Jaruš7 Online Jaruš7 komentáře u knih

Doušek jedu Doušek jedu Arthur Rimbaud

Nejen básně v originále, ale i jejich někdy i čtvero překladů některých z nich od V. Nezvala, J.Zábrany, A. Pohorský, V.Hrubín, K. Čapek, K.Sýs, aj.
Dílo a životopis mladého bouřliváka, básníka, jenž životem nezakotvený užil si do svých 37 let trýzně i slasti štěstěny po boku Verlaina, k nelibosti matčině a Verlainově choti.
Arthur Rimbaud se stal objevem pro české básníky. Z jejich překladů a z dopisů sestavený životopis byl označen jako :"citace :" Poznání díla Arthura Rimbauda se stále vyvíjí."

Citace :

v mlhavé sluji
melancholie. "
Citace : část
Doušek jedu - Pařížská orgie aneb Paříž se zalidňuje
"Vylezte z vlaku ven, zbabělci! Velká mela
už dávno skončila. A slunce žárem plic
vyhřálo bulváry, kde včera hřměla děla.
Hle, svaté město měst, nad něž už není nic!
......
Svěcená bouřemi, jsi na dně, ale přesto
sílíš a mohutníš, z trosek se zvedáš zas,
marně smrt skřehotá, jsi vyvolené město!
Jak v srdci polnice ulož ten mnohohlasý!

A básník vstřebává řev lůzy a bídné chásky,
volání o pomoc, vzdor pláč i zavytí,
a ženy šlehá světelným bičem lásky.
Jeho verš vybuchne: Vy všiví banditi!

-Svět je zas jako dřív. Zas budou velebný
orgie v bordelích, rozkoše bez citu,
a plyn, jenž zbrunátněl a olizuje stěny,
zlověstně plápolá k bledému blankytu."

Květen 1871
Jan Žáček

Zvláštní, drsný, provokativní, buřičský pohled z dob bouřlivé Evropy.

11.07.2021 4 z 5

Sicilští lvi Sicilští lvi Stefania Auci

Vskřísit auru zašlých dávných časů byl určitě cíl této knihy. Obdiv a uznání byl zasloužený úspěch familie Floriových v rozvoji úspěšné tvrdými zásadami zocelené firmy v sicilském Palermu.
Sága psaná autorkou - pedagožkou, určitě s obdivem vzhlížející na houževnatost a nezdolnost v prosazování prosperity Sicílie.
Tvrdá práce, odříkání materiální i citové vytvářely charaktery - cílem byla moc a lepší vize pro potomstvo.
Sicílie prošla bouřlivými válečnými střety, ale vždy byla věrná Itálii.
Tenkrát se plán zdařil.

Po necelých dvoustech letech se Palác Floriů stal útočištěm migrantů, ale jejích žádost o trvalý pobyt v luxusní rezidenci se naštěstí nesetkal s příznivým ohlasem. Na trase z Libie je Sicílie a v Palermu Palác Flóriů jako pohádkový přelud, což jako neobydlený láká svou okázalostí k pocitu že stačí jen chtít a vše se splní. (Toť z nedávných stránek - Zpráv z Googlu.)
Z velkolepé slávy zůstává světoznámá značka vín, rozmach průmyslu a stavba Paláce a bohatě rozvětvený rodokmen Flóriů.

Čekala jsem to sicilské dráždilo s velkým rozsahem účinnosti s velkým M..., v tomto díle zatím jen tušení, možná v dalším, jestli bude.
Audiokniha skvěle načtená Zuzanou Slavíkovou.

11.07.2021 5 z 5

Putování aneb Cesta z Království českého do města Benátek Putování aneb Cesta z Království českého do města Benátek Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic

Cestopisná paráda.

Úžasný počin, jedna z autorových cest pečlivě zaznamenaná se vším, co více jak rok a půl v putování ve strastech i radostech ze zážitků obnáší, čímž naplní poznání a zmoudření svého životního obohacení.
Krkolomnost osudu zmařil život velikého ducha, jenž mohl svými zápisky dát historií obraz dnes již nelehko představitelný.

