jana14 jana14 komentáře u knih

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Nemohu než se přidat ke kladným recenzím mnoho slibující prvotiny "Šikmý kostel" Karin Lednické. U tak mladé autorky obdivuji schopnost seznámit se podrobně s dobovými reáliemi a věrohodně je popsat. Poznáme nejen nesmírně těžký život lidí v té době, v tom kraji, ale i poněkud , možná záměrně, pozapomenuté historické střety mezi státy, které vznikaly po konci 1.světové války.

04.05.2020 5 z 5

Egypťan Sinuhet Egypťan Sinuhet Mika Waltari

Nádherná kniha. Měla jí v knihovně moje babička ve starém vydání: 2 knihy v pouzdře. Jak na mne tato kniha zapůsobila svou moudrostí a lidskostí i svým konečným fatalismem nedovedu ani popsat. Bylo mi asi 15 let. Můj zájem o starověký Egypt vzlétl do nebes, ale bohužel musím konstatovat, že žádný následující román s podobnou tematikou mne už nikdy tak silně nezaujal. Mika Waltari byl prostě KING.

05.03.2020 5 z 5

Drak spí Drak spí Michaela Klevisová

Nemám zatím přečteny všechny detektivky paní Klevisové, ale kniha DRAK SPÍ mě úplně nadchla a hodnotím jako zatím nejlepší. Unavena akčními thrillery , vychutnala jsem si dokonale prostředí malé české vesničky s podivnými sousedskými vztahy a spoustou rodinných tajemství. Kniha mi vůbec nepřipadala pomalá nebo nudná. Motiv k vraždě měl kde kdo a autorka si se mnou pěkně pohrávala. Nezajímal mě jenom vrah, ale osudy všech postav, které autorka skvěle vykresluje. Samota, temný les, blata a rozbořené vesnice po odsunutých Němcích... Já si četbu užívala.

08.09.2020 5 z 5

Není římského lidu Není římského lidu Jarmila Loukotková

"Není římského lidu"....jeden z prvních skutečných historických románů, který mi "padl" do rukou v rané pubertě. Jarmila Loukotková respektovala, na rozdíl od mnohých současných autorů, základní historická fakta a reálie. A přesto dokázala vykouzlit velmi barvitý svět starověkého Ŕíma...A jak by mohla nezaujmout mladičkou holku taková nádherná Popea Sabina, elegantní Petronius a nakonec i zvrhlý císař Nero, manipulovaný svou matkou. Jedna z knih, díky kterým jsem se začala hlouběji zajímat o historii. Paní Loukotkové děkuji.

11.05.2020 5 z 5

Slyšet jeleny zpívat Slyšet jeleny zpívat František Šmehlík

Zvláštní název, obálka a hlavně slibované prostředí samoty v Beskydech mě zaujalo. Po přečtení mohu říct, že vůbec nelituji. Po efektním, skoro hororovém úvodu mě sice poněkud zchladilo trochu zdlouhavé, nicméně nezbytné seznámení s celou ostravskou mordpartou. Zpočátku se mi policisté pletli a zastesklo se mi po Bergmanovi (Klevisová). Vydržet stálo za to. Příběh postupně nabíral grády a byla jsem moc zvědavá, jak vše dopadne. Dobře vykreslené postavy, správně zamotané mezilidské vztahy v malé osadě uprostřed temného lesa.... Za mne spokojenost a určitě se těším na další knihu pana Šmehlíka . Netvrdím, že je kniha dokonalá, ale je velmi slušně napsaná. Nechápu, jak někdo může dát odpad.

18.08.2021 5 z 5

Ani později, ani jinde Ani později, ani jinde Delphine de Vigan

Když čtu knihy Delphine de Vigan tak se vždy modlím, aby "to" nebyla realita, aby se odehrávaly v nějakých paralelních světech....Bohužel, není to tak. Šikana, jak jí autorka popisuje, existuje. Chci se ale zastat mužů. Zažila jsem něco podobného (u kolegyně) ze strany ženy, bohužel. I ženy trpí narcismem a jejich krutost nezná mezí....Nesnáším červenou knihovnu, ale hrozně bych hrdince přálá dobrý konec.

04.10.2022 5 z 5

Navzdory básník zpívá Navzdory básník zpívá Jarmila Loukotková

U paní Loukotkové jsem začala antikou - Není římského lidu. Ale časem jsem došla i k této nádherné knize a k pro mě neznámému básníkovi F. Villonovi. Upozorňuji, že je to už dávno..Díky tomuto historickému románu jsem si pak přečetla i básně F. Villona. Tehdy z pohledu "kvetoucího mládí", dnes už je to jinak..."Balada sličné zbrojmistrové..."

11.05.2020 5 z 5

Tracyho tygr Tracyho tygr William Saroyan

Tracyho tygr - kniha mého mládí, nádherná, inspirující. Škoda, že se mi v průběhu života ten tygr někde zatoulal - snad je šťasten v nějaké lepší džungli. Takže rada: Držte se svého tygra a dívejte se dobře, zda po boku toho, koho potkáte, nějaká ta půvabná šelma kráčí.

