Jaruš7 Jaruš7 komentáře u knih

Nikdykde Nikdykde Neil Gaiman

Jaksi chápu fascinaci podzemím, ať už je to jakékoli velkoměsto.
Z močálů labyrinty, to jsou počátky zrodu Londýna.
Dostat se do blučiště podzemí změní hrdinovi ledaco, nejen vidění, myšlenky raději nechá ustrnout neboť nebezpečí po záchraně zraněné Dooreen se mu život ocitne v říši , kde slib dluhu na jakoukoliv službu je víc než bohatství.
Citace:" Když se andělé zkazí, je to víc jak cokoli jiného."
Podlondýn je zvláštní společnost, a popravdě asi bych se musela nadýchal toho podzemí, aby se mi dostala pod kůži, a já tomu ve fantazii dala šancí.
Audiokniha v profesionálním podání M.Rumla.*****

24.03.2020 3 z 5

Čtyři klíče: Velká vlaková loupež Čtyři klíče: Velká vlaková loupež Michael Crichton

Brilantní skutečný příběh, audioverze v super přednesu.
Promyšlená loupež zlata, anglická davová slabost pro šarmantního gentlemana - mistrovského zločince hořícího nadšením nad svou činností.
Citace :" Fascinace zločinem je neblahá vada v povaze anglické mysli."
Rakev do vlaku - laciný trik? Ani náhodou ne, dokonalost znalosti lidské psychiky dovede toto tkř. herecké číslo s cinkajícím nebožtíkem k obdivuhodné pointě.
Slangová řeč korunuje dílo. "Vím kdo udělal tu chmátku ve vlaku."
Bezvadnost s koncem, co jaksi fakt potěší.

23.03.2020 5 z 5

Kdo se směje naposled Kdo se směje naposled Amy Gentry

Strhující příběh, jak humor jenž v branži komična dovede zdevastovat život těm, kteří tohle řemeslo mají za životní cíl a drogu.
Citace:" Psychologický teror. Takhle se teroristické skupiny hlásí ke zločinům, co nespáchaly."
Úžasně zavádějící, napětí gradující, superčtivo.

20.03.2020 5 z 5

Plody Tantalovy Plody Tantalovy Luis de Góngora y Argote

Citace :"
"Štěstí je jen kvítek drobný
jenž se rodí za svítání,
ale v záři slunce vadne,
a nedočká do klekání.
Neštěstí je jak ty duby
rozložené v horské stráni,
jimž čas zelený vlas češe
od věků až do skonání.
Šípy dodávají křídla
životu, té švarné lani.
Jak ten tvor co domek nosí,
naděje, se vleče za ní.
Naděje dlouhá je, život je krátký,
neštěstí v patách vždy, čas štěstí vratký."

Ostatní verše v chaosu, jak v podivném pokusu.

19.03.2020 3 z 5

Krvavé jahody Krvavé jahody Jiří S. Kupka (p)

Tolik nahuštěný příběh trpkostí, zklamáním, nemohoucností, že číst bych to nesvedla, takže audiokniha. Osud, který ze svobody sice nuzné, do gulagu v té surové podobě byl ukrutný.
Utajenost - mistrně zvolená strategie dávala iluzi světu zcela jinou.
Válečná kořist - velké tabu doby.
Život v osudových variantách v dobách svobody a míru.

19.03.2020 5 z 5

Dobrý kafe na Frekvenci 1 Dobrý kafe na Frekvenci 1 Petr Novotný

Podělit se o výživnou radost, coby dárky pro nejbližší, bylo počinem srdce dělící se o zážitek, a to excelentní.
Suprdílko od suprmanů - *baviče a kreslíře*.

18.03.2020 5 z 5

Ham a mňam Ham a mňam Petr Novotný

Je to sice už nějakou dobu, co jsem se nad touto sérií knih mistra baviče, nadšeně vzdychajíc rozplývala; jak by ne, když dráždivá svůdnost pohledu na fotoukázky vytočí chuťové buňky k produkci toho nejlepšího pocitu, že jste funkčně zdraví, neboť chuť a hlad jsou život provokující dary.
Smršť receptů, tak jak autor sám má ve zvyku produkovat své pestré nápady na vše čeho se jeho mysl dotkne. A že jsme se vždy bavili, neboť ON to ani jinak neuměl.
Z jeho skladby ingrediencí jsme tenkrát pochopila, že v jednoduchosti je síla, a touto kombinací si dopřávám "nebe v papulce", věřte, nevěřte (snad lépe je to zkusit), na vrtulky žampiony s šunkovou klobásou s korunovací *ostrý kečup + Tatarka - Helm.*. Dá se říct, že tohle spojení dvou sice koupených chuťovek ( v jednoduchosti je ta síla), z pera baviče je zaručený top i pro ostatní přílohy, nelze zklamat, neboť stálá receptůra a kvalita jsou základem zdařilého výsledku. :-)
Díky za skvělý počin, "Ham a Mňam" se vždy projeví.*****

