jitka_dankova jitka_dankova komentáře u knih

Na jedné vlně Na jedné vlně Jenn Bennett

Feel good romance na jedno přečtení. Milý, letní a spíš nepravděpodobný příběh, ale proč ne. To, že je hned celkem jasné, kdo je ten "Alex", považuji spíš za výhodu, člověk se při čtení může soustředit na ty postavy.

25.10.2021 4 z 5

O zebře, která nechtěla chodit do školy O zebře, která nechtěla chodit do školy Christine Beigel

Máme doma téměř celou sérii knih autora Hervé Le Goff, vizuální podoba knih je totiž opravdu lákavá. Jde o malé krátké knihy, kde je vždy jen trochu textu a velké obrázky. No a působí dojmem, že půjde o vtipné příběhy o zvířátkách. Tolik k reklamě a proč jsme za ně utratili peníze. Na synka opravdu působily dobře, chtěl je číst (to je co říct), ony prostě lákají ke čtení malé čtenáře, kteří sotva končí první třídu. Jenže samotný text a příběh je ve většině z nich spíš zklamáním.
Naštěstí tenhle příběh o zebře je ještě jedním z těch relativně povedených. Text je normální, nerýmovaný a má hlavu a patu. Jako snad jediný má tento příběh i pointu a nějaké určité poslání a dokáže dítě něčím i trochu obohatit. Škoda, že v tomto duchu nejsou i ostatní knihy ze série.

Hlavní výhoda těchto knih je ale ta, že se dobře píšou do "čtenářského deníku", který vyžaduje učitelka. Dítě má naoko přečteno spoustu knih, "stíháme", a můžeme se věnovat v klidu hodnotnějším knihám, které syn prostě nedočte za jeden měsíc.

08.10.2021 2 z 5

Kos je bos Kos je bos Hanka Jelínková

Knihu maximálně doporučuji pro první čtení pro prvňáčky i předškoláky. Je zaměřená na genetickou metodu čtení (což je přirozená metoda, kterou se děti učí číst, když začnou třeba samy před školou) a opravdu velmi dobře se synovi četla už druhý měsíc v první třídě, kdy se akorát naučil většinu písmenek. Díky ilustracím to bravurně zvládl a byl spokojený a pyšný, že opravdu čte svoji první knihu. Málokterá kniha pro první čtení (a že jsme jich četli pak opravdu hodně) se této vyrovná. Za mne jasná volba do knihovničky pro první čtenáře. Minimálně pro ty, kteří začínají genetickou metodou čtení!
Příběh je půvabný, nenásilný, pohodový. Ilustrace jsou milé a napomáhají pochopení příběhu. Na stránkách je vždy jen trochu textu, pár vět, takže to dítě neděsí. V této knize si syn troufl číst mnohem víc textu, než kdyby ho měl napsaný klasicky pod sebou (to by se nám bloknul a odmítl to číst).

07.10.2021 5 z 5

Zapomnění Zapomnění Kateřina Pojkarová

Útlá knížečka, která jen popisuje jakýsi rádoby "školní" turnaj či trojboj zasazený do idealizovaného pohádkového světa. Zapomeňte na vznosný název "Klasická středověká fantasy" z anotace, tohle je opravdu jen prostá velmi obyčejná pohádka.
O hlavních postavách toho bohužel moc nevíme, mrzelo mne, že ani nevíme věk hrdinky, zprvu jsem si myslela, že je to prostě nějaká stará chůva od dětí. Styl psaní autorky mne vůbec nedokázal vtáhnout do děje, kniha je psaná v er formě a většina je ve stylu "Kayla šla tam a pak Kayla udělala tohle", aniž bychom měli šanci konání hlavní hrdinky více pochopit. Knihu jsem přečetla, ale bohužel vůbec nechápu, o co v ní tedy šlo a jak vůbec děj souvisel s tím názvem. Druhý díl si přečtu, holt už ho mám koupený (ani jeden díl není ve formě ebooku, bohužel), ale bude to spíš ze setrvačnosti, protože mne kniha nijak nezaujala.

