Jurajovamaka Jurajovamaka komentáře u knih

Modrá Modrá Lucy Clarke

Dočítané... ešte spracovávam, celý príbeh prečítaný jedným dychom a záver ma úplne dostal. Naozaj skvelá kniha ako všetky od tejto autorky.

06.02.2021 5 z 5

Všetkým chalanom, ktorých som milovala Všetkým chalanom, ktorých som milovala Jenny Han

Pre mladé baby ako stvorené :-)

06.02.2021

Tanec s nepriateľom Tanec s nepriateľom Paul Glaser

Tešila som sa na ňu, ale sklamala. Príbeh je síce pozoruhodný a výnimočný, ale niektoré kapitoly sú pre mňa skôr nudné a zdĺhavé. Síce sa ľahko číta, ale nedočítala som ju. Čakala som, že ma bude baviť ako knižka od Vrby - Utiekol som z Osviečimu.

06.02.2021 3 z 5

Odbila 13. hodina Odbila 13. hodina Dušan Fabian

Nebudem tu hodnotiť "na naše pomery". Kniha je súborom poviedok, ktoré tvoria akýsi prierez tvorbou autora, od jeho skorých námetov až po súčasnú tvorbu. Kniha je výborne vystavaná, začína od takých príjemných zimomriavok až po poviedku, po ktorej prečítaní som si povedala "Ach do.... ". Z mojej kúpy som nebola vôbec sklamaná, práve naopak. Ukázalo mi to, ako iní autori rozvíjali svoj spisovateľský štýl, svoje myslenie, obzory atď. Knihu som prečítala rýchlo a odporúčam ju.

06.02.2021 3 z 5

Materská na zbláznenie Materská na zbláznenie Julie Halpern

Nudaaaa
ale myslím si,že mnohé maminky sme sa tam našli... posmiala som sa, pobavila, taká oddychovočka na materskej :-)

06.02.2021 2 z 5

Otecko sa postará Otecko sa postará Karin Krausová

Kniha ma dosť sklamala. Pravdupovediac, čakala som od nej viac. Pôvodný zámer, z ktorého mohol vzniknúť celkom zaujímavý a zábavný príbeh, sa zvrhol do obyčajného nezaujímavého klišé deja, kde boli zbytočne silené pokusy o vtipné situácie, použitých priveľa otrepaných a obohratých fráz, čo mali byť asi pôvodne trefné prirovnania. Hlavná hrdinka, rozprávačka to tak preháňala, až to nebolo pekné, ani vtipné, o všetkých ľuďoch vo svojom okolí sa vyjadrovala bez úcty, pohŕdavo a arogantne. Celé to vyšlo tak nejako naprázdno, plytko a umelo. Ostatné postavy v príbehu opísané nezaujímavo a povrchne. Dočítala som ju do konca, lebo stále som čakala, že ma niečím prekvapí. Nestalo sa tak do konca knihy.
Za MŇA NIE

06.02.2021 2 z 5

Milosť pre Gregora Mocha Milosť pre Gregora Mocha Ľubica Mišíková

Jedna z najkrajších kníh, čo som kedy čítala. Chytá za ❤ a úplne VÁS vtiahne do deja, pohltí, dojme, rozosmeje, rozplače. A zároveň ukáže, o čom je vlastne život a prečo sa oplati žit. Knižka je balzamom na dušu. Určite sa k nej ešte niekedy vrátim. Autorka má nádherny štýl písania, je to ako dar od Boha.
Odporúčam pre VŠETKÝCH, ktorí milujú precítené knihy do hĺbky ❤❤❤

06.02.2021 5 z 5

Popol a hriech Popol a hriech Andrea Rimová

Sila priateľstva je nekonečná. Autorka ma týmto dielom posadila na riť. Čítala som od nej už niekoľko titulov no tento je zatiaľ najlepší. Krásny príbeh o sile priateľstva, hriechov minulosti ale aj čistej láske. Zora a Ernest – nerozlučná dvojica. On sám, starý a utiahnutý pred svetom – ona malé dievčatko, v očiach zvedavosť a čistá úprimnosť. Práve táto rozdielna dvojica si vás získa tak že nebudete chcieť aby to niekedy skončilo. Veľmi sa mi páčili vnútorné dialógy postáv (lepšie som sa dokázala do nich vžiť) krásne opisy Slovenska a ukázala že nielen zahraničie si zaslúži našu pozornosť.
O D P O R Ú Č A M ❤

Povedal, že budem štastná Povedal, že budem štastná Adriana Gregorová

Povedal, že budem šťastná je super kniha.veľmi pekne napísaný príbeh, v mnohom veľmi podobný dnešnému životu .... láska, sklamanie, aj ponaučenie zo životných situácii hlavných hrdinov... kniha mala všetko čo má mat, zatajenie dychu a chuť čítať až do samého konca...a ten koniec? Musíte si ju prečítať :) Wau už sa teším na pokračovanie.... ďakujem autorke za prijemne čítanie a určite Vám ju odporúčam prečítať...❤

Po dnešnej noci mi nevolaj Po dnešnej noci mi nevolaj Simona Rošková

Osud Vanesy, ktorej detstvo a mladosť sú poznačené závislosťou matky na alkohole, sa nečíta ľahko. Všetky emócie - počnúc strachom a zahanbením, cez znechutenie, až po odpor a nenávisť z riadkov presakuje v enormných množstvách a umožňuje ich čitateľovi prežívať spolu s hlavnou postavou. Vďaka autorkinej schopnosti opísať aj ťažké témy pútavo a plynulo nemáte problém pochopiť spôsob, akým Vanesa zmýšľa a stotožniť sa s jej rozhodnutiami, aj keď mnohokrát neboli správne (alebo by ste s nimi nesúhlasili).