11.11.2019 5 z 5

Příběh lvice Elsy Příběh lvice Elsy Joy Adamson

Bože, u téhle knihy jsem se jako dítě nabrečela...parafrázuji finále "snad to někde uslyšel její lev a stanul. Pro mne tenkrát nádherná knížka. Tak za tu vzpomínku....všechny hvězdy na dětském nebi.

30.11.2019 5 z 5

Sběratel sněhu Sběratel sněhu Jan Štifter

Tak jsem se konečně dostala k přečtení knihy o které se před časem dost mluvilo. Měla jsem trochu čtecí krizi, ale tato kniha mě velmi příjemně překvapila a přímo "osvěžila" mé čtecí buňky.
Sledovat děj plný záhad ve třech časových rovinách mi zpočátku dalo trochu zabrat, ale na konci do sebe vše krásně zapadne.
Autor dokáže krásně popsat atmosféru v každém dějinném období, složitost vztahů mezi Čechy, Němci a lidmi ze smíšených rodin. Tomu pomáhá i odlišnost jazyka, který postavy v různém období a sociálním prostředí používají.
Když o tom tak přemýšlím, tak jsem v tomno mnohovrstevném románu četla i docela strašidelný a v závěru dojemný duchařský příběh. Určitě doporučuji a budu vyhledávat i další knihy od autora. Bohužel jich moc není.

15.10.2021 5 z 5

Ochráním tě Ochráním tě Peter May

Tato kniha od P. Maye patří podle mne k těm slabším. Přesto je May stále skvělý vypravěč, opět se vracíme do kouzelného prostředí Hebrid, dovídáme se spoustu zajímavých věcí, tentokrát z textilního průmyslu. Bohužel, zápletka přitažená za vlasy, nevěrohodná. Nikoho od čtení knihy neodrazuji. Skalní příznivci si ji stejně musí přečíst a v porovnání s kupou hloupoučkých thrillerů je to pořád slušné čtení. Vzhledem ke kvalitě jiných knih autora musím ale dát menší počet hvězd.

09.06.2020 3 z 5

Foukneš do pěny Foukneš do pěny Radka Třeštíková

Asi půjdu proti proudu. Třeštíková tentokrát napsala trochu jinou knihu. Žádné pohodlné, zábavné, oddechové čtení. Po prvních stránkách jsem chtěla knihu odložit. "Co to je, ta bláznivá, snad i šílená ženská? Co to provádí, jak se to chová ?" Jenomže postupně se mi začaly ve vyprávění skládat střípky hrdinčina těžkého dětství, ztráty otce, hodně složitého vztahu s matkou i nemocnou dcerou. Střípky nešťastného manželství... Pocit viny i ublíženosti. Nedostatek lásky. Hrdinka je žena v "jistém věku", takže mladší ročníky ji asi většinou nepochopí, spíš odsoudí .. Možná je to pro ně hodně nepohodlný pohled do budoucnosti. Přiznejme si, že podobný bláznivý "úlet", tj. ujíždět někam na jih Evropy, na konec světa, s "ukradeným" elektromobilem, chodit v pyžamu, ze zoufalství si začínat s cizími muži , spát kde se dá, seškrabávat ze silnice přejetého zajíce, čmárat si na obličej a dát si náušnici do bradavky....to by bylo odpuštěno spíše mladším ročníkům. Ale třeba i nešťastné, pološílené, opuštěné ženy v přechodu mají nárok na svůj "road movie".

19.10.2020 5 z 5

Kam létají vrány Kam létají vrány Ann-Marie MacDonald

Právě jsem dočetla a kniha ve mě ještě doznívá. Nečetla se mi lehce. Bylo to jako prodírat se sice zajímavým, ale hustým pralesem, kde je nutné pořád sledovat okolí , každou maličkost a přemýšlet. Občas bych ráda svou cestu trochu urychlila a žehrala jsem na autorku, že trochu podrobností a stránek neubrala. Stálo za to vydržet. Výborná kniha, skvěle popsaná atmosféra 60 let v Kanadě (trochu mi tím připomínala Kingův Dallas 63). Mistrovsky popsaný svět hlavně očima dítěte....Přes veškeré prvky zločinu, špionáže a napětí je to hlavně kniha o rodině, rodinných vztazích, lásce, pochopení a odpuštění. A že to nejsou prázdná slova dokazuje to, že jsem při četbě o své vlastní rodině, dětství a o rodičích přemýšlela a vzpomínala, jako už dávno ne.

23.09.2020 5 z 5

Nadaný žák Nadaný žák Stephen King

Tak tahle kniha je moje srdcovka. Objevena kdysi zcela náhodně v knihkupectví, stále mne provází. Je to kniha ke které se vracím. Zlo v člověku, to mě děsí nejen v životě, ale i v knihách.. A S.King to umí.... Tohle zlo je horší a děsivější, než armády zombíků....Protože takový je život..

