Janizoun Janizoun komentáře u knih

Benjamín Benjamín Stefanie Lazai

Kniha vypráví o chlapci jménem Benjamín. Má maminku s roztroušenou sklerózou a tatínka, který pracuje v zahraničí. S výchovou mamince pomáhá její kamarádka Katka, která mu vysvětluje jak na tom maminka je. Ještě má svého dobrého kamaráda Lukáše a učitele ve škole, kterého má moc rád.
S maminkou zažívá nelehké životní situace.
Jednou však Benjamin chce dokázat velkou věc, mluvit o své mamince a její nemoci před celou třídou.
Jestli se mu to povede, to se dočtete v tomto krátkém příběhu.
Čtení to je sice smutné, ale velmi poučné.

07.02.2024 5 z 5

Země zamyšlená 3 - Šumava Země zamyšlená 3 - Šumava Ladislav Stehlík

K této cestopisné trilogii mě přivedla má mamka a jsem ráda, že knihy vlastním a moc ráda jsem se k nim po letech zase vrátila.
Ve třetím svazku "Šumava" se ocitnete v nádherné části jihozápadních Čech, budete putovat dávnou minulostí tohoto kraje, dozvíte se o umělcích, ale i o obyčejných lidech v tomto kraji a společně navštívíte mnoho krásných koutů této krásné části naší České republiky.
V mém srdci má Šumava, konkrétně tato část republiky obrovský kus místa a putování s panem Ladislavem Stehlíkem v této knize, se mi moc líbí.
Při čtení jsem si prošla i pro mě známá místa, čtení si náramně užila a dala si slib, že si musím ve svém životě, osobně část tohoto nádherného kraje stihnout ještě projít.

21.01.2024 5 z 5

Černá smečka Černá smečka František Kotleta (p)

Opět jsem zkusila něco nového. Má dospělá dcera se divila jakou knihu v knihkupectví držím v ruce a jelikož má knižní přehled kolikrát větší než já a to velkou čtenářkou bohužel není, divila se do čeho to jdu :-)
Kniha je plná vulgarit, což mi vůbec nevadí a trefných hlášek. Hlášky se mi líbily, svižný děj opravdu nechyběl, déček - démonů bylo také dost.
Pro mě nový pan spisovatel, nové čtivo, které mě pobavilo, ale po přečtení tuším, že pro mě až tak není a tak si kotlety dám příště možná už jen "na talíři" a proto tento druh čtiva, hodnocení knihy jako takové, přenechám tak trochu "šalamounsky" správné cílové skupině.

14.01.2024

O lidech nešikovných O lidech nešikovných Jindřich Plachta

Zbožňuji filmy pro pamětníky. Už jako malá holka jsem znala mnoho filmů nejen s panem Jindřichem Plachtou.
Když jsem sháněla knihu "Pučálkovic Amina", protože ač je zde na databázi e-kniha zdarma ke stažení, chtěla jsem "Aminu" ve vázaném knižním vydání, našla jsem v antikvariátu i tuto nenápadnou knížku.
V této knize Jindřich Plachta píše své myšlenky, úvahy o životě, které mnohé byly i v novinách v roce 1928. Z jeho vyprávění se postupně také dozvíme, jaké měl první dojmy, když prvně stál na prknech, které znamenají svět a mnoho dalšího.
Ačkoliv byla tato předválečná a poválečná doba hodně těžká, vždycky mě to k ní nějak táhlo a má pro mě dodnes své kouzlo.
A tak není divu, že tato milá kniha má mé nejvyšší hodnocení.

08.01.2024 5 z 5

Černá krabice Černá krabice Joe Hill (p)

Má první kniha od pana spisovatele, mé první seznámení proběhlo na první dobrou. Dala jsem opět na mé oblíbené čtenáře, na knihu jsem se vrhla a udělala jsem víc než dobře. Napínavé, temné, tajemné čtení, s duchem za zády, které jsem četla jedním dechem, mohu jen doporučit.

