jarynek jarynek komentáře u knih

Nesmrtelní ochránci Nesmrtelní ochránci Eliot Schrefer

zajímavý úvod druhé série, oproti první sérii je rozehráno vice dějových linii a děj byl méně předvídatelný, což však neubírá na napětí, komu se líbily předchozí knihy, tak nebude zklamán

04.12.2017 4 z 5

Macanudo 2 Macanudo 2 Liniers (p)

Moje první setkání s touto serií. Není to kniha na jedno rychlé zhlédnutí, tady se musí brát po pomalých kouscích, aby si čtenář dosatečně vychutnal každou stránku, každý strip. Je zde spousta neobvyklých figurek - Jindřiška se svým chytrým kocourem Fellinim a plyšovým medvídkem Madariagou, citlivý robot, muž, který překládá názvy flmů, Oliver Oliva, tajemný muž v černém, trpaslíci, tučňáci, atd., jejichž příběhy jsou k pobavení, ale i k zamyšlení.

30.11.2017 4 z 5

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

Silná kniha nabízejícíí velké množství interpretací
- jen ten, kdo je průměrný a nevybočuje z řady, není společností odstrkován
- inteligence a vědomosti automaticky neznamenají kvalitnějšího člověka
- i život mentálně slabších jedinců (či jinak hendikepovaných) může být z jejich pohledu plnohodnotný a šťastný
- i k hendikepovaným jedincům nutno přistupovat jako rovný s rovným
.....
Kniha, z níž po odložení budete mít hodně smutný pocit, ale na níž budete jen těžko zapomínat.

23.11.2017 5 z 5

Časohrátky Časohrátky Joe Hill (p)

Po zběsilém tempu čtrtého dílu přichází zklidnění před předpokládanou bouří dílu finálního. Časohrátky ukazují historii vzniku klíčů (která nám dosud po kouscích byla servírována v přehledech klíčů na konci každého dílu) a dále vyprávějí příběh, jak a proč se z Finty stalo to, co se z něj stalo a jakou úlohu v tomto hrály jednotlivé postavy. Ačkoliv tempo polevilo, neznamená to, že by tento díl postrádal syrovost, krev, napětí, lásku. Zajímavé jsou některé paralely mezi současností a dřívější historií. Ačkoliv se zde setkáváme s tajemnem a kouzelnými klíči, připadá mi chování a vztahy hlavních hrdinů velmi uvěřitelné. A poslední díl? Nevím na koho si vsadit - Rufus, Duncan, Bóďův duch, ...?

16.11.2017 5 z 5

Klíče království Klíče království Joe Hill (p)

Za mne dosud nejlepší díl. Po trojce jsem si říkal, co chtějí autoří dělat ještě s dalšími třemi díly, když už děj skoro plyne k finále. A oni si se čtenáři v této knize tak neuvěřitelně pohráli. První kapitola s odkazem na Calvina a Hobbse funguje, hodí se na ukázku dětského vnímání světa (obdobně dále kresba vnímání světa z pohledu Rufuse - Zvláštní čety) a zároveň výborně dává vyniknout naturalisticky pojatému vyobrazení souboje se psy. Hodně mne také pobavil seznam pacientů psychiatrické kliniky (G. Ennis, T. Gilliam, D. Adams, ...:)). Kupa maličkostí a odkazů z minulých knih dostala své místo, ale zase kupa jiných věcí se nově objevilo. Děj neskutečně utíká a finále tohoto dílu úžasné. Máme se na co těšit, je tu spousta postav, které mohou do děje ještě promluvit, či mohou být na další stránce obětovány.

Černá sekera Černá sekera David Petersen

Ačkoliv je u dětí i u mne Černá sekyra nejoblíbenější postava, tak jsem se se trochu bál, že tento díl bude horší než minulé. Samozřejmě zbytečně. Skvělá a snad dokonce čím dál lepší kresba (dvoustránkové kresby jsou úplnou lahůdkou) a poutavý příběh dotvářející hlavní dějovou linii stál opět za to. Je až neuvěřitelné s jak málo kresbami a málo slovy dokáže autor vytvořit zcela věrohodný a komplexní myší svět (a jeho historii) a do něj včlenit spoustu dalšího zvířectva (lasičky, fretky, ale i lišku, kachnu). Boj s liškou je tak realistický, že bych snad i věřil, že myš tu lišku skutečně může přemoci:). Výborná kniha pro dospělé i děti, u níž možno jen litovat toho, že je tak rychle přečtěná a že na další díl se bude muset dlouho čekat.