Dnešní doba již cestu "ke svatému hrobu" dokáže zprostředkovat, ale ne vše, jak za Haranta - očima znalého všech biblických zázraků, tak detailně zapůsobit spolu s cestovatelskou trýzní i nadšením.

Asi bych tu trpělivost ve čtení této 1308 stránkové knihy ve staročeštině neměla, i když se mi líbí, a tak tleskám formě audioknihy a srdečný dík za rozhlasové uvedení.

Ocenění za audioknižní přednes by zlatou medaili bylo po právu, bravurně s citem a sametovým hlasem načetl Pavel Soukup. ***********

11.07.2021 5 z 5

Zlatá oběť Zlatá oběť John Sandford (p)

Oběť zlata, spíš v množném čísle, tak bych to nazvala. Má to setrvalost v napětí
- správně logických kroků, jak ve zločineckých, tak i ve vyšetřovatelských postupech s využitím moderních prostředků a spolu s "tím co dokáže sledovat vśe" jsou strany dokonale vyrovnány.

Citace:" Celej tenhle případ stál a padal...hádej na čem?.. S telefony. Všichni se spolíhali na telefony. . .Jsou tak skvělý, tyhle mašinky, že všichni souhlasíme s tím, že abychom je mohli mít, platíme daň - kdokoli nás může špiclovat. Mobily vědí, kde jsme byli, kdy jsme tam byli a často taky co jsme tam dělali - co jsme kupovali, s kým jsme mluvili a kde ti lidé byli. Povědí dokonce, jak rychle jsi jel, a to i v případě, kdyby se ti někdo snažil dokázat, že jsi překročil rychlost. Vědí, s kým mluvíš, koho máš v kontaktech, jaký máš kreditky, kam chodíš do banky. Všichni to víme, ale není to možný jim uniknout. Dokonce to vědí i darebáci, jenže ani oni před nima nedokážou utýct."
"Takže jediný, co musíš udělat, je žádnej nemít.
"Ale to nejde - . .to už teď není možný,..
"A když jsi darebák a necháš si mobil doma, zatímco vylupuješ banku, ale jinak hp nosíš pořád.u sebe ... automaticky jsi podezřelej. Dřív nebo později prokurátor někoho z něčeho usvědčí proto, že v kapse neměl svůj mobil."

Superčetba.

09.07.2021 5 z 5

Zvonokosy Zvonokosy Gabriel Chevallier

Srdce na dveřích inkriminovaného objektu bylo poutačem splnit jednu z podmínek letošní Výzvy.
Jako muzikál v excelentním obsazení to bylo potěšením.
Kniha je ale v poťouchlostech pikantnější.
Autor si nemohl vybrat nic lepšího než předvolební agitku pro dobro bližních v širokém spektru rozsahu s obecním významem pro hygienu, stavbu pisoáru.
Spletité souhlasy a nesouhlasy jejich chvályhodnost i zatracení jsou zdrojem ostrých střetů mezi pestrou škálou na společenském žebříčku.

Citace :" ..pane starosto, kampak jej postavíme, ten svůj domeček?
"Pojďme se na to podívat, Kulíšku!"
Významná slova. Slova člověka, který se rozhodl již předem. Slova, která je možné postavit na roveň se slovy, jež vyřkl Napoleon, když kráčel po slavkovských polích : "Zde svedu bitvu!"
Před kostelem se nenápadně zastavil. "Tam se to postaví." řekl.
Tam?" povidivil se učitel. (mnišská ulička)
"Snad nemáte teď najednou strach z faráře?"
"Ach, strach, pane starosto....hohoho...zrušili jsme šibenice a obrousil drápy těm pánům černokabátníkům! Řekl jsem to prostě jako věcnou poznámku, protože před těmi lidmi je radno mít se na pozoru. Ti jsou stále připraveni podrazit nohy každému pokroku..."
"Lepší místo nenajdete. Copak nemá všeobecný prospěch mít přednost před farářskými zàjmy? Rozhodněte se sám, jste spravedlivý a vzdělaný."