18.03.2020 5 z 5

Receptář prima nápadů 2 aneb Co jste v televizi (ne)viděli Receptář prima nápadů 2 aneb Co jste v televizi (ne)viděli Přemek Podlaha

Můj rádce na ledacos. Už vžité recepty : Semínka vysévejte do perlitu, Krtky nezabíjejte, Lahodný medový likér, Novinky do truhlíku, Zahradní skleník, Nejdůležitější z vitamínů, Můj krb, můj hrad, Plněné krokety, Síla netřesku, Kávová zmrzlina, Bylinkový sáček proti molům, Paprikové zvonky, Bylinné postřiky, atd.
Rady slavných : J.Bohdalová, J. Paulová, L.Kostelka, K.Štědrý, R.Jelínek, E.Hrubeš, V.Harapes, I.Andrlová, P.Novotný.
Pro dnešní dobu, kdy se roušky dostávají do módního kurzu nutnosti, je jedna z těch možností, co kdysi za nedostatku chráničů kolen pro zahrádkáře, daly zavděk kryty půvabů žen, a dnes bychom v módních variantách s krajkovím a výšivkou mohli novou osobní módu spatřiti všude, coby roucho pro úsměv a zdraví. :-)
Start nového módního prvku. Rukodělnost v domácím vězení.
Nápad pro hravé v situaci dravé.
Úsměv autorův svědčí o oblíbenosti díla.

17.03.2020 5 z 5

Výběr z české poezie Výběr z české poezie Jana Eislerová

Obrozenci a jejich básnická díla.
Má slabost pro Emila Frýdu - J.V. mi ostatní odsunuje do pozadí. A tak snad pro pocit který tentokrát nebyl, je zde.
Citace :" Vánoce. ( Co život dal )

Hlas zvonů táhne nad závějí,
kdes v dálce tiše zaniká,
dnes všechny struny v srdci znějí,
neb mladost se jich dotýká.

Jak strom jen pohne haluzemi,
hned střásá ledné křišťály,
rampouchy ze střech visí k zemi
jak varhan velké píšťaly.

Zem jak by liliemi zkvetla,
kam sníh pad, tam se zachytil;
Bůh úsměv v tvářích, v oknech světla,
a v nebi hvězdy rozsvítil.

A staré písně v duši znějí
a s nimi jsou sny jesliček
kol hlavy mé , jak ve závěji
hlas tratících se rolniček.

Můj duch zas tone v blaha moři,
vzdech srdcem táhne hluboce,
a zvony znějí, světla hoří -
Ó, Vánoce, ó Vánoce. "

Hezká chvilka s buditeli.

15.03.2020 4 z 5

Třpytivá hodina Třpytivá hodina Iona Grey

Titul je vyznáním z pocitu, který meziválečná doba londýnské, zlaté smetánce nabídla v euforii luxusních večírků, pocit osobní zářivosti z mládí, krásy, bohatství pro sny a plány, prchavost času jim dopřávala v zajetí závislosti pouze jen tu hodinu třpitivosti, kdy byli na vrcholu svého osobního okouzlení sami sebou.
Příběh je poutavý, neboť odkrývá poměry společnosti ve vztazích, v rozjitřenosti citů, v osudovosti poválečných ztrát a láskou, kterou cesta vede od jednoho k druhému, a jako obraz k třetímu.
Citace :" Tóny houslí se jako skřivan vznášely k nekonečné modré obloze. Prudký nápor větru přinesl příval okvětních lístků, které zachytily a odnesly šedivý oblak ke břehu. Vítr popadl pramen (jejich) vlasů a přikryl jí s ní oči. "
Cit pro vše je nositelem puncu vyjímečného čtenářského zážitku.
Určitě je to ten příběh, co utkví v mysli, má to šmrnc, napětí, poetičnost i drama, prezentované v luxusní obálce, která napoví.
*paráda*

14.03.2020 5 z 5

Lenochovy myšlenky Lenochovy myšlenky Jerome Klapka Jerome

Lenochody myšlenky jsou veskrze bystré, jiskřící pozoruhodným zaměřením na životní peripetie z nečekaného úhlu pohledu, jako nikdo před ním, (asi).
Rozkošatit myšlenku takto bravurně je čtivem luxusním a záviděníhodným kumštem.
Např. : Náhled na následný logický, drama předpokládající zvrat pohádkové Popelky je činem přerodu v námět thrillerový.
Po královské svatbě se do zámku nastěhují matka se sestrami, jejich vliv opět opanuje hrad, princ pro panovnické povinnosti svou milou zanedbává a ona neznajíce nic jiného než úklid chalupy, stájí,chlévů a přípravu skromných pokrmů s obsluhou svých sester se cítí bez užitku a marně. Nezná dvorský protokol a změna života se pomalu stává nesnesitelnou. Soukromí v koutě půdy jí schází a sní o časech minulých v nevědomosti ze zášti bohatství o radostech, které již v tomto postavení nezažije.
Citace:" Zákon života - Osudem nás všech je navěky chtít co nemáme, a zjišťovat, když to máme, že to není to, co jsme chtěli."
Kniha z pohledu lenocha na životní pachtění je perličkou v žánru, bravo.