Hilda a kamenný les Hilda a kamenný les Luke Pearson

Oproti předchozím knihám, které vždy obsahovaly dva příběhy, tato kniha obsahuje pouze jeden příběh. Takže když jsem ho s dětmi dočetli, tak se děti divily, kde je příběh druhý:), protože nám to vyprávění hrozně rychle uteklo. Oproti předchozím dúlům možná trochu ubylo na nespočtu podivuhodných postav a úkazů, na druhou stranu tím, že zde byl jen jeden příběh, bylo vyprávění kompaktnější a šlo více do detailů. takže opět super zážitek můj i dětí. A poslední stránka navnadila na další pokračování mírou převelikou.

15.11.2017 5 z 5

Bitevní pole: Kniha první Bitevní pole: Kniha první Garth Ennis

Kratší příběhy nabízející tři různé pohledy na 2. světovou válku v různých částech světa. Na osudech jednotlivců jsou ukazovány válečné hrůzy poznamenávající nadosmrti lidi nejen tělesně, ale především duševně. Nutno ocenit, že autor musel načíst hodně materiálů, aby mohl válku takto realisticky popsat.
První příběh ze sovětské fronty nabízí zajímavý pohled na zapojení sovětských žen do války a odhodlání sovětského obyvatelstva uchránit svou zem. Trochu mi vadil konec, který mi od pádu letadla přišel méně uvěřitelný.
Rozhodně nejlepší je druhý příběh Drahý Billy. Výborně vystihnutá psychologie hlavní hrdinky, nevyhnutelnost jejího konání (z jejího pohledu) a nemožnost se vyrovnat s traumatem.
Třetí příběh ukazuje válečnou frontu v Normandii a zbytečné lidské i materiální ztráty spojenců. Zároveň je možno dozvědět se něco o tancích používaných na obou stranách konfliktu. Ocenil jsem i použití humoru v této povídce, který zde nebyl na škodu. Jen jsem čekal, že finální bitva tanků bude delší, propracovanější, napínavější.

15.11.2017 4 z 5

Sága 5 Sága 5 Brian K. Vaughan

Další diamant ve zcela originálním náhrdelníku se jménem Sága. Přestože autor přeskakuje ve vesmíru mezi různými světy a kosmickými loděmi a stejně tak přivádí na scénu nové postavy, aby se jich posléze rychle zbavil, působí vyprávění kompaktně a knihu jste schopni odložit až když jste na konci.

07.11.2017 5 z 5

Magie pro každého Magie pro každého Jiří Pavlovský

Tak tady je vidět, že se autor psaním opravdu bavil. A ta radost ze psaní se přenáší na čtenáře. Spousta skvělých hlášek, příběh zasazený do pražských reálií, rychle ubíhající vyprávění s jednou svéráznou a jedinečnou postavou vedle druhé. Je zřejmé, že hodně postav, a to nejen z Felixova týmu, ještě neřekla poslední slovo, takže se těším na pokračování.

03.11.2017 5 z 5

Příběhy z konce předměstí Příběhy z konce předměstí Shaun Tan

S autorovým dílem jsem se setkal již v knize Nový svět, kde mne velmi oslovil výtvarný styl. V této knize je trochu upozaděn na úkor mluveného slova, což je škoda. Na druhou stranu v kombinaci kreseb a slov autor mohl více zvýraznit detaily jednotlivých povídek a jejich fantaskna až absurdna.

03.11.2017 5 z 5

Tomb Raider: Archivy S.1 Tomb Raider: Archivy S.1 Dan Jurgens

Oddechovká četba bez nějakého velkého přemýšlení. Příběhy na sebe volně navazují, přičemž některé z nich mne bavily, některé části knihy byly slabší. Občas mi vadilo opakující se schéma jednání hrdinů, především mezi Larou a Chasem. Co však knihu dělá výjimečnou, je formát. Opravdu velká knížka :) s mnohdy celostránkovými obrázky nemůže nechat žádného komiksového fanouška chladným. Nevím, jak by kniha kniha vyzněla v nějakém standardním formátu, ale takto dávám 4 hvězdy, když za samotné příběhy bych dal 3, ale za to knižní provedení bez rozmýšlení naopak 5.

29.10.2017 4 z 5

Labyrint: Útěk Labyrint: Útěk James Dashner

Film jsem neviděl, ale očekávání podle hodnocení byla velká. Samotný nápad nebyl špatný, avšak vše hrozně sráží chování a popis postav. Těžko se hledá někdo sympatický (čemuž vévodí hlavní hrdina) a mnohdy mi přišlo jednání hlavních hrdinů i dost nelogické a odporující jejich postojům, které vyjadřovali o pár desítek stránek dříve.

