvalitatívne je to však ťažko priemerná kniha, dokonca niektoré pasáže dýchali nielenže tuctovosťou, ale podpriemernosťou. A to kvantum jednoduchých viet, mal som pocit, že autor klesol na úroveň Stephanie Meyer - štyri päť slov, bodka. Štyri päť slov, bodka. A tak dokola, holé nerozvinuté vety. John, toto si Tvoji verní čitatelia nezaslúžili. Ak by som túto knihu čítal od Teba ako prvú, pravdepodobne by som po ďalšej už nesiahol.

07.12.2017 3 z 5

Lovci vran Lovci vran Lyndsay Faye

Zúfalý pokus o detektívku, ktorý nevyšiel. Knihu som sa vyslovene nútil čítať, ale po desiatej kapitole som to vzdal, hoci nemám rád, ak niečo nedočítam. No tu ma akože rádoby vtipné hlášky iritovali, kniha je natiahnutá a užvanená, nadstavovaná voda. Napriek zaujímavému námetu formujúcej sa polície je to čítanie, ktoré nenadchne a ani ho nemožno zaradiť medzi oddychové, pretože neskonale irituje. Ako tak pozerám, slovo irituje som použil viackrát - takže áno, kniha ma fakt iritovala.

23.11.2017 2 z 5

Utrpenie mladého Werthera Utrpenie mladého Werthera Johann Wolfgang Goethe

Goethe písal prekrásne básne, pri ktorých mal zostať. Možno v 18tom storočí mal Werther úspech, ale v storočí 21vom ... priaznivcov si určite nájde, ale ja sa medzi nich nepočítam. Okrem toho mi príde krajne zbabelé vziať si život a to z akéhokoľvek dôvodu. Či Wertherovi tých dvanásť hodín bolesti a utrpenia z umierania stálo za to, o tom dosť pochybujem. V každom prípade som prečítal ďalšiu klasiku, ktorá ma tentoraz neoslovila.

19.11.2017 2 z 5