Jadla Jadla komentáře u knih

Třikrát ve slepé uličce Třikrát ve slepé uličce James Hadley Chase (p)

Nemohla jsem se přimět ji odložit. První příběh navíc s hrdinou sympaťákem, poslední vlastně také. Zamlouvá se mi, jak jsou příběhy napínavé a zároveň nejsou děsivé. A dobře nakonec dopadnou.
A nejsou vůbec sentimentální, to jen můj komentář. Asi stárnu.

04.11.2022 4 z 5

Třikrát seržant Cribb Třikrát seržant Cribb Peter Lovesey

Fantastická! Ten první příběh, Tři muži ve člunu, byla parádní jízda - nabo spíš plavba? Hlavní i vedlejší postavy vydařené, vykutálené, sympatické. Chtěla jsem je i v dalším počtení. Co mne ohromilo snad nejvíc, bylo to, jak autor detektivek zvládl perfektně i humoristickou polohu. Čistým, upřímným a spontánním smíchem jsem se smála ráno před sedmou ve vlaku cestou do práce. A to už je co říct!
Každý ze tří příběhů je vlastně úplně jiný, jiná konstrukce, jiné motivy, prostředí, metody. Pokaždé překvapí. Nemůžu říct, že rozuzlení by bylo vyloženě nečekané, ale rozhodně napnutě očekávané, příběhy jsou bohaté, prostředí plastické.
Přečtěte si, nezalitujete.

13.10.2022 5 z 5

Listonoš vítr Listonoš vítr Radek Malý

S dětmi máme rádi poezii. Od malinka čteme dětské básničky, říkanky, rýmujeme, zpíváme. Jak rostou, hledám, co číst, aby je verše bavily a aby zároveň nebyly jen pro zábavu. Listonoš vítr, básně i ilustrace, které jako by patřily neoddělitelně k sobě, patří k těm nejlepším.

08.10.2022 4 z 5

Sudety ve stínu Mnichova Sudety ve stínu Mnichova Jan Lakosil

Nedočetla jsem ji. Není to ovšem vina knihy, ta je naopak podle mě pečlivě zpracovaná, každá z množství fotografií popsaná, nechybí citace. A popis událostí z hledisek různých, i proti sobě stojících aktérů, je zajímavý, neotřelý. Myslím si ale, že rok 1938 je ještě tak zapsaný v nás, potomcích, že při čtení není možné zůstat chladným, třeba jako když čteme o roce plácnu 1618.
A zvlášť, když je vše zjitřeno současnými událostmi. Paralely a odlišnosti rozhodnutích a jejich důsledky svírají.
Jak velká je cena, kterou český národ v roce 1938 zaplatil!

28.04.2022 4 z 5

Zkrotit vlka Zkrotit vlka Benjamin Black (p)

Zajímavá knížka. Znovu a znovu mě překvapí ale pohled, jímž autor na rudolfinskou Prahu nahlíží. U nás téměř nelze neznat Císařova pekaře a Pekařova císaře. V tomto románu jsou Rudolf i jeho dvořané jiní, méně směšní, nebezpečnější, vlastně zřejmě autentičtější.
Autenticky působí i prostředí, atmosféra, dobové kulisy. Pri jejich popisu doslova cítíte, jak páchne mokrá kožešina na kabátech kočích, zkažené jídlo, kouř z krbů, výpary z koní. Autorovi se podle mne výborně podařilo vdechnout život ve svůj příběh.
Nejsem milovnicí historických románů, ale tenhle patří k těm skutečně zdařilým. Obyčejně cítím, jak se nepodaří věrohodně vystihnout dobu, vzteká mě, když něco nepatřičného ruší, ale v tomto románu je všechno zdařile zasazeno do kontextu, všechno funkční a životné.

09.04.2022 4 z 5

Smrtonoš Smrtonoš Agatha Christie

Příjemné vytržení z detektivních kolejí. Strašidelné povídky, vysvětlení může být úplně logické a rozumné, což se mi líbí. Jo.

24.03.2022 4 z 5

Kocouři Kocouři Břetislav Hodek

Pro mě milé překvapení, čekala jsem otravnou normalizační slátaninu, závěrka jsem se jen kvůli tomu, že jde o moji oblíbenou edici, a ejhle, čtu, čtu a nechci přestat. Postavy prima a zajímavé, charaktery vyšetřovatelů na mne působí tak nějak svěže, příběh čtivě. Jen samotného závěru je mi trošku líto, zápletka byla báječně rozjetá a rozuzlení mě svou jednoduchostí mrzelo.

24.03.2022 3 z 5

Šest vran Šest vran Leigh Bardugo

Dobře se četla, postavy životné, příběh svižný. Jen samotný závěr poněkud křečovitý, vrchol vyprávění byl dřív, konec knihy už byl prostě za zenitem.

