jitka_dankova jitka_dankova komentáře u knih

Polib mě znovu Polib mě znovu Stella Tack

Netradiční příběh lásky zvláštního ušlápnutého prince z vymyšleného království a bodyguardky, která vlastně ani bodyguardkou není, jen si na ni hraje. Celý příběh byl milý a prvotní zápletka, inu, vlastně nečekaná. Za to jediné asi volím hvězdičky - za nápad, jakým se ti dva seznámili a dále interagovali. Jinak šlo o příběh, kde se za každou cenu snažila autorka napasovat vymyšlené království i s jeho intrikami a do toho vpáčila postavy z prvního dílu a návaznosti na události prvního dílu. Já nějak nevím, byla to smršť mnoha nesouvisejících věcí a konečná finální velká záchrana byla trochu přitažená za vlasy. A nějaké romantiky pomálu, moc jsem těm dvěma tu lásku ani nevěřila. Při čtení jsem si sice oddychla, ale vracet se ke knize asi nebudu.

30.01.2023 3 z 5

Tajemství romantiky Tajemství romantiky Robin Constantine

Příběh lásky šestnáctileté slečny pro šestnáctileté až osmnáctileté slečny. Myslím, že cílové skupině se kniha bude líbit. Hlavní hrdinka řeší klasické trampoty a trápení svého věku - vztahy s kamarádkami, školní projekty, své vlastní směřování studia a do toho závažné rodinné problémy, věci, se kterými se musí srovnat... zároveň je to prostě typická puberťačka, která se hihňá, když se jí dotkne cvičitel jógy a která se teprve učí, co to znamená mít ráda a jak se to liší od toho se opravdu zamilovat a jak by měly vypadat vztahy. A pěkně v těch vztahových věcech plave, neví, co dělat a tak.

Kniha je psána střídavě z pohledu hlavní hrdinky a hlavního hrdiny. Pohled kluka, který se srovnává s rozchodem, zradou kamaráda a rozpadem kapely tam byl poměrně dost pěkně a uvěřitelně popsaný. Jediné, co jsem nepochopila, je název knihy - za mne absolutně s dějem nesouvisel.

Ženám mimo cílovou skupinu ale myslím kniha nemá co nabídnout. Snad jen malé ponoření do světa, kdy největší starosti byly spojené se školou a kluky.

30.11.2022 5 z 5

Pět polibků Pět polibků Rachael Anderson

Čtivý historický romantický odpočinkový příběh. Zkusila jsem díky němu znovu koketovat se čtením historických románů. Jenže ne, pořád to prostě není pro mne. Milovnice historických romancí ale jděte směle do toho, už jen to, že jsem knihu neodložila po pár kapitolách (tak jako sérii Bridgertonů), znamená, že jde o čtivou knihu svého žánru, která umí zaujmout. Jako cudný milý příběh se zábavnými rozhovory (pořád v rámci dobových konvencí) je to hezké ukrácení času, kdy ležím s nachlazením v posteli. Hvězdičku ubírám jen kvůli tomu, že třeba na knihu "Jak svrhnout vévodu" to prostě nemá.

17.08.2022 4 z 5

Holka přes palubu Holka přes palubu Tessa Bailey

Někdo by to v těch komentářích říct na plnou pusu - tohle je rozhodně a především příběh plný erotiky. Je tam hodně erotických scén, dost podrobně popsaných, se vším všudy i s věcmi, které obvykle nezazní, až jsem se teda docela červenala. Já to třeba nečekala, ale jde o sakra lechtivé čtení. Zároveň to ale není žádná bezduchá knížka, to ani omylem. Příběh lásky je tam silný a krásný, až mne to naprosto dojalo. Překvapivě je kniha psaná v er-formě a ještě překvapivější je to, že to autorka zvládla tak bravurně, že jsem se celou dobu čtení necítila vůbec ochuzená o emoce postav a měla jsem pocit, že jim dobře vidím do hlavy a vím, co cítí. Ač jde o klasické klišé, kdy je osmadvacetiletá holka poslaná za trest do zapadákova a najde tam lásku, nepamatuji si knihu, která by toto téma pojala takhle krásně, silně a procítěně. Doporučuji všem, kteří se nezaleknou těch výrazných erotických pasáží.