12.03.2020 5 z 5

Jan Maria Plojhar Jan Maria Plojhar Julius Zeyer

Autorova krasomluva je tím lákadlem co dává jeho dílům punc krásné češtiny i přes teskně smutný příběh.
Hrdinou je mladý poeta, nepochopený českou společností , lásky které ho čekají mají italské kořeny a v nich nachází svou radost z okouzlení krás i svoji věrnou lásku pro cestu do žití ve snách...
Zvláštní moment, zvyknout si na umírání je i bylo přetěžké. Výběr knihy od "A"? Asi ano.
Audioverze s ušlechtilým podtextem pro srdce knihomola.

10.03.2020 5 z 5

Ďáblovo písmo Ďáblovo písmo Michael Cordy

Potřeba léčivé síly - moci je touhou lidstva, a tak je kniha s touto tématikou iluzorním balzámem na jitřené čivy.
Vše v dobré se obrací, jen záchrana vědomí o přírodních silách má být v poznání a uvážlivosti.
Citace:" Voynichův rukopis,.. existuje, ... Každý detail o jeho vzhledu, jedinečném textu, podivných ilustracích i známé historii je přesný. . Navzdory usilovné snaze předních učenců a odborníky včetně kryptografů ..nebyl nikdy rozluštěn. Zůstává tak dodnes nejzáhadnějším rukopisem světa.
Michael Cordy, Londýn, 2008
Hezké početní.

07.03.2020 4 z 5

Na nebožku vypadáte skvěle Na nebožku vypadáte skvěle Miloslav Švandrlík

Ve skrývačce složeniny je to z Výzvy jeden titul, který se mi hodí do 90% splnění, to za prvé.
Pak fakt, že humor je solí dnešní doby pro konzervaci střídmého úsudku reality, je to za druhé.
Ředitelování v polepšovně pedagogem s vizí iluzorní napravit geneticky a morálně nenapravitelné je posedlostí, která nevidí zhýralosti nezletilých v tahu ziskuchtivých dospělců z řad počestných i těch z druhé společensky narušené vrstvy.
Citace :"" Vychovatelky D.. a M..se se svým akrobatickým číslem staly superhvězdami. Tvářily se jakoby položily na lopatky svět. O své budoucnosti neměly nejmenších pochyb. Už se těšily jak tu v polepšovně skončí, mají desítky znamenitých nabídek, ředitel bude překvapen.
"Ale děvčátka, zhrozil se, važte slova.! Nejednejte ukvapeně. Z takového nádherného a ušlechtilého zaměstnání se přece neutíká. K tak vzácnému úkolu se hned tak každý neprobojuje! Co může být krásnějšího, vznešenějšího a bohulibějšího, než hníst a formovat charaktery mladých lidí? Zvláště když jde o třtiny nalomené, které k nám zoufale vztahují své křehké paže? Cožpak se můžete realizovat záslužnějším způsobem?."
Pohlédly na něho s neskrývaným pohrdáním . Jako by před nimi přešlapovala předpotopní maškara.""
No, mistrův bonbónek s odérem zádušních variant.

07.03.2020 4 z 5

Tajný deník čínské císařovny Tajný deník čínské císařovny Johan Fabricius

Veliký dík autorovi, za brilantní příběh ze zápisků čínské císařovny Cch'-si Jehonala 1835- 1908 a dvorního eunucha od dob jejího panování 1861 -1908 její smrti.
Nad velikou a mocnou zemí nesmí chybět vláda pevné vůle a ruky.
Pokolení silných osobností v mužském rodě je oslabeno životním stylem ( choroby a rozvrat vlivů mocných), je osudová možnost regenství zárukou dobré vlády ženy, která pro dalšího císaře udrží řád v zemi. Osudy mnoha následníků ale končí neblaze. Vláda císařovny je obdivuhodně dlouhá, musí čelit i uchýlit se k intrikám, neboť cizáci jsou v zemi a boj s nimi je na vážkách.
Mír a pokoj, vstřícnost a poznání jsou určující nové pohledy na její vládu, ale přerod byl drama, které pro svou zemi, intuicí ženského srdce vladařky opanovala.
Citace :" Bolest je solí pokrmu lásky."
Audioverze - s Jaroslavou Adamovou s úžasným zážitkem *****

