jitka_dankova jitka_dankova komentáře u knih

Donald a letadla Donald a letadla Walt Disney

Nepovedený pokus o představení historie letectví dětem. V roce 1995 musela být kniha populární už jen pro ty celostránkové hezké kresby a populární postavičku. Ale v roce 2022 už nemá malému čtenáři moc co nabídnout. Historie je popisována, jakoby už čtenář většinu věci znal, jsou tam odkazy na věci, které můj syn neznal a neorientoval se (čteno ve třetí třídě). Za velice matoucí považuji rádoby humorné průpovídky o domnělých Donaldových dávných příbuzných, kteří do historie letectví zasáhli - malý čtenář neví, čemu má věřit.
Obrázky jsou sice líbivé, ale dítěti, které se chce o letectví opravdu něco dozvědět, nemají vůbec co nabídnout. Pro autory knihy bylo podstatnější vždycky někam vecpat obrázek Donalda, než aby dítěti nabídli něco informačně hodnotného.

09.11.2022 1 z 5

Království za lásku Království za lásku Lucie Horáková Auzká

(SPOILER) (pozor spoiler) Dívčí román, u kterého opravdu lituji, že jsem ho četla. Dívka chce zapomenout na smrt svého přítele a tak odjíždí dělat průvodkyni na smyšlený hrad na Moravě a tam potkává zvláštního kluka. Inu, zápletka vypadala dobře, práce průvodkyně dodávala příběhu zajímavou jiskru. Jenže celé to pohřbil tak plochý a těžko uvěřitelný charakter hlavní hrdinky. Stroze popisuje, co se děje a neřeší v podstatě žádné emoce. Hlavní hrdina se chová divně, opravdu hrozně, a na konci není absolutně nic z jeho chování vysvětleno. Vážně vůbec. Přitom kvůli tomu jsem se donutila knihu přečíst, abych zjistila, proč se choval, jak se choval a proč se na hlavní hrdinku vykašlal. Jejich vztah je nedořešený. Ostatně, ani moc o vztah nešlo, spíš jen o sex po nocích. Hlavní hrdinka se nikam neposunula, nevyřešila nic ze své minulostí. Ach jo, ztráta času a peněz, přitom příběh "Dotkni se hvězd" se mi líbil. Asi se musím dívat jen po novějších knihách této autorky.

07.09.2022 odpad!

Královnou krásy z donucení Královnou krásy z donucení Teri Wilson

Netradiční čtivá pohádka o vztahu dvou sester, pohledu na krásu a hledání sebe sama. Devětadvacetileté ženy se chovaly spíš jako puberťačky, ale nevadilo to. Autorka podle mne potřebovala vyšší věk jen kvůli vykonstruování příběhu (jedna má poslední šanci zvítězit jako miss, než jí bude třicet, druhá se vzpamatovává po fiasku se zasnoubením...), jinak je to ale příběh pro puberťačky. Prostě dívčí román, který by mohla ocenit děvčata 17-20 let. Romantická linka v příběhu je spíš jen na okraji, opravdu tady víc jde o ten vztah sester a hledání sebe sama. Milá kniha, když už nemáte, co číst.

07.09.2022 3 z 5

Zrada vítězů Zrada vítězů Marie Rutkoski

Druhý díl špionážní trilogie z vymyšleného světa. Tento byl hodně pletichářský, plný intrik a velkých lží a pro mne i nepochopitelných chybných kroků. Tak trochu výplňový, přesto ale stále kvalitní.

27.08.2022 4 z 5

Dračí srdce Dračí srdce Lenka Jedličková

Fantasy prvotina z pera české autorky. Bohužel jsem se do příběhu nedokázala začíst a nebavil mne. A to jsem se o to pokoušela několikrát a věnovala mu čas, protože v něm jde o draky a jejich příběhy mne fascinují. Postavy, rozhovory, vše mi přišlo takové ploché, chyběla tomu jiskra, emoce, ale taky popravdě i logika, minimálně v tom začátku. Hrdinka se propadne do nového světa a nevnímám, že by z toho byla nějak rozhozená. Neřeší se, kde je, jaký je tam jazyk, normálně se s lidmi baví, rozhovory jsou divné... prostě to na mne nepůsobilo věrohodně. Tohle není svět, do kterého bych se dokázala ponořit. Ale možná náctileté čtenáře to osloví, nevím, jaká je cílová skupina.

