Jaruš7 Jaruš7 komentáře u knih

Dva náměsíčníci aneb Nezbytné a nadbytečné Dva náměsíčníci aneb Nezbytné a nadbytečné Johann Nestroy

Divadelní kus se zpěvy.
Náměsíčník bezděky zmaří loupež svou přítomností v pokoji bohatého, nového pána na zdejším panství. Ten se vsadí s přítelem, zda jeho chudý zachránce odolá svodům bohatství a coby kouzelní duchové plní jakékoliv jeho přání, ale pouze jen nezbytné. Zachránce - náměsíčník Nitka je skromností znám, ale jeho prodejná nastávající nevěsta ne. A tak kolotoč představ a nebetyčných přání nezná mezí, až padne kosa na kámen.
Citace:"
Pan z Nemanic:
" Mít dvě dcery na vydávání, to je vlastně kapitál,
jen pohleďte dámy, páni,
co by za to jinej dal!
Tereza :" To vám lichotí, viďte, že vás tatínek tak vysoko otaxíroval?
Ale pokud jde o mě, jsem ráda, že jsem nezadlužená realita. Takhle můžu svýmu drahýmu nabídnout ruku rovnou, bez žádných podmínek."
Zábavná hříčka o charakteru ve svodu bohatství.

03.01.2021 3 z 5

Sněžný měsíc Sněžný měsíc Michaela Klevisová

Jaksi mi ty lesní procházky bezděčně nahrazuje četba, takto po sobě už třetí a stále v napětí.
Tentokrát Beskydy, ve kterých staré usedlosti mají kouzlo klidu a nostalgii vzpomínek starých časů, než zazní střelba.
Život na samotách je pro silné, odpoutat se, je duševní devastací, příroda je zdrojem životního poslání pro citlivky, pro jiné zdrojem kořisti. Jedno s druhým v averzi tvoří třaskavou munici vztahů.
Citlivě vystínovaný obraz krajiny, kde by zločiny jeden nečekal.
Audiokniha celá skvělá.

02.01.2021 5 z 5

Byly časy, byly Byly časy, byly Oldřich Sirovátka

Knížka mých dětských objevů pověstí v našem kraji a na Moravě.
Doluji z paměti, neboť ne vždy přátelské půjčování knížek se mi od kamarádek vrátilo, tato je jedna z nich.
Z obsahu : Pověst o Ječmínkovi, Macocha, Hanácký obr, Jak pluli hanáci přes moře, Jak se ševcem šili čerti, Pernštejn, atd.
Pověsti zdroj literární inspirace.
Byly časy byly, titul co mi už vešel do mysli, jako životní povzdech.

01.01.2021 5 z 5

Království Království Jo Nesbø

Po sérii s HH nový směr a parádní.
Od jiných autorů jsou severské knižní trháky vesměs psychodelicky působïcí.
Tato nová kniha od JN je v podstatě opakem.
Vše je plynoucí z prostředí, kde charaktery dozrávají v závislostech na podmínkách odtržených, uzavřených rodin - společnosti od husté civilizace v krajině drsných přírodních podmínek.
Jde o sled vývoje v nové době, kdy vlastnictví pozemku - rodové "království" zatočí s osudy tak, jak pocit správné volby pro budoucnost vychází z přirozeného instinktu - slabí nevítězí - nehledě na zákony.
Citace:"Když už seš po krk ve sračkách, je dobrý nevěšet hlavu."
Super.

01.01.2021 5 z 5

Vévodkyně a kuchařka Vévodkyně a kuchařka Ladislav Fuks

Je to už notně let, co mi tato kniha zobrazila kulinářské umění v CK u vídeňského dvora.
Nezapomenutelným receptem byl kandovaným puškvorec, ten mi utkvěl v mysli, vedle holoubátek, ryb, zvěřiny a bylin z luk.
Prostředí aristokratické vrchnosti rozkvětu kuchařskému přála.

Čtenářsky obsahově obdivuhodné, sáhodlouhé, inspirací oplývající.

