Jaruš7 Jaruš7 komentáře u knih

Postrach Postrach Ed McBain

Postrach - z počátku a ještě dost dlouho si autor se čtenářem pohrál, důvod byl, jako vždy -proč? Pečlivě prokalkulované přepadávání má ovšem logické poslání, mstivý systém, který fungoval, měl dokázat vlastní zážitkovou ukázkou, nedokonalost zákona a jeho tupé obhajování, které vnucuje nesvobodu v zásadním životním rozhodnutí.
Příběh má náboj, který i po těch letech je někde stále aktuální!
Audiočetba, plnohodnotná klasika.

17.04.2018 5 z 5

Bílí baroni: bílé pláště v zajetí zelených mozků Bílí baroni: bílé pláště v zajetí zelených mozků Jiří Kučera

Řekla bych - nepřekonatelné, humor z vypjatých situaci, tak jedinečný, že se to na jeden zátah nedá dát, to by už nebylo, že smích léčí, ale v tomto případě by opak byl pravdou, je ale úžasné, že i přes to bodání , ten úsměv nemizí, což je ta správně unikátní medikace.
Pro jisté psychpotíže možná nenahraditelná.
Ironie ve službách humoru v časech bývalých.
Tohle nemůžu nemít. Vřele doporučuji.

17.04.2018 5 z 5

Lovec králíků Lovec králíků Lars Kepler

Jako zatím všech pět i tato šestá kniha od autorů pseudonymu L.K. co jsem četla, byla kniha s drsným napětím. Zvrácenosti k němé tváří pro mstu na lidech, bylo ale jaksi nadmíru. Zde se časem rány nehojily, ale živily se vzpomínkovou bolestí, což pro mstu a thriller jsou to neskutečné možnosti, a tak zde, k té neskutečnosti bylo skutečně blízko.
Audiočetba sice dobrá, ale i s úlevným pocitem, že to mám za sebou.

14.04.2018 4 z 5

Holandsko Holandsko Jan Jícha

Holandsko - ve stručnosti s dávkou humoru zkušeného průvodce.

12.04.2018 4 z 5

Průšvih v Lurdách Průšvih v Lurdách Jan Jícha

Za povídku "Vyhrál jsem v Riskuj !" bych dala 8*.
V noci jsem ji nedočetla, ale dosnila, bylo to jako pokračování v suprjízdě, ranní dočetba dala za pravdu, že "Pohled na zajímavosti života očima humoristy je blahodárný."
Jak často slýcháte - "tak se tam přihlaš, když toho tolik znáš", ale není to jen tak, co když to nevyjde - z ostudy kabát (zvlášť, když jste kantor na gymplu), šprtání se stane koněm, vše v utajení aby babičku nekleplo, rodina nepanikařila, protože to není jen na jeden zátah, atd a atd.
Citace: " V den D2 jsem vstal opět v pět, usadil se v kuchyni na koberec, který tu vytváří iluzi tepelné izolace, a zadíval se do šerého okna. Svítání přicházelo dřív než před měsícem.
Všechno jsme si to vyříkali. Omluvil jsem se Mu, jak mě prvé naštvalo, když jsem zjistil, že jsem jel do studia zbytečně, protože jsem (jako obyčejně) nepochopil, že to tak bylo lepší. Že tenkrát poprvé mi to mělo sloužit k tomu, abych se tam vyklepal, vypotil a otrkal, přestal o celé téhle hře uvažovat jako o osudovém rozcestí a vrátil ji zpátky na to místo, kam patří - mezi drobné životní šance, kterých je bezpočet, když se člověk naučí dívat... Jestli mě tam vážně chce, a já myslím, že jo, tak přece nenechá zrovna tuhle noc dojít baterku. (v budíku)."
"A do třetice řeknu úplně jasně, zřetelně a nahlas, že jsem z Hatí pod Brdy, protože to je vesnička, kde sice dlouho bydlet nebudeme, protože hned jak se v televizi napakuju, postavíme dům o dvě vesnice dál, a jestli něco zbyde, koupil bych ještě něco menšího na Korfu."
Humor se značkou J.J.

12.04.2018 4 z 5

Královna Margot Královna Margot Alexandre Dumas, st.

