Jaruš7 Jaruš7 komentáře u knih

Vrah policistů Vrah policistů Per Wahlöö

Pocit frustrace z policejní práce se nese celým příběhem.
Těžkopádné a ořezané procesy vyšetřování si u autorů vybraly daň, co se dotkne i čtenáře.
V tomto případě je to audiokniha, co se snáší o něco líp.
Kolegialita je složitá, jestliže svědomí se má s čím se vyrovnávat a dilema o nošení zbraní je na hraně.
Jsou ozbrojeni, ale bez nábojů v komoře, takže v pohrůžce jsou na terči první.
Vrah policistů je bez zábran, ale oni zábrany mít musí.

Sonda problémů ve Švédsku.

27.07.2020 4 z 5

Adrian Mole – Léta v divočině Adrian Mole – Léta v divočině Sue Townsend

Jak napsal "Patapuf" u dalšího dílu " je to mimoň, ale mám ho rád", takže asi tak.

Citace:" Snesu hlídání tří dětí, čtyři dny v týdnu? ... Když mě Christian. viděl jak knížku (Bílý hotel) vyndávám z tašky, povytáhl obočí a řekl :" Nenechávejte to tady ležet. Alpha přečte, na co přijde."
"V četbě byste měl své děti podporovat," řekl jsem.
"Bílý hotel je trochu silný kafe pro dítě, které ještě věří, že na konci zahrady bydlí dobré víly," odpálil Christian.
Musím říct, že mě to překvapilo. Včera jsem se byl na konci podívat. Je tam spousta rezavějících hraček a zapáchající kompost. Určitě to nevypadá na Říši víl.
Nechal jsem "Hle" (svůj rozepsaný román) ležet přes noc v kuchyni na stole. ...když ráno Alpha řekla:" Na straně čtyři máš chybu ve slově 'vzpomněl' . Píše se to m-n-ě."
Jestli něco nesnáším, tak je to předčasně vyspělé dítě. Je to hrozně nepřirozené. Byl jsem v pokušení říct Alphě, že by se každá víla, která se rozhodne žít v tom pekelném svinčíku na konci zahrady, měla nechat očkovat proti tetanu, ale neudělal jsem to. "

Potěšení.

26.07.2020 4 z 5

Ututlané dějiny Ututlané dějiny Felix Krumlowský (p)

Tak, jak má autor v oblibě porovnávat indicie z různých kronik a zápisů, je to někdy o polemice, ale v celku, jak dnešní doba pohlíží na dokonalou doloženost a její konstrukci, je to čtivé dílko, ve kterém je člověk hned v obrazech těch zajímavých důležitostí, což by měli ocenit průvodci po hradech, zámcích a jiných památkových objektech..
Někdy je to na některých zámcích z důvodů expresní prohlídky až trestuhodně strohé.
A tak není na škodu, se zahloubat třeba do "Ututlaných dějin", aby světlo historie nás na chvíli osvítilo.
Taháková fajnovost.

24.07.2020 4 z 5

Zlaté rybičky / Goldfish Zlaté rybičky / Goldfish Raymond Chandler

Opáčko po dlouhých letech, díky za ten výlov z utajených skladů, skvělá klasika.
Audiočetba - sametový zážitek. Škoda, že Jiří Zavřel nenačetl všechny knihy od autora, byla by to korunovace díla.
Citace :" (Šéf) : " Co je to s vámi? "
"Rozvádíme se."
"Je v tom nějaká ženská?"
"Ano, je v tom ženská , .... stárnoucí, šeredná lesbička."
"Někdy i krásné jablko může být vevnitř shnilé."

"Zlaté rybičky" v kulatém akváriu bulvárního strážce morálky.
Superrrrr.

24.07.2020 5 z 5

Položte ji mezi liliemi Položte ji mezi liliemi James Hadley Chase (p)

Audiokniha - šmrncovní s vtipem, po americkém Pohledu je anglické Položení jasným vítězem.
Citace:" Tajit dech a třímat v rozechvělé ruce obušek je jako vyzbrojit se v kostele samopalem."
Asi udělám průvan v městském knižním skladu, neboť vše je jen tam.
Parádní poslech, doporučuji.

