kadgam kadgam komentáře u knih

Tělo Tělo Paolo Giordano

Nečakala som, že ma príbeh vojakov v Afganistane tak zaujme, ako sa stalo. Nebolo to o vojne, ale o jej prežívaní jednotlivými vojakmi a hlavne o jej dozvukoch v ich neskorších životoch.

27.11.2015

Zapletení Zapletení Zygmunt Miłoszewski

Viac ma zaujala spoločenská časť knihy ako detektívna. Nejako zvlášť sa pátraním ani nezaoberal, skôr ho nechal prebiehať v časti mozgu a zbytkom sa zapodieval svojim životom. Tak to ľudsky chodí. Koniec je trochu viac zamotaný, aby rozuzlenie bolo napínavejšie a to sa podarilo. Opisy miest sa daria, ako v druhom dieli Sandomierz (najkrajšie mesto v Poľsku) aj Varšavu by som podľa jeho odporúčania rada prešla.

12.11.2015 4 z 5

Gataca Gataca Franck Thilliez

Zaujímavá téma, trošku príliš natiahnutý dej.

25.01.2015

Imámova dcera Imámova dcera Hannah Shah

Kniha s veľmi aktuálnou témou. Myslím, že je napísaná tendenčne. Hlavným problémom nebolo náboženstvo, ale brutálny perverzný otec, ktorý bol, zhodou okolností imámom v komunite moslimov vo Veľkej Británii. Iba s pomocou priateľov a štátu sa jej podarilo osamostatniť sa, no žiť musí v ilegalite pred vlastnou rodinou.
Zaujal ma opis postoja moslimov ku krajine a ľuďom, ktoré si vybrali ako svoju novú vlasť - pohŕdanie a snaha o maximálne využívanie sociálneho systému. Chcú žiť v novej krajine ale jej pravidlá si sformovat do sveta, z ktoreho radi odišli.
Autorka ale uvádza, že nie všetci moslimovia sa takto správali - ani k svojim dcéram, ani ku domovskej krajine.

21.11.2014 3 z 5

Game Game Anders de la Motte

Zaujímavé, nápadité, dobre sa číta. Pri čítaní je človek ochotný uveriť, že všetko, čo sa deje je hra, čo ma mierne desilo.

27.10.2014

Desivo blízko Desivo blízko Linwood Barclay

Veľmi americké. Zaujímavá zápletka, veľmi dobre sa číta a nenudí.

08.10.2014

Osamělost prvočísel Osamělost prvočísel Paolo Giordano

Začala som čítať včera večer a kniha ma zaujala od prvých stránok. Príbeh aj pútavo napísaný dej. Vidím, je každý, kto ju čítal sa vyjadruje pozitívne napriek depresívnym pocitom, ktoré navodzuje.
Autista a anorektička. Mali pocit, že ich niečo k sebe priťahuje ale nevedeli to naplniť, realizovať svoj vzťah.

25.08.2014 5 z 5

Solar Solar Ian McEwan

Kniha mi nesadla, možno sa k nej ešte vrátim.

30.05.2014

Ratolesť Ratolesť Auður Ava Ólafsdóttir

Je to kniha, ktorá človeku utkvie v pamäti. Jednoduchý príbeh citlivo napísaný ale veľmi silný.

10.02.2014 5 z 5

Elsyino tajemství Elsyino tajemství Camilla Läckberg

Najslabšia z autorkiných kníh, ktoré som doteraz čítala. Pridlhé konverzačné vsuvky spomaľujú spád knihy. Téma, ako vždy je zaujímavá aj spoločenské problémy, ktoré ako švédska detektívka rieši. Tentoraz sú to: homosexuálne rodičovstvo, prisťahovalectvo a jeho pozícia v spoločnosti a rezíduá 2. svetovej vojny.

04.02.2014

Ozveny mŕtvych Ozveny mŕtvych Johan Theorin

V knihách severských autorov je veľmi dobre zachytená atmosféra prostredia, príroda, spôsob života obyvateľov.
Dej sa mi zdal prekombinovaný a chaotický, vrah bol stále krok pred dobrovoľnými detektívmi (čo robili 20 rokov, keď ešte boli mobilnejší?)
Číta sa dobre, najmä príbeh ženy chytí za srdce a nepustí do konca knihy.

