Josh Josh komentáře u knih

Deník staré paní Deník staré paní Jiřina Šiklová

Vitalita, moudrost, ale i živelnost, ironie této úžasné paní jsou v každém řádku. Na formu deníku si zvyknete tak, že ji nebudete vnímat, naopak budete ji hltat :o))
Tuhle knihu by si měli přečíst babičky a jejich dcery a vnučky, a také dědečkové, jejich synové a vnuci…. prostě každý kdo má vztah ke staršímu člověku, a naopak starší k ostatním. PROČ? Budete brát život mnohem lépe, budete brát život těch druhých mnohem lépe, budete brát vzájemné názory, postoje, tvrdohlavost, paličatost lépe…. Prostě život může tato kniha jen zlepšit. Risknete její čtení?

22.05.2022 5 z 5

Má dětská léta: životopisné črty Má dětská léta: životopisné črty Marie von Ebner-Eschenbach

Tohle jsou harmonicky sladěné memoáry a dokument, viděno dětskýma očima. Prostředí šlechtické rodiny v 19.století (autorka žila 1830-1916, což je -nejen- na tu dobu neuvěřitelné) je popsáno jako byste byli součástí příběhu. Možná někdy příliš detailně, ale není to ani nuda ani povýšenost, jež dávají stránkám život. To kouzlo je v každém řádku, je znát jednak úzký vztah k rodné Moravě (Zdislavice - narozena i pohřbena), jednak pokora a úcta, jež sebou doba i postavení nesly.

Je to divný pocit, že se musíte dívat v katalogu po autorce rakouské, abyste se dozvěděli o českém prostředí, které bohužel tehdy zaznamenal jen málokdo. Nejde o národnost, to je dáno dějinami, nic to nemění na vypovídací hodnotě. Zda-li dýchá z knih dnes tak vřelý vztah k naší zemi u českých autorů….

16.05.2022 4 z 5

Krambambuli Krambambuli Marie von Ebner-Eschenbach

Tato Rakušanka je vlastně naše - objevena díky jejímu příběhu v knize Hrdinky. Kdyby přečtena jen tato její kniha, tak to stálo za to! Jakkoliv je místy velmi smutná, bolestivá, zdánlivě depresivní je ve všech třech příbězích (vydání 1958 – ještě Amina a Pěnkava) hloubka i šíře poznání, lidskosti a naděje života. Takový tenký skvost, a to nemluvím o nádherné, kouzelné češtině a stylu. Děkuji paní Marie, vnesla jste nádech citu 19.století do dnešní moderní tvrdé doby.

11.05.2022 5 z 5

Chvála ani v této recenzi nebude chybět, protože … výběr žen, časové rozpětí i chronologie, rozsah textů jsou velké plus. Navíc kouzlo příběhu rukou Katky Tučkové nelze přehlédnout, protože "umí dát každé hrdince její osobitý půvab." Co je to ALE? Chyběly mi fotografie žen, protože - i když lze grafiku vnímat jako utvářející knihu - v biografii reálné osoby, samozřejmě s ohledem na dobu, foto postrádám. Jakoby ty ženy pak byly jen stín. Na argument o nejednotném stylu lze říci „vše jde, když se chce“. Však tato maličkost nemění hodnotu chvály:o)

09.05.2022 4 z 5

Půjdeš s námi ven? – Objevitelské výpravy za přírodou ve městě Půjdeš s námi ven? – Objevitelské výpravy za přírodou ve městě Peter Wohlleben

Velmi pěkná poučná kniha ověřeného autora, který se umí nejen kolem sebe dívat, ale také nám zázrak jménem Příroda umí ukázat. V devíti kapitolách, přehledných graficky i předáním informací si najde každý čtenář nějaké přírodní kouzlo, jež si může vyzkoušet doma nebo vidět venku, kde by si toho předtím nevšiml. Třeba „stromek v pokojíčku“ nebo „bez mapy a navigace“.

