kacaabba kacaabba komentáře u knih

Duna Duna Frank Herbert

Zajímavé, celkem uvěřitelné, trochu mi bylo líto hlavního hrdiny, protože ač výjimečný, přesto pod jařmem "osudu". Autor Bibli znal, to je poznat. Ale také minimálně korán a další náboženské texty. Zajímavé to rozhodně bylo, leč nebudu ani doporučovat, ani pokračovat dalším dílem, i když kniha je rozhodně stavěná tak, že jeden díl přečíst nestačí.

26.11.2016 4 z 5

Zaslíbená země Zaslíbená země Lion Feuchtwanger

I přesto, že jsem zatím v životě nečetl žádný román déle než je tato trilogie o Josefovi ben Matoušovi, musím napsat, že je to úžasné dílo a před umem, chytrostí a citlivostí spisovatele smekám pomyslný klobouk. Taktéž si nepamatuji na románového hrdinu, který by ve mne vyvolal tolik rozporuplných pocitů jako Josef. I proto mi čtení románu trvalo tak dlouho.

23.11.2016 5 z 5

Klub Lysek Klub Lysek Arthur Ransome

Jestli něco nemám rád, tak to je hraní si na piráty. A v knihách Ransomeho je to normál. Název Amazonky jsem ještě skousnul, ale název lodi Smrt a sláva mi přijde nanejvýš odpudivé. Tfůůůj!

17.11.2016 4 z 5

Fregata Pallada Fregata Pallada Ivan Alexandrovič Gončarov

Cestopis z 19. st. Od té doby, kdy jsem četl Šóguna, tak mne vše kolem Japonska vždy zaujme. :-)

16.11.2016 4 z 5

Měsíc na vsi Měsíc na vsi Ivan Sergejevič Turgeněv

No, tak jako komedie mi to opravdu nepřišlo...

07.11.2016 5 z 5

Pianista Pianista Władysław Szpilman

Dramatický příběh polského pianisty židovského původu. Varšavské ghetto a jeho touha po zachování holého života. Ne, není to příběh hrdiny, ale dojímá svojí lidskostí. Film byl pro mne působivější; vřele doporučuji.

05.11.2016 5 z 5

Švýcarský Robinzon (převyprávění) Švýcarský Robinzon (převyprávění) Bohumír Polách

Číst to jako dospělý, tak se tomu směji a určitě nedočtu. Ale jako dítě jsem tuto robinsonádu miloval.

01.11.2016 4 z 5

Kormidelník Vlnovský Kormidelník Vlnovský Frederick Marryat

V dětství by to bylo za plný počet... Když si vzpomenu jak jsem miloval knihu Švýcarský robinson a jaká je to vlastně slátanina, tak tohle je ještě paráda!

01.11.2016 4 z 5

Zkrocení zlé ženy Zkrocení zlé ženy William Shakespeare

Středověká telenovela.

29.10.2016 2 z 5

Pí a jeho život Pí a jeho život Yann Martel

Asi jsem nepochopil, co chtěl autor říci duchovním nasměrováním hlavního hrdiny, ale jinak pěkný příběh. A rozhodně se mi líbil popis vztahu člověk - strach.

28.10.2016 5 z 5

Lovcovy zápisky Lovcovy zápisky Ivan Sergejevič Turgeněv

Nic jsem od knihy nečekal a snad právě proto mne tak zasáhla. Citlivé dílo pozorného pozorovatele.

27.10.2016 5 z 5

Boj o ostrov Boj o ostrov Arthur Ransome

Lehoučký prázdninový příběh. S ním se mi připoměl i jiný táborový příběh z českého prostředí - Ostrov přátelství od Miloše Zapletala, který se nám s dětmi líbil.

14.10.2016 5 z 5

Templáři Templáři Ernst Sommer

Taktéž netuším, nakolik je kniha pravdivá. Ale už samé líčení naznačilo, že pravda se občas halí do lži a lež do pravdy.... Nicméně příběh byl pro mne uvěřitelný a rozhodně se praktiky v knize zmiňované stále znovu a znovu používají.

09.10.2016 5 z 5

Stručný životopis zakladatele islámu Stručný životopis zakladatele islámu Lukáš Lhoťan

Pokud o Mohamedovi ještě pořádně nic nevíte, tak to pro vás bude objevné. Samozřejmě, je třeba vědět, že to píše bývalý muslim. Ale neuvádím to proto, že bych se domníval, že je to podjaté, tedy, že se fakta upravují dle vytyčeného cíle - kniha komentuje mnohé úryvky uznávaných muslimských životopisců Mohameda. Rozhodně ale nečekejte, že z toho Mohamed vyjde dobře. Ono to snad ani opravdu nejde... To byste si nejdříve museli upravit vlastní optiku nazírání na to, jak by měl vypadat člověk, který je Koránem doporučen k jedinému následování, protože je označen jako dokonalý vzor.

03.10.2016 3 z 5

Komando plukovníka Brenta Komando plukovníka Brenta František Běhounek

Výborná dorodružná kniha z časů 2. sv. války v oblasti Indického oceánu.

17.09.2016 5 z 5

Jákobův pokoj Jákobův pokoj Virginia Woolf

Tento způsob psaní zdá se mi býti poněkud nezajímavý.

15.09.2016 2 z 5

Místa na půl cesty Místa na půl cesty Rory Stewart

Plný počet bodů dávám především autorovi za jeho odvahu! Ani nevím, jestli jsem někdy nějaký cestopis četl, asi ano, ale už si nevzpomínám. Je to tedy výjimka. Zaujal mne autor. Na YouTube najdete některé jeho přednášky na různá geopolitická témata. A i když s ním ne vždy jsem v souhlase, tak tenhle chlapík mne baví.

13.09.2016 5 z 5

Labutě nad Issyk Kulem Labutě nad Issyk Kulem Čingiz Ajtmatov

Mohu se vyjádřit pouze k Mateřskému poli: příběh ženy, která měla celkem spokojený život na venkově a pak válka. Zlom. Ztráta a vyhlížení. Pak ztráta bez vyhlížení a ztráta a bolest a pocit zmaru. A na konci slabá jiskřička dávající smysl života pro zdeptaného člověka. Knihy Ajtmatova mám rád, i když jsou někdy kruté, melancholické. Kyrgistán je krásný kus země, s tímto vědomím se povídky čtou ještě lépe.

09.09.2016 5 z 5

Tisíc a jedna noc. Díl 1 Tisíc a jedna noc. Díl 1 neznámý - neuveden

Ne, všech 1000 + 1 příběhů jsem nečetl. Mám za sebou 40 příběhů. A jsou moc milé a vytváří svůj vlastní svět, který je jiný než ten náš. U nás jsou to spíše princezny a hloupí Honzové, co ke štěstí přišli, a draci, a u nich jsou to emírové, sultáni a džinové. Příběhy jsou to mírně erotické, ale aspoň zatím, nic jako Dekameron, a dějové linky - pohádkové- jsou hodně nápadité. Zatím se mi to neomrzelo. :-)

03.09.2016 5 z 5

Černý šíp Černý šíp Robert Louis Stevenson