Kniha - vyprávění je v Dumasově stylu prostě okouzlující.
Intriky na královském dvoře, náboženské konflikty s masakrem, smlouvy a zrady v politice panování a lásky hry šálivé jsou navýsost vybarveny s francouzským šarmem, elegance, galantnost, hrdost a důraz na čest a ostrovtip je to, co autor uvádí jako základ francouzské přirozenosti, a tím jsou jeho hrdinové prostě dokonalí.
Načtená fajnovost.

10.04.2018

Kobra Kobra Deon Meyer

Perfektní, téma důvodu špionážní zápletky je navýsost aktuální tak moc, že to nenechá nikoho na pochybách, že se to opravdu může dít. Doba krystalizuje do záludných problémů a počítačoví mágové v tomhle provázaném digitálním prostředí mají vše jak na stříbrném podnose, stačí zadat úkol " vysledujte toky" a celosvětový strach je lavinou.
Citát z obálky :"V jedovaté a fascinující Kobře vytvořil Deon Meyer zápletku hodnou těch nejlepších špionských románů a zaobalil ji do pekla elektrizujícího thrilleru. Mistrovské dílo." (Le Figaro)

10.04.2018 5 z 5

Penězoměnci Penězoměnci Arthur Hailey

Poctivá knižní klasika o tom, že " Peníze můžou za všechno, " za chvilkový pocit úspěchu, štěstí a radosti, i za svědomí hryzající stud, zničené osudy, pády na dno i nïž v románovém zpracování s aktéry všech vrstev společnosti v bankovním světě.
Bankovní politika se vším co bohatství nabízí - poctu i krach, soupeření mezi konkurencí, zpronevěra, zneužití důvěry, zásad šetrnosti, prozíravosti.
" Něco za něco a něco navíc" ( nátlaky a ústupky ) patří k bankovnictví.
Uzavírání "nevěrných sňatků" v bankovní linii -" ty budeš v naší správní bankovní radě a já v té vaší, " ( úplatky v luxusním stylu).
Jako perlička - tajný post - povinnost hlídat jednání bankovní rady.
Načtený, odborně i románově skvělý tah.

06.04.2018 5 z 5

Ztracený slib Ztracený slib Kate Morton

Moc hezký příběh s dávkou něhy pro přírodní scenérie, s dávkou nostalgie pro zašlý čas, s tajemstvím pocitů pro vztahy v mnohačetné rodině, v detektivním slohu s napětím, tak jak to Kate dokonale umí, až do konce.
Citát: "Kéž je Tvá minulost příjemnou vzpomínkou , Tvá budoucnost naplněná radostí a tajemstvím, Tvá přítomnost zářivým okamžikem. To vnese do Tvého života hlubokou spokojenost."
Parádní styl, polapí a ponoří čtenáře do literární čistoty. Obálka je excelentní.

03.04.2018 5 z 5

Jak jinak než opět skvělé rozsáhlé povídání o neutuchajících bitvách za pravdu evangeliích. Revolta více než dvacetiletá dala Evropským panovníkům zabrat.
Tisíce stoupenců vyznavačů kalicha svým chorálem bylo postrachem, a zahnalo na ústup křižácká vojska, hold - " V jednotě a v pravdě je síla."
Ale idea pozbyla důležitosti, když nastal hlad a odměnou místo žoldu byla možnost rabování.
Citát : "Ať soud rozhodne Duch svatý, ten bude soudcem nejvyšším."(ústy preláta).
"Zeptej se Poláků, Sasů a Uhrů, jak si cení kališnické věrouky." (Vyplenění).
Výhry, prohry, morální dilema v krizových časech, zmar a nenávist, to vše kalilo charakter k rozhodnutí, zda víra pro člověka je to, co má pro duši cenu - "čisté svědomí a spásu na věčnosti."
Církev Husitská je u nás dodnes, takže semínko se ujalo.
Načtená fajnovost.

30.03.2018 5 z 5

Jak se Lubošek naučil mluvit slušně Jak se Lubošek naučil mluvit slušně Jan Jícha

