Jaruš7 Jaruš7 komentáře u knih

Prokletí brněnských řeholníků Prokletí brněnských řeholníků Vlastimil Vondruška

Pohodová načtená detektivka, elegantně rozvinutý děj s indícií erbu z nedalekého zámku mého rodiště, pohlazení po duši, zpestření historie této unikátní stavby je záslužné.
Oldřich z Chlumu se svou partou jsou opět v akci. Citáty mluví za vše.
Citace: " Přátelství se rodí v srdci, ne ve víně."
" Zahálka je matkou hříchů."
" Prý se modlí, aby se mýlil."
" Dominikáni - Dominicanes - Boží psi "
" Váš muž v bitvě zemřel, paní. (ona) Zůstaňte s námi, budeme oslavovat."
" Když D... mlčel, mohli ho považovat za filozofa."
" Vědění je jako víno, jednou okusíš, a už s tím nemůžeš přestat."
Bezvadný.

14.01.2018 5 z 5

Děs Děs David Hidden

Opravdu děs, uplatnit zde cenzuru , tak bych * přidala.
Krutá zrůdnost má své oběti pevně v objetí.
Za nemorálnost se hodně platí, ale více to stojí.
Načtená, kdybych ji měla číst, tak to asi nedám.

12.01.2018 3 z 5

Krotitel Krotitel Camilla Läckberg

Kniha od severské královny detektivek - lehce uhlazená stylem, přesto téma kruté.
Když se zrodí zlo, kolika osudů se dotkne?
Odstranění zla jen zlem je těžké a trestuhodné, uvěřit, že se jedná o zlo je v tomto případě až nepředstavitelné, dehonestace vlastní osoby přes potomky je životní prohra a hru osudu je třeba vzít s následnou výzvou pro příští lepší čas, který asi nebude.
Chybí nebo nechybí zde Boží prst?

11.01.2018 4 z 5

Dědička ohně Dědička ohně Sarah J. Maas

Jak jsem již dříve napsala -autorka FsF (Fantazie s filigránem).
Obsah, rozsah, fantazie, dramatičnost, mistrně zvolená neskutečnost, nezkrotná krutost, věrná oddanost s ideou, to vše jako elegantní dárek od obdivuhodné S.J.Maas podané velkolepým stylem s grácií.
Citát: "Byl někdo, kdo by mohl pochopit - kdo chápal , jaké to bylo být zmrzačený v samé podstatě své duše.
Byl někým, kdo dosud píď po pídi vylézal ze své osobní propasti."
"Byla to rozkošně zákeřná kletba."
Fajnovost.

09.01.2018 5 z 5

Máj Máj Karel Hynek Mácha

Díky Výzvě jsem jí konečně přečetla celou.
Složitý veršovaný styl je v knize ozdobený kresbami Mikoláše Alše, ten byl jeho velkým obdivovatelem. Oba patřili do buditelsko-vlasteneckého romantismu, který zasáhl svou dobu.
Národní klasika, lyricko-epická báseň, tragičnost příběhu je z pohledu mládí navíc zostřená, je to silný zážitek, tudíž motiv pro mimořádné dílo s láskyplným vyznání k domovině.

"Po modravém blankytu bělavé páry hynou,
Lehounký větřík s nimi hraje;
A vysoko - v daleké kraje
Bílé obláčky dálným nebem plynou,
A smutný vězeň takto mluví k nim:
Vy jenž dalekosáhlým během svým,
Co ramenem tajemným zemi objímáte,
Vy hvězdy rozplynulé, stíny modrá nebe,
Vy truchlenci, jenž rozesmutnivše sebe,
V tiché se slzy celí rozplývá se,
Vás já jsem posly volil mezi všemi.
Kudy plynete u dlouhém dálném běhu,
I tam, kde svého naleznete břehu,
Tam na své pouti pozdravujte zemi.
Ach zemi krásnou, zemi milovanou,
Kolébku mou i hrob můj, matku mou,
Vlasť jedinou i v dědictví mi danou,
Širou tu zemi, zemi jedinou !"

P.S.
Pro mne hymnus, vznešený, ač zní tak nevinně,
vždy rozezní v mé mysli city,
když pohled prostírá svou krásu v mojí otčině.