01.06.2023 2 z 5

Loď mezi hvězdami Loď mezi hvězdami Beth Revis

(SPOILER) Celkem propracovaná sci-fi série pro mladší generaci s detektivní zápletkou a hledáním odpovědí na spoustu hádanek. Jediné, na co se musíte připravit, je smrt skoro každé postavy, na kterou si v knížce začnete zvykat. Ano, v této sérii umírá velké množství lidí, v jednom kuse se řeší vraždy a pátráte po tom, kdo to teď zrovna dělá. A na pozadí toho všeho se snažíte pochopit, co se opravdu, ale opravdu vlastně děje a proč. Ze čtení jsem měla tísnivý pocit, přecejen, když tak dlouho ti anonymní lidé plují vesmírem a touží poznat novou planetu a pak prostě zbytečně umírají... nenechalo mne to klidnou. Romantická linka, která se táhne celou sérií, je poněkud rozpačitá a taková zvláštní a myslím, že se dala uchopit lépe.
Z celé knihy mne nejvíc oslovil popracovaný koncept toho, co se s lidmi může stát v uzavřeném prostoru a jak mohou někteří pojmout vůdcovství a manipulaci s lidmi a co dokáže velká spousta různých lží a zatajování a co se stane, když se lidé dozví pravdu.

01.06.2023 5 z 5

Letní vzplanutí Letní vzplanutí Petra Martišková

Letní oddychová romantika z prostředí českého tábora. Knížka znovu vyšla po 15 letech (a naštěstí i jako ebook pro čtečky) a já si ji prostě musela koupit, abych měla přečtené všechny knížky této autorky. Navíc téma, kdy se do sebe najednou zakoukají dva přátelé, bylo milé, i to nedospělé chování šestnáctileté holky, která si dělá problémy tam, kde vlastně ani moc nejsou a není schopná je rozřešit a vykomunikovat. Jen mi poněkud nesedla ta příliš poklidná atmosféra a spousta odboček. Přiznám se, že jsem odstavce krapet přeskakovala a bohužel, i když mám autorku ráda a její styl psaní mi sedí, tak tahle knížka mne nudila.
Těžko říct, co může knížka přinést dnešním mladým slečnám a jestli by je mohla bavit, já už dávno cílová skupina nejsem. Tak trochu předpokládám, že po ní spíš sáhnou starší ženy, které trávily mládí jako instruktorky na táborech, kvůli nějaké nostalgii.

31.05.2023 3 z 5

Království těla a ohně Království těla a ohně Jennifer L. Armentrout

Druhý díl upírské pentalogie z fantasy světa s neotřelými erotickými scénami. Párkrát jsem si řekla, jestli se chci komentářem přiznat, že něco takového čtu. Ale jo, přiznávám se. Čtu. Přečetla jsem takové jakési holčičí objevování vlastní sexuality v pokřiveném fantasy světě a ano, ta kniha je především o prazvláštní kombinaci celkem přehnaného popisu různých sexuálních praktik postav, pro které je zároveň fascinující i pít krev, a k tomu sáhodlouhých a opakujících se odstavců všech možných "vztahových" otázek a přemýšlení a snaze vyznat se sama v sobě. Hlavní hrdinka o spoustě věcech velmi a dlouze a opakovaně a pořád přemýšlí. O lásce, o vztahu, ... možná bych ocenila více děje a méně toho rozebírání jejich vztahu. Ale autorka J. L. Armentrout je prostě jaká je a kdo má rád její knihy a nebojí se zvráceného a divného sexu, tak si tu knihu přečte a vlastně rád.