16.08.2022 5 z 5

Iskra nádeje Iskra nádeje Layla Hagen

(SPOILER) Smršť plná silných emocí, kdy se občas bojíte otočit stránku a máte o hlavní hrdiny strach. Tahle kniha se mi ale sakra dostala pod kůži a přinesla mi silný příběh, o kterém jsem ještě dlouho po přečtení chtě nechtě musela přemýšlet. A k přemýšlení je tam toho opravdu hodně. Ať už to, že je vám líto snoubence hlavní hrdinky, který prostě za nic nemůže a přitom je vám jasné, že tohle mu musí zlomit srdce. Nebo musíte přemítat nad problémy, se kterými se jen pomalu a opatrně svěřuje Tristan. A do toho to prostředí džungle, které hází hrdinům klacky pod nohy a všudypřítomný strach z každé infekce, z každé chyby či špatného kroku.

(pozor spoiler) Bála jsem se o hrdiny. I když jsem věděla, jak to skončí, stejně jsem se bála. Setkání se snoubencem bylo potom tíživé, o tom žádná, nicméně to, co Aimee a Tristan v džungli našli, bylo prostě fakt tak krásné... prostě tohle je knížka, která vás emočně semele a chce to odvahu na to se do ní pustit a všechno si to prožít. Naprosto si cením, že byl celý příběh krásně zarámovaný a v knize si autorka troufla i na epilog, ve kterém je hlavním hrdinům přes sedmdesát let a příběh se pro oba uzavírá. Jo, slza mi ukápla, ale ten epilog k tomu podle mne taky patřil.

Doufám, že ji brzy někdo přeloží i do češtiny.

18.07.2022 5 z 5

A dost! – Francouzské děti nedělají scény A dost! – Francouzské děti nedělají scény Pamela Druckerman

Jedna z nejlepších knih o výchově dětí je podle mne tato. A tady nejde ani tak o ten obsah, ale především o tu formu. Prostě si v klidu sednete a čtete si ztřeštěný příběh Američanky, která se přestěhovala do Francie, a vykládá vám o tom, jaké to je vychovávat tam děti. A je zatraceně všímavá a všetečná a klade si dobré otázky. A co je nejlepší? Nemusíte s ní souhlasit, prostě se jen divíte, čtete a přemýšlíte a je na vás, jestli něco z toho aplikujete a nebo to třeba odsoudíte. Je to jako poslouchat životní moudra dobré kamarádky.
Knížka mne bavila a hodně mi toho dala. I když se počítám mezi tzv. kontaktní a respektující mámy. Vykládání netradiční mámy Druckermanové mi hodněkrát zvedlo náladu a vneslo svěží náboj a sílu v náročné věci, jakou výchova dětí prostě je.

17.04.2022 5 z 5

Neotvírej tuhle knihu! Neotvírej tuhle knihu! Andy Lee

Výborná vtipná tenoučká knížka pro malé čtenáře, kteří nechtějí číst. Kniha má jen pár stránek a na každé jen trochu textu, takže neodradí od čtení. Vlastně, ta milá modrá postavička se sice na každé stránce vehementně snaží dítě od čtení odradit, ale její kresby jsou velmi povedené, komentáře trefné a vtipné, a tak dítě čte dál, aby ji přivedlo do nepříčetnosti. Čtení této knížky si syn ve druhé třídě náramně užil, pointa je fakt skvělá, nasmáli jsme se. Ilustrace půvabné.