07.01.2018 5 z 5

Karel IV. - Tajný deník Karel IV. - Tajný deník Josef Bernard Prokop

Další kniha s mou nálepkou Aurová.
Nečekaně intenzivní pocit cituplného zásahu.
Citát Jana Lucemburského :" Měl bys mě být vděčný." Jak dvojsmyslně tohle zazní a oboje je dokonale pravdivé. Útrapy mládí a odloučení od matky to jsou hořké a nevymazatelné dojmy, nucený exil na francouzském dvoře měl své kouzlo a školu, společenské styky byly bonusem pro budoucnost, charakter byl cizelován a výsledek jeho vlády stál za to. Osud tento citát postavil na váhy - a ty hrdino ukaž co dokážeš.
Citát : ( jde o slepotu J.L.) " Když přestal vidět prohlédl."
Načtená, Jiří Dvořák to aurově umí. Sváteční chvilka.

06.01.2018 5 z 5

Král rytíř Přemysl Otakar II. Král rytíř Přemysl Otakar II. Vlastimil Vondruška

Ve sváteční dny, sváteční četba.
Z dob minulých dech historie, co vše se muselo přežít, mongolské vpády, kumánské výboje, křižácké války, neúroda, hladomor, nemoci, vzpoury, zrady, řevnivosti mezi šlechtou, králi, preláty a za tu dobu několika císaři a papeži.
Už za 17 let to bude 800 let co zazdili kardinály při konkláve ve Vatikánu aby konečně po dlouhé době bezvládí zvolili nového papeže. Jednomyslnost po mnoha dnech měla i svou oběť. Nepohodlí o vodě a vařené rybě, zápach, tvrdé lavice, tvrdé palice, na malém prostoru staří kardináli, tudíž vražda toho neústupného byla východiskem.
Tehdy náznak demokracie, která se usídlila v britském parlamentu (názor šlechty vůči panovníkovi) byla v Česku považovaná za rouhání proti Boží vůli.
Přemyslovci byl houževnatý rod, děti jako zástava míru ve sňatcích rozesety do nepřátelských rodů. Pro mír a přežití rodu vše, bitvy i svatby.
Poklad v Pamětech národa.
Skvělé.

31.12.2017 5 z 5

Kruh Kruh Bernard Minier

Načtená, skvělá, zvykám si, první Mráz se mi zdál snad příliš zahlcený, tento Kruh má v sobě reálnou tragédii a vývoj se mi jeví logický, od tohoto autora nelze očekávat, že laťku svého kréda sníží, takže opak je skutečností a je to dobře. Život je všestranným scénáristou a citlivý pozorovatel má šanci být pozoruhodným vypravěčem.
B.M. má jiskřivou fantazii a ta je adrenalinová, takže fajnové.

27.12.2017 5 z 5

Čtvrtý králův pes Čtvrtý králův pes František Niedl

I. ze série Hynek Tas z Boru, načtená silně sugestivním stylem.
Autor vylíčil postavu krále Václava IV. natolik té době pravděpodobně, že to až děsí. Vladař může cokoli, jen poklesek v citech si nedovolí, neboť ten s bratrem, se mu bolestně nevyplatil.
Kdekdo se nestačí divit, kam se poděly dobrotivé geny po Karlu IV.
Hynek Tas je osobitá postava, bez které, by tato doba v knižních dějinách byla příliš ponurá.
Naturální styl pohledu do dějin.

24.12.2017 5 z 5

Mráz Mráz Bernard Minier

Mráz - výstižné, scéna drsná, vše umocněno mrazem v krajině, ve skutcích, ve výchově a v citech.
Královský gambit korunuje dílo.
Odhalená stránka dopadu při neexistenci trestu smrti.
K zamyšlení stojí postřeh, že "Z pohodlného životního stylu zakrňuje myšlení, jestli se není o co rvát, může to mít vliv na rozvoj osobnosti."
Pocit - předimenzovaná nálož.
Načtené, v něčem pozoruhodné.

20.12.2017 4 z 5

Krásná čarodějka Krásná čarodějka Vladimír Neff

III. díl ze série Petr Kukaň z Kukaně.
Ponor do reálně historického romantična s ideálně bláhovou vizí, která dává po věky lidstvu víru v lepší hodnotu života. Proč alespoň v románu nezůstat věrný čistým symbolům Pravdy, Spravedlnosti a Rozumu.
Období politických intrik (kardinál Richelieu, papež Urban, král Gustav Adolf, Ferdinand III., Albrecht z Valdštejna), úmornost třicetileté války, ambice pro post na uprázdněný český trůn, tlak na církevní restituce po husitské revoltě; postava Petra zde odhaluje konfrontaci drsné skutečnosti s lepším, i když marným snem.
( Skutečná vražda A. z V. se mi jeví jako základní impuls pro tento trojdílný román, tajuplný pachatel s životně blahodárným motivem, obestřen mravním a etickým fluidem , vykonav co vykonal, ustupuje do nenávratna, jen tu zanechal stopu ideje.)
Příjemná četba.