18.02.2022 4 z 5

U maminky U maminky Karel Plicka

Líbí se nám. Obrázky i říkanky i krátké pohádky. I noty nám jsou k užitku. Myslím, že hlavní přínos je pro současné děti to, že příběhy nejsou tak uhlazené a zmírněné, jak jsme si zvykli, že ač staré, bližší realitě dneška než leckteré mladší dětské knihy.

16.02.2022 5 z 5

3x na horké stopě 3x na horké stopě Miroslav Macek

Musím říct, že pro mě šlo o svižné čtení bez nutnosti kdovijakeho soustředění, s pozitivním vlivem na mou náladu. Citace klasiků světové literatury mi nevadí, těch není nikdy dost, ale ty pasáže o vínu se mi trochu vlekly. A celkově text křičí a křičí autorovou nafrnenosti. Ale když jste na ješity zvyklí, dá se to nebrat tak vážně. Za přečtení stojí.

25.01.2022 3 z 5

České pohádky (40 pohádek) České pohádky (40 pohádek) * antologie

Výjimečně skvěle se čte. Čtu ji dětem večer před spaním a jsou napsány krásnou češtinou. Klasické, potřebné, snad nezapomenutelné.

24.01.2022 5 z 5

Písařská škola v Kalahari Písařská škola v Kalahari Alexander McCall Smith

Necetla jsem předchozí knížky, jen tuhle, a ničemu to nevadilo. Podle slov na obálce i podle označení naší knihovnou jsem se domnívala, ze půjde o detektivku, což byl omyl, ale také nevadí. Spíše taková společenská próza, příběh příjemně plyne, žádné velké zvraty, nemilá překvapení, žádný srdcerváč. Poklidné čtení, kterým si nenarušíte spaní.

24.01.2022 4 z 5

Saturnin se představuje Saturnin se představuje Miroslav Macek

Mám pocit, jako by se mi tahle knížka tak nějak vysypala mezi prsty, vyvanula. Šlo o opravdu milé, vítané, vlídné a utěšující počtení, líbilo s mi, ale všechno hrozně rychle skončilo.

15.01.2022 4 z 5

Sleduje tě Sleduje tě Charlie Gallagher

Příjemné počtení, perfektně přijatelné charaktery hlavních kladných postav, odpovídajícím způsobem napínavé, řekla bych dobře střižená detektivka. Nic originálního. Stále hledám současnou knížku, která by předčila očekávání.
Moc by mě zajímalo, jak obálka souvisí s příběhem, který je pod ní?

05.01.2021 3 z 5

Poutník, čarodějnice a červ Poutník, čarodějnice a červ Christopher Paolini

Ach ouvej. Bylo toho málo. Takové drobounké střípky a člověk by chtěl víc a větší!
Bylo moc milé si zase počíst o "starých známých", byť jen takhle epizodicky.

14.02.2020 4 z 5

Jak se stát pirátem Jak se stát pirátem Cressida Cowell

Znám zatím jen jako audioknihu, ale i pro posluchače jde o báječný zážitek, napínavý, vtipný příběh, který posloucháme s dcerou a lbí se oběma.

02.02.2020 5 z 5

Jak vycvičit draka Jak vycvičit draka Cressida Cowell

Pořád se tak nějak ostýchám dát do přečtených knihu, kterou jsem nečetla, ale poslouchala jako knížku do ucha. Nicméně i jako poslech je báječná. Posloucháme ji s dcerou především večer před spaním, ale i když je čas během dne a neomrzí i několikrát znovu, jde o živý, vtipný příběh.

02.02.2020 5 z 5

Veronika tančí v Londýně Veronika tančí v Londýně Lorna Hill

Je to tak dávno, co jsem ji četla, ale uvízla mi v hlavě a občas na ni vzpomenu dosud. Moc hezký příběh o splněném snu, píli, lásce. Už jako děvčeti mi imponovaly na závěr ty růže od Sebastiána. Představovala jsem si, že také jednou takovou kytici třeba dostanu.

18.01.2020 5 z 5

Ženojed Ženojed Theun de Vries

Kniha je čtenářsky velmi poutavá. Četla jsem a četla, chtěla jsem vědět, co bude dál, vůbec jsem ji nemohla odložit, dokud jsem nebyla na konci. Nevím, do jaké míry je založena na skutečnosti a kolik je autorova invence, ale obě hlavní postavy jsou velmi plastické, živé, opravdové. A přes sebevětší snahu mi ani na závěr Maupassanta nemohlo být líto.

14.04.2019 4 z 5

Dům na pobřeží Dům na pobřeží Daphne du Maurier

Čtivá, tematicky atraktivní knížka. Strašně se mi ale protiví závislosti a stav, kdy se člověk nerozhoduje nezávisle, svobodně. A do takového stavu se hlavní postava vlastní lehkovážností dohnala. Snad proto mi byla během čtení čím dál protivnější. Ovšem nešlo přestat číst, bohudík.

05.04.2019 4 z 5