Táto kniha je názornou ukážkou toho, ako jedno zlé rozhodnutie, hoci vykonané s najlepším úmyslom, dokáže zničiť celý život... Ako sa kvôli jednému človeku, ktorý si nás ani nezaslúži, dokážeme zrieknuť všetkého, o čom sme doposiaľ boli presvedčení, a zároveň ničiť život aj našim najbližším... Ako sme si prisahali, že nebudeme robiť tie isté zlé rozhodnutia, ako naši rodičia, ale časom si uvedomíme, že "vzorec" správania, v ktorom sme roky vyrastali, je v nás zakorenený silnejšie, než si myslíme... Ale nikdy nie je neskoro, začať tieto chyby naprávať...

Je jedno, či po tejto knihe siahne mladá baba, zrelá žena alebo pani na dôchodku - autorka sa ňou prihovára každej vekovej kategórii a verím, že si v nej každá nájde, čo potrebuje. Za mňa jednoznačne najlepšia autorkina kniha.
O D P O R Ú Č A M :-)

Tma Tma Bernard Minier

Zo začiatku bola kniha zaujímavá, ale v štvrtine sa kniha zmenila na veľkú nudu, plnú nezaujímavých citových opisov, synonymických viet, opakovaní tých istých výrazov. Záver až veľmi prešpekulovaný, nie práve najlepšie vysvetlený.Celkovo pre mňa sci-fi román.

05.02.2021

Epidémie v dejinách Epidémie v dejinách Branislav Kovár

Kniha roka 2020 na Slovensku.
Epidémie v dejinách je výsledkom skvelej práce slovenských a zahraničných archeológov, historikov. Kniha má veľkú možnosť osloviť čitateľov, ktorí nečítajú knihy o histórii.
Dynamicky a jednoducho opisuje tie najväčšie choroby, ktoré sa premenili na epidémie a prerástli až do pandémie.
Po prečítaní knihy si odnášam nové informácie.

05.02.2021 4 z 5

Tisíc a jedna noc s Arabem Tisíc a jedna noc s Arabem Renáta Názlerová

Na knihu som sa tešila, lebo je z môjho obľúbeného prostredia...no musela som ju dať bokom po prečítaní pár strán...Renátka nie je pre MŇA cudzia, je to cieľavedomá a úspešná žena na úrovni, ale písať jednoducho nevie...

05.02.2021 1 z 5

Nedotknuteľný - Príbeh zlodeja z Indie Nedotknuteľný - Príbeh zlodeja z Indie Monika Wurm

Za MŇA NAJLEPŠIA KNIHA AKÚ SOM KEDY ČÍTALA ❤
Tak toto bola riadna emocionálna nálož. Potrebovala som ju vstrebávať postupne, aj preto som ju čítala vyše týždňa. Ale poviem vám, po tých hrôzostrašných skutočných príbehoch o holokauste, utečencoch a ich strastiplných osudoch, či po predposlednej knihe od Moniky - Hviezda nad arabským peklom, som si len sťažka dokázala predstaviť, že môže byť niečo viac kruté a zároveň dychberúce aj v dobrom zmysle slova. A Monika ma nešetrila. Naservírovala mi tornádo, ktoré ma rozmetalo. Doslova, viacnásobne. Neexistuje, aby sa jej novinka Nedotknuteľný nedotkla srdca každého čitateľa, ktorý s ňou príde do kontaktu. Aj samotnej duše, aj jej drobných častí, o ktorých sme možno ani nevedeli, že ich máme. Tento príbeh vo mne vyvolal neskutočný hnev, ale aj obrovskú hrdosť. Hanbila som sa za ľudské bytosti, čo všetko dokážu napáchať, ešte k tomu sebe navzájom, no som hrdá na Moniku, že vie pospájať také trpké čiastočky, ťažké osudy a vymodelovať z nich niečo úžasné, priam magické. Narovinu, medzi nami, ja by som to nedala. Uvedomila som si, že hoci Monika pre mňa neprestane byť obrovským vzorom, takéto príbehy by som nevedela dať na papier. Viem, že Monika má precízne naštudované množstvo materiálu, z ktorého čerpala, a ja by som túto fázu, zaoberať sa tým najhorším, čoho je človek schopný, nezvládla bez ujmy. Na to treba žalúdok a... obrovitánsku lásku. Presné tú v sebe Monika má a z jej kníh je to neskutočne cítiť. Príbeh chudobného Ráhula a naivnej dobrosrdečnej Julije, a to šialene krásne prepojenie ich osudov, ma dostalo na lopatky. Úprimne, desím sa toho, z čoho Monika vyskladá ďalší príbeh, ale viem, že si to budem chcieť prečítať medzi prvými a som presvedčená, že to bude pecka. Hoci pri umeleckej honosnosti, ktorá sála z jej rukopisu, sa mi skôr žiada hovoriť o hodnotnom diele, výnimočnom zážitku a pripomienke, že láska a osud sú mnohokrát to jediné, čo máme všetci spoločné, aj keď každý s tým zdanlivo naloží inak. A karma dokáže nakopať zadok fakt každému. Vedela by som o príbehu napísať viac, no nechcem spoilerovať. Ak ste už čítali niečo od tohto talentovaného stvorenia, dostanete ešte viac, než očakávate. Ak ste ešte nemali česť a trúfate si, lebo minimálne niektoré jej diela nie sú pre slabé povahy, užite si to, aj keď v tomto prípade je to trpkosladké želanie. No výstižné. Pre mňa je Monika charizmatická bytosť s veľkým srdcom a jej knihy to len potvrdzujú. Ďakujem, Monička, že si nás poctila a podelila sa s nami o ďalší kúsok zo svojho talentu. Narábaš s ním unikátne a pre mňa si nádherný zjav, od ktorého sa chcem inšpirovať. Tak ako nemá človek nikdy strácať nádej, prosím, Ty nikdy neprestaň tvoriť, lebo tým dávaš nádej nám smrteľníkom, že aj trpký príbeh môže skončiť šťastne.