06.03.2020 5 z 5

Tiché moře Tiché moře Clive Cussler

Bezvadné dobrodrůžo Oregonu a jeho bystré posádky proplouvající vodami říčními i mořskými od tropů k ledové zemi Americkým pobřežím.
Ti správní s nadnárodními možnostmi využití supertechniky proti těm nesprávným.
Opět bohatý příběh od tajemné Šachty pokladů po vrak lodi Tiché moře z XV. století a novodobou expanzní honbu za územní anexi.
Citace:" Na samém dně lodi se nacházelo jedno z nejpřísněji střežených tajemství. Byl to jeskyni podobný sál přímo pod kýlem, z něhož mohli vypouštět dvojicí ponorek. Na dně bazénu se otevírala masivní vrata pro jejich vyplutí a naložení ."
Vrak v kamufláži, a superluxus pod maskou.
Cesta s hrdiny na googlu mě zavedla i do Cementeria de la recoleta - hřbitov v Buenos Aires až k Evitě Peronové - krásný náhrobek s jejím reliéfem ve výstavním městě mrtvých. Bohatství je okázalostí i zde.
Jo, pohádková bezvadnost, v dnešní době k odreagování vhodná.

05.03.2020 5 z 5

Clona Clona Samuel Bjørk (p)

V sérii třetí kniha a tradičně příběh o symbolických obětech a posedlé touze z dětských snů a her s prolínajícími se vzpomínkami na zesnulé v tragických zvratech dřívějšího života.
Dvojčata a jejich vzájemná citlivost.
Citace :" Budu tančit v Labutím jezeře, mami. " ... (Labutí píseň)...
Audiokniha skvělé načtená Petrou Špalkovou.

02.03.2020 4 z 5

Mladík pod pantoflem Mladík pod pantoflem C. D. Payne

Mé druhé Mládí..., bavilo mě to, i když ke konci docházely nápady k vlažným výstřednostem.
Citace :" (telefonát) Měl bys vidět ten kus šutru na mým prstě!" bublala nadšeně.
"Ale C.., copak sis ho nekoupila sama?"
"To jo, ale P...mi ho pomohl vybrat.". Zeptal jsem se, proč je svatba až za týden.
"Můj P...se potřebuje zotavit po operaci."
"Co se mu stalo?"
"Jemu nic, ale mně. Zjistila jsem, že ten drahoušek si nechal podvázat chámovody. Umíš si představit ten šok pro mý nenarozený děti?"
"A copak se to dá uvést do původního stavu?"
"Dá, ...sehnala jsem toho nejlepšího urologa na celém Západě...a zítra ráno jde pod kudlu."
"..Už se nebojíš, že vezme zase do zaječích?"
"I o to je postaráno. Jsem s tím chirurgem domluvená, že mu tam zároveň implantuje čip GPS." ...budu schopná pomocí satelitů vystopovat jeho krok na zeměkouli s přesností na padesát centimetrů."

No když už, tak už. Ukotvení majetku v majetku se sexy fasádou, to už stojí za risk.

Rodina, sourozenci vlastní i nevlastní, přátelé, bejvalí i bejvalky, nájemníci a náhodní ti všichni mají vztah ať vřelý, či záštiplný k citově rozjitřenému Nickovi, který ještě s ideou čistoty chce žít pro lásku a s láskou.

28.02.2020 4 z 5

Přiznat vinu Přiznat vinu Martin Goffa

Pozoruhodný příběh o zmizení, do poslední chvíle je utajenost v mezích lidské předvídatelnosti, ale titul má vypovídající hodnotu.
A tudíž díky jistému poznání, dochází dozrání v úlevné doznání.
Jako ze života, ...že by ?...
Audiokniha ve skvělém podání autora řadí mezi ty, co mají skutečnou zločinnost z praxe v hledáčku a dovedou příběhu dát punc reality, což se cení.

27.02.2020 5 z 5

Zimní pohádka Zimní pohádka William Shakespeare

V tomto čase odlehčená četba je třeba.
Pohádka z mistrovského pera se mi jeví jako vedlejší produkt pro zobrazení královských bludů, zde v amoku žárlivosti, které léčí čas a pohádka, neboť revolta je zde nepatřičná.
Bohemia - snad libozvučný název pro autora a fantazie dá pohádce pro nás další hodnotu otisku Čech v díle mistra, i když k moři si území vybojoval jiný český panovník. Možná jeho sláva se v ústním podáním dostala, tak jako veronský příběh, k doslechu mistra příběhů do Anglie.
Jména však jsou jiná potíž, to řecké, je alespoň evropské.
Příběh končící pohádkou je asi mimořádnost na žebříčku mých hodnocení, neboť ostatní díla jsou za 5*.
Audioverze s bardy hereckých legend.

26.02.2020 4 z 5