Jaruš7 Jaruš7 komentáře u knih

Astrolog Astrolog Giovan Battista Della Porta

16. století - divadelní hra, důležitá informace - zrcadlo - pojem neznámý.
Podvodníci za ziskem neznají meze v přetvářce a zneužití lidské hlouposti. Astrolog, jenž byl tehdy zdrojem posvátné úcty, šálivými řečmi vyznajících se v konstelacích hvězd dokáže bohatého staříka přesvědčit, že lze u člověka změnit podobu, jen si vybrat jakou. Tohle se ženitby chtivého kmeta líbí natolik, že si otce své vysněné 16 leté nevěsty zatím nezvěstného přítele, nechá zastoupit u svatební dohody svým poddaným vinařem. Astrolog zatím nechá komnatu bohatě vyzdobit drahocennostmi, které banda má již v merku. Vinař kterému za tuto službu byla slíbená svatba s jeho vyvolenou, je přesvědčen, že přerod podoby se vydařil, neboť jej všichni kolemjdoucí (banda astrologa) oslovuje a zdraví novým jménem. Vžívá se do role bohatého kupce, kterého nečekaně vyplaví po ztroskotání moře. Nastává chaos a banda má úspěch, který končí zapeklitě. Rozum který jakoby nebyl, se v tom zmatku nakonec našel.
Doba divadelních her - kratochvíle XVI. století.

24.04.2020 4 z 5

Sexbomba na doplňkovou půjčku Sexbomba na doplňkovou půjčku Miloslav Švandrlík

Povídky kterým neodolám, i když kapku větší jadrnosti by neškodilo.
Sexbomba na doplňkovou půjčku je příběhem manžela, který dumá, jak si ze svého 15ti korunového kapesného ušetřit na privilegované služby svůdné profesionálky. Požádat manželku o zvýšení nese jistá rizika, která by jej přišla dráž než cílená radost. Doplňková půjčka však nese v té době nutnost zápisu o záměrech finanční transakce, k tomu ručitele a tím i snížení platby do rozpočtu manželky, a tak je zde otázka, zda ta jedna hodina akce, by nepřinesla spíš fyzickou a psychickou újmu celé rodině než životní zážitek ke kterému se nelze přiznat. Jak to dopadlo? Čtěte.
Inspirací mnoho jen si vybrat.

23.04.2020 4 z 5

Krásná nenáročná zahrada Krásná nenáročná zahrada kolektiv autorů

Kniha plná krásy o tom jak uskutečňovat svá přání žít v harmonii s přírodou.

23.04.2020 5 z 5

Velká kniha o psech Velká kniha o psech David Taylor

Díky této knize se nám změnil život. Byl bohatší o nevšední zážitky, o lásku cítící i vidoucí, a o změnu životního stylu.
Sen a touha byly na dosah.

23.04.2020 5 z 5

Hněvy a smutky Hněvy a smutky Giosuè Carducci

Lehké rozčarování, jistý chaos, možná překlad netvoří tu libozvučnost v rýmech, neboť rýmy se někdy tvoří na nedůrazném slovu uprostřed věty.

Citace z těch zdařilých básní :" Jitro a noc"
"Ráno, hle, omyta deštěm v jase,
v čistém blankytu obloha se skví,
z májového slunce na vesmír se v kráse
snáší boží úsměv laskavý.

Tu horlivě z duše zatopené v čase
myšlenka má křídla rozevírat zas smí
a k slunci tvých očí odlétá teď zase
verš jak skřivánčí zpěv, nápěv májový.

Cítím však, jak v srdci temné světlo žhne mi
zornic, v nichž bolestně bloudí toulavá
touha po neznámém cizím dálném kraji,

když z pustého vršku obdivuji, němý,
lunu, jak ztichlému městu předává
melancholii, jež nekonečno tají."

20.04.2020 4 z 5

Pěna dní Pěna dní Boris Vian

Audio, bizarní což se z počátku nezdá.
Láska v nemoci - květ plicní zhouby ničí květy vonné.
Jaksi možná nechtěně se podařilo redakci vybrat v tyto dny rozhlasovou četbu, pro virózní pacienty zcela deprimující.
(Encyklopedie hnusu, seznam nadcházejících neštěstí, apd.)
Jediné pozitivum bylo vždy čerstvé vonné květinové lože.
Stačilo!!!