24.04.2023 4 z 5

20 výjimečných kluků, kteří změnili svět 20 výjimečných kluků, kteří změnili svět Jacopo Olivieri

Kniha příběhů známých osobností určená dětskému čtenáři. Syn příběhy četl ve třetí třídě a trochu ho čtení odrazovalo velké množství textu na stránce. Naštěstí to vždy zachránily půvabné obrázky. Rozčilovalo ho, že první písmeno v každém příběhu je zvláštně kaligraficky udělané a nešlo poznat, o jaké písmenko jde.
Kniha se složitě hodnotí, neboť soubor příběhů několika osobností je prostě obvykle sám o sobě nudný, ať se autoři snaží, jak chtějí. Ani syna kniha příliš nenadchla, ale zvládl ji přečíst. Dohledávala jsem mu k ní videa (Elvis) či více informací o nějakých nastíněných událostech (vzducholoď Hindebugr) a zpestřovala mu čtení. Příběhy byly vyprávěny v první osobě a doplněny obecnými nicneříkajícími nápady, co může dítě udělat, aby bylo jako daný kluk.

Nedokážu posoudit, jestli bylo na čtení této knihy v devíti letech brzy a nebo ne. Těžko říct, jestli by kniha dokázala syna oslovit v pozdějším věku více a nebo vůbec. Ve svém žánru jde o velmi dobře zpracované dílo, ale prostě z principu věci asi nebude bavit každého.

08.04.2023 4 z 5

Tři mušketýři (převyprávění) Tři mušketýři (převyprávění) Clementina Coppini

(SPOILER) Klasický příběh vyprávěný velmi jednoduše s ohledem na dětského čtenáře. Dobrodružství mladého d'Artagnana je doplněno o půvabné kresby, postavy jsou kresleny jako zvířátka. Syn knihu četl ve třetí třídě a příběh byl opravdu přiměřený jeho věku, zjednodušený a malebný. Myslím, že se autorce podařilo zpřehlednit všechny ty intriky, které původní dílo obsahuje. Zakončení knihy se s románovou verzí zásadně rozchází (není tam ani otrava d'Artagnana, ani smrt Constance, ani ale uvěznění Milady), synovi ale jednoduché vyřešení situace stačilo a v celém příběhu se zaměřil především na to přátelství mušketýrů. Prvotní setkání těchto čtyř ho pobavilo a rád si o jejich dobrodružství četl, dokonce jsme si dohledávali reálie bitvy u La Rochelle.

Doporučuji na prvotní seznámení s touto nestárnoucí klasikou.

08.04.2023 5 z 5

Pýthie Pýthie Veronika Černá

Příběh sázky doktorandského studenta a dívky, která nechce nastoupit na magisterské studium k nelibosti jejích rodičů. Příběh je to půvabný a vtipný a veselý, plný ztřeštěného boje o výhru, ale taky o svoje city. Pro mladé dívky jako cílovou skupinu je jako stvořený. Jen musíte bezpodmínečně vědět, co že to budete číst. Tohle totiž NENÍ žádná fantasy. Ne, ani omylem, fakt ne... prostě ne. Pro mne ne. Zařazení do šuplíčku s názvem "fantasy" knížce zbytečně ubere hodnocení a přitom je to takový hezký příběh dvou lidí na univerzitě... nějaké rádoby nadpřirozeno je tam jen tak na okraj, jen pro zajímavost. Prakticky jde ale o typickou romanci vysokoškoláků, kteří chodí do barů, píšou si SMSky či chatují a řeší studium, dizertaci, kamarády, potíže s rodiči... a já se do toho světa od české autorky ráda ponořila a skvěle jsem si nad hadrkováním hlavních hrdinů odpočinula. Žádné zvraty, žádné složitosti, jen milá oddechovka s naprosto jasným happyendem. Doporučuji mladým milovnicím prostých románků z vysokoškolského prostředí.