23.08.2022 1 z 5

Krtek a rybka Krtek a rybka Zdeněk Miler

Převyprávěný příběh animované pohádky. Pokud dítě tento Krtečkův díl vidělo a má ho rádo, nejspíš si i rádo poslechne a prolistuje tuto knihu. Nebo i přečte ve druhé třídě, jako náš syn. Bez znalosti té animované pohádky mi ale kniha přijde vlastně taková zvláštní, nijak zajímavá, texty takové "jen aby byly". Poselství v tom syn moc nenašel. Druhý syn tuhle pohádku ani neviděl, takže nečekám, že by ho kdy ta kniha zaujala.

15.08.2022 3 z 5

Co když zůstaneme Co když zůstaneme Sarah Sprinz

(SPOILER) I když to zprvu nevypadalo, šlo o hodně náročný young adult příběh, o kterém stále nevím, co si vlastně myslet. Nečekejte žádné lehké čtení.

(pozor spoiler) Sice začátek vypadá roztomile - protivná holka se nedobrovolně začne přátelit s jedním snaživým šprtem - ale jak se začaly nabalovat problémy a postavy se začaly jeden druhému otevírat, bylo mi z knihy spíš úzko. Nechápejte mne špatně, myslím, že je na místě psát o tématu, když je někdo ve vztahu nucen k sexu a když jsou společností vystavěná očekávání od žen i mužů vlastně proti přirozenému stavu věcí a moc uspěchaná. Ale prostě to téma bylo náročné, postavy byly ve složité situaci, bylo mi z toho smutno, co se jim stalo. A do toho se autorka pouští do náročného konceptu rozdílných sociálních vrstev, problémů chudých atd. No, aby toho nebylo málo, v knize silně rezonuje i téma nedůvěry. Nejen ve vztahu k rodičům. Prostě když hlavní hrdina po tom všem hlavní hrdince v něčem nevěřil, strašně mne to dostalo a plakala jsem. I po udobření ve mně akorát zůstal takový hořký pocit zrady a necítila jsem se dobře, jako když čtu knihy, které víc staví na romantice a důvěře a tak. Čtyři hvězdičky má ode mne kniha právem, kvalitní je, ale vracet se k ní určitě nebudu.

Knihu jsem četla bez návaznosti na první díl. Myslím, že to nevadilo.

08.08.2022 4 z 5

Návrh Návrh Elle Kennedy

(SPOILER) Kniha plná sexu a vtipného hašteření. Příběh se většině čtenářek líbí a je populární, od autorky jsem už něco četla, takže jsem věděla, do čeho jdu a co budu číst. Nicméně zrovna tahle knížka mne neoslovila. Už je totiž na hranici Young Adult žánru, o kterém obvykle nejde psát takhle odlehčeně. Prostě mi to nešlo k sobě tak, jak to bylo psané. To, že hlavní hrdinka byla v minulosti znásilněná a hlavní hrdina byl mlácen svým otcem, bylo náročné téma. Jenže kniha dost klouzala na povrchu a šlo tam jen o sex a postavy se chovaly, jako by byla legrace celou situaci vyřešit prostě přes orgasmy. No já nevím. Příběh mi přišel divný, nereálný, postavám jsem chování vůbec nevěřila. Není to prostě kniha pro mne.