19.04.2020 2 z 5

Válkotvůrci Válkotvůrci Leoš Kyša

Vize s extrovním přesahem.
Tímto souborem povídek se autorův talent odhalil dokonale.
Skvělý a záslužný tah prezentovat zdarma oceněné povídky, pro fandy dárek hodný srdečných díků !!!!!!!!
Titul knihy je názvem jedné z povídek a to excelentní, co do údernosti na podstatu obav, strachu a zloby.
Citace :" Včera v noci malá přestřelka. Pět mrtvých z Romské islámské armády, dva z Křesťanské armády, tři mrtví z Árijské brigády a dva zranění němečtí vojáci mírových jednotek."
Jedna velká fajnovost.

17.04.2020 5 z 5

Don Juan Don Juan Ernst Theodor Wilhelm Hoffmann

Knihu jako zdroj pro audioverzi povídek v rozhlase jsem vybrala z důvodu vydavatele.
Don Juan, zde povídka o zážitku z divadelního představení opery (Moliére a Strauss).
Silný dojem z dějového magična a hudebního projevu dovrší dostaveníčko v lóži s hlavní hrdinkou, jenž působivost díla v její tragičnosti umocní .

16.04.2020 5 z 5

Zemři dvakrát Zemři dvakrát Andrew Grant

Další díl v akci o zneškodnění látky přesahující historii "Dvojčat".
Citace:" Dělat správnou práci je ještě důležitější než dělat práci správně."
Ke konci výcvikového programu instruktoři podstatně zvýšili tempo. Míst jednoho hned čtyři úkoly zároveň. Nikdo se nechtěl podtlakem zhroutit. Celonoční spánek se stal vzdálenou vzpomínkou. Po jednom mimořádně brutálním týdnu nás svolali. Když jsme se po desetikilometrovém běhu za řvaní instruktorů usadili, museli jsme napsat dva tisíce slov o Walesu. O čemkoli, o sportu, kultuře, zeměpisu, politice, historii. Dokázali jsme myslet jen na postel." ( Večer pro neznalost četby Bílá velryba, čtyři tisíce slov o velrybách.)
Pro všeobecný rozhled byl nutný dril.
"Učím asertivitu. Když vidím krizovou situaci, pomáhám vymyslet alternativní strategie, které přinesou pozitivnější výsledek. Alespoň z jeho perspektivy. Tak pokud nejste jeho dávný ztracený synovec, nebo jiný člen rodiny, budete muset z něho ty ruce sundat."" Někdy nabídnu radu. Někdy poskytnu praktickou demonstraci. A zde rada nebude stačit....zhroutil se na nedůstojnou hromadu."

Opět s lekcemi z kurzů pro mariňácké agenty.
Fajné.

13.04.2020 4 z 5

Nadržený rebel Nadržený rebel C. D. Payne

Další díl vzápětí, takže obraz je nezamlžený, tudíž rozjezd v maxiotáčkách.
Titul je vševypovídající. Mít roli ve filmu či seriálu je sen, který se dá přetrpět i užít, ale v životě je to na vlastní kůži s nebezpečnými důsledky.
Hormony eskalují, překážky rodičů, promyšleně nastavené, mají odolnost ve vzdálenosti skoro nepřekonatelnou, ale síla a touha zamilovanosti nezná mezí. Cestování díky ní je inspirací a zážitky a zkušeností spolu s dluhy za průšvihy se hromadí.
Citace :" Volala mi L. ,aby mi sdělila novinu. Chce mě do tý role (oranžového vlasatce) gaye s poškozeným mozkem, " no paráda" zajásal jsem."
"V posledním vydání časopisu Vogue, jenž určuje módní styl, je na žebříčku nejromantičtějších míst na světě pro uzavírání sňatků je v Evropě město Ostrava", ledabyle jsem navrhl."

Svět " Mládí" má kouzlo odvážné zamilovávanosti a hrdina Nick má pro ni srdce dokořán.
Fajné, jako vždy.

11.04.2020 5 z 5

Déšť smývá stopy Déšť smývá stopy Mikaela Bley

Syndrom tabu - severské dětské výchovy v knižním zobrazení.
Tolik necitu v citech, v sebestředných prioritách, v nevážení si vztahů a vzpomínkových negací, až se četba zdá jako za trest.
Co se dá ještě vydolovat z hořkosti života.
Snaha změnit naturel musí mít jiný impuls, možná tento soudobý?
Audiokniha, dobře načtená S. Pekovou.
Stačilo.