01.05.2022 4 z 5

Zahrada žije - zahradničíme s dětmi Zahrada žije - zahradničíme s dětmi Anita Blahušová

Proč vlastně rostliny voní? Kdo bydlí v zahradě? Které rostlinky se mají rádi a pomáhají si navzájem? … Zahradničení v této knize není jen s dětmi nebo pro děti. Dospělí se budou divit - co vše ze školy zapomněli, neví nebo ti co znají práci na zahradě, co vše mohou zlepšit. V knize je tolik zajímavého, přehledně a graficky skvěle předaného, že si určitě něco najde každý:o)) Prostě si udělat více radosti a zároveň naši přírodu chránit a pečovat o ni! Dává nám dost a my si často jen bereme…. A nemusíte mít zahradu, abyste se začetli a měli radost.
Tuhle knihu musíte mít doma, přesněji po ruce, protože je nádherná, užitečná, poučná, a lze v ní číst celý rok. Zahradničení, resp. příroda totiž funguje i v zimě:o)) CIT: „Semínko si má lehnout na tvrdou podložku a přikrýt se měkkou peřinkou.“

01.05.2022 5 z 5

Umění vnímat architekturu pro děti a rodiče Umění vnímat architekturu pro děti a rodiče Michael Třeštík

Tohle není jednorázová kniha (s předmluvou:o) ani kniha, co přečtete jako prózu hrrr. Je to kniha, kterou si prostě musíte po kousíčku prožít. Nejde jen o kvantum informací, jež do ní autoři vložili a že děti, kterým je hlavně určena mají omezený limit pozornosti a zaujetí. Ta kniha sama si to prostě žádá:o) Její obsáhlost byla někdy více, někdy méně pozitivně přijata (velkými i malými), její zajímavost a přitažlivost byla pozitivně přijata vždy a všemi. Přidám i generaci prarodičů :o)) Stručně řečeno – kniha pro generace a na celý život. Stejně jako architektura.

25.04.2022 5 z 5

A přesto říci životu ano: (Psycholog prožívá koncentrační tábor) A přesto říci životu ano: (Psycholog prožívá koncentrační tábor) Viktor Emil Frankl

Sice psychiatry s „rozbory“ nemusím, ale v souvislosti s 2SV znělo tohle téma zajímavě. Téma není vhodné slovo, protože je kniha z reálného koncentráku a o reálných lidech. Její pohled, pojetí, vysvětlení jsou hluboká, srozumitelná a hlavně nadčasová.... Můžete je uplatnit v tíživých dnech i vlastního (mírového) života a nemusíte hned myslet na kruté situace, jež vedly autora k jistému pohledu na život a jak čelit utrpení (další "výročí" těch 6! let si v květnu připomeneme). Zvláště v době, kdy svět prošel (2!r) napřed útočnou nemocí a teď útočnou lidskou mocí připomínající v mnoha rysech 2SV je kniha povzbuzením. Snad už vhodněji řečeno – nevzdávejme se, hledejme smysl nejen v pohodovém životě, ale i v tom těžkém!

21.04.2022 4 z 5

Tajemství mezi námi Tajemství mezi námi Laura Madeleine

Četlo se to dobře, i když ne tak jako Cukrářova dcera. Zajímavý námět byl život místních lidí a Židů, kteří utekli do Francie okupované Itálií a pak Němci. Je to zdánlivě rodinný příběh, kdy hlavní ženské postavy dělí 50 let a také tajemství, jež na dobu 2SV je překvapivé, jak říká obálka „zamilovat se do špatné osoby.“ Tvrdé časy prověřují charakter.

17.04.2022 3 z 5

Výhled přes střechy Výhled přes střechy Suzanne Kelman

Další kniha, které nestačí 5*. U nás poprvé v češtině, jinak bestsellerová autorka. To tedy je Paní autorka! Dovolím si citovat z obálky „Děsivě krásné a neskutečně silné. SK mi zlomila srdce, ale přesto bych nemohla být šťastnější.“

To, co vezme dech je úhledně v balíčku zvaném „kniha“ - styl psaní, originální příběh dle reálných postav a hlavně život za 2SV v Holandsku (pro mne poprvé). Klobouk dolů před tímto národem! Příběh nejen o těch odvážných co stáli proti režimu, ale nevyhýbá se ani těm co s ním souhlasili. Tuhle knihu budete chtít. Od autorky samotné vím, že se u nás můžeme těšit na další knihy:o)