31.12.2023 5 z 5

Universalchymie Universalchymie Petr Heteša

Terry Trent je správcem neobvyklé továrny - továrna, speciální droga, časoprostor, starověk, alkohol, ženy, sex... Vyprávěný, rozhodně hodně zajímavý příběh. Několik příběhů osob, na mě působilo trochu zmateně, ale to je jen můj dojem. Zprvu jsem měla trochu problém se začíst, orientovat se a později jsem se už do čtení ponořila a byla jsem zvědavá co bude dál.
Mé první setkání s tímto panem spisovatelem a nakonec se mi toto čtení celkově líbilo, i když toto čtivo je asi především určeno pro muže a tak nejsem cílová skupina. Od sci-fi, časoprostoru jsem, ale čekala ještě trochu víc.
Určitě zkusím i jinou knihu od tohoto pana spisovatele.

11.11.2023 4 z 5

Já, Asimov Já, Asimov Isaac Asimov

Isaac Asimov - nejlepší z nejlepších ve psaní sci-fi a taková je i jeho biografie. Tuto knihu mít byla má povinnost, tak jsem moc ráda, že po letech už má místo v mé knihovně.
Autor v této knize otevřeně píše o své rodině, o náboženství, o lásce, o manželství, ale třeba i o rozvodu, sexu a cenzuře... Kniha je plná různých témat a přesto tato kniha neobsahuje vůbec žádné vulgarismy.
Doporučuji tyto paměti nejen fanouškům tohoto autora, je to úžasné čtení pro všechny.

23.09.2023 5 z 5

Jak vidím svět Jak vidím svět Albert Einstein

O smyslu existence, o společnosti, o bádání, o náboženství, o dobru, zlu, o svobodě, o dětech, o politice, o fyzice..., tato kniha je opravdu o čem vypovídá název této knihy, je o tom "jak viděl svět" Albert Einstein. Čtení jsem si "dávkovala", četla pomaleji než ostatní knihy a moc se mi líbilo. V knize jsou i moc pěkné fotografie, což mě potěšilo, ponořila jsem se tím do začátků dvacátého století a tím víc jsem vplula do doby tohoto génia. Knihu přesně a pěkně popsala má oblíbená čtenářka "Filomena1961". Krásně jsem si početla a všem toto jedinečné čtení doporučuji i v této době, myšlení tohoto jedinečného člověka, nutí k zamyšlení i dnes.

14.08.2023 5 z 5

Oblázek na obloze Oblázek na obloze Isaac Asimov

Krásně a neskutečně napsané. Pro mě prostě skvělá kniha, opět skvělé scifi. Úžasný příběh, který je jedinečný i po 73 letech, kdy Isaac Asimov tuto knihu napsal. Stopro tuto knihu doporučuji, bylo to opět krásné počtení.

03.07.2023 5 z 5

Dědečkovy povídačky Dědečkovy povídačky Zuzana Pospíšilová

Tato dětská knížka není špatná, ale je docela taková zvláštní. Dědeček vypráví svým vnoučatům příběhy co zažil, když byl sám malý a jelikož neumí R a Ř tak příběhy nemají tyto dvě písmena. Některé příběhy jsou tedy slabší, ale dětem se to líbilo. Hodnotí mé děti (6 a 7 a půl let) a mám dát 4 hvězdičky :-⁠)

07.02.2023 4 z 5

Odemčený vesmír Odemčený vesmír Stephen William Hawking

Tato kniha je pro osmileté děti a po přečtení jsem si řekla "tý brďo", to je krása dozvídat se od dětství tolik informací o vesmíru, o planetách, měsíci.... o celém světě kolem nás. Doporučuji tuto knihu všem, nejen dětem. V knize je spousta zajímavostí o všem. Je nabitá informacemi a je naprosto úžasná.

27.01.2023 5 z 5

Kamarádi na výletě Kamarádi na výletě Lenka Jakešová

Pěkná dětská knížka o zvířátkách, nezklamala mě a dětem se moc líbila. Líbí se mi, že po příběhu přijde i písnička, která má u sebe notový zápis i s akordy, což je skvělé. Krásné jsou i ilustrace, nám se moc líbí. Za mě i děti plný počet bodů :⁠-⁠)

25.10.2022 5 z 5

Dva netopýři na talíři Dva netopýři na talíři Dagmar Medzvecová

Dětská detektivka se mně i dětem moc líbila. Po dlouhé době jsem četla dětem dětskou napínavou knihu a musím pochválit autorku za pěkné dobrodružné čtení. Souhlasím s předchozím komentářem, že konec je nereálný, mě samotnou překvapil a bylo by asi opravdu lepší ho přizpůsobit realitě, určitě by si to tato kniha zasloužila. Děti byly spokojené :⁠-⁠)

13.10.2022 4 z 5

Poslední dny Jana Palacha Poslední dny Jana Palacha Zdenka Kmuníčková

Malá, tenká knížečka a přesto je v ní všechno. Kniha je velmi smutná, velmi poučná v každé době a jsem ráda, že se mi dostala do rukou. Rozhodně stojí za přečtení.