26.09.2013

Smršť Smršť Johan Theorin

Rada by som navštívila ostrov Oeland napriek počasiu, ktoré tam, podľa opisov v knihe panuje.
Zaujímavé je, že ten pocit mám u viacerých severských autorov, hlavne islandských.
Príbeh knihy, ako už napísali mnohí predo mnou ma strhol - nedalo sa prestať čítať. Napriek 379 (slov. vydanie) som ju prečítala za cca 2 dni a noc.

19.08.2013 4 z 5

Prečítala som niekoľko Coelhovych kníh, no neoslnil ma svojimi kvalitami.
Táto bola zaujímavá romantickými vetami myšlienkami a myslím, že bude znieť hlavne v srdiečkach práve zamilovaných.

14.07.2013

Spasitel Spasitel Jo Nesbø

Mierne naväzuje na knihu "Zrada".
Napínavé od začiatku do konca iba v poslednej tretine sa dej trochu naťahoval. Drastickejšie, ako mám rada a nečakaný koniec.
Netradičné sa mi zdajú metódy jednania s nájomným vrahom - napriek tomu, že zabíjal iba na objednávku, že ako dieťa prešiel peklom vojny aj to, že bol z inej krajiny bol to nájomný vrah a podľa Nesba si zaslúžil odmenu.
Pre mňa bolo zaujímavé poodhalenie práce Armády spásy.

28.05.2013 3 z 5

Misery Misery Stephen King

Pre mňa to bol najhororovejší thriller, aký som kedy čítala. Nikdy viac som nevzala do ruky knihu tohto autora.

21.05.2013

Ledová princezna Ledová princezna Camilla Läckberg

Kniha sa veľmi dobre číta, postavy aj prostredie dáva pocit, že čitateľ je uprostred diania v reáli.
Čo ma mimoriadne zaujalo v tejto knihe, je spoločenský problém, ktorý síce nerieši, ale predostiera.
Zakrývané skutočnosti "aby sa o tom nehovorilo" ˇ"čo by povedali ľudia" spôsobia veľa zla aj po rokoch.
Severské detektívky som objavila pred rokmi - Cit slečny Smilly pro sníh od Hoeg a až teraz som sa dostala k ďalším.

18.05.2013

Nepokojný muž Nepokojný muž Henning Mankell

V poslednom čase som sa dostala ku knihám, ktoré som nezvykla čítať, asi iba preto, že som nebola o nich informovaná.
Kniha sa veľmi dobre čítala, okrem toho, že do konca neboli zodpovedané niektoré otázky, ktoré sa snažil komisár Wallace osvetliť, jej nemôžem nič vyčítať. Nenudili ani jeho opisy súkromného života, ani opisy politickej situácie. Odporúčam, ak máte čas a chuť prečítať skoro 500 strán jedným dychom

16.03.2013

Život na Mississippi Život na Mississippi Mark Twain (p)

Biografia autora z časov jeho pôsobenia ako lodivoda na parníku po rieke pred občianskou vojnou. Kniha začína krátkymi dejinami rieky Mississippi, zabáva historkami z plavieb a najmä opismi rieky, brehov a prírody, scenérií, ktorými sa autor plavil. Je to iný žáner ako Tom Sawyer, nie taký chronicky známy ale oplatí sa prečítať.

06.09.2012

Pianistka Pianistka Elfriede Jelinek

Fascinujúci príbeh nešťastnej ženy. Opačná strana rodičovskej lásky, sebalásky aj lásky k mužom.

01.02.2012

Pygmalión Pygmalión George Bernard Shaw

Knihu som čítala v origináli a pochopila som ju inak, ako dovtedy film aj inscenáciu. Dôležitý je predslov a doslov knihy. Nie je o Líze Doolitlovej ako dievčati z periférie Londýna, ale o tom, koľko pozornosti a vzdelania potrebuje človek, aby pochopil svoju hodnotu.

31.01.2012