10.04.2020 3 z 5

Senátor Senátor Václav Láska

Fikce, aneb jak zpracovat informace s nápadem na trhák, dnes už jaksi bez bublinek.
Čtivé, vždy v roli bez bázně a hany s právním poučením.
Hnutí - "Nesehnutí " *****

07.04.2020 4 z 5

Chřestýš Callahan Chřestýš Callahan Juraj Červenák

Měl to být delikátní výběr od autora z VIP řady s tématem divokého západu, v nadšení, že něco takového napsal i J. Červeňák jsem ani nečetla to curriculum vitae. Takže pocit jako v ringu, rána za ranou, a nejjistější do oka, aby poškození hlavy nezpochybnilo identifikaci. To drsné zdrsnělo, to neuvěřitelné jsem vzala v potaz, a to že mé klaďasy z dětství zdeformoval jsem mu nakonec odpustila. Jestliže je třeba vymýtit zlo, pak lovec hlav má práce nad hlavu a hlava nehlava není nad svobodu vlastního rozhodnutí s hlavněmi mazlivých jmen Bestie a Kráska.
Pěkná kratochvíle v krvavých a běsuplných šarvátkách.
Citace:" Krčma páchla jako jatka. Alespoň jsem mohl vyloučit nákazu. Po ní nezůstávají velké krvavé skvrny. Ani vymlácená okna a díry po kulkách."
Super čtivé, v mezích slušnosti, což kvituji.

04.04.2020 4 z 5

Vyvrhel Vyvrhel Gilly Macmillan

Název je zavádějící, a snad záměrně, aby představa byla po částech konfrontovaná s dějem, který vše postupně převrací na ruby.
Příběh je z multikulturní společnosti a díky citovosti v citlivostech je jakýmsi zobrazením rasové problematiky z pohledu smířlivého pochopení v krutých skutečnostech.
Vetknout do příběhu somálský prvek je hodně silný argument pro pochyby z naturelu.
V příběhu je vše na hraně a vše konfrontační, i když bez krve, má to sílu v přesvědčování.
Tu zlatou pečeť má kniha asi za nápad i ztvárnění, ale má představa se mi bez vrásek nedaří.
Citace :" Chci se proměnit v dým a vzduch, abych mohl být na všech místech najednou." (přání 12)

03.04.2020 4 z 5

Povolení prudit Povolení prudit C. D. Payne

Vždy mě překvapí neutuchajícï nasazení energie do Mládí, ať je to otcovo nebo synovo.
Autor je úžasný tím, že v těch trablech prvních počátků hormonálních erupcích zůstává, a to krátké období v životě, jaksi podařeně rozpitvává.
Přehled postav v rodokmenech a jejich příznivců, či odpůrců je chvályhodná věc.
Rod Twispů dostává dalšího pokrevníka, a tak se Mládí množí v těch správných letech spolu s jejich hereckými ambicemi v láskobolných vztazích.

Majstrštyk - citace :" Na sobě měla triko, které ji rodiče koupili hned po tom co jí dal (F) kopačky; s nápisem ZACHRAŇ ZEMI, SPI SÁM !"

Jo, mládí je jaro života - fajnovost *****

31.03.2020 5 z 5

Hrdí žebráci Hrdí žebráci Albert Cossery

Přitažlivé téma, takže zhlédnutí profilu autora bylo prvořadé. Hm, no koukala jsem.
Audioverze super, takové odhalení mě dostalo.
Představa žebráka v Egyptěse zde mění na mudrce, který v teplém klimatu, stravou obdařen milosrdenstvím a s trochou drogy si v nezávislosti může snít, "přiživovat zázraky" a volnomyšlenkářstvím se sytit.
Autor do příběhu vložil aktérům svou mentalitu, lenivou, dumající, na slastech života závislou.
Citace :"Veškeré bohatství světa mi nenahradí tvou přítomnost"
"Tenhle svět byl tak absurdní, že i bakterie přestávaly být nakažlivé."
"Nejmalichernější lidská vlastnost je posedlost vlastní důstojností."
Drogy, zločin, ani moudro nesmyje tíhu viny.

