jfialova jfialova komentáře u knih

Dívka, která si hrála s ohněm Dívka, která si hrála s ohněm Stieg Larsson

Další do série, první díl mi ale přišel kapku vydařenější. Osud Lisbeth už jsem znala z volného pokračování Milénia, takže pro mě kniha v tomto ohledu moc překvapením nebyla. Napínavá ale byla i tak. Celou sérii lze jen doporučit.

12.11.2018 4 z 5

Písečný muž Písečný muž Lars Kepler

Další skvělá kniha do série. Nemohla jsem se odtrhnout, dokud jsem to nedočetla.

22.10.2018 4 z 5

Zvonokosy Zvonokosy Gabriel Chevallier

Francouzská klasika. Smíchy asi neumřete, ale mě docela pobavila a některé momenty a postavy jsou opravdu originální (pamatuji se na dva hřešící kněze, kteří se pravidelně schází, aby se vzájemně vyzpovídali). Jako odlehčující čtení dobré.

14.10.2018 3 z 5

Srdce v Atlantidě Srdce v Atlantidě Stephen King

Trochu netradiční kingovka, i když autora rozhodně nezapře. Méně hororu a fikce, sonda do USA 60. let a do života jedné americké generace poznamená válkou ve Vietnamu, ať už přímo či nepřímo. Příběh lehce navazuje na sérii Temná věž, ale není nutné ji znát, aby se člověk neztratil. Za mě moc hezky vykreslené charaktery postav-příšerná Bobbyho matka, studenti závislí na karetní hře a řada z nich pak jako vojáci ve válce, kam se dostali díky svojí závislosti, tajemný Ted a muži ve žlutých kabátech, tři hlavní hrdinové, nejprve jako děti, poté jako životem poznamenaní dospělí. Slabší konec, ale nevadilo to, celkový příběh to vyvažuje.

25.09.2018 4 z 5

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Příběh dobrý, děj v podstatě jednoduchý. Spíš než o příběhu je ale kniha o myšlenkách, úvahách, též o době a společenských poměrech, životních postojích. Styl je hodně květnatý, až tak moc, že někdy musíte hodně domýšlet, o čem se vlastně mluví. Ohledně zvrhlého Dorianova života tedy nezjistíte téměř nic konkrétního, většina věcí je uvedena pouze v náznacích, a to mnohdy dost obecných. Každopádně to není zas tak dlouhé, aby se to nedalo přečíst a některé myšlenky byly zajímavé.

10.09.2018 2 z 5

Hotel New Hampshire Hotel New Hampshire John Irving

Na Truchlíka nikdy nezapomenu...

02.09.2018 5 z 5

Lidský faktor Lidský faktor Graham Greene

Špionážní romány nemám ráda, ale tohle je světlá výjimka. Špion zde zobrazený není žádný James Bond, ale úplně obyčejný nenápadný chlapík. Dělá, co dělá, protože v tom jede už dlouho, smysl jeho práce mu trošku uniká. Bojí se. O svou rodinu, o sebe. Postava špiona najednou dostává úplně jiný rozměr, není to žádný superman, ale člověk, jako každý druhý. Jestli je to kladná či záporná postava, ať posoudí každý sám.

24.08.2018 4 z 5

Spolčení hlupců Spolčení hlupců John Kennedy Toole

Praštěný absurdní příběh, který mě pobavil. Nejsem skalní čtenář tohoto typu literatury, ale četlo se to dobře a věhlas knize patří po právu.

24.08.2018 4 z 5

Osvícení Osvícení Stephen King

Výborná kniha a výborný film. Málo knih se dočká tak perfektního filmového zpracování. Doporučuji tedy obojí. Čtyři hvězdy dávám jen díky tomu, že existují určitě i lepší knihy, tato prostě zrovna měla štěstí-ale je nutno dodat, že zaslouženě.

