Jaruš7 Online Jaruš7 komentáře u knih

Kamenná opice Kamenná opice Jeffery Deaver

Audiokniha skvělá.
Kamenná opice je talismanem - ochraňujícím božstvem.
Urputné zabíjení nedává smysl, přesto je nezvykle účelně zákeřný.
Pojem emigrace má zde rolí asi tu prvotní, kde pomoc měla rozměr šlechetnosti a odměnou byla oduševnělost pro obohacení kultury přijímací země.
Změny někdy jsou i ty nechtěné.
Četba poutavá s moudrém Staré Číny.

03.06.2021 5 z 5

Zpětný ráz Zpětný ráz Peter May

Autor coby gurmán si v gastronomii opět našel motiv ke zločinu.
Tentokrát to jsou hvězdy pro kuchařské umění.
Francie země labužníků a milovníků vína má v profesí gastronomie národní poklad.
Delikatesa co byla vrcholem zážitku v tomto případě : žabí stehýnka se špenátem s česnekosmetanovým dipem.

Jako divná nitka se mi z jedné knihy do druhé táhnou skokani, jenže v každé knize v jiné funkci působení.

Gastrořehole má své mistry a úspěch, jak říká klasik ti nikdo neodpustí. A tak i zde má své jeviště smrt.

Audiokniha - poučení, všechno nemusím, zvláště ne to roztomilé.

03.06.2021 4 z 5

Sára Sára Dominik Dán

Další fajnovost ze slovenských končin.
Případ je rafinovaný, aby zákeřnost měla prostor pro ženskou spletitou logiku.
Četba potěší, neboť styl autora již dávno vyzrál v ovoce, po kterém prahne každý věrný, československý krimifanda.

Boží hláška s Billem Gatsem v Pentagonu je exkluzivně geniální.
Bonusový kurz - tajemný recept kurare.
Doporučuji.

03.06.2021 5 z 5

Tisíc a jedna fraška Tisíc a jedna fraška Stanislav Jerzy Lec

Je to radost objeví-li se vtipně výstižný aforista.
Perlí slova v hodnotu nebývalou.

Citace :" Politika : Dostihy trojských koní."
"Jeho úspěchy mě potěšily. Byly vykoupeny pořádnou kompromitací."
"Když chceme chytit za srdce - jsou dovolený všechny hmaty."
"Co je tragédie a co komedie, to se pozná časem."
" O jazyku - Pro jazyk je snahou snah - stát se jazýčkem vah."

Bystří mysl za nesmysl.

29.05.2021 4 z 5

Dokonalý zločin Dokonalý zločin Helen Fields

"Dokonalost" od autorky je magnetem, tak jako pocit hrdinky, že v blízkosti L.C. není ve své kůži a nezávisle na vůli má pocitový komplex.
Do smyček vztahů se vpletou podivná úmrtí.
Bez lidskosti a s krutostí bere to co nechtěli.
Citace:" Jak se jeho milenka jmenuje neví, ale určitě to dostanou z jeho mobilu. Ona sama ji myslím vystihla slovem "levnej kousek dekorace chodníku", odvětil L. "
Ten dojem pro stejnojmenný titul mi pro zvýšení hvězd ze 4 na 5 až skoro na konci dalo jen to jediné slovo pro "rozpoznání" pachatele, jediné nejvýstižnější mezi mnohými, lehce se k tomu dají v barvách přičlenit vlastnosti a naturel, které mozaiku "dokonale" vybarví.
Je to apel z citlivé profese. Proto 5*.
Jako vždy fajnově čtivé.

28.05.2021 5 z 5

Trpké víno / Klášterní kostnice Trpké víno / Klášterní kostnice Vlastimil Vondruška

Klášterní kostnice - audiočetba v neměnné poutavosti s hříšným tajemstvím.
Záhadné mordy v klášteře - dobře vykonstruovaný příběh v prostředí, kde řád přísnosti střeží sestry proti světským radostem života, i když se utápí v pekle svodů a pomsty.
Víra k askezi není všemocná proti síle života.
Fajn.

Z praxe ( Švýcarsko ) - kláštery byly i pro mladé elitní chovanky elitní, drahou školou, vyučující ruční práce, péči o domácnost, kuchaření, umělecké záliby, hudbu, jazyky a mravy.