17.12.2017 5 z 5

Poutník z Mohameda Poutník z Mohameda Leoš Kyša

Poutník z Mohameda - (Poutník z mezihvězdné lodi Mohamed).
Země je pramátí života a nyní na ni vládnou jen muslimové s centrem v Berlíně.
Ostatní civilizace jiného vyznání jsou rozeseta po okolních planetách a jejich obyvatelé zotročováni. Špionážní akcí s prodejem kosmických zbraní, drog a otroků se intriky zaměřují na delimitování muslimských, mocných pohlavárů na Zemi.
Únos je hybná síla a rozbuška zároveň.
Vize je přímo radioaktivní.
Za přehled muslimskonáboženské historické hierarchie dík.
Není s podivem, že tu zamotanost dodnes nechali volně bloudit.
Citát: "K čemu důkazy, když svědčí proti silnějšímu ?"
"Kdyby se mi tenkrát, po vydrancování Hvozdu, zjevil ďábel a nabídl mi šanci pomstít se vrahům své ženy, nenechal bych ho domluvit a řezal se hned do ruky, aby bylo dost krve k upsání vlastní duše."
Moje první od mistra K. a udělala dojem.

12.12.2017 4 z 5

Dům z karet Dům z karet Michael Dobbs

Jak nesáhnout po knize, když se nabízí, seriál oceněný devíti Glóby je brilantní, pro mě vždy lehce fascinující zážitek, už úvodní scéna s titulky, rychlá časosběrná sekvence celého dne i noci na monumentální symboly moci Ameriky s hudbou navozující pocit majestátnosti. Ale to je verze pro USA.
Tato kniha je o britském parlamentu, je autorem přepsaná, původní z roku 1989 prošla rekonstrukcí a nové vydání se jen skví.
Pro kapku povědomí zde oddaně slouží i sir Humphrey. (Jistě pane m.. a p..)
To co autora nastartovalo k takovému výkonu byla "iritace",
Citát ze Slova na závěr :" Takže stálo to nakonec za to, nechat se ztlouct Maggie Thatcherovou ? No, jak že se to říká? Je to docela možné, ale já to rozhodně nebudu komentovat."
Je to "Napínavý thriller, který pánům ani dámám ve Westminsteru dlouho nedal spát." (Daily Telegraph)
Citát :" Popularita je politický kapitál." "Moc je droga, pro člověka znamená něco jako plamen svíčky pro můru."
Zažít chuť moci, užít si bezbřehé chvilkové nazávislosti a nakonec povýšení do šlechtického stavu jsou privilégia, které stojí na zradě a zločinech.
Suprčtivo.

10.12.2017 5 z 5

Říjnový seznam Říjnový seznam Jeffery Deaver

No, zdolala jsem jí, ale klasika je KLASIKA. Nezdálo se mi to vyladěné, i když spád tu byl a konec tomu dal korunu.
Citát: " Ne, nebudou si mě tam přát."

04.12.2017 3 z 5

Jednooký král Václav I. Jednooký král Václav I. Vlastimil Vondruška

II. díl ze série Přemyslovci.
Pro mě jsou to sváteční chvilky, příjemný klidný přednes s hudebním doprovodem, i když dramat je zde nezměrně, není se co divit, že královna pravidelně přivádí na svět potomky v květnu, neboť po sklizních se chodívalo do bitev.
Doba neskutečně složitá na udržení moci, vztahů, slibů, neboť jak dojednat smlouvu s někým proti někomu, vždyť příbuzenskými vztahy byla po generace politika propletená a svázaná. No, ale na to se spolehnout nedalo ani zdaleka.
Václav I. ctil život, nikoli slávu, stavěl města, vesnice, spíš vyjednával, než se pustil do bitev, za jeho vlády dosáhla hranice až k Jaderskému moři.
Perličkový citát, ten nemůže být opomenutelný,( šlo o křižácké tažení, do kterého se císaři vůbec nechtělo).
Citát : "Císař Friedrich se na základě tlaku církve přece jen do Jeruzaléma vypravil, nebojoval, ale uzavřel s nevěřícími dohodu, při níž řekl, že nemá cenu bojovat o jakoukoli pochybnou víru, neboť Mojžíš, Ježíš i Mohamed byli stejně podvodníci."
(pozdější dementování asi následovalo)
S láskou psaná, s citem načtená, naše úžasná historie.