22.08.2018 4 z 5

Christina Christina Stephen King

Taková průměrná kingovka-dobře se čte, má zajímavý příběh, výbornou atmosféru, ale tahle konkrétně ve mně žádné hlubší pocity nevyvolala. Jediné, co mě tak nějak při čtení napadlo, jak rozdílný je život středoškoláka v US a u nás, když beru v potaz i to, že příběh se odehrává v době, kdy moji rodiče byli ve stejném věku jako hlavní hrdinové. Tady si o vlastním autě opravdu mohli nechat jen zdát :-)

22.08.2018 3 z 5

Skrýš Skrýš Johan Theorin

Nadprůměrná kniha. Nejvíc se mi líbily popisy cest do léčebny, bloudění v podzemí atd. Hlavní hrdina je takový divný, zpočátku mi přišel psychopatický (asi to byl záměr autora), s ubíhajícím dějem překvapí svými morálními postoji a zásadami. Ostatní postavy také zvláštní. Pomalu aby se člověk bál dát děcko do školky :-)

06.08.2018 3 z 5

Dekameron Dekameron Giovanni Boccaccio

Kdyby to šlo, dala bych 3,5 hvězdy. Prostě u několik set let starého díla nemůžete očekávat, že se u toho budete smát až se budete za břicho popadat a že to bude celé strašně originální. Každopádně fakt, že i dnes si to ještě někdo přečte (a není nás málo) a lidem se to líbí, svědčí o tom, že je to fakt dobrá kniha. Myslím, že některé příběhy i dnes pobaví, v té době to musel být hard core.

09.07.2018 3 z 5

Zkáza a naděje Zkáza a naděje Leigh Bardugo

(SPOILER) Po výplňovém druhém díle jsem čekala konečně nějaké fajn rozuzlení a ukončení. Bohužel jsem se nedočkala. Ano, poslední díl je lepší než neslaná nemastná dvojka, ale žádná pecka. Ubylo zbytečné romantiky a přibyla akce, ale přijde mi to pořád nějaké nedotažené, jakoby se autorka strašně bála postavit čtenáře před drsnou realitu. Takže ano, Mal umře, ale pak ho zas rychle oživíme, aby nevzniklo někomu nějaké trauma. Samotný konec nebudu komentovat, to je slaďácký trapas. Ponaučení, které z toho pro mě plyne, je, že je hodně autorů, kteří umí vymyslet skvělý svět, ale jen málokterý pak umí vymyslet odpovídající příběh, aby využil jeho potenciálu. Což je bohužel i tento případ.

14.08.2024 3 z 5

Bouře a vzdor Bouře a vzdor Leigh Bardugo

Dějově celkem o ničem, až na úplný závěr, který mě navnadil i k četbě závěrečného dílu-snad nebudu zklamaná. První díl byl o stupeň lepší, tady se pořád plácáme v divnovztahu Aliny a Mala, které bych oba dva na místě nejradši profackovala, ať se proberou. Jak psal někdo přede mnou, po tomto díle by pomohlo snad už jen to, kdyby Mal umřel, aby děj mohl smysluplně pokračovat a nemuseli jsme pořád dokola sledovat povzdechy, naštvané výrazy, slzičky a smutné pohledy. Absence sexu (byť chápu, o jaký druh literatury jde, ale i náctiletí už proboha asi tuší, že něco takového existuje) to celé posunuje do jakési vyšinuté roviny-Alina zachraňuje svět, vede jako vrchní velitel celou armádu, hraje si ve všech ohledech na dospělou a s klukem se drží za ruku a občas se někde v křoví políbí!? Nevím, možná by se mohlo aspoň naznačit, že k něčemu došlo. Škoda, že Temnyj se v knize vyskytuje jen okrajově, bohužel ze všech unylých postav je tahle moje nejoblíbenější a otevřeně jí fandím.