31.03.2023 5 z 5

Něco o mně Něco o mně Veronika Dosoudilová

Velmi kreativní sešit, který podpoří děti prvních tříd v psaní. Zároveň jde o bravurní nápad, jak dítěti uchovat informace o tom, co se mu líbilo, když mu bylo 6-7 let. A navíc, koho by nebavilo psát o sobě samém? Syna tento sešit podpořil v psaní. Byl to zásadní rozdíl oproti nudným písankám, které ho nutily jen bezduše opisovat písmenka a slova. Tady psal o sobě, co se mu líbí, na jaké filmy kouká, co by si chtěl vyčarovat, kam se chce podívat... co mu nechutná, čeho se bojí...

Sešit je specifický i tím, že nemá řádky. Někde jsou návodné řádky, jinde prostě jen volný prostor mezi návodnými texty a ilustracemi. Překvapilo mne, že ve volném prostoru syn psal mnohem krásněji a lépe, než na řádky.

Teď mám sešit doma schovaný a jednou v něm už dospělý syn bude listovat a číst si, co pro něj bylo důležité a zajímavé v sedmi letech.

02.12.2022 5 z 5

V naší škole je had V naší škole je had David Walliams

Rádoby humorná kniha pro děti se surovější kresbou a výraznou hrou s tokem textu. Na několika málo stránkách je jen málo textu a hodně obrázků, takže by kniha měla být vhodná pro začínající čtenáře. Ale pro nás nebyla. Text je mnohdy na barevném pozadí, střídají se řezy písma, řádky se různě kroutí, pokračují jinde na stránce, text je poházený docela zmatečně. Takže se s tím náš malý čtenář bohužel docela dost pral. Kresby jsou takové surové, "ošklivé". Pointa příběhu žádná, i sám syn se divil, co se to tam dělo a moc nechápal, proč se problém se zvířátkem nevyřešil jinak, obzvlášť, když děti měly dovoleno přinést zvíře na hodinu. Povaha paní ředitelky je vykreslena pouze černobíle.

I když je kniha humorná a snaží se trefovat do obvyklých vtípků, které se dětem líbí, syn se u knihy zasmál jen jednou. Myslím, že po dalších knihách autora nesáhneme.

02.09.2022 2 z 5

Piráti a mořská obluda Piráti a mořská obluda Jonny Duddle

(SPOILER) Dětská kniha s překrásnými pirátskými ilustracemi. Jsou v ní písničky, komiksové obrázky, pirátská "hantýrka" (což mladší děti nemusí pobrat) a pirátské pojmy, pěkná mapka, jedna rozbalovací velká stránka... to je všechno moc pěkné, ale bohužel jsme ji s dětmi nikdy nečetli a ani nebudeme. Je to kvůli tomu ději. Piráti na výpravě dostanou strach z obludy, bojí se. Nakonec strach překonají, přecejen se k pokladu vypraví, ale obluda je sežere. Bohužel. Na naše děti je to prostě moc děsivé a tragické a vlastně depresivní...

01.09.2022 3 z 5

Losing it Losing it Cora Carmack

Naivní příběh o lásce studentky herectví a jejího profesora. Myslela jsem si, že příběh bude roztomilý, ale více mi po jeho přečtení spíš zůstaly v mysli všechny ty trapasy a hlouposti. Nesedělo mi chování hlavní hrdinky na věk 20 let. Nesedělo mi chování jejího učitele na jeho věk. Prostě jsem jim vůbec jejich chování nevěřila, přišlo mi to opravdu příliš naivní a nerealistické. Možná se to ale může líbit dívkám ve věku 17-20 let. Já přecejen nejsem už cílová skupina.

29.08.2022 2 z 5

Kletba vítězů Kletba vítězů Marie Rutkoski

Špionážní trilogie z vymyšleného světa. Tak tahle kniha byla plná intrik, lží, podlostí, úskoků, jedů, vražd, mučení, nápadných i nenápadných kroků, drog, nebezpečných prstenů... prostě mi z toho šla hlava kolem. Zaškatulkováno jako fantasy, ale žádnou magii tam nehledejte, není jí tam ani kapka. Svět je vymyšlený, něco na způsob šlechty v 17-18. století, země jsou ve válce. Hlavní hrdinka a hrdina jsou neustále na různých stranách, v různých bojích a úskocích a lžou si. Romantiky tam moc nečekejte, i když o lásce to nakonec vlastně celé je. Ale romantické scény tam jsou poskrovnu.