30.12.2020

Olomoucký bestiář Olomoucký bestiář Vlastimil Vondruška

Z jistého patriotismu jsem očekávala náš kraj vyobrazený s laskavou vlídností. Vždyť malebná Haná s pozadím vrchoviny Drahan je oku lahodící.
Leč vlastně stačí vkročit do lesního porostu a párkrát pod zamračenou oblohou změnit směr stezky a pocit zapeklité scény je na světě. K hlubokým lesům, dlouhým kopcům a jeskyním přidejte obrovskou propast a peklíčko se v mysli zjeví. Kam jinde umístit tvory z Bestiáře?
Není nad tajemno v případu loupeže s ďábelskými rekvizitami.
Citace:" Nevíte, jak může ďábel páchat tak ohavné věci ve vaší církevní tvrzi?"

Audiokniha tradičně skvělá.

25.12.2020 5 z 5

Dámský krejčí Dámský krejčí Georges Feydeau

Povedený záletnický kus.
Paříž - manželský pár, tchýně, sluha, milenka s manželem, přítel, další postavy pro excelentní scénu.
Hrozbou pro mladé manželství jsou oddělené ložnice a věrný sluha.
V časném ránu oddaný sluha sezná, že nelze jinak, než-li paní domu lží vysvětlit noční nepřítomnost jejího chotě na loži.
Manžel kupí další důvěryhodné lží a výmluvy v zápletku spolu s dalšími postavami do lavinové taškařice.
Citace:
"Jsou případy, kdy má galantní muž, povinnost pravdu trochu zatajit."
Francouzský šmrnc graduje, fajnovost.

24.12.2020 4 z 5

Nic není svaté Nic není svaté Dennis Lehane

Naprosto senzační.
Je zde vše co dá příběhu šmrnc, napětí, romantiku, zlo, zášť, ostrovtip a fajnový pocit ze zážitku, kterým se chmury reality dnešních dnů dají na čas četby odložit.
Citace;" ...B... jsme objevili s bratry T...Nebylo to právě setkání Menzy... Bratři T... patřili na půl úvazku ke gangu WH ze Somerville. Údajně to hodně dobře uměli s pistolemi a taky skvělé řídili auta, která ujížděla z místa činu, ale pokud se jim do hlav zatoulala zbloudilá myšlenka, musela okamžitě chcípnout na podvýživu."
"Přijdu o všechny svoje oblíbené pořady, " povzdechl si B..? S hořkostí v hlase.
"V kriminále přece mají telku," připomněl jsem mu.
"To jo, ale na tu mají monopol buď bratři nebo árijci. Takže můžeš čučet na sitcomy na Foxu nebo na Chucky Norrise, což je obojí na prd."
"Tak ti tvoje oblíbené pořady nahrajeme," nabídl jsem se.
"Ne, to byste pro mě udělali?" nadšením se rozzářil.
."Fajn. Tady je seznam."
"Tiny Toons?" ( zajíc v kresleném seriálu) zeptal jsem se."A Doktorka Quinnová?"
Naklonil se ke mně, až se skoro dotýkal nosem mého obličeje."Je to snad problém?"
"Ne, ne, ani náhodou."
"Entertainment Tonight," četla dál Angie.
"Chceš celej rok nahrávat E.T.?""

Selhání vyloučeno - vzkaz ze "Z". Církev pravdy a zjevení. S - Úleva od žalu.

Vypravěčský kumšt - fajnová závilost.

Tip na autory z jižního kontinentu jsou bonusem, super.

21.12.2020 5 z 5

Přeběhlík Přeběhlík Michael Connelly

Vzorňas Bosch se nechce jen tak dát zlomit, aby stál na opačné straně zákona. V aktivní službě byl neústupný ochránce zákona a teď by měl být "Přeběhlík"? Je to jako zrada, ale intuice, že evidentně jasné důkazy jsou jasné až moc mu zavání nespravedlností.
Policejní dril ve vyšetřování je zde v Kalifornii jaksi na rozdíl od Evropských zemí jiný, tupě předpisový. (Policejní stát - nutná předběžná obrana proti živlům).

Citace:". Camaro siza motocyklem si udržoval odstup čtyř aut. Mířili na východ a pomalu se blížili táhlé zatáčce,..do údolí Hollywoodu...uviděl mezeru a přidal plyn. Auto vyrazilo vpřed.
"Co to děláš?"
"Řeším problém."
"Co?"
" Než se z něj stane problém."
Camaro zabrousil do levého pruhu a předjíždějícího motorkáře úplně zablokoval.
S... uslyšel kvílení brzd a pak dlouhé troubení aut v protisměru, kam muset motorkář chtě nechtě vjet. Po chvíli se ozvalo pronikavé řinčení a nevyhnutelný náraz kovů o kov.
S.. se usmál a jel dál."