07.08.2022 1 z 5

Krásná katastrofa Krásná katastrofa Jamie McGuire

Young adult romance z typického prostředí americké vysoké školy. Oba hrdinové mají své nevyřešené věci z minulosti a ovlivňuje to jejich chování. V knize je na můj vkus až moc alkoholu, siláckých a sprostých řečí, štvalo mne, že hlavní hrdina kouří, jde tam o párty, bary, hazard, zápasení, vztahy na jednu noc. Asi to osloví cílovou skupinu 18-19 letých holek, ale na mne to bylo kvůli způsobu psaní takové, no, trochu povrchní a laciné.
Co mne na knize bavilo? Především ten začátek, kdy se hrdinka tak moc snaží, aby byla jen kamarádka, až ji pak štve, že je jen kamarádka :-) Pak se jejich vztah hodně zamotá, přijdou nedorozumění, postavy si ubližují a na to moc nejsem. Ale přečetla jsem to, stejně tak i celý příběh znovu z pohledu hlavního hrdiny (kniha Učiněná katastrofa) a milou kratičkou závěrečnou novelu (kniha Nádherná svatba).
Na ukrácení času, proč ne, ale myslím, že měl příběh větší potenciál.

Knihu lze sehnat jen z druhé ruky, už je vyprodaná. Stejně tak jsou vyprodané i e-knihy. Na internetu ale lze sehnat nějaké (pochybné?) elektronické překlady s mnoha chybami - no ale číst to jde.

31.07.2022 3 z 5

Www.bez-bot.cz Www.bez-bot.cz Ivona Březinová

Krátký příběh patnáctiletého chlapce, který se vyrovnává s tím, že nemá vlivem úrazu nohy. Kniha mne překvapila, nevěděla jsem, co čekat. Nesmyslný název mne odrazoval od čtení, navíc ta adresa ani nefunguje, myslím, že kniha by si vážně zasloužila důstojnější název.
Klučina postupuje od prvotního šoku, deprese a těžkých myšlenek, až k naději, že bude mít nové nohy, bude moct sportovat, ale jinak a jeho život opět dostane smysl. Celá knížka je protkaná vtípky a lotrovinkami a klukovinami, které téma odlehčují. Jako nenápadná linka se knihou táhne i maličký skoro detektivní příběh, kdy se hlavní hrdina snaží vzpomenout a nebo jinak zjistit, proč se vlastně z toho svahu tak vztekle rozjel. A nikdo mu to nechce říct. Velmi dobře jsou v knize popsány všechny praktické věci ohledně protéz a pomůcek, všechny souvislosti, až to byla skoro vzdělávací knížka a to myslím v dobrém. Ráda jsem se o tom všem dozvěděla skrze tento příběh.
Abych to shrnula, je to hlavně knížka o naději a je moc hezká. Nelituju, že jsem ji četla. I když původně jsem, nevím proč, myslela, že tam půjde i o nějakou romantiku (tu ale nečekejte).

18.07.2022 5 z 5

Královsky v háji Královsky v háji Emma Chase

Taková pohádka pro dospělé: jak chudá dívka k princovi přišla. Díky spoustě sexu. To je tak asi celá zápletka, bych řekla. Obvykle u těchto knížek nemám žádná vysoká očekávání, plně respektuji o čem to je a proč je autorky píšou, jak je píšou. Ale tentokrát to prostě nějak nebylo pro mne. Kniha mne nebavila, zápletka nijak neoslovila, nevím, nepřišla jsem tomu nijak na chuť.

04.05.2022 2 z 5

Svět non toxic Svět non toxic Katarína Hrivňáková

Encyklopedický výcuc všeho, co se za ty roky nastřádalo v populární Facebookové skupince Svět non toxic. Kniha obsahuje ty základní informace o tom, čemu se vyhnout, když chcete eliminovat toxické látky ve svých životech. Stručně a věcně popisuje každou oblast od kosmetiky, praní, přes domov a vitamíny. Obsahuje některé praktické návody a tipy. Cituje zdroje, odkazuje, kde lze dál hledat informace, nepřesvědčuje, prostě konstatuje fakta.
Knížku jsem si zakoupila především proto, abych podpořila autorky, kterým fakt vděčím za svoje zdraví a nynější spokojený život bez ekzému, zdravotních problémů atd. To, co je v té knížce, znám už skoro nazpaměť (překrývá se to s obsahem webu Svět non toxic, souborů ve skupince a tak, částečně to shrnuje poznatky z jejich bomba YouTube kanálu), takže nedokážu posoudit, jak to bude působit na člověka, který o tématu ještě nic neví. Chci ji mít doma na poličce už jen pro to, abych si připomněla, kam v naší domácnosti směřuji. Pro mne je ta knížka o více věcech, než jen o tom textu.