26.05.2021 5 z 5

Mýty Mýty Stephen Fry

Jak pestře je rozsáhlý autorův, jeho život, tak se dokonale soustředí na detaily v poslední době, na svou knižní tvorbu - řecké báje a pověsti.
Ucelený komplex, odkrývá tajemství.
Pohltí vás, fantazie minula, která ve své děsivosti dala návod jak to bylo s počátkem chaosu.
Nebeská báň a daleké a stálé hvězdy spolu s přírodními živly byly pro fantazii a strach inspiraci k bájemství.
Nadšení, že se už snad vyznám v těch Božích Bozích mě přeneslo přes zrůdnosti k poučení, že vše z tohoto vyprávění má svou jistou stopu i v dnešku.
Hvězdy, souhvězdí, minerály, prvky, rostlinstvo, medikamenty, psychika a láska, vše je darem pojmenovaným z tamních časů na počest řeckých božstev budoucím pokolením.
Citace:" Možná by se dal narcismus nejlépe definovat jako potřeba pohlížet na druhé jako na odrazové plochy, které nás uspokojují jedině tehdy, pokud se v nich odráží milující a obdivující obraz nás samotných. Když se podíváme do očí druhého, nechceme tam vidět, kým je on, ale jak v jeho očích vypadáme my sami. A může podle této definice vůbec někdo říct, že v sobě nikdy nepocítil ani špetku narcismu?"
Superpočin, paráda.

Povídky z jedné kapsy Povídky z jedné kapsy Karel Čapek

Audiokniha načtená hereckými elitami.
Není nad profesionální přednes interesantního děje, ve kterém se vždy najde něco moudra.
Časy dávno minulé, plné lidského hemžení ve vodách kalných - kriminálních, s fištróny co chtěli přechytračit svět.
Český poklad, fajnovost.

Povídky Povídky Pavel Kohout

Soubor povídek od počátků ze školních prvotin po vyzrávající věkem protřelý názor ve smyslu, že po ránách osudu je humor léčivo nejprogresivnější.
Povídky krátké jako záblesk vtipu, co musí ven a co stojí za myšlenkou netradičního pojetí názoru i přes nelogičnost věci.
Dostala mě ta, kromě jiných, v níž se v dětském myšlení zrodí nápad po objevech.
Objevování - být tím kdo dosáhl mety na severním a jižním pòlu je obdivně úžasné, ale co tak být první kdo objeví východní či západní pól, na tož kdo získá prvenství - stanout na konci světa, no není nad snové vítězství.
Povídkový mix, ze kterého se najdou i stopy u těch co Nechtěj slevu zadarmo.
Různorodost v tématech je pestrá a pobavení skýtá na hezky dlouhou dobu.
Fajn.

Kapitán Kajman Kapitán Kajman Karl May

Trefně dosazené postavy do dobrodružných příběhů.
Vinetů s Abrahámem Lincolnem, Old Firehand a další zálesáci, indiáni, zelenáči a námořníci a zlatý apačský poklad - důvod šarvátek a osvícení v nastalém zrodu Ameriky.
Kapitán Kajman - jak vhodný název pro PIRÁTA, budí strach oprávněně, neboť PIRÁTI byli a jsou dodnes významově zločinci, vědoucí, že s jejich symbolem - lebkou a hnáty na vlajce, je čeká za loupeže a vraždy nemilosrdně a všude oprátka.
Došel i on ke svému ortelu za skutky, coby pirát po zásluze, díky odvaze a čestnosti práva a zákona dbalých hrdinů.

Potěš nás Pane, nenech dojít ten čas, kdy se k České straně Pirátů budou chtít připojit i ti s jistými požadavky na charitu ti somálští.
Význam slov je mezinárodně uznávaný pojem.
Zasloužíme si mít vlajkou pirátů omotaného korunovaného lva ?????
Dehonestující í a trestuhodná evidenční úředničina ve státní správě. Bez pardonu na milost, arest za zostuzení české státnosti.
Likvidace názvu je ve státním zájmu.
Stranu Loupeživých vrahů si dovolit nemůže nikdo.

Jistý pocit falše či lidumilnosti se navzdory přátelství i nepřátelství vyskytuje pozdrav a oslovení, vždy při setkání, " můj bratře -barva výhradně jen bílá či rudá, černá a žlutá nebyla v kurzu.
Audiokniha - s příjemným poslechem.