Špionské taktiky a podlosti a intriky, to není nic pro mne, navíc je kniha psaná v er-formě, takže tak nějak odosobněně. A ve spoustě míst se jen řešily šaty, večírky, klevety apod. a děj neplynul tak rychle, jak bych chtěla. Nicméně tak moc mne zajímalo, co hlavní hrdinka vymyslí, že jsem prostě musela číst dál. Bylo příjemné, že lstivost a bystrá mysl byla v této knize nejvíce ceněnou vlastností hlavní hrdinky. A vymyslela opravdu pár důmyslných věcí.

S rozporuplnými pocity vlastně nevím, komu mám sérii doporučit. Pro jemné duše je příliš drsná a intrikářská. Intrikáře libující si v politice a úskocích zase budou chvílemi nudit ty nudnější večírkové pasáže. Sečteno podrtženo si ale myslím, že je celá série opravdu kvalitní a zaslouží si čtyři hvězdičky minimálně, ne-li pět.

27.08.2022 4 z 5

Plameň v hmle Plameň v hmle Renée Ahdieh

Dvoudílná nedopřekládaná drsnější pohádka z prostředí samurajů, cti i zvláštní temné magie. Srovnání s legendou o Mulan jsou na místě, některé prvky jsou podobné (dívka, která se převlékne za muže, prosadí se díky své chytrosti a najde si přátele a svoje místo, chce být brána vážně jako žena, ...), ale celkově je celý příběh vlastně o něčem jiném, hlavně rodinné vztahy tady projdou dost velkým zemětřesením a celá kniha je jedním velkým klubkem intrik a zrad. Čtení pro mne bylo náročné, protože v knize zemřelo několik postav, které jsem si oblíbila a atmosféra byla celkově docela těžká a ponurá. Děj je popisován v er-formě a z pohledu různých postav, pocity tam nejsou až tak stěžejní jako to, co se děje. Hrozně moc jsem se ztrácela ve všech těch jménech a příjmeních a přezdívkách a musela se několikrát vracet, abych věděla, o kom je zrovna řeč. Každopádně to ale bylo napínavé. Romantická linka je tam sice důležitá pro děj, ale obecně spíš tak nějak v pozadí.

Knihu doporučuji pouze těm, kteří jsou ochotni ji dočíst (a nebo rovnou číst) v angličtině, překlad druhého dílu totiž nakladatelství nevydalo.

24.08.2022 4 z 5

Setkání v soumraku Setkání v soumraku Renáta Navrátilová

(SPOILER) Nedotažený duchařský příběh říznutý nepovedeným cestováním v čase. Čekala jsem nějakou předvídatelnou romantiku s duchem, ale nedočkala jsem se. Celá kniha se táhne v zoufalé snaze o udržování tajemna, nezodpovídání otázek a prostě ve snaze o nějaké napětí. Ale autorka zapomněla, že by taky bylo vhodné některé věci víc vysvětlovat. Fakt jsem to nepochopila, blbě se mi orientovalo mezi tím, co je sen a není, spousta věcí tam absolutně nedávala smysl, to cestování v čase a paradoxy už vůbec ne. A nějaká romantika? Mně na tom tedy nepřijde romantického skoro nic, vůbec jsem pořádně nepochopila, jak a proč by k sobě postavy mohly teda něco cítit, knize chyběla jiskra. A konec taky nedával smysl.

18.08.2022 1 z 5

Jak přežít blahobyt Jak přežít blahobyt Ivan Klíma

Knihu jsem si vybrala kvůli čtenářské výzvě a četla ji s obrovským respektem. Víte, autor toho hodně zažil a za každým slovem této krátké eseje je vidět, jak neuvěřitelně dokáže přemýšlet o životě a o všem. Sám shrnul, o čem ve velké části textu píše, cituji:

"Pokusil jsem se zachytit některé rysy duchovního ovzduší konce tisíciletí, reakci lidí na převratné objevy, změnu základních představ o světě, proměny věr i otřes dosavadních jistot, také pokusy hledat únik anebo nové vyrovnání, nové vize pro lidský život.".