Věhlasný francouzským šmrncem oplývající příběh památeční stavby.
Fajnůstka.

09.07.2021 5 z 5

Hodná holčička Hodná holčička Skottie Young

Gerdulka to nemá jednoduché, pro klíč k bráně od domova je doslova cesta labyrintem.

Citace:" G:" Rozhodla jsem se neztrácet optimismus."
L :" Tak to je změna."
G :" Copak to není právě o tom? O změně? Jestli ne, tak proč teda posledních pár měsíců vyvádím všechny ty klaďárny?"
L :" Upřímně, neřekl bych, že ti to vydrží jediný den, co den, minutu." A
ty tady, ve snaze být "hodná" procházíš sňatkovou léčkou nějakého úchyla. Vlastně jsem na tebe tak trochu hrd..."

Jako vždy je zde spousta překvapení, ale konečná je v nedohlednu, a jen tušení divného odéru je předzvěstí dalšího vývoje.
Pecka jako předešlé.

05.07.2021 4 z 5

Tma mezi hvězdami Tma mezi hvězdami Atticus (p)

Druhý díl.
Vlastně mi nevadí co jiným neodpouštím, neboť zobrazení pocitů by asi nebylo tak jiskřivé jak by bylo, kdyby něco z veršů v rýmech zazářilo.
Ale stejně bych chtěla znát, zda poeta ve verších to svedl psát.
Citace:
" Problém se zamilovaností je ten, že všechno ostatní v životě začne být ve srovnání s ní nudné."
"Dívky," řekl stařec, " jsou hudba, co věčně plyne - nemá smysl stěžovat si na píseň, stačí najít tu, na kterou se ti chce tančit."
"A holčička se usmála. "Moje oblíbená barva ," řekla, " je červánková."

"Tma mezi hvězdami" v níž jiskří.

04.07.2021 4 z 5

Čas přílivu / Tragédie o třech jednáních Čas přílivu / Tragédie o třech jednáních Agatha Christie

Audiokniha jako pokaždé precizní konstrukce, jakoby nutnost zločinu byla nevyhnutelná, a tak tradičně rozvětvená společnost má samostatně své pohnutky, ambice a záměry, jak by zpackané plány na dědictví bylo možné zmařit a ve svůj prospěch napravit.

Citace:" U věci lidských je čas přílivu, jenž chycen v proudu vede ke štěstí."

Autorka vždy dovede překvapit a H.P. bystrost šedých buněk přes smyslové vjemy dokáže včas vyštengrovat, jako vždy.
Klasická fajnovost.

01.07.2021 5 z 5

Poslední lov Poslední lov Deon Meyer

"Poslední lov" černého Šakala,.
Tentokrát neučesaný v chaosu staré evropské špionáže zamotaný případ.
Uvěřit je tak problematické, neboť v době "studené války" být agentem ašantem ve východní Evropě s jazykovou bariérou je jako scifi.
Příběh je o ztrátě idejí v novou strukturu vládní moci.
Napínavé, poutavé.

30.06.2021 4 z 5

Chromý Jelen Chromý Jelen John Fire Lame Deer

Každá civilizace má své tradiční zákonitosti, ve které nachází svou typickou identitu.
Je správné, že se do podvědomí může dostat i skutečný příběh národa indiánů.
Poutavý příběh excelentně v audiočetbě načtený L. Mrkvičkou, jenž mu neskutečně sedl.
Historie rodu, válek, lásek, a osudu protkané moudry a zákonitostmi přírody, bylo poznáním, že život je darem a víru v něj si krášlí po svém každý sám - svoboda ducha je to, co nám nemůže nikdo vzít.

Citace:" Jakmile začne jít o peníze, všechno rázem zkysne."

Poutavé, poučné a uchu lahodící čtení.

