kacaabba kacaabba komentáře u knih

Emil a detektivové Emil a detektivové Erich Kästner

Protože jsem to četl až jako dospělý, nemohu říci, že by to bylo super super, ale rozhodně to pěkné je. Já od autora mnohem více oceňuji Luisu a Lotku, nedivil bych se však, kdyby to děti měly naopak. :-)

05.03.2016 4 z 5

Chatrč Chatrč Wm. Paul Young (p)

Tato kniha se poněkud vymyká knihám, ke kterým sahám, abych si je přečetl. Proto se mi také trochu rozkolísalo mé rozhodnutí knihu přečíst, resp. dočíst. Nejprve nadšen (jestli to tak lze říci, vzhledem k tomu, co se v příběhu odehrávalo), pak přišla krize. Ale pokračoval jsem dál a mé obavy, že teď už to bude jen intelektuální nuda, se stále více a více rozplývaly. Až zmizely úplně :-) Námitky některých čtenářů, že je to až přes příliš niterné a intimní, mně osobně nepřišlo. Naopak si myslím, že kdyby si s hlavní postavou Bůh povídal o fotbale a primárkách v USA, bylo by to plytké a o ničem. Ale sáhnout někam dovnitř, kam si kolikrát nenecháme sáhnout opravdu nikým, vyjevuje živou dynamiku netušené síly. Asi jako když štěpíme atom... A že to je nakonec velmi osvobozující, když to dělá právě Bůh, mohu dosvědčit i já sám.

05.03.2016 5 z 5

Jak jsem našel Livingstona Jak jsem našel Livingstona Henry Morton Stanley

Jako geograf jsem vždy zvědavý, když se vypráví o putováních neznámými kraji. Autor byl zjevně schopným velitelem výpravy, ale v podstatě nic víc. Nevím proč, ale při čtení knihy jsem si vybavil popisy z knih Exuperyho a na tomto srovnání je nádherně vidět rozdíl - ten rozdíl, který tuto knihu řadí mezi průměrné a Noční let či podobné knihy povyšuje nad ní. Byl to prostě novinářský popis bez dalších úvah, zajímavých postřehů...

26.02.2016 3 z 5

Oskar a růžová paní Oskar a růžová paní Éric-Emmanuel Schmitt

Život kolem nás nám ukazuje, že ne každý může umírat, až když je sytý svých dnů. Příběh dojemným způsobem provází malého kluka v "zrychleném životě", vyrovnaného s tím, co mám přjít a s očekáváním toho co bude potom...

24.02.2016 5 z 5

Poslední bitva Poslední bitva C. S. Lewis (p)

Že i Bible předpovídá konec našeho světa, který bude začátkem toho "opravdového", víme. Spisovatel podobnosti s biblickou zvěstí pojal po svém a pro mne nikoli špatně a ani nevábně. A moudře se zabýval především těmi, kteří to nové a lepší, ono "ještě dále a ještě výše" mohli okusit. Pak je mnoho těch, kteří to v našem světě popírají a odmítají. Tak to na tom budou v nejlepším jako ti trpaslíci... a nebo ještě hůře.

22.02.2016 5 z 5

Stříbrná židle Stříbrná židle C. S. Lewis (p)

Spousta krásných vtipně popsaných průhledů ze světa Bible. Vše jako fantazy, ale úžasné! A vyznání se čtyř hlavních hrdinů v říši pod zemí bylo pro mne jedním z vrcholů knihy...

13.02.2016 5 z 5

Princ Kaspian Princ Kaspian C. S. Lewis (p)

Celkově mne příběh neuchvátil tak, jako jiné díly, ale přesto je tam několik skvostů, které si pamatuji. Například to, že Lucinka Aslana viděla, když druzí zdaleka ještě ne. I její těžké rozhodnutí, že raději půjde za Aslanem sama, než zůstat s těmi, kteří "nevěří". Rozdíl mezi knihou a filmovým zpracováním z r. 2008 je u tohoto dílu propastné.

