Jirka430 komentáře u knih
Kniha je velmi poetická a metaforická, v tomto ohledu je snadné ji pochopit a povídky jsou krásné. Body strhávám za 2., 3. a částečně i 4. povídku, které postrádají poetičnost i hlubší smysl
Svými spisy proměnil německou (evropskou) filosofii, do té doby "zkostnatělou". Odvrací se od starých křesťanských dogmat, jelikož jsou proti růstu člověka (do jeho velikosti - až k nadčlověku). Mnohé jeho ideje jsou chladné, až bezcitné, jiné jsou poetické a krásné (metafysický pohled na svět v čase). V každém případě Nietzsche předkládá složité mechanismy světa s duší básníka: "Zvíře, které trpí na světě nejvíce, vymyslilo si - smích."
Mistrovsky napsaný příběh dvou zamilovaných lidí, nad kterým po celou dobu leží tísnivá duchna nacistického běsnění, pod kterou se nedá dýchat.
Zbožňuji tyto Čapkovo varující hry, které často ve scifi kontextu odkrývají společenské hrozby. Parádní!
(SPOILER) Skvělá kniha. Co mě zarazilo je velmi zavádějící popis knihy na této stránce. Renáta byla obětí manžela a syna? Byla obětí své hlavy a společnosti, ve které žila. Manžel bral manželství jako obchod, to krásné Renátě ale vyhovovalo a manželství trávila ve společnosti nejednoho milence, zatímco za ní manžel platil astronomické účty. S nevlastním synem se vyspala (chyba obou, ale ona byla starší a měla být ta rozumná) a poté ho do pokračování vztahu sama nutila. Když jí vztah se synem nevyšel, pokusila se otce a syna rozkmotřit. To se mi opravdu nezdá jako popis oběti.
Bradbury a Maurier nezklamali, jen díky nim knize dávám 4 hvězdičky, bez těchto autorů bych musel dát pouze 1.
Jediné, co tyto povídky spojuje, je opravdu pouze přítomnost lidí a některého zvířete. Proto jsem narazil na povídky slabší i velice silné. Jakožto fanouška temné literatury mě nejvíce potěšil Šlejhar a Weiss, líbil se mi také Olbracht, Hermann a v neposlední řadě samozřejmě bratři Čapkové.
Jedná se o skvělý vhled do autorovo duše a jeho skromné mysli. Havel zde brilantně zodpovídá nejenom témata, za která je dodnes kritizován. Dle mého názoru by si každý odpůrce pana Havla měl přečíst tuto knihu a znovu se nad ním zamyslet.
Na tuto knihu jsem se velmi těšil a musím říci, že mě Mrštík opravdu nezklamal. Kniha je plná překrásných líčení a ano, je velmi smutná, ale to je na knize právě to krásné - sám E. A. Poe říkal, že nejdůležitější vlastností krásna je smutek.
Tato kniha je dokonalá. Poetická, filosofická a velmi silná. Přečetl jsem jedním dechem.
(SPOILER) Učitelka českého jazyka nám vyprávěla o původním (o hodně drsnějším) konci této knihy, který Šlejhar musel pro pohoršení společnosti změnit. Původní verzi jsem bohužel zatím neobjevil, jedná se ale i tak o nádhernou knihu.
Nejvíce se mi líbil Šlejhar. Ukázka českého naturalismu v čisté podobě.
Velice povedená sbírka. Některé básně jsou slabší (jsou zde kousky i z autorovo čtrnácti let) a jiné jsou skvosty (Na smrt Puškinovu).
Famózní kniha famózního autora. Obecně nemám v oblibě čtení knih, které jsem již viděl zfilmované, u této knihy ale rozhodně nelituji. Je plná silných myšlenek a její děj je dojemný.
Klasické dílo české literatury, tak známé, že ho jako jediné zná i Andrej. Nyní ale fóry stranou. Jedná se o nadčasové dílo, ve kterém Čapek ukazuje svoji profesionalitu a znalosti z oboru. Kniha se mi velmi líbila.
Velice silné a krásné dílo. Kerouac zde kouzlí se svými magickými popisy míst a neuvěřitelně dlouhými větami.
I v tomto díle Steinbeck potvrdil své umělecké i praktické vlohy. Příběh je čtivý a poutavý.
Steinbeck je opravdu světový autor! V tak krátké novele zachytit tak silný příběh, to se jen tak nevidí. Moc čtivá a dojemná kniha.
Co se děje týče, kniha mě velmi nudila. Její optimismus a nadhled ale člověku dokáže pomoci v těžších chvílích. Čtenář závidí hlavní postavě její neuvěřitelnou bezstarostnost.