22.07.2020 5 z 5

Dlouhý levandulový pohled Dlouhý levandulový pohled John D. MacDonald

Název je příhodný pro detektivní příběh z žargonu Hollywoodu, ve kterém se to neobejde bez "báječných kamarádů, báječných drahoušků, utajovaných báječných šlapek a policejních machrů honících se za pachateli loupežného zločinu s mrtvými svědky.
Dva "nejlepší přátelé" mají hold "perný den".
Je to jako biftek naložený ve stévii.
Škoda, že nelze použít jen ten dobrý základ a omáčku odstranit.
Citace:" Jestli si mě H. nechá prověřit, přijde na to, že žiju stylem, který se mu nebude vůbec zamlouvat. Jsem mnohem nápadnější, než by mi vyhovovalo, a lidí si mě snadno pamatují. V mém oboru ( havarijní poradce) je to na obtíž. Jestli se někdy ocitnul na titulních stránkách s fotografií a s barvitým vylíčením toho, jak si vydělávám na živobytí, bude to znamenat, že je s tím živobytím konec, drahoušku. Nikdy bych už neměl šanci dostat se ke kořisti tak blízko, abych něco získal zpátky, a zákon by na mě od toho okamžiku dohlížel bdělím okem. Takže díky, ale to neberu."
Audiokniha, u té se dají přivřít oči.

21.07.2020 4 z 5

Hořké zrání Adriana Molea Hořké zrání Adriana Molea Sue Townsend

Hořké zrání - jak by ne, když se nic nedaří jak by mělo. Vše, co se šustne kolem osobnosti Adriana mění jeho stanovený cíl, být básníkem, spisovatelským intelektuálem.
Vlny rodinných vztahů jej pohltí, škola a žáci nedostatečně chápou jeho svéráznost, svou dobročinností je vtažen do služeb o přestárlé a jeho láska a školní zkoušky deptají jeho nervy.
Citace :" 21. června
Dnes ráno svolal ředitel školy S. celou školu do auly. Když celá škola stála ve vyrovnaných řadách, kývl na paní F. u piána, aby začala hrát "Aleluja!".
Pak řekl : "Dnešní den se zapíše do historie... Dnes , tři minuty před devátou, se narodil budoucí král Anglie." Všechny holky kromě Pandory (je pro republiku) spustily :"Óóóó! Lady Diana už to má za sebou!"
Pandora vykřikla :" Kolik nás to bude stát?" a pan S. ji vykázal z auly.
Chudák Pandora. .. byla rudá jako ruská vlajka.
Pandoru dali ve škole do izolace. Učí se v lavici před S. kanceláří. Nechal jsem ji na jejím háčku vzkaz :
Pandoro, píšu krátce, jen abych vyjádřil svůj obdiv k Tvému kurážnému vystoupení. Adriam Mole, Tvůj bývalý milenec
P.S. Moje matka čeká dítě.
24,června
Dneska dopoledne jsem o přestávce našel na svém háčku vzkaz :
Adriane,
nikdy jsme nebyli milenci, takže to bylo nepřesné a navíc urážlivé, když ses podepsal jako "bývalý milenec". Přesto ti děkuji za Tvá slova podpory.
Pandora
P.S. Jsem šokovaná, že Tvoje matka otěhotněla. Řekni ji, ať si zavolá na kliniku. "

Jo, sladkých, moudrých patnáct.

Citace:" (dopis - odpověď od BBC, Londýn)
" Nedělej si starosti s naším archivem. Bude skartován dřív, než by se k němu mohla KGB dostat. Tvá tajemství jsou v archivech ve Ware a Cavershamu v bezpečí.
Se srdečnými pozdravy a přáním dalších úspěchů při Tvých literárních pokusech Tvůj J.T. "

Radost číst.

20.07.2020 4 z 5

Vysoké okno Vysoké okno Raymond Chandler

Vysoké okno - audiokniha ve skvělém podání sametového hlasu Jiřího Zavřela.
Phil Marlowe má nezávislost ve své profesi za svobodnou vůli, kde svědomí má charakterní roli.
Pátrání má pravidla utajení, a tak k získání informací je nutná strategie, která odhaluje i ta tajemství jenž mají krýt podivný zločin.
Citace :" Možná to bude pro vás jednou zklamání, že jste nikoho nezabil(a)."

Phil Marlowe - koho by neokouzlil, s nadhledem nad starostmi s bohatstvím umí nezabřednout do marastu společnosti a udržet si své krédo čisté.
(Nezapomenutelné - snídaně - Martini s chlebíčkem.)

Klasika určující dráhu detektivnímu žánru.

18.07.2020 5 z 5

Falešný tolar / Tichý jazyk / Boskovická svodnice Falešný tolar / Tichý jazyk / Boskovická svodnice Vlastimil Vondruška

Boskovická svodnice - audiokniha, sype se to jako z širokého rukávu vyšívaného cizokrajným tajemstvím o smrti, o poťouchlé závislosti, o svůdnosti, která jí není.
Vondruškiáda ve stejně jedinečně zaběhlém stylu.
Pohodový zážitek.