Jako východisko z deprese životního stylu je přijmout chudobu - žebrotu odbřemeňující svododu, počinem obohacujícím mysl a duši, pro některé lákavě následováníhodným.

30.03.2020 5 z 5

Léčíme se s přírodou Léčíme se s přírodou kolektiv autorů

Kdo by nechtěl radu a zde jich je, jen si vybrat potíže.
Na zasunutou tuto knihu si vždy vzpomenu, když je ouvej.
Spolu s "Babiččinými bylinkami" mi vyladí pocit, že příroda je všemocná, a tak při pletí záhonku od plevele bylinného, mi přichází na mysl, že, bych to neměla přehánět, neboť - co kdyby se hodil. A tak zušlechtěné záhonky mi v tom množství luční pastvy odolávají časem marně.
Není nad vlastní zdroje zdraví - šípek, rakytník, bezinky, jahodník divoký, maliník, borůvčí, ostružník, pampelišky, zlatobýl, pýr, vlaštovičník, bršlice, kokoška, šťavel, přeslička, medvědí česnek, máta, dobromysl, kopřiva, lopuch, meduňka, fialky, sedmikrásky, rozrazil, divizna, sluneční meč, .jetel, řebříček, mochna husí, jitrocel pryskyřník, popenec,..,
Čajová směs pro fajn očistných pocit : pár šípků, kopřivu, přeslička, kukuřičné vlasy, maliník, ibišek, jahodník, máta a stévii nebo pampeliškový med, nebo mátovobezinkový sirup.

Současný recept na zánětlivosti : lžička medu + lžička strouhaného čerstvého zázvoru 3 x denně, citronovozázvorovomedový likér; suroviny : feferonky, česnek,cibule, kysané zelí.

Jistota vždy po ruce : ústní sprej s ovocnou pálenkou, účinek okamžitý,

Příroda se chrání, a nás ( nevděčné), léčí laskovostí z vlastních zdrojů, jen to pochopit a přijmout.

29.03.2020 5 z 5

Alias Grace Alias Grace Margaret Atwood

Opravdový příběh a jako audiokniha úžasně podaná od autorky a excelentně načtená.
Napětí s citlivou výpovědi ženské intuice proti kruté skutečnosti.

Citace :"Pokud je klid a mír možné vykoupit drobnou lží je to přijatelné."
"Na mém rajském stromě budou vyšití propletení tři hadi. "
Skvělé.

27.03.2020 5 z 5

Všechny ženy v Čechách jsou dámy Všechny ženy v Čechách jsou dámy Hana Stehlíková

Hojivý balzám na dnešní čas. Hladivé vzpomínky, zážitky, postřehy na něžný druh lidstva.
Malebnost vyprávění dokáže vyvolat pocit že : Citace :" Česká kotlina voní po pečeném štěstí."
Radost číst, takříkajíc - jedna báseň.

27.03.2020 5 z 5

Kam se poděla sedmá rota milujících mužů Kam se poděla sedmá rota milujících mužů Hana Stehlíková

Superdílko, šmrncovní bezvadnost. ;-)
Je to touha v pravém slova smyslu rozpoznat v osobnosti muže tu podstatu přitažlivosti, která kdysi oslňovala, ale časem se neprozřetelně mění.
Rozhořčení s vtipně originálním důvodem se pohled na vztahy dotýká všech možných variant konfliktních situací.
Ve snovém předpokladu nadšeného ohodnocení několikadenního myšlenkového rituálu dokonale zapůsobit na smysly, výtvorem kulinářského umění v delikatesním provedení lahodícího oku, čichu a chuti, za použití vyladění komponentů v té nejzdravější variantě se autorce této lahůdkové kreace ve světě jistě ohodnocené jako top pro M. hvězdu, dostane ocenění : No jo, ale mama to vařila jinak". To pak se obdiv k vyvolenému zvrací, (přesunuje těžiště), do tvaru jiného subjektu a hodnota "ana" u slibu je rozčarováním, pak vytane na mysli babiččino : " Je to prosté drahá, jsou ... (jiní).
Rada - mít v šuplíku rozvodové tiskopisy pro okamžité použití je zbraní rychlopalnou, ale ráno bývá moudřejší večera, a ve dvou se to lépe táhne.:-)

24.03.2020 5 z 5