19.03.2022 5 z 5

Bronzová medaile Bronzová medaile Michaela Schmiedlová

Romantický svérázný příběh z oblasti vrcholového sportu, kde jsem po dlouhé době objevila opravdové charismatické postavy. Prostě postavy, u kterých jsem měla pocit, že jsou z masa a kostí a existují. Přišlo mi to tak krásně opravdové napříč tomu, jak nereálný vlastně ten příběh byl. A ten konec... ještě teď se mile usmívám, příběh umí zvednout náladu. Hlavní hrdinka je vysokoškolačka, příběh je vhodný pro vysokoškolačky a je to na způsob young adult, aneb ona se vyrovnává se smrtí blízké osoby, on má složitější minulost a oba se nějakou dobu utápí v různých nepravdách a předstírání apod. Ten její způsob předkládání příběhu z takového nadhledu byl ale osvěžující a příjemný a navzdory těm nepravdám, kterým obvykle neholduji, se mi to až překvapivě příjemně a dobře četlo. A jako milovnice série Harryho Pottera jsem zajásala nad tím, jak hezky tam byla představena fanynka Pottera a co udělala (ale nechci spoilerovat). A závěrečná kapitola z pohledu Dominika zase koketovala se stylem psaní Elle Kennedy, co víc si jako bonus přát.

02.02.2022 5 z 5

Hacker Hacker M. K. Hardy

Velmi pěkný a vtipný romantický příběh z českého vysokoškolského prostředí. Hlavní linkou celého příběhu je dopisování s neznámým klukem, společné online chvíle a přemýšlení, jestli je opravdu tím, kým je. (Tento typ příběhů jsem si zamilovala, viz můj vlastní seznam knih.) Nepopírám, že je od začátku celkem dost jasné, kdo ten neznámý je, to ale knize nijak neubírá na čtivosti. Ono projít si těmi situacemi a pár neškodnými trapasy s hlavní postavou je celkem milé. Pořád si říkáte, že už jí to přece musí dojít a ono furt nic. Přemýšlela jsem, že sundám jednu hvězdičku za pomalý rozjezd s poměrně obšírnými popisy nástupu na sportovní fakultu nejmenované české vysoké školy. Tam se dalo docela dost proškrtat. Ale jakmile se pak příběh rozjede víc, už je psaný hezky čtivě a neustále se něco děje. A tak má knížka plný počet hvězdiček, protože na prvotinu je to prostě bombastické.
Docela mne překvapilo, že je hlavní postava vlastně sportovkyně, navíc s oblibou v Krav Maga. O takových postavách moc nečtu, nemám s nimi nic společného, ale tady to byla příjemná změna a postavu jsem si upřímně oblíbila. Jen ta jména mi pořád nešla nějak na oči. Jessie a Johny (přezdívka) v českém prostředí... no bylo to zvláštní, ale zvykla jsem si. Hned si jdu číst i druhou knihu této autorky a těším se na další, které napíše.

14.11.2021 5 z 5

Seznam mrtvých Seznam mrtvých Jennifer L. Armentrout

Vlastně jde o napínavou knihu s romantickou zápletkou, kde je jen tak mimochodem spousta vražd. Cílovou skupinou jsou náctileté slečny. A když víte, co to vlastně čtete, kniha je skvělá. Autorka píše opravdu velmi čtivě, chvílemi jsem se při čtení i bála. Oslovit i ostatní cílové skupiny ale podle mne nedokáže, protože chování lidí v knize není dostatečně realistické. Prostě postavám nevěříte, že tak snadno udělaly, co udělaly. Pohnutky nejsou dostatečně dotažené a příběh je hodně přehnaný a překombinovaný. Četlo se to ale velmi dobře.

03.11.2021 4 z 5

Před námi Před námi Anna Todd

Vynikající kniha pro čtenáře, kteří už vědí, jak celý příběh dopadne a o čem to bylo, ale chtějí víc detailů. Chtějí se do začátku příběhu znovu ponořit, ale jinak. V první knize nemohly být popsané komentáře z pohledu Hardina, protože by okamžitě vyzradily celou tu zápletku a o co tam jde. Takže jsou prostě tady. Být náctiletá holka, která se teprve snaží zorientovat ve vztazích, sexu a všem okolo, určitě bych nevynechávala tenhle díl, protože podívat se na celý příběh z pohledu kluka, to může holkám mnohé věci osvětlit ;-) A i když už mám po třicítce, bavilo mne to taky. Nicméně není to pro každého, tady prostě nečekejte už žádné zvraty, děj, zápletku. Je to jen vyprávění toho stejného, ale z jiného úhlu pohledu.