15.07.2020 4 z 5

Lunapark Lunapark Volker Kutscher

6 x 640 je 3840 stránek, člověk by si řekl, že snad stačí, a ono ne. Dva měsíce v předválečném jiskření a teď pauza až do října, čekání na Marlowa. V kombinaci s výpravným seriálem je to propad v době, kterou tak jedinečně snad nikdo neobsáhl.
Čas, kdy doba byla nabitá změnami režimů a převraty vyhrocovaly a křivily lidské charaktery, čas polarizované společnosti, kdy předvídavost nebyla v rozletu.
Každý má své tajemství, svůj pocit hříchu a touhu po tom lepším.
Lunapark je místem zašlé slávy, úkrytů a obrazem společnosti.
Opět skvělý zážitek, v mých TOP.

14.07.2020 5 z 5

Dvojitý pohřeb Dvojitý pohřeb James Hadley Chase (p)

Klasika z americké setby detektivních spisovatelských hvězd.
Audiokniha, udrží napětí do posledního detailu.
Během četby bych do hrobu poslala skoro každýho, tak je titul navádějící.
Je to ohlášení, které typujete, a ono ne a ne aby to vyšlo, to zpočátku. Takže neřešit hned, i když ten pocit zasáhnout do autorova děje a vylepšit nastavené mantinely, je jako výuka kurzu psaní.
Americká stará, dobrá klasika.

12.07.2020 5 z 5

Třikrát Inspektor Borniche Třikrát Inspektor Borniche Roger Borniche

Malťan - šikovný podvodník a zloděj, kterému jsou velké akce výzvou neodolatelnou. Jeho únikové zázemí je po akcích na ostrovech v subtropech.
Jeho dopadení dostane za úkol od svého šéfa inspektor Borniche.
Jde o prestiž šéfa, neboť ministr si žádá exemplární potrestání za odvážnou a policii zahanbující loupež.
Jak stíhat bohatého mafiánského zločince usídleného v přepychových nemovitostech a užívající je luxusní automobily a jachty, když befel zní : šetřit se musí a výdaje na zbytečný přepych policie nepovolí. Pro nejvhodnější inkognito je šéfem stanoven čas Velkého pátku, kdy na Maltě se koná velikonoční karneval, a inspektor B. zde může v převleku za fáterníka sledovat mafiánské kontakty vedoucí k Malťanovi.
Co z toho, že plave v církevních znalostech a z půjčovny kostým má jiný význam pro kostel v jiném církevním řádu, jeho mise je odhalena, neboť neznalost všech svátostí a nepatřičnost v důstojnosti, tak vysokého církevního hodnostáře je v očích zbožných ostrovanů přímo provokativní.
Po boji s finančními prostředky a tvrdohlavým umanutím, i po blamáži na několika středoamerických ostrovech, se svody v podobě krásných kreolek se úspěch dostaví, i když nic nemůže být vzdálenější tezi, než že jsou katry z nichž nelze uniknout, tak jako dřív.
Citace :" K ministrovi sako pepito, kdo to kdy viděl." (Chudoba policejního inspektora cti netratí.)
" Přípravek na masakrování blech na hadru zvaným sutana s fialovým lemem, mou loveckou výpravu kvůli procesí, obdařil odérem, jehož důvěryhodnost značně ničila mou roli."

Audiokniha s humorným efektem, A.D. by zde neseděl, tomu bych se tak od srdce nezasmála.

09.07.2020 5 z 5

První padlí První padlí Volker Kutscher

Bezvadnost, ani se mi nechce kazit si tu exkluzivitu jiným stylem, takže další díl je to nej, co můžu pro nezkalení svého čtenářského objevu v autorském TOP žebříčku dostat.
Ani těchto 662 stránek nemá slabiny, jen ta nikotinová závislost je enormní.
Berlín je před volbami a mrtví se rojí z řad těch, o nichž se stát nepostaral a za zásluhy je teď ještě selektuje.
Hrozba se podceňuje a davy v euforii mají vizi o pořádku jasnou. Požár říšského sněmu zvolna graduje eskalaci, politická policie stupňuje svou pozici, pálení knih dělí názory.
Au je znovu ve hře.
Citace z obálky:" Kolínský spisovatel opět dovedně proplétá historické události s mnohavrstevnou kriminální dějovou linkou a výsledkem je fascinující dějinné panorama nabité detaily. Stern"

Tv seriál Babylon Berlín je po četbě fajn opáčko, i když více scénáristů děj v něčem mění.