13.04.2022 5 z 5

Vězňova žena Vězňova žena Maggie Brookes

Po dlouhé době kniha, jíž nestačí 5* a když vezmu ještě v úvahu, že je to prvotina, tak kéž by autorka (MB) už psala další! Za dlouho souhlasím se vším co se píše na obálce, a to už je něco:o) Cituji: „Vězňova žena je zřejmě ten nejunikátnější příběh z 2SV jaký jsem kdy četla“ nebo „MB přivedla na světlo světa příběh, který by ji záviděl snad i Hemingway“. Lze jen dodat nejen Hemingway. Poprvé v románu číst o vojenských zajatcích Němců bylo velmi zajímavé téma, což teprve na našem území. Malé postesknutí - škoda, že příběh založený na skutečnosti neměl pro všechny hrdiny závěr, jak žili po 2SV. Doufejme, že v reálu dobrý....

09.04.2022 5 z 5

Král medvědů Král medvědů James Oliver Curwood

S láskou a romantikou v duši napsaný příběh, který stejně tak osloví duši a srdce čtenáře. Každá věta pohladí, rozbuší srdce, otevře oči, nejen do přírody, a když se zrovna bojíte pak doufáte, že to dobře dopadne…. až do poslední věty. Nádhera!

Jsou zde také info ke zvířatům, které nemusíte znát, a to včetně údajů, jež by se na kg i km z anglických mír těžko přepočítávaly. Toto poslední vydání z r.2021 má grafiku jako živou. Mne jen mrzí, že už se maminky nemohu zeptat, proč tu knihu neznám, když ji mám ve vydání z r.1983 s lehce jiným názvem doma v knihovně. Film znám a teď už i knihu.... Díky JOC:-)

05.04.2022 5 z 5

Dlouhý let domů Dlouhý let domů Alan Hlad

Kdo ví něco o poštovních holubech? A co teprve jakou měli roli ve 2SV? Kniha tohle téma předkládá zajímavě a v kontextu dějinných událostí, nejen ve Velké Británii a životech hrdinů. Místy jsou lehce táhlé popisy, opakované situace, ale kam chcete v době každodenních, týdny trvajících náletů spěchat… do bunkru. Je tu řada protilehlých stran – láska a bolest, odvaha a zbabělost, víra a beznaděj… jako v životě. Konec se mi zdál nejen uspěchaný, ale spíše „pěst na oko“, jako když autorka neměla kam pokračovat a tak skočila rovnou po hlavě v ději. Příběh je spíše o dojmech než akční hluboký složitý, ale má svá překvapení. Nejen pro ty čtenáře, co nečtou o 2SV kvůli hrůzám lze tuto knihu doporučit.

01.04.2022 4 z 5

Gloria Gloria Timothée de Fombelle

Jak lépe zakončit "měsíc knihy"? Krása! Knihy mne mohou dojmout, ne rozbrečet, vylekat, ne vyděsit… ale aby mne zaskočily, vtáhly, vyžádaly si pláč a pak radost v duši a teplo v srdci to už musí být Kniha. Tato je se super-velkým K, kouzlo laskavost lidskost - jen pár superlativ, která k ní patří. TdeF a DdeVigan a J.Giono patří mezi Francouze, jejichž knihy nepřehlédnu a A.S-Exupéry na ně nemá.

Půjčená kniha se brzy ocitne na čestném místě v domácí knihovně! A co u vás?

31.03.2022 5 z 5

Po stopách Fany a Beryho Po stopách Fany a Beryho Ivana Fexová

Nejen psí příběhy - je tam spousta zvířátek - jsou líčeny s láskou, humorem a pokud se stane nějaký "průšvih" vždy skončí šťastně:o) Krásné, velké obrázky doplňují zajímavé a přístupně poučné informace o zvířatech, a navíc zabaví hádanky a křížovka, takže z každého příběhu si děti něco zapamatují. Je to kniha, která upřímně nabízí rodičům věnovat čas dítěti, aby ji nečetlo bez nich...