07.10.2021 5 z 5

Smrtící vzdělání Smrtící vzdělání Naomi Novik

Nádherný návrat k této fascinující knížce v podobě audioknihy. Poslouchání této upovídané knížce náramně sedí, byť jsem si ze začátku chvilku na ten hlas zvykala. Nevěřila jsem recenzím, které chválily audioknihu do nebes, ale fakt na tom něco je a poslech zrovinka této knížky je ještě lepší než čtení. Tahle knížka má prostě ideální formát pro uši, spoustu věcí jsem si lépe představila. Pevně doufám, že jako audioknihu vydají i další dva díly, abych měla co poslouchat na cestách autem na dovolenou i příští roky :-)

03.07.2024

Jak si postavit motorku Jak si postavit motorku Martin Sodomka

Třetí díl série technických pohádek. Je to kniha pro děti, které chtějí porozumět "vnitřku" motorky za pomoci příběhu a navazuje na druhý díl "Jak si postavit letadlo". Opět jsou hlavním tahákem této knihy a celé série opravdu vynikající ilustrace se spoustou přehledných popisků. Dítě prozkoumá schéma elektrického zapojení motorky i funkci spojky. Stejně jako v předchozích dílech ale příběh za kvalitou obrázků pokulhává. Prostředí gangů a rivality mezi nimi, nelegální aktivity a sázky, dospělá mluva s narážkami, které dítě nepochopí a vtipy určené spíš dospělým - to prostě synovi (10 let) nebylo blízké. Myslím, že potenciál této nádherně ilustrované knihy nebyl plně využitý.

18.04.2024 4 z 5

Sýkorčiny syrečky Sýkorčiny syrečky kolektiv autorů

Tahle nenápadná knížka je tajnou zbraní pro rodiče malých třeťáků! Jsou v ní všechna vyjmenovaná slova, fakt úplně všechna i včetně těch, které se obvykle neučí, ale pak jsou v diktátech. Krásně jsou tam na obrázcích vysvětleny největší chytáky a rozdíly některých slov na typických větách. Měli jsme ve třetí třídě hroznou učitelku pro syna, která si nehlídala, odkud bere diktáty a tak byla tahle knížka pro nás záchrana. Učili jsme z ní syna vyjmenovaná slova, aby ty její diktáty měl šanci dát. Nechali jsme ho psát ty různé věty, aby si lépe zapamatoval netradiční slova, která už se v moderní češtině v podstatě nepoužívají. Doporučuji.

06.01.2024 5 z 5

Posledná ilúzia Posledná ilúzia Tom Fletcher

Druhý díl originálně pojaté depresivní dysoptické trilogie. Nebylo to lehké čtení, jen samá smrt, hrozivé mučení, zabíjení, prostě zbytečné ztráty na životech, kam se člověk podívá. A do toho beznaděj, ztráta iluzí, celkem pěkně člověk vnímá, že to jde se světem opravdu markantně z kopce. Fakt se to nečetlo lehce, já vím, je to prostě dysoptie, ale stejně. Jdu si užít nějakou jinou pohodovou literaturu. Finální díl trilogie ještě ani v angličtině nevyšel, no jsem na něj nakonec zvědavá, docela mne zajímá, jak ten problém se záchranou lidstva vyřeší.
Opět jsem hodně vnímala nedořešené detaily. Například vysoká fyzická zdatnost sedmdesátnic, které vyžívají jen z jídla z řas. No nevím...

05.01.2024 3 z 5

Město v noci Město v noci Petra Bartíková

Kniha, která ve velmi krátkých textech dětem přibližuje, kde všude svítí světla ve městě. Texty jsou krátké, kniha je naučná. Ani slovo o negativech světla v noci (tj. neřeší aktuální témata a problémy planety a přírody). Hlavní problém ale je, že obrázky prostě nesvítí. UV baterky, o kterých se píše v diskuzi, bohužel nemáme, takže knihu dáváme dál, syny vůbec, ale vůbec nezaujala.