07.07.2020 5 z 5

Spis Vaterland Spis Vaterland Volker Kutscher

Super.
Další excelentní díl, v tomto stádiu už závislost.
Inspektor Rath stále ve víru chaosu, vraždy, mafistyky, předvolební excesy, policejní hierarchie ve vlivu politiky a jeho láska s tajnostmi.
Citace :" vedli už skoro něco jako manželství na zkoušku...
"Schoval se za tlustou ženou stojící ve frontě před ním. A teprve pak uviděl, že u toho stolu u okna není sama. Zrovna u Aschingera, kam chodilo na jídlo půl prezidia. Seděla tam jako ve výloze. Ona čerstvě zasnoubená, s ním, jak většina kolegů ode dneška věděla, tam seděla u oběda bez svého snoubence. A přece nebyla sama. Seděla tam s černochem a smála se.
Mohl by třeba v souvislosti s volbami nenápadně stočit hovor na nácky, a ten jejich stupidní rasismus. Existovali vlastně nějací němečtí černoši ? To byla otázka, kterou mohl klidně nadhodit."
Bezvadný.

03.07.2020 5 z 5

Prolíbané dějiny Prolíbané dějiny Felix Krumlowský (p)

Fajnovost, osobnosti historie v zorném poli specifického vlivu na dějiny.

Jedna z mnoha historických a románových postav.
Kněžna Kateřina Zaháňská - půvab a intelekt co oslnil kancléře Metternicha, z politických kruhů Evropy její znalosti zúročil coby " špionku " i ruský car.

Pro milovníky historie jedinečná tkř. Encyklopedická pastva.
Vřele doporučuji.

03.07.2020 5 z 5

Goldstein Goldstein Volker Kutscher

Další díl výpravné série s bohatým dějem v e-knižní verzi se těch 640 stran nezdá v tom napětí, tak náročných.
To bylo doba, jistota jen v chaosu, a to co přijde je jako čtenářova role Sibyly, která spíš ví, že spasení útěkem je jediná možnost.
Bravurně ztvárněná scéna, antisemitismus, antikomunismus, nacionalismus, zločinnost, utajované spolky šířící hrozbu, mafie, vše v hledáčku infikované policie.
Citace:" A myslíte, zeptal se, musí dobrý policajt umět zabíjet?"
Propadnout této sérii je jednoduchost sama.
Namasírovat zápěstí, další díl o 628 stranách a o 750 g.

28.06.2020 5 z 5

Hlava XXII Hlava XXII Joseph Heller

Citace :" Mým nepřítelem jsou všichni, co mi usilují o život. "
Krystalická averze vůči všemu co zavání válkou.
Z děsu je třeba konat vše pro záchranu vlastního života.
Absurdita pro udržení vojenské morálky je bezmezná vůči zdravému rozumu.

Mistrné dílo, audiokniha jako sugestivní názor s černým humorem, který sem patří.

26.06.2020 5 z 5

Ta dlouhá vlna za kýlem Ta dlouhá vlna za kýlem Pavel Kohout

Vlna na konečné před rozhodnutím.
Poutavý příběh, osudy spletené na zámořské lodi.
První pár - psycholožka sama sobě pacientkou si vlastně ordinuje koktejl smrti.
Její průvodce přes šarm a věk má smrt ve vědomí .
Druhý pár- milionářka má smrt v režijní scénografii.
Její průvodce se smrtí koketuje.
Zajímavost - Ostrovní evoluce - ve vyhaslém sopečném kráteru pod hvězdnou klenbou, jako přírodním chrámovém divadle ostrované hrají evoluční zrod lidstva, z opičího základu tvoří pyramidu jejíž vrcholem je člověk toužící po poznání - s pohledem k nebeské říši.
Excelentní magnetismus vztahů - vzpomínkový zážitek.
Hezké početní, vytříbenost ve stylu.

24.06.2020 5 z 5

Pachuť smrti Pachuť smrti P. D. James (p)

Audiokniha, supr společník na titěrnou zálibu 3000 puzzle.
Příběh má hodně adeptů na roli vraha.
Příznaky pro drama - bohatství, politika, vztahy na bodu mrazu, víra, hříchy a sebetrýzeň.
Ukázka života anglické společnosti - závislost na služebnictvu, tak, jak to dnešní autorky historických románů popsat nedokáží.
Příjemný poslech.

20.06.2020 5 z 5

Já, rytíř Já, rytíř František Niedl

Další díl poutavé série a opět skvělý.
Citace :" Přítomní šlechtici mlčeli proto, že přemýšleli. Na jednu stranu by nebylo špatné, kdyby jejich protivníci přišli o majetky, protože v takovém případě oni sami ze zabaveného mohli získat mnohé. Na druhou stranu nebylo jisté, kdy a kde by se takové odebrání majetků zastavilo a zda by nepřišli o své majetky nakonec i oni. Vždyť mnohý drżel ty majetky neprávem a násilně nabyté, dokonce na samotném králi."

Historie v této podobě je živá.
Fajnovost.

19.06.2020 5 z 5