24.09.2022 5 z 5

Sovák - Dík za váš smích! Sovák - Dík za váš smích! Slávka Kopecká

Nádhera. Všechny čtyři knihy pana Sováka ihned doporučuji, "vo tom žádná" :-)

13.08.2022 5 z 5

Starý trenér vzpomíná Starý trenér vzpomíná Emil Seifert

Kniha začíná Žižkovem, kde autor žil a pražským slavným klubem Viktoria Žižkov, za který autor ve svém fotbalovém začátku kopal a pokračuje dalším nádherným fotbalovým vzpomínáním.
Tuto knihu jsem četla mockrát a je pro mě výjimečná, mám ji po mém otci, který v ní má i krásné, srdečné věnování ze dne 11.4.1962 od samotného autora, přítele.
V knize je nádherné čtení, které určitě doporučuji všem milovníkům dřívějších "hadráků" a kopané.

13.02.2024 5 z 5

Záhady českých dějin – co se skrývá pod povrchem historických událostí Záhady českých dějin – co se skrývá pod povrchem historických událostí Petr Čornej

Tato kniha je z knih, která je jako stvořená pro ty, kteří se zajímají o historii a chtějí se i dozvědět události, o kterých nemají ani ponětí. Je k ní dokonalá anotace.
Kniha je rozdělena do částí:
I. Nejasné dávné dějiny
II. Předčasná úmrtí - např. "Posledního Přemyslovce".
III. Zrady skutečné i domnělé - např. " Zradil Milota z Dědic?"...., nejde vypsat všechny části, protože toto úžasné čtení je nabyté historií.
Jsem blázen do archeologie, do historie a tuto knihu doporučuji podobně laděným čtenářkám - čtenářům.
Možná se Vám čtení bude líbit tak, jako se tuze moc líbilo mně.

01.02.2024 5 z 5

Víš, kde bydlí zvířata? - Poznáváme život na loukách a v lesích Víš, kde bydlí zvířata? - Poznáváme život na loukách a v lesích Peter Wohlleben

Nádherná kniha o lásce k přírodě, nejen pro děti, ale určitě i pro dospělé, plná zajímavostí o zvířátkách.
V této knize se ponoříte do přírody. Poznáte spoustu zvířat, hmyzu... , tak jak je ani možná neznáte. Celou knížku doprovází nádherné fotografie a ilustrace.
Dětem i mně se moc knížka líbí a moc rádi doporučujeme tento knižní skvost dál.

28.12.2023 5 z 5

Ema a pusinkový lupič Ema a pusinkový lupič Rudolf Král

Osmiletá Ema, její rodiče, kteří se na sebe už neusmívají, babička, sousedka co jí říkají "čarodějnice", Lupič - Vincent, co chodí večer krást pusinky, protože mu schází....
Děti příběh neoslovil a ilustrace už vůbec ne . Už jsme četli od pana spisovatele "Vilém a porouchaný dědeček" a ten se dětem i mně líbil. U této knihy jsem musela často vysvětlovat o co tam vůbec jde a to mám doma také osmiletou slečnu.
Bohužel jdu s dětmi proti proudu a knihu věnujeme knihobudce, ať si tato knížka najde svého čtenáře, kterému se bude líbit.

17.12.2023 2 z 5

Poslední dny Jana Masaryka ve vzpomínkách Jaromíra Smutného Poslední dny Jana Masaryka ve vzpomínkách Jaromíra Smutného Pavel Carbol

Moc zajímavá kniha, která nám nabízí pohled Jaromíra Smutného, přítele Jana Masaryka, na tehdejší předválečnou i poválečnou politiku a především se zaměřuje ve vzpomínkách, na události kolem smrti Jana Masaryka.
Samotnou mě léta toto zajímá, ale jsou události, které se nikdy nedozvíme.

03.11.2023 5 z 5