28.01.2016 4 z 5

Kůň a jeho chlapec Kůň a jeho chlapec C. S. Lewis (p)

Nemám tušení, jak knihu vnímají lidé, kteří nevěří v Boha. Snad je při četbě Narnie někde v hloubi duše pohladí "Aslan"... Pro mne, křesťana, je to krásný příběh, který v mnohých věcech čerpá z křesťanství. V této knize se mi vybavil jeden úryvek z Bible, který, troufám si domnívat, měl na mysli i autor, když psal tento díl: "Půjdeš-li přes vody, já budu s tebou, půjdeš-li přes řeky, nestrhne tě proud, půjdeš-li ohněm, nespálíš se, plamen tě nepopálí." (kniha Izajáš 43 kap. 2 verš)

16.01.2016 5 z 5

Lev, čarodějnice a skříň Lev, čarodějnice a skříň C. S. Lewis (p)

Moc, moc pěkné :-)

15.01.2016 5 z 5

Kocourkov Kocourkov Josef Hiršal

Pro nás poněkud cizorodá kniha. Ale se synem jsme ji přečetli a občas se pobavili nad hloupostí Kocourkovských. Ale kde je moc hluposti, tam přichází únava. Tak jsem byl celkem rád, že to řádění lidské blbosti v koncentraci přímo vražedné už skončilo. Co musím uznat je, že páni spisovatelé jsou šikovní a že se to dobře četlo a to i nahlas. Divím se, že tuto knihu už dávno někdo nenačetl. Myslím, že by to byla lahůdka číst. A i poslouchat.

11.01.2016 3 z 5

Čarodějův synovec Čarodějův synovec C. S. Lewis (p)

Krásné, milé, pochopitelné i pro děti. Škoda, že to zatím není zfilmováno.

06.01.2016 5 z 5

Robinsonka Robinsonka Marie Majerová

Kniha, která je fakt asi pro holky. Naprosto mne minula, ale statečně jsem dočetl do konce. Abych věděl, co bylo za povinnou četbu. Ještě že jsem na to pekl. Tohle bych jako náctiletý nedal.

28.11.2015 3 z 5

Odkud teče řeka Odkud teče řeka Patricia St. John

Další milá kniha od této autorky.

22.11.2015 5 z 5

Král Krysa Král Krysa James Clavell

Chlapské čtení. Pocit sebehodnoty získaný z vnějších věcí je to nejpřirozenější pro spoustu nás, ale je to šálení, klam, fata morgana... Těším se, až uvidím divadelní zpracování.

21.11.2015 5 z 5

Ostrov pokladů Ostrov pokladů Robert Louis Stevenson

Jako děcko jsem knihu četl, nyní poslouchal i rozhasové zpracování a viděl jednu z filmových verzí. Na knihu volně navazuje filmový seriál Silverův návrat na ostrov pokladů (viz www.csfd.cz). A podle všeho je vydařený.

07.11.2015 5 z 5

Tartuffe Tartuffe Molière (p)

Poslechnuto jako rozhlasová dramatizace. Pro mne výrazně zajímavější než Lakomec.

07.11.2015 3 z 5

Karlík a továrna na čokoládu Karlík a továrna na čokoládu Roald Dahl

Čteno kvůli škole. Líbily se mi písničky Umpalumpů :-). Celkem dobré, ale zajímavější bude vědět, jak se to líbí dětem, protože pro ty to bylo primárně napsáno.
P.S.: kniha se mi o kousek líbila více než filmové zpracování.

01.11.2015 3 z 5

Strom pokladů Strom pokladů Gary Smalley

Čteno s dětmi. Naše děti tomu již odrostli, ale pro malé děti je to velice milý příběh se spoustou krásných obrázků. Věkově bych to pasoval pro děti od 6 do 9 let.

08.10.2015 5 z 5

Všehokniha Všehokniha Guus Kuijer

Čteno s dětmi. První kniha, kdy jsme museli do čtení děti tak trochu nutit. Nejzvláštnější kniha, jakou jsme spolu četli. Nebo spíš nejdivnější. Zkrátka tahle kniha se nám nelíbila. I když základ příběhu byl zajímavý, leč, řekl bych, ne pro děti.

03.10.2015 1 z 5

A hory odpověděly A hory odpověděly Khaled Hosseini

Specielně u knih Hosseina si uvědomuji velké osudy malých jako jsem i já.

29.09.2015 5 z 5