29.06.2021 5 z 5

Pád Pád Michael Connelly

Případ Pád komplikuje detektivovi život.
Vypořádat se s profesní zákonitostí, že zlu se neodpouští narazilo na donucení pochopit pohnutky pachatele a odpustit zločin. Takto si ve vztahu s matkou zločince své krédo pošramotil.
Čistý štít je zářivý, ale počet konfliktních přátel přibývá.

Citace:" ... predátor zůstane navždy predátorem. "

Bezvadnost v pěkně komplikovaném případu.

24.06.2021 5 z 5

Na cestě Na cestě Jack Kerouac

Audiokniha ze které se řine touha po cestovní svobodě, po zážitcích, po poznání odříkaného, po radosti z volnosti.
Cesta je uskutečněná touha během niž dojde i na trudnější zážitky nichž mrazí.
Život po poznání mění hodnoty.

Zážitek.

24.06.2021 4 z 5

Vládce vlků Vládce vlků Juraj Červenák

S Roganem jsem už měla tu čest, takže je fajn být v obraze.
Kteří jiní než Avaři mohou od autora získat přívěšek Psi, naproti tomu čelící hrdinové jsou Vlci. Srovnat si protimluv v časovém sledu vývoje je zbytečné, neboť věrná šelma nad zdomestikovaným psem vyhrála.
Kruťárna až se Pohroní třáslo.

Citace:" Žiješ osaměle, co? " odfrkl si Rogan a sklonil luk... "Ani se nedivím. Někdo kdo všechny ostatní považuje za kořist, asi těžko navazuje přátelství."
"Neurážej, jo? Nejsem žádná krvelačná bestie. Dělám to hospodárně. Pár hltů a dost, proč zabíjet? "
"A co tihle tady?
"Ti, kteří byli ještě při smyslech, mi za to děkovali, dělal jsem to důkladně, aby co nejdřív vykrváceli."

Černokněžník snad nemá v knižní branži s historickým námětem konkurenci.
Je to kult lítého boje magie plně v rukách mistra.

22.06.2021 5 z 5

Anděl v podsvětí Anděl v podsvětí Juraj Červenák

Další drsný případ z plzeňského podzemí.
Fantazie si nebere servítky a pivní chloubě sází jednu ťafku za druhou.
Prostředí a vodní zdroje líčí jako z hororového scénáře, až se to jeví jako pomsta.
Co musí každého psychicky rozhodit je živý Anděl.
Citace: " Připouštím, Výsosti, že existují věci mimo naše chápání. Musíme si zachovat pokoru a přijmout i myšlenku, že některé události a úkazy se vymykají pozemskému vysvětlení."
"Seržante... Je čas abyste předvedl svou rouhačskou zálibu."
..."Mluvím o tom, že rád hledáte pozemská vysvětlení úkazů, které jsou připisovány nadpřirozeným silám. Obávám se, že byste se dokázal šťourat i v zázracích svatých. Teď to ale může být k užitku. "

Jako vždy poutavý realitu nelibě vystihující případ Anděla v podsvětí.

19.06.2021 5 z 5

Láskou ji nespoutáš Láskou ji nespoutáš Atticus (p)

Název zaujme a autor učaruje.

Čistota projevu okouzlí.

Citace :
"Nechtěj po ní, aby ti byla skálou,
o niž se můžeš opřít.
Spíš ji vyrob křídla
a ukaž, kde je nebe.
Pak naučí létat sebe i tebe.

Měla divoké srdce,
já je však nechtěl zkrotit,
chtěl jsem

vyřeší víc problémů
než všechny
terapie
a léky. "

Krásná oduševnělost ryzího charakteru.
Potěšení, co se jen tak nevidí.

18.06.2021 5 z 5

Navštívení krásy – italská renesanční lyrika Navštívení krásy – italská renesanční lyrika Giovanni Boccaccio

Italští pěvci krásy života.
XVI. století - autoři : M. Buonarroti, N. Machiavelli, L. De'Medici, G. Cavalcanti, F. Z Assisi, Dante Alighieri, F. Petrarka, G. Boccaccio, aj.