01.12.2017 5 z 5

Na dně v Paříži a Londýně Na dně v Paříži a Londýně George Orwell (p)

Na dně je krutě níž, než na zemi. Začátky třicátých let. Škoda je nečíst , je nevědět, neznat co úsilí stálo pohnout se z mizérie do lepší skutečnosti.
Zvednout se ze země, je jiné, jako vyplout ze dna. Marnost poráží důstojnost, štěstí a naděje je jen ve snách.
Kalením charakteru jsou tyto zážitky pro názorový postoj v životě, který je v dílech autora to, co v nich září.
Citát :"Chudoba je osvobodila od všech běžných norem chování, stejně jako peníze osvobozují lidí od práce."
"Hlad uvede mozek do takového stavu, jako byste byli bez páteře a bez mozku." " Chytal jsem ryby na masařky a stejně jsem nic nechytil." " Celý den lžete a lhaní je drahé. To je tajemství spojené s bídou."
Načtená je uhrančivá svou realitou.

01.12.2017 5 z 5

Půlnoční koruna Půlnoční koruna Sarah J. Maas

II. díl. ze série Skleněný trůn
Hrdinka ovládaná Zlem, vázaná Povinností a rozpolcená Láskou ,ale přesto oddaná své niterné vizi v uskutečnění snu o svobodě.
Fantazii se meze nekladou, a zde je v rozkvětu. Překážky, nástrahy a komplikace, zrady a záludnosti jsou to, co ostří charaktery a děj.
Citát : "Nedokázala se přimět vyslovit tu strašnou pravdu: Že ... ( Ona).. připravila vlastní smrt s vědomím, že může změnit svět a ....(Přítelkyni) víc svou smrtí než svým životem."

27.11.2017 5 z 5

Prsten Borgiů Prsten Borgiů Vladimír Neff

II.díl ze série Petr K. z Kukaně.
Hrdina Petr K z K má sudičkami dané štístko, ale kol sebe zradu a zradu kam se podívá.
Autor ho protáhl vším, co v tomto časovém pásmu bylo dostupné. Nejen společností papeže, kardinálů, královských dvorů, ale i sultanátem i zvyklostmi harému, a i společností francouzského kapitána mušketýrů pana de Tréville, i převtělením do hraběte de Monte Chiara s vlastním ostrovem.
Jeho pestrá dobrodružství nemají jazykové bariéry, českým fíglem - defenestrací, zdolává zapeklité okamžiky, přes útrapy je věrný svému přesvědčení že Rozum, Spravedlnost a Pravda je to, čemu se v jeho poslání nelze zpronevěřit.
Citát :" To jsi tak svatý, nebo pitomý ?"

22.11.2017 5 z 5

Velký král Přemysl Otakar I. Velký král Přemysl Otakar I. Vlastimil Vondruška

Dílo hodné obdivu, tvořené s citem pro důležitost a správné umístění informací, vzhledem k historickému spektru Evropy tehdejší doby.
I když Citát " Panovník se nesmí ohlížet na své svědomí."
"Pohled zhora", doba neustálých bitev o udržení, či lepší post, pro své rody , zrady a výhody spojenectví, výhodné i zaláskované sňatky, ale i církevní bič na vše, i na dodržování pravidel nerozlučitelnosti sňatků, osud a úděl šlechty z rodu Přemyslovců v boji o korunu Českého království, to vše, coby jeden klenot naší bohaté i drsné historie.
Načtená, poučná paráda.

16.11.2017 5 z 5

Rychlopalba Rychlopalba Štěpán Kopřiva

No něco, čeho jsem se nemohla nabažit, dokonale vyvážené, hrdina - český pochůzkář na vršku mé imaginární detektivkové pyramidy pod sebou nechal severské trháky knižních bestsellerů v tomto žánru.
Co za mimořádný zážitek udělá záběr do svědomí, když po delikátní a nevystopovatelné nabídce nemalého úplatku, se v první myšlence hlavnímu aktérovi nezobrazí pohodlí v mamonu, ale proženou se mu hlavou čísla, ne jednoho, ale hned několika paragrafů z trestního zákoníku i s patřičným zněním, odolat , či ne?
Citát :"Přetížil jsem jeho představivost tak mocně, že vyletěly fantazijní pojistky."
Hlášek mraky, bránice dostala zabrat, i přes drsnou realitu, zanechává kniha hřejivý pocit z nového českého detektivního stylu, bravo, líbila se mi moc.

10.11.2017 5 z 5