28.03.2022 5 z 5

Dívka v zeleném svetru Dívka v zeleném svetru Daniel Paisner

Půjčení knihy byla náhoda, i když nevím zda doslova, protože příběh Židovky Krystyny se odehrává v (polském) Lvově, kde se během jejího dětství střídala moc Ruska, Ukrajiny, Německa – nelze nevnímat její poslání v kontextu už 1 měsíc trvající současné války – a v tomhle zkuste žít normálně!!?? Vyprávění z pohledu dítěte mi nepřišlo „viditelné“, natož jako problém při čtení, ale spíše to, že se něco opakovalo až tak, že to čtu podruhé.

Dle obálky - příběh je niterný, ale nejhrůznější ne, tedy ve smyslu popisu událostí, což by mohlo odradit si knihu přečíst, a to by byla škoda. Určitě je zajímavé vnímat historičnost, dějiny, reálný pohled člověka, který zde vyrostl. Jako výstižné mi přijde, že je kniha plná opačných „věcí“ – dobro a zlo, odevzdání a bojovnost, láska a nenávist, pokora a pýcha, úcta a nelidskost, odpuštění a zloba … Dojem protilehlých pocitů je zde opravdu silný. Jen volba Židů se v tomto pohledu jeví jako vybírat vždy ze zla a „jen“ poměřovat jeho únosnost. Ještě jedna maličkost - slovo zázrak tímto příběhem dostalo výjimečný obsah, zvláště v závěru knihy věnovanému době po skončení 2SV.

25.03.2022 5 z 5

Mariana Mariana Susanna Kearsley

Odstup - tento typ premiéra - k záhadnému příběhu brzy pominul a od knihy se nešlo odtrhnout. Přestože se děj odehrával ve dvou časových rovinách 300 let od sebe bylo v nich tzv. jasno a zajímavě se prolínaly. Nápadité, lehce napínavé, záživné, vše ve správnou chvíli. Prostě po duši hladící příběh, takže mne autorka nalákala na další své knihy :o)

22.03.2022 5 z 5

Okno s dívkou a ptáčkem Okno s dívkou a ptáčkem Dagmar Digma Čechová

Další autorčino dílo bylo spíše zvědavost co je to za její nejlépe hodnocenou knihu. A? Zajímavá, nabídla ne nezajímavé překvapení:o) Sice je odkryto poměrně brzy, ale v pravou chvíli. Různost postav a živost scén posouvají děj rychle, takže stránky hltáte. Co překvapilo byl pohled obou aktérů na stejnou situaci, ne jen moment, ale dobu co se znali od začátku do konce - ohromující. Nabízí se zamyšlení, jak je to „oboustranně“ v reálném životě. Toto jsou zasloužené hvězdy!

21.03.2022 4 z 5

Jedna z pěti Jedna z pěti Dagmar Digma Čechová

Autorka knih pro děti, pak změna pro dospělé / ženské romány, 80-90 % recenze (dětské 1 hlas nepočítám:o) a hlavně „chrlí“ dvě knihy ročně (má tolik námětů a energie, nebo píše cokoliv když je vše zavřeno?) byla fronta důvodů nemít očekávání. Poslední kniha do ČV´22 byla 1 důvod dostačující k tomu vzít první knihu letos vydanou co byla k dispozici. A kniha? Těžko soudit jak a zda vůbec chcete prověřovat své kamarád(k)y, ne že k tomu vede životem daná „zkouška“ vzájemného vztahu, ale že si sami najdete důvod/právo zjistit co vztah vy/drží.

16.03.2022 3 z 5

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

U autorky nelze přehlédnout jednak názvy knih zavánějící cestováním, jednak jejich úspěšnost v recenzích. To jsou však důvody k obezřetnosti:o) Tu překonala ČV´22 tématem „kniha, kde hrdina pije kávu.“ Nelituji. Seznámení s autorkou bylo pohlazením na těle při kávě, na duši při návštěvě Kodaně a na srdci při laskavém příběhu. Rovnováha, kdy na jedné straně je nápaditost, vtipnost, vřelost a na druhé straně realita pracovního a osobního života, pozitivně překvapila a je důvodem proč výhledově sáhnout po dalším příběhu. Třeba se něco dozvím, podobně jako když teď už tuším proč jsou Dánové díky „hygge“ šťastní lidé:o)

13.03.2022 4 z 5