Rady z praxe, realitu naznačují.
Fajn.

16.12.2020 5 z 5

Hotel Pastis Hotel Pastis Peter Mayle

Díky rozhlasu, audioverze, která má účinek na smysly, vzpomínky dovedou příběh oživit.
Autor, jako hrdina z příběhu toto okouzlení musel zažít.
Plán zločinu je dokonalý a situační stav jen šmodrchají náhodní hosté hotelu Pastis, který je živým centrem vlivné společenské všenárodnostní smetánky.
Citace :"... klíč s číslem 1 (apartmán s výhledem..) "Váš kdykoli se Vám zachce."
Fajnost.

14.12.2020 5 z 5

Aristokratka u královského dvora Aristokratka u královského dvora Evžen Boček

Pilulka na současné trable, nevyléčí, ale potěšení odreaguje.
Už se tolik nebortím, jen se nechávám unášet a kritičnost nechávám plavat.
Vztahy aktérů jsou rozjitřené a nový impuls v nápadu o věhlasnost Kostky na evropském dvoře aristokracie nabývá na úspěchu.

Citace :" Aristokratka pod palbou lásky" (další díl)
""Když jí k... řekla:"Drahá, vypadáte jako ta nešťastná D...," byla matka zralá na přebalení. ""
Čtivé pobavení bez excesů.

11.12.2020 4 z 5

Spící špion Spící špion Camilla Grebe

Citace z obálky :" Je to opravdu strhující špionážní thriller a nemusíte být fanouškem žánru, aby vás chytil od první stránky. .. Až mrazí z toho, jak jsou hlavní protagonisté pravdivě vykresleni a jak popisované spiknutí odráží neklidnou realitu současného světa." EXPRESSEN ""

Soudobý thriller sestavený z hrozeb a skutečností dnešní doby v tom možném zorném poli - co když a co kdyby....
Jak křehká je jistota, že moudrých je většina, a že ochrana je silná...
Příběh spících špionů s bonusem - znalostním kurzem o radiaci a burzovních fintách.
Čtivé, živé a z nedávné historie akční.
Citace :" Dlužník nemůže být svobodný."

10.12.2020 5 z 5

Brána zrádců Brána zrádců Edgar Wallace

Detektivní příběh ze staré Anglie, v níž loupežný plán rozkrývá milostné svody a jejich skryté tajemství původu.

Citace :" "Nikdo nemůže mít zdar ve zločinu, dokud se nespojil s policejním mozkem. S někým , kdo myslí a uvažuje týmž způsobem jakým budou uvažovat detektivové. Lupič uvažující o svém kousku učiní se především slepým vůči nebezpečím odhalení. Když to dokonale učinil, pustí se do toho a jde, aby vytvořil stopy, které by dovedl sledovat i krátkozraký amatér. Moderní bitvy jsou vyhráváme zkušebními útoky na líčené pozice."
Nevyrušili ho uvědomujíce si , že toto není žvanivý muž, mluvící jen, aby mluvil, aniž někdo, kdo dychtí, aby parádoval se svou znalostí a moudrostí pro jejich obdiv, ale že každé slovo, které pronáší, má svůj význam. ""

Autorův styl je pro dnešní čtenáře výzvou k objevům literární krasomluvy.
Jednou za čas, pro osvěžení ducha.

09.12.2020 4 z 5

Noční kořist Noční kořist Irwin Shaw

Vtáhne to do děje, jednoduše, zbohatnout, vír snových plánů, pak šok, detektivní dedukce s bariérami náhod, které situační řešení vygraduje novou nadějí.
V malých náhodách je síla příběhu.
Fajn