Citace: Torquato Tasso
"Láska je duše, láska je duch světa,
ta dává slunci na obloze směr,
ta v pomalých či rychlých kruzích splétá
na nebi roje hvězd při hudbě sfér.

Ta řídí, napájí a oživuje
vzduch, vodu, oheň, zemi, z nichž je svět,
ta touhou, bázní, hněvem naplňuje,
ta je zdroj štěstí, bolesti a běd.

Ale ač hýbe vším a všechno tvoří,
ač zapaluje vše a ve všem hoří,
nejvíc svou sílu ukazuje v nás.

A přesto že se nad ní sféry točí,
svůj stan si učinila z vašich očí
a svůj chrám tady z mého srdce zas."

Výčet autorů nadchne, a navštívit to "Navštívení krásy " je skvostné.

16.06.2021 5 z 5

Poslední bourbon Poslední bourbon Bohuslav Vaněk-Úvalský

Audiokniha v rozhlasovém zpracování mě nadchla.
Svěží dílko stylem - doceňte pestrost života i když ( citace ) :" Prach jsi a v prachy se neobrátíš." - asi myšleno, i když mé - Prach si v prachy neobrátíš - se mi líbí taky.
Citace:" Bylo to na Oskara za speciální defekty."
"Když řinčí zbraně, mlčí čůzy."

Bezvadnost to na poslech.
Autor do mého elitního společenství zapadl.
Má to šmrnc, neotřelý pohled, postřeh s vtipem a sebeironie tomu dává hvězdičkový potenciál.

15.06.2021 5 z 5

Olympia Olympia Volker Kutscher

Opět e-četba a opět počet stran byl neskutečně málo pro ten rozsah očekávání.
Autor rozehrál frenetickou ságu doby a kriminalista v ní má zjizvenou roli zdefermovanou režimem.
Olympiáda je scénou pro ukázkovou velkolepost režimu.
Celosvětová účast je pro zločinnost tím ideálním prostředím, ve kterém se jí daří snovat a plnit své plány.
Citace:
"Göring", zahučel, a moc respektu v tom nezaznělo.
"Já jsem rád, že je naše policie pod vedením Heinricha Himmlera."
Rath na to nic neříkal. Co také říct na to, když někdo dával přednost moru před cholerou.

Jaksi chápu, že autor neodolal a své téma propůjčil k tv zpracování do seriálu, ale jeho pojetí je rozdílné, a tak ze sledování filmu bylo v četbě očekávání docela jiné. Tak snad další díl tu krutou pravdu odhalí, neboť někteří po požáru přežili. ( Není nad předzvěst z Wikipedie).
Jako vždy superčtivo s pocitem, že takto s hypertenzí nezatočím.

13.06.2021 5 z 5

Velkolepé pojetí knihy zasáhne milovníka egyptské historie, to je jednoznačné.
Fantazie se střípky skutečnosti rozehraje v poušti u břehů Nilu poutavý příběh o lásce a jejich protivenství v podobě cíleného sňatku, zrady, msty, zlolajnosti v boji s oddaností, věrností a čestností.
Taita - učený, moudrý, oddaný, věrný a zamilovaný otrok je průvodcem příběhu a taktikem na miskách vah osudu majestátnosti Egypta.

Audiokniha nabízí z poslechu navíc pocit luxusu - být při tom, když se dějiny dostaly do pohybu.
Fajnovost.

13.06.2021 5 z 5

Neonová oběť Neonová oběť John Sandford (p)

Další autor do sbírky Oblíbených.
Spletitý případ honby za všeriskujícím zločincem.
Nástrahy a léčky, pasti a dokonalé úniky z nich jsou v adrenalinovém stylu bezoddechovou četbou.
Zdá se to jako mistrná finta nařknout zločince z neobvyklé krutosti, (pravda bývá horší), zlomí to soudržnost v paktu?
Není to jednoznačné, neboť msta může být děsivější.

Bezvadnost , vyzrálý styl pro požitek z četby.

07.06.2021 5 z 5