21.10.2017 2 z 5

Koruna stínů Koruna stínů Joe Hill (p)

To bych nevěřil, kolik různých klíčů se v příběhu objeví. A přesto je vyprávění kompaktní a drží čtenáře v napětí od začátku do konce. V tomto třetím díle musím vyzdvihnout kresbu – celostránkové obrázky jsou výborné plus velmi mne zaujaly propracované a nápadité kresby stínů, z nichž jde opravdu strach. Ačkoliv jsem nad některými kresbami strávil více času, čtení knihy mi tak rychle uteklo, že se budu muset rychle vrhnout na čtvrtý díl, abych ukojil svůj rychle narůstající zámkoklíčový absťák.

19.10.2017 5 z 5

Kozel samotář a dítě Kozel samotář a dítě Stan Sakai

Příběh s netopýříma ninjama byl vrcholem této knihy, ale i zbytek si udržuje vysokou kvalitu.

17.10.2017 5 z 5

Synové impéria Synové impéria Bill Willingham

Por mne trochu slabší kus oproti předchozím dílům. Scénáře válek a možných obran proti ní byly výborné. Inkvizitor Jeníček naladil na další pokračování. Krátké příběhy pobavily. Na druhou stranu navštěva u Severáka mne nebavila a neseděla mi v této části ani kresba.

17.10.2017 4 z 5

Hlavohrátky Hlavohrátky Joe Hill (p)

Neskutečná jízda pokračuje. Nový klíč přináší nové možnosti, a pokud má někdo klíčů více, pak se ty možnosti ještě násobí. V tomto pokračování jsem měl ještě intenzivnější potřebu než v prvním díle některým postavám radit, že to a to nemají dělat, to a to mají udělat, někomu věřit a někomu ne. Prostě jak když jsem hltal pohádky za dětských let. A tato pohádka pro dospělé je skvělá i vizuálně. Výborná kresba, která nám dává nahlédnout nejen do hlavy hlavních hrdinů, ale i tvůrců komiksu. Retrospektivní části naznačují, že i u budoucích dílů se máme na co těšit.

10.10.2017 5 z 5

Neobyčejní Neobyčejní V. E. Schwab (p)

Originální pojetí superschopností a pěkný příběh s poměrně dobře zvládnutým popsáním myšlení a pohnůtek hlavních hrdinů. Ke konci jsem měl trochu problém s tím, že je podsouváno, jak hlavní hrdina má vše do detailu promyšlené, ale těch proměnných, které na konečné rozuzlení mělo vliv, bylo tolik, že je až k neuvěření, jak to dopadlo. Každopádně kniha se čte moc dobře a mohu jen doporučit.

05.10.2017 5 z 5

Vítejte v Lovecraftu Vítejte v Lovecraftu Joe Hill (p)

Kdysi jsem knihu zahlednul v Levných knihách a v kombinaci s autorem, jehož jsem si zařadil do sekce „autor, který je vydán jen z důvodu jeho slavného otce“, jsem ji dal nálepku „ignorovat“. Nedávno jsem však narazil na pochvalné hlasy na toto dílo a tak jsem mu dal druhou šanci. A teď se stydím, že jsem knihu tak dlouho přehlížel. Příběh plný napětí, tajemna, ale i násilí a hříchů minulosti.
Připadal jsem si jako ryba chycená na háčku – příběh mne chytil a nechtěl pustit, chvíli popustil vlasec tempa vyprávění, kde jsem se mohl rozhlížet v temných vodách, abych zahlédnul cokoliv, co může být v budoucnu důležité, a pak zásek násilí či rychlého posunutí děje, kde jen bezmocně sleduji tu jízdu a čekám, kde se vynořím a tak nějak si říkám, že tohle nemůže dobře skončit.
A nesmím pominout skvělou kresbu.
Hned se vrhám na další díl.

04.10.2017 5 z 5

Vlci Vlci Bill Willingham

S panem Vlkem je to hned větší jízda. Předpokládám, že jeho akce vyvolá u Nepřítele náležitou reakci a tak se máme nač těšit. Svůj potenciál doufám nevyčerpal ani pan Severák, stejně jako Popelka, u níž se nám po kouscích odhalují její výjimečné schopnosti. Nemluvě o dětech. Autor rozehrál v Mýtech šachovou partii s velkým počtem figur, přičemž se stále těžko odhaduje, s kterou bude v dalším díle táhnout. Takže mi nezbývá, než se brzo pustit do dalšího pokračování:).

21.09.2017 5 z 5