Vždy keď čítam nejakú dobrú knihu je mi smutno keď som na konci, že sa už nebudem môcť podielať na príbehu a citiť s hlavnými hrdinami...
A každá dobrá kniha, zanecháva vo mne stopu či už pozitívnu, alebo negatívnu...
Ale keď Vás kniha dojme k slzám je to jednoducho dôkaz, že je napísaná.
Neviem, kde Monika na tieto námety chodi, ale všetky jej romány vedia tak dokonale chytiť za.
Mám od nej prečítané všetky knihy a každá zanechala vo mne hlboký dojem...
Aj túto knihu VŠETKÝM môžem jedine ODPORUČIŤ. :-)

Nakresli mi vietor Nakresli mi vietor Eva Urbaníková

Doslova a do písmena ma táto kniha pohltila a vtiahla do deja. Prečítala som ju na "jeden dych" - nemohla som sa od nej odtrhnúť. Odporúčam ju naozaj každému, verím, že aj tým najsilnejším povahám príde "mäkko". Nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch.

Zoufalé touhy Zoufalé touhy Jana Javorská

Kniha ma absolútne neoslovila, úplne prázdny obsah o ničom...za MŇA určite NIE :-(

05.02.2021

Slzy predaných dievčat Slzy predaných dievčat Monika Wurm

Pre tých, ktorí majú radi tematiku z oblasti arabskej (moslimskej) kultúry, určite odporúčam.. knižku som nevedela pustiť z ruky, písaná veľmi zaujímavo a pútavo.
Perfektná kniha, určite ju odporúčam prečítať každému. Nedokázala som odtrhnúť oči od nej. Táto kniha bola moja prvá prečítaná od Moniky Wurm a hneď si získala moje srdce. Stala sa mojou najobľúbenejšou autorkou.
Krásna kniha o dvievčati a jej ťažkom živote, čím všetkým si musela prejst až kým nestretla toho pravého, ktorý musel o ňu bojovať a ochranovať ju.
O D P O R Ú Č A M :-) ❤

Škandál v lepšej spoločnosti Škandál v lepšej spoločnosti Adriana Macháčová

Škandál môžem každému len odporúčať. Román je písaný tak pútavo, že sa jednoducho nedá odložiť, pokým nedočítate. Dynamika, napätie a poodkrytie medziľudských vzťahov je to, čo ho robí pútavým. Autorom blahoželám k skvelému námetu a ešte skvelejšiemu dielu. ❤

Striptérka Striptérka Magdaléna Lunáková

Dočítala som knižku Striptérka , ktorú napísala slovenská autorka. Ďakujem za túto knižku , ktorá bude patriť do mojej knižnice obľúbených slovenských autorov .
Autorke prajem ešte veľa takýchto výborných knižiek .
Túto knižku odporúčam všetkým ženám , bez rozdielu veku / ja patrím k strednej generácii vekom ale duchom som večne mladá :-D/
Názov môže niekedy zavádzať , treba vidieť pozadie výberu tohto povolania. ;-)

Detský plač v podkroví Detský plač v podkroví Ivana Ondriová

Ivanka nám zasa raz ukázala, čo je to umenie písať, čo je to umenie vtiahnuť čitateľa do deja, prinútiť ho premýšľať, kde je fantázia a kde skutočnosť, hodnotím vysoko, prečítajte si ;-)
Krásny príbeh...miestami som sa troška bála, ale celkový dojem a záver vo mne zanechal po dočítaní príjemný pocit, všetko skončilo ako v rozprávke.
Jedna z najlepších kníh tejto autorky :-)