30.04.2022 5 z 5

Nikdy na teba nezabudnem Nikdy na teba nezabudnem Emily Wibberley

(SPOILER) Tíživý příběh o setkání dvou lidí, o výjimečném týdnu a rozhodnutí, změnách. K srdci mi tak nějak přirostly všechny čtyři postavy, o kterých vlastně kniha byla. Hlavní hrdinka projde rozchodem i poznáváním nového kluka. Hlavní hrdina je v tíživé situaci kvůli své rodině, složitou situaci má i jeho bratr, který ho provází. Milého kluka Matta, se kterým hlavní hrdinka chodila, a o kterém bylo popsáno poměrně hodně stránek, mi bylo vlastně líto. Knihu jsem četla hlavně kvůli tomu, že jsem opravdu chtěla vědět "návod", jak se se svou situací popasují. Chtěla jsem pro ně najít nějaké řešení, chtěla jsem vědět, "jak se to skončí". Ale jsem hrozně zklamaná, že tohle v knize není. Nedozvíme se, jak se všechny čtyři postavy se svými životy popasovaly a kam nakonec v životě směrovaly na vysoké školy. Připadala jsem si hrozně ochuzená a dost mne zasáhlo, že nevím, co s nimi bude. Opravdu mi nestačilo číst si jen o tom zvláštním týdnu. Lituji, že jsem knihu četla a nechci se k ní kvůli tomu vracet, byť byla jinak milá a zajímavě psaná.

25.04.2022 2 z 5

Tajný život blech Tajný život blech Alberto Pez

Milá knížka o jednom problému jednoho kocoura. Textu je v knize pomálu a kniha má jen pár stránek, což synkovi naprosto vyhovuje (knihy plné textu ho děsí), navíc jsou věty občas tak trochu poházené po stránce, takže knížku přečetl rychle a ani mu to nepřišlo. Knihu četl ve druhé třídě. Některá slova neznal a byla pro něj složitější a vysvětlovala jsem mu je. No, aspoň mu to rozšířilo slovní zásobu.
Kniha představila problém (blechy u kocoura) a celou tu knihu se kocour snažil ten problém vyřešit. Udělal si plán, postupoval krok za krok, zjišťoval informace a pak se na základě nich rozhodl. Přišlo mi podnětné to, jak kocour postupoval při řešení svého problému a k jakému kompromisu na konci došel.

21.02.2022 5 z 5

Sázka na lásku Sázka na lásku Petra Martišková

Zimní romantická knížka tak trochu na téma Romeo a Jůlie, ale s dobrým koncem. Aneb dva, kteří chtějí být spolu navzdory rodičům. Hezky se to četlo, v knize je spousta vtipných hlášek a pár témat, které znám i z pozdější tvorby autorky. Je tam i téma drog, které se obvykle autorům nedaří zpracovat nějak uvěřitelně a normálně, ale tady se to povedlo podle mne solidně zakomponovat.

Kniha se už špatně shání, je vyprodaná, tak jedině z druhé ruky.

18.02.2022 4 z 5

Velká kniha superschopností Velká kniha superschopností Susanna Isern

Půvabná kniha pro děti, díky které se každé dítě může cítit jako superhrdina. Skládá se z jednotlivých příběhů, co dvojstránka, to příběh nějakého kluka či dívky. Ve třech odstavcích je tam představena superschopnost toho dítěte a doplněna je působivými obrázky. Knížka je super na čtení menším dětem. Sám ji potom syn četl ve druhé třídě a u každé stránky jsme spolu přemýšleli, který z jeho kamarádů a známých třeba tu danou superschopnost má. Jedinou výtkou je způsob psaní. Je hodně, no vznosný, fantazijní, až lyrický bych řekla. Takže se mi v tom syn trochu ztrácel, prostě on spíš stojí nohama na zemi a vnímá realitu a tak ne vždy chápal, co se těmi texty snažil autor říct, no. Musela jsem vysvětlovat, jak je to myšleno. Na knize je napsán věk 5+, ale přišlo mi, že ty texty jsou víc psány jakoby pro dospělé.