06.12.2020 4 z 5

Jak jsem vyhrál válku Jak jsem vyhrál válku Patrick Ryan

Britský mušketýr, vojenskou akademií vyškolený, nasáklý vědomostmi o válce z počátku století, s vojenským drilem o "nediskuzi", je v Africe a v evropských zemích v kontroverzních střetech s národnostním kolorytem uvržen do osvobozeneckého chaosu, ze kterého díky houževnatosti ve víru odvážné strategie nadřízených, je stupínek po stupínku povyšován v hierarchii, z důvodu jedinečnosti v případech, kdy se civilní osvobozovaný národ netakticky plete do vojenské ostražitosti britských osvoboditelů, tím, že zneužívá mužstvo, mimo jiné, k obohacování se, na úkor mravopočestnosti, zdolání met, za účelem degustačních orgií se v těchto případech hodnotí, jako vítězství bitev, po kterých "velín" je velení neschopný, čímž konflikty nabírají na velkoproblémovitosti a je třeba jisté vyhodnocení; díky chaosu se jeví posun na hodnostním žebříčku, jako odsun k vyšším metám.

Zážitky v pestrém kolorytu evropských národností jsou typické a nastalé střety by mohla opačná východní, ofenzivní armáda této západní jen závidět.
Audiokniha coby extradílo.
Další jedinečná paráda s cejchem "anglického humoru".
Válečné zhoubě navzdory.

01.12.2020 5 z 5

Pečeme bez mouky Pečeme bez mouky Anja Donnermeyer

Fajnovost, pro ořechové orgie.
Jednoduchost je až zarážející.
Náhrady - kakao, puding, škrob, mandle, ořechy, pohanková mouka, kukuřičná mouka...apod.

Pro zpestření nevšední stravy,
kniha co poradí a podpoří zdraví.
Super.

30.11.2020 5 z 5

Zrcadlový muž Zrcadlový muž Lars Kepler

Bizarní, dobře vykonstruovaný příběh.
Jednou za čas se nechám autorem vylekat, jeho psychotéma je stálé monstrum, které nám tímto jistý problém sugestivně představuje.

Citace:"Prorok mu slíbil, že si může vybrat z dlouhé řady pannu. Odmítá mu ale pomáhat, takže si bude muset šetřit peníze na pannu silikonovou."

"Babička" něco co se v překladu grandiózně nepovedlo.
Ostřejší výraz by význam vystihl v té pravé podobě. Takhle se to jevilo jako výsměch - absurdum.
Audiokniha, na dlouhou dobu od autora poslední.

27.11.2020 4 z 5

Lars útočí Lars útočí Daniel Gris

Bezvadnost.
Případ co fandy potěší.
Citace:"Když odcházela, moh jsem na ni nechat oči. Seklo jí to, uměla se nosit a šarm z ní stříkal na metry daleko. Byla to prostě ženská. Ve dveřích se otočila, naposled na mě mávla a za okamžik už po ní zůstalo ve vzduchu jen pár molekul Soir de Lune od Sisley. Jestli měla ... na něco vkus, tak na parfémy. A na milence, pochopitelně."

Zklamaní se dostavilo jen z důvodu brzkého konce, po kapkách servírovaný životabudič snad příště nabude na objemu, ale i tak si o něj Larsovu sbírku rozšířím.;-)

23.11.2020 5 z 5

Skleněný dům Skleněný dům Paul Tobin

Představy byly jiné.
Citace :"Proč zkoušíš předstírat, že je láska jen další stvůrou, kterou můžeš porazit?"

Toho neladu je zde víc než je zdrávo.
Hledat pozitivum nestojí za zmarněný čas.

22.11.2020 1 z 5

Všichni mají pravdu Všichni mají pravdu Paolo Sorrentino

Audiokniha - úžasný italský gejzír esence života.
Je poznat, že mantinely pro filmové scénáře jsou autorovi úzké, využití talentu v knize je bohatší, a v audioknize ten zážitek posluchače nadchne.

Citace:"Člověk je jako Coca-Cola, stačí s ním zatřást a začnou z něj stříkat city, vřelost i pláč."
Je to masáž, bomba, smršť která přes čistotu mládí, kurz svádění a zralost dospělosti projde životem s tajemstvím, které se nedá říct nikomu.

Zážitek s hudebním navozením atmosféry, moře, koncerty, Italský temperamentní styl života s nebezpečím i láskami.
Jistý zamlžený opar cenzury by neuškodil, snad naopak.
Skvělý výkon Jiřího Vyorálka, dává punc tomuto dílu.
Superdílo s hvězdičkou za *********.

21.11.2020 5 z 5