29.07.2024 2 z 5

Orel vzlétl Orel vzlétl Jack Higgins

Knihu jsem si s chutí přečetla, ale Orel přistál mě osobně oslovil více. Liam v tomto příběhu je už tak trochu moc velký machr. Podobné knihy na pozadí reálných historických událostí mám ale ráda, navíc jsem ji začala číst během dovolené v Belfastu, což bylo stylové :-)

17.05.2024 4 z 5

Židovská válka Židovská válka Lion Feuchtwanger

Výborný plnokrevný historický román. V kontextu s tím, v jaké době vznikal, jaké následovaly historické události a koneckonců i toho, co se děje dnes, je to o to poutavější čtení. Každý národ má nějakou historii, historie židovského národa je plná zvratů, bolesti, ale i neskutečné síly, odhodlání a vytrvalosti. Stejně tak lidé v každém národě jsou hloupí i chytří, zlí i dobří, stateční i zbabělí. Hlavní postava Josepha ve mně vyvolává protichůdné pocity, ale o to lidštěji působí. Doba byla těžká a v některých momentech je těžké pochopit, jak a proč hrdinové jednají. Autorův styl a skvělý český překlad krásně souzní s historickou epochou, kdy se příběh odehrává. A že se do něčeho podobného jen málokdo pustí, podobných knih je jako šafránu. Ráda si přečtu i pokračování.

10.11.2023 4 z 5

Sochař smrti Sochař smrti Chris Carter

Ano, je to tím, že jsem byla líná, dočetla jsem všechny zásoby ve čtečce a přišla chvíle, kdy nebylo co číst a kde ji nakrmit a jediné, co zůstalo od minula, byla tato kniha. Takže uznávám, že jsem do toho šla přesto, že jsem se dušovala, že už nic dalšího z této série číst nebudu. Co dodat, "nezklamalo" mě to. Kniha podprůměrná, překlad strašný, místy to nedává ani smysl a čeština trpí. Slohově bych to chápala tak u žáka šesté třídy. Možná v tomto opravdu pomůže AI, protože platit někomu za takovou práci jsou vyhozené peníze. Autor se drží opět stejného scénáře, kdy čtenáři předhodí dva vrahy s podobným stylem, takže si jako máte myslet, že to dělá ten druhý. Pak najednou se vynoří chybějící indicie, kdy se potvrdí, že vraždí někdo jiný, přičemž průměrně bystrému čtenáři už to musí být dávno jasné (z vlastní zkušenosti, rozhodně se nepovažuji za bůhví jak briskního myslitele). Do toho vstupuje uřvaná tupá seržantka, jako vždy natvrdlý Carlos, který asi má vyvyšovat božské Hunterovi intelektuální schopnosti a nová posila týmu, údajně geniální bývalá Hunterova spolužačka, která vyrostla z ošklivé intelektuálky do nádherné geniální hackerky (jak jinak). V dalším díle se dá čekat milostný románek. Vysoké hodnocení opravdu není na místě.

07.08.2023 1 z 5

Pojď se mnou Pojď se mnou Ronald Malfi

Celkově napínavé, neotřelý námět, dobře se to čte. Děj má spád, přišlo mi to zajímavé a knihu jsem přečetla za pár dní. Zajímavá je forma vyprávění, kdy hlavní hrdina vlastně vypráví své mrtvé manželce příběh o tom, co se stalo a co dělal po její smrti. Konec mi ale přišel takový slabší, rychle useknutý. Jako horor bych to neoznačila, spíš jde o detektivní příběh.

15.07.2023 4 z 5

Jakub a Jáchym Jakub a Jáchym Jørgen Clevin

Skolila nás doma nemoc a to je čas, kdy trávíte spoustu času v posteli. A k tomu patří i čtení knih. Když navíc máte vedle sebe malého spolumaroda, je čas sáhnout po ověřených trhácích - a to je i tato kniha. Za posledních pár dní jsme ji přečetly s dcerkou asi stokrát :-) Já ji jako dítě milovala a líbí se očividně i dnešním dětem. Televizka na závěr prvního dílu je naprostý hit, jen prasátko prý není roztomilé, jak autor tvrdí :-)

26.04.2023 5 z 5

Noc trifidů Noc trifidů Simon Clark

Neurazí, ani nenadchne. Osobně to vidím na průměr v rámci daného žánru, který ale čerpá ze slavného předchůdce. Jinak by asi kniha až tolik pozornosti nevzbudila. Přenesení děje do Ameriky nebylo špatné, některé momenty byly vydařené, celkově ale příliš akční a příliš překombinované.

30.09.2022 3 z 5