18.05.2020

Pouta Pouta Delphine de Vigan

Výborné napsaná kniha, která mě nečekaně rozplakala. Rozvod, střídavá péče a vliv na děti. Hodná, ale proti zlu bezbranná učitelka. Rodiče mohou mít ty nejlepší úmysly...Ale chybička se vloudí a najednou tu máte dítě, které si zcela vědomě chce vzít život dost drastickým způsobem...A kamarád, který chce pomoci, ale co může nezralé dítě vlastně udělat ??? Skvělá kniha, ale raději bych ji nikdy nečetla...Hodně to bolí.
Jenom se chci trochu zamyslet nad tím, že dnes je třeba naplácání dítěte na zadeček, facka puberťákovi atd. trestný čin , ale ta hrůza, které je vystavené dítě v průběhu rozvodu, ta už se nekomentuje....Jsem docela vděčná svým rodičům. Jo, nebyla u nás vždy pohoda, byl i řev a hádky, dostala jsem i na zadek .....ale rodina zůstala pevná. Nemusela jsem putovat s batůzkem ani si zvykat na nové strýčky a tetičky.....

04.10.2022

Druhý život Marýny G. Druhý život Marýny G. Vladimíra Klimecká

Je mi líto, ale k vysokému hodnocení se nepřikloním. Chápu, proč se kniha tolik líbila a hlavně mezi čtenářkami se hodně doporučuje. Rodinné ságy na pozadí krutých dějin, bída a nekonečná dřina venkovského života, jehož tíhu nesly i s mnohočetnými porody hlavně ženy, dnes fascinuje. Některým čtenářkám se pak asi bude radostněji skládat nádobí do myčky, vařit v pohodlí a naplňovat pračka..... Jenomže pro mne to není zas tak nic nového. Kdo četl vesnické romány z 19.-20. století a má i nějakou tu "rodinnou paměť", tak ho jenom ten popis dnes nepředstavitelně tvrdého, skromného života plného odříkání a hladovění neuspokojí. Dojemné lidské příběhy, ale čekala jsem víc. (na rozdíl např. od románů Bezcitnost od M. Bunda, Žítkovské bohyně(Tučková), ŠIKMÝ KOSTEL (Lednická)...Ze starších knih pak Soumrak Hadlasuc rodu, Boží mlýny, Dolina.. (Vrba), Pro kravičku, Jan Cimbura (Baar), Kalibův zločin (Rais), Pohorská vesnice (Němcová) atd. atd.
Rozhodně tím knihu nezatracuji, určitě je to celkem dobré a pro mladší generaci i poučné čtení.

28.07.2020 3 z 5

Tichá dohoda Tichá dohoda Elia Kazan

Kniha čtená opět před mnoha lety, tj. za "totáče" a v mládí. Zanechala v mé duši tedy silné stopy. Ale přesto se ptám, mělo to všechno smysl? Byl po tom všem hrdina navždy šťastný a spokojený? Stálo mu to za to???

30.06.2020 4 z 5

Mramor a plátno Mramor a plátno Stephanie Storey

Je těžké vybírat ve velké nabídce historických románů od současných autorů. A pokud je autorkou knihy americká spisovatelka, scénáristka a televizní producenta, jsem dost skeptická. V podobných případech se totiž většinou setkávám s jakousi historickou fantasy , která nebere ohled na fakta, dobové reálie nebo rozdílnou mentalitu.
Román Mramor a plátno od S. Storey jsem dostala jako dárek a byla jsem příjemně překvapená. I když v mém srdci bude vždy na prvním místě vylíčení uměleckého boje slavného sochaře Michelangela v Schulzově románu Kámen a bolest, tuto knihu jsem přečetla s chutí.
I když se jedná o historickou fikci, tak velmi oceňuji, že autorka v závěru napsala krátký doslov (dnes věc nevídaná), ve kterém poctivě uvedla zdroje své inspirace a tvůrčí postupy. Ty, kterým stručné informace nepostačují, dokonce zve na svou internetovou stránku. Kéž by takto čtivých a přitom solidně zpracovaných historických románů bylo víc. Určitě si od paní Storey přečtu i další knihy.

09.06.2020 5 z 5

Sicilián Sicilián Mario Puzo

V mládí mě z celého Kmotra zaujala jak v knize, tak ve filmu právě ta část, kdy pobývá Michael Corleone na Sicílii a "zasáhne ho blesk". No, mladá holka. Nicméně prostředí Sicílie je pro mne stále zajímavé a kouzelné, takže i Sicilian má na mém žebříčku vysoké hodnocení.

29.03.2022 5 z 5

Svatba duchů Svatba duchů Peter May

Tak alespoň nějaké zakončení "čínské série", kterou autor tak náhle opustil. Poslední setkání s hrdiny (ne se všemi) a zajímavý detektivní příběh, odhalující dost morbidní čínskou tradici. Škoda, že je to jenom povídka....

29.06.2020 4 z 5