Šťastnější volba pro úvodník se mi zdá rozhodně tato povídka " Co vám doma nechybí", (je to název krámku, jejímuž majiteli se ve snobárenské čtvrti daří draze prodávat "to co vám doma nechybí".(univerzální vybíječku všech baterií, epesní výsypku v karvinském revíru), stylem, že tohle stojí za to.
Citace :" Což takhle Nepraktický anglicko-český slovník? Váží dobrých pět kilo, ale obsahuje jen čtyři sta hesel, na každé stránce jedno. ....jde o zastaralé výrazy používané kdysi novozélandskými lovci ústřic.No blbější studijní pomůcku těžko seženete"... " ...a nějakou jazykovou učebnici ..? Mám tady Současný hovorový sanskrt. Vydala to univerzita v Dillí, tohle je rumunský překlad. Vychází to na pokračování, aby to bylo dražší. První díl je výslovnost, druhý jsou opravy prvního. Výtečná akademická práce." Kurzy? " Chápu, chcete zabít čas a blýsknout se na rautu před ostatními nabobkami. ... rekvalifikační kurz komplikovaného účetnictví. Je to podstatě jednoduché účetnictví, ale vysvětlované tak složitě, že mnoho účastníků musí dokonce opakovat ročník.".
" Chcete ji zabalit, nebo rovnou vyhodíte?"
No prostě Dáreček pro FS (fandy srandy). Hned je na světě líp. DÍKY ¡!!!!:-)
Doporučuji.

28.03.2018 4 z 5

Vlci severu Vlci severu Libor Machala

No, svižná četba, sci-fi fantasy
Citace : ..." mění se to s každým slunovratem. Jsou to zkrátka přírodní portály a působí na ně přírodní zákony. Není to jako ve starém dobrém fantomdromu, šup sem, šup tam, jak si vzpomeneš."
No, zírala jsem. to použití subjektu z pradoby a kompas A.Kellyho byla bomba.

23.03.2018 3 z 5

Král básník Václav II. Král básník Václav II. Vlastimil Vondruška

Opět obdivu hodná četba.
Jak nemilovat naši historii, tolik úsilí a snahy, bitev a prozíravé politiky za zachování českého národa. Každý český vladař z rodu Přemyslovců byl hrdý a zodpovědný ke své zemi, její blaho mu leželo vždy na srdci, své potomky vedli prozíravě k dědičné roli panovníka.
Čestnost byla důležitá vlastnost, neboť psanou formou byly jen církevní záležitosti, a tudíž v bitvách, kdy byla pevně stanovena doba a pozice pro boj se mi jeví v situaci, když šlo o život či zranění, jako hazard. No, ale asi zde rytířskost, měla svou roli, ušlechtilost - šlechetné šlechty. Ti, kdo na to nedbali byli lapkové.
Nedodržení slibu - zúčastnit se králových bitev, bylo považovalo za neodpustitelnou zradu.
Postavy a jejich životní osudy s vším co doba a vývoj přinesl : nová královská města, těžba stříbra a ražba grošů, zakládání klášterů, rozvoj řemesel, hamry na tavení železné rudy, území od moře k moři.
Skvěle načtená, naše úžasná historie.
Doporučuji.

21.03.2018 5 z 5

Jeden za druhým Jeden za druhým Chris Carter

Děsivě perfektní, uhrane to a zfascinuje čtenáře.
Je to jako nastavené zakřivené zrcadlo dnešní všeznalé a všemožné době.
Svoboda pro kruté skutky je nezměrná. Někdy stačí nepozornost, jindy slovo, gesto; pro činy se pak důvod zjeví.
Jde tady taky o to, co z vyrovnaného jedince udělá možná volba, jako v reality show, v co se změní, při kliknutí na ortel sám hlasující, jak se vypořádá se svým svědomím.
Citát:" Máme svůj život pevně v rukou, protože ať se děje co chce , vždycky máme možnost volby.". SVOBODA ? OPRAVDU? "A co ta rozhodnutí jiných lidí, která nakonec úplně změní ne jejich život, ale váš?" "Kde je v tom tedy možnost volby?"
Jo, super.

21.03.2018 5 z 5

V utajení V utajení Danielle Steel

V utajení - vyprávění je forma , kterou je tato kniha napsaná, bez akcentu na adrenalinové drama. Dva jaksi opravdové příběhy, každý jinak zasažen ve službách vlasti, se romanticky sejdou. Je zde evidentn znalost poměrů a způsob života ve vyšších kruzích, společenské smetánky - velvyslanectví, jejich úloha a prestižní styl života, kterými, jak je z životopisu patrné, autorka může své knihy obohacovat.
Stockholmský syndrom je na city jako obrácení se naruby, takže se to nezdá, ale trauma to je. Zranění s trvalým hendikepem bývalého agenta je trauma další. Vše ve službách vlasti, proto " V utajení" ?

