JAnD JAnD komentáře u knih

Počátek Počátek Dan Brown

Zdaleka to nebyl takový napínák jako Andělé nebo Šifra. Méně umění, více počítačů, prostě Langdon šmrncnutý Pavučinou. Myšlenka dobrá, odpovědi na otázky uvěřitelné, padoucha jsem kupodivu odhadl dobře.
Lepší závěr než Symbol, ale rozhodně nepatří mezi knihy, co se čtou jedním dechem, nevadila mi ani několikadenní pauza.

05.08.2019 3 z 5

Roky pod psa Roky pod psa Markus Zusak

Číst se to dalo, i jsem se u toho zasmál, ale další díl mne vůbec neláká.

Tajemné údolí Tajemné údolí Enid Blyton

Nejlepší kniha z těch, které jsem z této série četl.

Údolí s tajnými jeskyněmi, únosci, geniální děti a kouzelné přátelství užvaněného papouška se slepicí.

Tajemný ostrov Tajemný ostrov Enid Blyton

Tak úžasně nepravděpodobný děj a tak krásně se to čte. Je zde všechno, co čtenář od autorky očekává - geniální děti, jasně definované zlo, odvaha, dobrodružství, tajemná místa, šťastné náhody i kouzelné hlášky

Hádanka dutého stromu Hádanka dutého stromu Enid Blyton

Čte se to pěkně, byť je to poněkud smutné.
Oddechová jednohodinovka.

Tajemství ukradených peněz Tajemství ukradených peněz Enid Blyton

Důmyslný způsob, jak nechat zmizet peníze. A hádejte, zda tajemství první rozluští Goon nebo Špekoun.

Dobrodružství na útesech Dobrodružství na útesech Enid Blyton

Tajemný dům na pobřeží, tajné chodby, záhadný vězeň - vše co patří k pořádnému dobrodružství.
Ale oproti Správné pětce nebo sérii Tajemství či Tajemných míst mne příliš nechytla a na další díly se nechystám

Tajemství strašidelné věže Tajemství strašidelné věže Enid Blyton

Autorce už zjevně docházela fantazie, hrdinové stárli, Špekoun se stal již skoro supermanem...
Ke konci knihy dojde i k jistému usmíření Goona s pátrači, takže nejvyšší čas sérii uzavřít.
Kupodivu je poslední kniha série první, ve které se vyskytuje opravdová tajná chodba.

Tajemství neviditelného lupiče Tajemství neviditelného lupiče Enid Blyton

Kniha nezklamala, opět zajímavá záhada, i když pachatele jsem odhadl již po třetině knihy.
Zajímavostí českého vydání je zjevná snaha přiblížit dobu děje časově čtenáři - nejméně na třech místech je věc, která v originálu z roku 1950 nemohla být:

1) Goon si říká, zda by mu nemohli přidělit mobilní telefon.
2) Kuchařka zapnula mikrovlnnou troubu (první pro domácnost byly na trhu v roce 1955, tedy 5 let po vydání knihy)
3) Plukovník se jede podívat do Normandie, kde se před 50 (sic!) lety před koncem války vyloďoval (to by odpovídalo roku 1994)

Tajemství tajného pokoje Tajemství tajného pokoje Enid Blyton

Podle dcery (8) nejlepší kniha série.

Tajemství ztracené kočky Tajemství ztracené kočky Enid Blyton

Zločin, který vlastně zločinem úplně nebyl a také o tom, jak nechat za bílého dne zmizet kočku z klece.

Tajemství spálené chaty Tajemství spálené chaty Enid Blyton

První kniha v sérii.
Na rozdíl od mnohých pozdějších dílů série zde mají svou roli i ostatní děti, zvláště Bětka.
Řešení nebylo neočekávané, ale dobře se to četlo. Existuje i audioverze.

01.08.2019 5 z 5

Příběhy budějovických pomníků Příběhy budějovických pomníků Daniel Kovář

Ač naučná kniha, čte se perfektně. Člověk až žasne, co se okolo pomníků a pamětních desek událo.
A kolik jich ve městě je - a bylo. Stačí si jen všímat...

01.08.2019 5 z 5

Děti kapitána Granta (převyprávění) Děti kapitána Granta (převyprávění) Ondřej Neff

Pokráceno o dlouhé popisné pasáže, vyselektován děj, drobné úpravy.
Původní knihu jsem přečetl jednou a nějak se mi k ní už nechtělo vracet.
Tato adaptace ponechává z knihy to dobrodružné, přiměřené množství popisů a zvyšuje čtivost minimálně o 50%.

29.07.2019 5 z 5

Dva roky prázdnin (převyprávění) Dva roky prázdnin (převyprávění) Ondřej Neff

NA první pohled jsou tu propracovanější postavy, které se od sebe trochu odlišují a mají i své vrtochy.
v ději jsem nenašel až tak moc odlišností od originálu (ale nejsem si úplně jistý), ale ten závěr...
Zatímco u jiných převyprávěných knih drobná změna závěru až tak nebila do očí, tady se Neff hodně odchýlil. Větší zapojení Kate ano, ale až takto?

29.07.2019 4 z 5

Telátko popleta Telátko popleta Petr Hudský

Popravdě, je to sbírka fousatých vtipů, převážně těch o Pepíčkovi, přepsaná jako příhody jednoho telátka. Tomu jsou přizpůsobeny i reálie (maminka se zapřáhla do žebřiňáku a jela do obchodu pro seno, tatínkův šéf veliký vůl...).
Ale dětem se to moc líbí, četli jsme to na dovolené.

28.07.2019 5 z 5

Doprava Doprava kolektiv autorů

Dvouletý syn knihu miluje. Drobná výtka k některým zvukům - hlášky vtipné, dopravní prostředky realistické, ale proč musí hlasy zvířátek vydávat lidé?

03.06.2019 5 z 5

Doprava – Všechno, co létá, jezdí a pluje Doprava – Všechno, co létá, jezdí a pluje neznámý - neuveden

Nezbytná příručka každého malého autíčkofila.

03.06.2019 5 z 5

Mluvící balík Mluvící balík Gerald Durrell

Po mnoha letech jsem opět přečetl. Grandiózní, gargantuické a glorifikální. Arogantní ale jinak milý Papouš, ustaraná Dulcinela, ubrečená Tabita - tohle jméno mi zůstane nadosmrti spojené s dračicí.
Inteligentní, inovativní a impozantní Bornovy ilustrace posunují příběh ještě o stupínek výše.
Prostě tahle kolosální, kverulantní a kvazipohádková kniha má jedinou vadu - je krátká.

09.04.2019 5 z 5

Víla Odetta - Detektivní agentura Popleta Víla Odetta - Detektivní agentura Popleta Jindřiška Ptáčková

Vlastně nejde ani tak o detektivní příběh jako o román plný intrik, špinavostí a mluvicích zvířátek. To vše podané velmi humorně a pro děti a tudíž i se šťastným koncem.

11.03.2019 5 z 5