A ano, hezky, precizně zvolenými slovy popsal bez nějakých pozlátek a vytáček realitu doby na přelomu tisíciletí. Až mi z toho vlastně trochu šel mráz po zádech. Jako bych jako malá holka seděla v místnosti s moudrým dědečkem, který mi bez obalu vypráví o opravdovém světě. No a na závěr vznesl filozofické zamyšlení nad směřováním k blahobytu. Je to už dlouho, co jsem sama sobě připustila, že bych četla text plný důležitých myšlenek. Bylo to, no, vlastně osvěžující.

Dovolím si ještě citovat větu, která mnou rezonuje, stejně jako spousta dalších:
"Mladý člověk vstupuje do života poučen o rozdílu mezi elektronem a pozitronem, mezi kyselinou a louhem, mezi republikou a královstvím, ale prakticky nepoučen, jak by měl budovat své vztahy."

Jestli ještě nevíte, kterou knihu od držitele Ceny Franze Kafky si v rámci výzvy přečíst, předkládám Vám tento tip.

18.08.2022 5 z 5

Láska naslepo Láska naslepo Lauren Layne

Sladký romantický příběh dvou dospělých lidí. Sama autorka se netají velkou inspirací filmem "Láska přes internet" z roku 1998, toužila ale napsat vlastní verzi příběhu lidí, kteří se do sebe zamilují dvakrát, jednou osobně a jednou při dopisování. Film jsem neviděla a nikdy mne nelákal, zato tato kniha, té jsem už podle anotace nemohla odolat, i když příběhy dospělých žen téměř nevyhledávám.

Dopisování mezi hlavními hrdiny je nádherné, jako z jiného světa, nicméně je vlastně hodně v pozadí. Celý příběh se spíš točí kolem toho, co spolu postavy prožívají při boji o obchod se šampaňským a to je dobře. Děj plyne jen pozvolna, v knize nejsou žádné veliké zvraty, jde o naprostou oddechovku. Spousta řádků padla na dýchánky s kamarádkami, na rodinné sešlosti a vůbec na takové ty příjemné vztahy. Hezky se četlo o tom, jak je hrdinka obklopená přáteli a byť to mohlo knihu prodlužovat a může se někomu zdát trochu nudnější, jsem moc ráda, že příběh nebyl jen a pouze o hlavní dvojici. Po přečtení ve mně zůstal takový ten krásný pocit a je mi jasné, že se k této sladce romantické knížce rozhodně budu vracet.

14.08.2022 5 z 5

Tlukot - Když potkáš lásku svého života… a zapomeneš na to! Tlukot - Když potkáš lásku svého života… a zapomeneš na to! Francesc Miralles

Silný příběh dvou středoškoláků v netradičním formátu. Prostě jsem si musela přečíst knihu, která je založená jen a pouze na zprávách z chatu od různých osob. Prostě musela! Věděla jsem, že mi bude vážně chybět popis situací a pocitů, věděla jsem, že dostanu jen maličké střípky toho příběhu. A ano, fakt mi dost věcí chybělo a moc bych chtěla si celý příběh přečíst nejlépe z pohledů obou osob a navíc vědět, co bylo dál. Prostě ty zprávy nestačí. Není a nemůže to být plnohodnotný příběh, je to podobné, jako byste chtěli pochopit vztah dvou lidí jen a pouze ze staré dopisní korespondence. Stejně to ale byl zajímavý zážitek a fakt jsem chtěla vědět, co se tomu klukovi stalo (a dozvěděla jsem se to).

Pro milovníky netradičních knížek doporučuji.

08.08.2022 4 z 5