17.05.2021 4 z 5

Z Bagdádu do Cařihradu Z Bagdádu do Cařihradu Karl May

Tak jsem se ocitla uprostřed série a v zemi, kde bych asi ani nezkoušela zakotvit.
Dobrodružství jasně odkrývá prastarý letitý naturel obyvatelstva, nuzota k přežití má svou silnou víru v Aláha, který po každé modlitbě odpouští hříchy, kterými se hřeší aby bylo co jíst a zradou si přilepšit na živobytí.
V tomto světě putují křesťané v karavaně přes oblasti kmenových bojových konfliktů.
Udržet si svou čest a dané slovo pomocí jde při bariérách jazyků a lehce nabytých totožností s velkými těžkostmi. Tato výdrž je pak ceněna, dělající jménu čest.
Audiokniha s mayovskou poutavostí.

15.05.2021 4 z 5

Inspektor s velkým mozkem Inspektor s velkým mozkem František Niedl

Další fajnovost z brka mistra.
Šmahem zdolat resty neschopných a vzhůru do boje s institucemi.
Troufalost má zázemí, a to není možné podceňovat, neboť co hýbe světem, má moc. Láska coby síla na pohon světa k lepšímu je chvilková, bláhová iluze, takže její cinkavý opak.

Citace: " Ještě jsme ani nezačali a už máme docela pěkné výsledky. Zítra mohu zatknout sám sebe. ...nemáme se za co stydět, to my jsme bojovali proti zlu."
"...vy byste se nechal operovat od doktora bez vzdělání, který to místo dostal jen proto, aby byla zachovaná při rozdělování míst rovnost mezi rasami?"

Těším se na IV., gradace je očividně plánovaná.

15.05.2021 5 z 5

Na dosah ruky Na dosah ruky Václav Erben

Audiokniha - poutavost rušící jen ptačí zpěv.
Po Hvězdné .... jaksi jen 4*.
M. Exner nemá konkurenta, a tak když podřízení vysondují indicie je třeba završit dílo drsných mordů uměleckých zálib odhalením sveřepého pachatele s vizí z drbů o blyštivém mamonu.
Český kriminalistický (nekriminální) frajer cíleně zaměřený na zločinné delikventy a sličné vysokoškolačky.

11.05.2021 4 z 5

Hvězdná hodina vrahů Hvězdná hodina vrahů Pavel Kohout

"Hvězdná hodina vrahů" byla výběrem naslepo a opět se trefila do aktualit těch výročních.
Na Hvězdnou ji přejmenovali v druhém vydání, a jakoby zdůraznili ocenění mimořádnosti, které se dokonalé povedlo.
Příběh psaný v různých místech světa je tak živoucí, že vypravěčský talent - mistrný to
kumšt , vtáhne do pozoruhodného děje.
Jakoby byl inspirací pro V.Kutchera pro podobnou verzi už celé série.
Protektorát - pres ve všem a v krimibranži tuplem, čas pražského povstání ve škále pomsty a osvobozeneckých bojů, ve kterém mají živly nevídanou šanci.

Citace (po odchodu ze hřbitova) :" Dopřejte ji, ať dlouho žije ve vás."
(vzkaz pro útěchu)

Suprčtivo, Hvězdná... v mých hvězdných "F".

11.05.2021 5 z 5

Třikrát záhady starého Londýna Třikrát záhady starého Londýna John Dickson Carr

Audiokniha - jedním slovem SÍLA.
Případy jsou bravurně, dokonale zapeklité.
Autor je mistr v krytí cestiček k rozuzlení.
Typovat pachatele se nevyplatí, neboť sledovat detaily podrobných popisů ( kostičkované žlutě káro ji ladilo s bílou hedvábnou blůzou, k zapálení dýmky si musel vybrat ze své kapsy sirky), v dlouhých větách, tak je nit pozornosti těžko udržitelná. Zdolat tuto zteč se poslechem jakž takž dá.
Dostal mě výrok od zarputilé odpůrkyně kuřáků Lady ..., "Když už musíte kouřit, tak běžte nahoru a tam to foukejte do komína, (ten je na to stavěnej).
Je fakt že tímto počínáním je děj přímo zadýmený značně.
Je to skoro katalog geniálních mordů, proto Záhady.
Žasnout povoleno, konáním by utrpěla kriminalistická pověst u těch nesečtělých.
Perfektní, mozkový duel s konkurencí nese ovoce.