03.01.2024 2 z 5

Vládci popela Vládci popela Scott Reintgen

První díl dostihové urban fantasy duologie mne příliš neoslovil. Jen málokdy se v knížce tak ztrácím, jako jsem se ztrácela tady. Nechápala jsem kasty, nechápala jsem fénixové koně, nechápala jsem zásahy božstev a vůbec, kdo to vlastně byl. Nechápala jsem, jaktože mají kamery a sociální sítě a technologie a co je to tedy vůbec za svět. Postapokalyptický? Vymyšlený? Uf, no ani průběh závodu jsem nechápala, oslovilo mne akorát pár zajímavých intrik a smrtí a podlostí. Zatím nemám důvod pouštět se do dalšího dílu.

04.11.2023 2 z 5

Nové vyhlídky Nové vyhlídky Lilly Lucas

Čtvrtý díl poklidné romance z malého městečka. Zrovna tomuto dílu jsem zkusila dát po fiasku s tím prvním šanci a bohužel opět půjdu proti proudu. Nebylo pro mne příjemné knihu číst, tak jako pro ostatní. Postavám jsem nevěřila jejich chování a vyjadřování autorky mi přišlo takové krkolomné (což je možná jen problém překladu). Opět jsem při čtení jen prostě klouzala na povrchu a přeskakovala řádky a odstavce, nedokázala jsem se vůbec do postav vžít. Celá ta zápletka a vůbec to chování seriálové hvězdy mi nepřišlo vůbec uvěřitelné. Mrzí mě to, ale prostě asi nedokážu tuto sérii a tuto autorku nějak docenit, vzhledem k tomu, že ani tahle druhá šance nevyšla, tak příště už sáhnu po jiných knihách a jiných autorkách a nebudu tady kazit hodnocení.

27.09.2023 1 z 5

Písnička pro Klaudii Písnička pro Klaudii Petra Langová

(SPOILER) Romantika v prostředí české vesnice a letního tábora a písniček u ohně. Tahle knížka byla takovou krapet překombinovanou oddychovkou pro prázdninové dny. Ráda jsem si přečetla o hrdince, která nekouří a nepřehání to s alkoholem, to bylo milé (nj, pořád mám nepříjemnou pachuť z hrdinky loňského letního románu autorky). Jen je škoda toho uspěchaného a příliš rychle utnutého konce bez jakéhokoliv epilogu (jak to vyřešili s dojížděním, školami, prostě co bylo dál...). Nemám ráda, když mi knížka skončí příliš náhle a v momentě, kdy sama ještě konec neočekávám. A také jsem si prostě nemohla pomoct, ale příběh mi vůbec nepřišel uvěřitelný, těžko se mi popisuje, proč jsem to tak vnímala. Kolikrát víc věřím neuvěřitelným "pohádkám" z amerického prostředí něž tomuhle vyšperkovanému českému románu z opravdového českého prostředí se všemi těmi kulturními detaily. Jsem holka z malé vesnice a navíc od koní a nějak to prostě nebylo to pravé ořechové. Ale čtivá knížka je, ne že ne. Pro milovnice Lanzové, především pro starší ženy, které si chtějí připomenout své mládí, je knížka ideální. Já nikdy Lanzovou nečetla a už vůbec mne její příběhy nebraly, takže mi asi chybí ta správná "nostalgie".

30.05.2023 3 z 5

Bílí Havrani Bílí Havrani Luisa Nováková

Rychlý útěk mladého budoucího krále a dlouhý a náročný boj zpátky o jeho trůn. Přesně toto se ve zkratce schovávalo ve všech těch květnatých, rozkošatělých až krkolomných větách. Necítila jsem se komfortně při čtení, spíš zmateně, na takovou bohatou mluvu nejsem zvyklá a holt jsem si musela víc namáhat hlavu, abych plně pochopila, co že se to v knize děje. A hrozně se mi pletla jména a postavy, složitě jsem se orientovala v tom, kdo je kdo. Když se do knihy a do složitých vět člověk zakousne, nakonec zjistí, že je to celkem fajn kniha s realistickým průběhem boje o trůn a politiky a vyjednávání spojenců. Romantiky je v knize pomálu, kouzel či magie také, ta tam stojí jen tak zvláštně kdesi na okraji. Milá kniha, která ale není pro každého.

12.05.2023 3 z 5