12.02.2022 5 z 5

Navždy a věčně Navždy a věčně Jennifer L. Armentrout

Pomalý něžný příběh o shledání dvou křehkých duší. Dvě děti s pohnutou minulostí, kteří se snaží najít si své místo v dospělém světě a posunout se dál. Psáno z pohledu Mallory, která navzdory svému problému ("nemluví" na veřejnosti) nastupuje do maturitního ročníku na klasickou školu. V knize je věnováno hodně prostoru tomu, co Mallory prožívá a tak děj plyne pomalu a pozvolna, hlavní zvraty jsou až na konci. Příběh se nečte lehce kvůli posmutnělé náladě ze smrti jedné z vedlejších postav i kvůli nemoci, která postihne jednu z dalších postav. Romantická linka v příběhu je pozvolná a jemná (ne to, na co jsou čtenářky Jennifer Armentrout zvyklé).

Knihu lze sehnat jen z druhé ruky, je beznadějně vyprodaná. Existovala i elektronická verze, ale ta je taky bohužel "vyprodaná" (tu licenční politiku fakt nepochopím, já bych si to koupila...), takže majitelé čteček taky ostrouhají...

12.02.2022 5 z 5

Neslyšno Neslyšno Richelle Mead

Tuhle milou asijskou pohádku jsem si vybrala kvůli čtenářské výzvě a mile mne překvapila. Nižší hodnocení a rozporuplné komentáře způsobily, že jsem neměla vysoká očekávání. Čtivý text a jemný vztah mezi hlavními postavami mne ale nakonec okouzlil, že jsem knize prominula kde co. Ano, ty květnaté hovory jako přepis znakové řeči byly... no... úsměvné. Konec byl useknutý, to jo. A po fyzické stránce z hrdinky dělali supermanku, to jo. Ale nevadilo mi to, byla to milá pohádka s netradičním nápadem a hezky se četla.

10.02.2022 4 z 5

Zachraňte Steva Zachraňte Steva Jenni Hendriks

Posmutnělý a dojemný příběh o zvláštním přátelství. A to je přitom psaný vtipně a v knize je pestrá paleta trapných scén a tak. Hlavní hrdina se snaží nezdolně zachovat správně a vymstí se mu to, nicméně objeví pár věcí o sobě a najde přátelství. Musím říct, že je to jedna z knih, která zanechá v hlavě stopu, ať chcete nebo ne. Téma rakoviny je fakt drsné, ať je to psáno odlehčeně a nebo ne. O romantiku tady v knize vlastně absolutně nejde. Doporučuji číst, když máte náladu na něco "těžšího a drsnějšího" a přitom rádoby vtipného. Ke knížce jsem se dostala omylem :-), hvězdičkami oceňuji její kvalitu, byť sama se k ní určitě vracet nebudu kvůli tomu tématu.

05.02.2022 5 z 5

Dreamologie Dreamologie Lucy Keating

(SPOILER) (spoilery) Romantický příběh s drobným nadpřirozeným prvkem, který jsem si prostě musela přečíst. I když už se knížka hrozně špatně shání. A i když jsem z recenzí věděla, že nejspíš budu rozčarovaná. Tak ano, jsem rozčarovaná. Ten nápad se sny je tak suprový, ale to provedení v knížce je taaak nevyužité. Nelíbilo se mi, že celá ta situace ublížila Celeste, bylo mi jí líto. Nevěřila jsem hlavnímu hrdinovi ty proměny nálad, nevěřila jsem jim tu zamilovanost, bylo to zvláštní. Ten obrat na konci byl taky zvláštní a zdůvodnění mne překvapilo. Prostě se tam se vším dalo lépe pracovat. Romantická linka se mi tam tedy vůbec nelíbila a neoslovila mne.
Kdo hledá podobné téma, tak propracovaný svět setkávání ve snech je sérii "Stříbrná kniha snů " od Kerstin Gier. A zajímavé propojení ve snech je i v pokračování knihy "Záležitost s duchem: Mr. Ghost" od Marie Matušíkové (teprve vyjde knižně, zatím jen na Wattpadu).

03.02.2022 3 z 5