07.05.2021 5 z 5

Komanč a zálesák Komanč a zálesák Karl May

Nevěřila jsem svým uším (audiokniha), Apači - kmen krutých bojovníků -skalperníků a Komančové - kmen čestných indiánů.
Pro vyjasnění mi životopis autora dal vysvětlení.
Takže po tomto díle, bylo nutné napravit křivdu, takže kmen Apačů se stal v příštích dílech tím Vinetuovým.
Bohatý příběh dobře vypreparovaný z několika románových sešitů - indiánek francouzského autora, cestovatele po americkém kontinentě.
Je toho hodně co museli hrdinové překonat za zlatou posedlostí. Jazyková vybavenost , odolnost vůči spravedlnosti, vražedné ambice, šlechtické móresy, zaláskování navzdory bohatství a chudobě a neuvěřitelné, po objevu zlatého pokladu, jej znovu zakopali a odjeli zpět do Evropy.
Perlička od autora - když si hrdinové v americké savaně vyjmenovávali šelmy, které na ně číhají v trsech travin, tak představivost, ( asi z evropského cirkusu) jim přilétla do mysli vedle kojotů, vlků, stepních lišek, pum, gepardů také kýho výra - tygra - asijskou to kočku.
Pestrost nezná mezí, lotři, rytíři, šlechta, indiáni, zlatokopové a zálesáci, na zrádné cestě ,osudu vzdorující něžná kráska, nedotčená zlými úmysly.

Napravovat zlo z vězení se cení.

03.05.2021 4 z 5

Město plné oken Město plné oken Robert Pobi

Tak mám v oblíbených nového autora i hrdinu.
Autora za to, že mi bylo stydno za mé bolístky, proti zatvrzelé nezdolnosti v krutém osudu hlavního hrdiny.
Příběh je nabitý netradičními prvky spojený do střelecky vražedné spirály.
Preciznosti způsobu odstranění sice bylo neuvěřitelně hodně a vyšetřovací metody se zadrhávaly, ale ten přesah, co nadchne, ten měl prim.
Citace:" Malá špetka nenávisti dokáže velké věci."

Jaksi se mi knihy poslední dobou prolínají obsahově do zpravodajských aktualit.
Tato není výjimkou. Zbraně jsou stálicí v popředí světových mocností i zájmových skupin.
A zdeť další kurz zbrojířského kumštu.
Těším se na další díl "Pod tlakem".

03.05.2021 5 z 5

Ředitel a hydra Ředitel a hydra Jan Jícha

Excelentní superčtivo.
Je to lázeňská kůra se svalovou masáží, srdečním poinfarktovým vzkříšením, všestranným prozřením, duševní relaxace v rajské zahradě, koupel v bahně směrnic, injekční vakcinace humorem.
Dávky přestávky byly nutností, neboť koncentrace byla krutě výživná a vstřebávat pocity byly návykovým raušem.
No prostě česká SUPERSTAR.
Doporučuji coby - parádní restart doby.

29.04.2021 5 z 5

Vemlouvání do duše, o tom, jak je život pestře zajímavý, a jak v detailech maličkostí sídlí pohodová rozkoš pro lásku k bytí.
Citace : (z pobytu v budhisticko- zenovém klášteře - poznání)
Hledal jsem a žíznil a přitom stál po kolena v proudu řeky.

"Opravdu nemusíš nic být, a nemusíš nic dělat,
opravdu nemusíš nic mít, a nemusíš nic vědět,
opravdu se nemusíš ničím stát, ale je užitečné pochopit, že oheň pálí, a že když prší, tak hlína je pak mokrá.
Všechno má nějaké následky a nikdo od toho není osvobozen."

Laskavý pohled, paráda.

27.04.2021 5 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Mé hodnocení preciznosti zápletky je v tom, že po filmu, ve kterém ty pochybnosti důvodu byly natolik v rychlém sledu deseti aktérů, neurčité a dokonale minimálně naznačené, že nešlo určit potencionálního pachatele, takže po letech si znovu vzpomínkami projít a nést se dějem - zvukem bylo to pravé.
Od "Královny" mistrovský kus.

Kolik jich bylo a je, dnes, těch neprokázaných v pandemii skrytých, v politice budoucích.
Audiokniha skvělá.

27.04.2021 5 z 5