17.03.2018 4 z 5

Případ zájezd: příběh o nejneuvěřitelnějším zájezdu všech dob Případ zájezd: příběh o nejneuvěřitelnějším zájezdu všech dob Jan Jícha

Je to zájezdový zážitek, který prožijete při četbě a to nedocenitelný. Vlastně na cyklozájezd jsem záchvaty odvahy měla , ale to správné vyhecování mělo brzdu kolegiální. Takže teď už vím.
Kniha je přímo lepivá, prostě odtrhnete se až na konci.
Parádní zpověď , slang, hantec, hecy a zážitky, které byly mimořádně přesvědčivé, už za tu, jak to na zájezdech bývá, někdy neuvěřitelnou skutečnost. Milé pobavení s perlovými výroky.
Citát : ". Doma bojujeme proti pasivnímu kuřáctví a tady strávíme dovolenou jako pasivní feťáci." .
"Našeho malýho jsme sebou vzali proto, aby si zajezdil na kole a ochutnal pořádnej sejra, a ne aby trávil prázdniny v hašišáckým táboře."
"Co brečí, když už ho jednou spolkla a navíc ji chutnal? (slizký slaneček - syrová rybka vymáchaná akorát v oleji.)"
"Kura, teď ti vykládám, jak mám co dělat s jednó, a ty mě ještě hoň do nějaké inseminace!"
Z poznámky na konci -" Mám na to 35 svědků".
Pro fandy srandy doporučuji,

15.03.2018 5 z 5

Ďáblova slza Ďáblova slza Jeffery Deaver

Bylo to elastický, ale v detailech jaksi málo uvěřitelný, melancholicky laděný, citově vydíratelný. Jen many a děs.
Ďábel byl cítit v monstru - robot na masakr. Jeho Slza, vlastně nebyla ani kapkou, pouze tečkou, a ta měla v tomto příběhu tu jedinou, důkazní, ďábelskou moc.
Načteno, po dánovkách mi víc dát nejde.

15.03.2018 4 z 5

Žiješ iba dvakrát Žiješ iba dvakrát Dominik Dán

Opět skvělé.
Další varianta zločinu, z mezinárodních statistik se stoupajícím trendem. Obezřetnosti není nikdy dost.
Dramatický tíživá situace v rodině jednoho z detektivů , zobrazuje citlivý pohled na službu umírající mamince v rodinném zázemí. Jak přetěžké je splnit či nesplnit poslední přání.
Příběh má v sobě náboj - rivalita na kriminalistické úrovni, jejíž výsledkem je hořká kuriozita.
Citát: " Už mu dokonce ani nevadilo, že se na místě činu objevilo tolik funkcionářů, jen mu bylo líto, že nezavolali i ministra."
Načtené, bez vady, 5*.

13.03.2018 5 z 5

Jaro v zahradě Jaro v zahradě neznámý - neuveden

Jako každoročně je prolistování této knihy naladěním se na jarní - pracovní strunu a začít znovu s nadějí a vyhlídkou, že se mi letos semínka ujmou a vyklíčí, tak, aby z úrody a krásy byla zase radost. ( Má bláhová iluze, že mi zakoření semínka z Granátového jablka dovezeného z Chorvatska mi nevyšla. Asi špatný čas. Hold jaro je období síly a růstu. Takže příště jinak, ne na podzim, ale na jaře. Granátovník je výzvou pro bonsaj, které neodolám. )

12.03.2018 4 z 5

Cigaretka na dva ťahy Cigaretka na dva ťahy Dominik Dán

Bezva čtení.
Vraždári - partička oplývající lehkými neřestmi, v zásadě ale stabilní morálkou, krimičichem, ryze naším - bystrým humorem, tolerantním šéfem a v neposlední řadě ( pro nás jaksi zcela zvláštně pochopitelnými ). sídlištními vztahy z let mládí, je srdečně sympatická.
Soudobý , skutečný případ má podobný problém, jako v knižní verzi a to zákonný nebo vyhláškový postup : " Kdo první začne s vyšetřováním" - kniha, a " Který koroner - patolog má přednost "- skutečnost. Čas + důkazy.
V každé z jeho knih je něco, jako ze skutečnosti, a tak možná se někdy příště dočkáme upraveného vydání i tohoto soudobého zločinu, který rozhýbal politické dění.
Prachy a drogy, byly a budou pro zločin tvůrčím impulsem.
Citát :" Kolko to hodí a chcem to vediet v korunách a nie v rokoch."
Načteno, opět skvělé.

11.03.2018 5 z 5