KapitánSmrt Online KapitánSmrt komentáře u knih

Bílý šum Bílý šum Don DeLillo

Klidný život středostavovské rodinky naruší nečekaná katastrofa (nebo série katastrof). Toto nečekané vlomení se do děje je příležitostí k reflexi svého života, jeho smyslu a nevyhnutelné konečnosti, k přehodnocení toho, co je opravdu důležité a co je jen zdání. Jako bonus pak otázka po roli techniky a zábavního průmyslu v našich životech. DeLillo v nejlepší formě.

Duha gravitace Duha gravitace Thomas Pynchon

Hrátky s historií na Pynchonův způsob. Mnohovrstevnatý příběh s tolika zákruty, až se v nich neznalý člověk může lehce utopit. Zároveň pro mě osobně jeden ze slabších Pynchonů, což je spíše způsobeno mezerami ve vzdělání (mnoho narážek jsem nepochopil) a možná i horší kvalitou překladu (dle různých zvěstí nalezených na webu). Přesto jde o to nejlepší, co postmoderní literatura může nabídnout.

06.11.2019 4 z 5

Výkřik techniky Výkřik techniky Thomas Pynchon

Perfektní ukázka současné literární postmoderny. Trauma 11. září přetavené do zábavného mixu konspirací, kyberpunku, popkultury a historických faktů. Něco tak vtipného, vtahujícího a zároveň propracovaného a inteligentního jsem dlouho nečetl. Pynchon má fantazie na rozdávání.

06.11.2019 5 z 5

Hledání ztraceného času VI. – Uprchlá / Čas znovu nalezený Hledání ztraceného času VI. – Uprchlá / Čas znovu nalezený Marcel Proust

Hodnocení celé ságy. Perfektní vykreslení jedné doby, života jednoho chlapce/muže a jedné upadající společenské vrstvy. Propracované, promyšlené, sebenepatrnější pocity, myšlenky, emoce do detailů rozpitvané... Čistá a troufám si tvrdit nepřekonatelná ukázka té nejvyšší literatury. Ano, dokonalost může působit nudně a těžkopádně, pro mnohé i odpudivě, přesto nelze tento jedinečný monument hodnotit jinak, než známkou nejvyšší. Literární dílo, které by dnes již nemohlo vzniknout...

Zámek Zámek Franz Kafka

Perfektní a stále současná kniha. Kdo se kdy setkal s tajuplným organismem byrokratického aparátu (nebo pro něj nedej bože sám pracuje) dozná, že se do dneška stále nic nezměnilo, ba opak jest pravdou. Absurdní je nové normální. Bohužel.

Ňadro Ňadro Philip Roth

Slabá pocta Kafkově Proměně.

06.11.2019 2 z 5

Spiknutí proti Americe Spiknutí proti Americe Philip Roth

Zajímavé nosné téma alternativní historie, avšak ne naplno využité. Přesto občas mrazí, jak se současné Spojené státy podobají těm nacistickým, popsaným v knize... Roth je vizionář.

Kyselina sírová Kyselina sírová Amélie Nothomb

Klasické současné francouzské umění. Ať je to film nebo kniha, vždy jde o překračování zažitých tabu, konvencí, či hranic vkusu. Autorka až příliš tlačí na pilu, prvoplánově šokuje a pouští se do bojů se všemi kolem sebe. S pokleslou chudinou, zbabělou střední třídou, i falešnými kazateli morálky (rozuměj samozvanými elitami). Otázkou pak je, pro koho je kniha vlastně určena? A co chce autorka vlastně říci?

Svastika a Pentagon Svastika a Pentagon Pavel Pepperštejn

Současné Rusko a jeho rozpory plus dva detektivní příběhy s nádechem tajemna? Proč ne. Bohužel rozuzlení obou případů je celkem fádní a uspokojení z jejich vyřešení vyzní do ztracena.

Pražská noc Pražská noc Pavel Pepperštejn

Slabší než Svastika a Pentagon. Přesto díky poměrně krátkému rozsahu zajímavý pohled na Prahu, nedávnou českou historii a potažmo i slovanství, očima ruského avantgardního autora. Občas příliš pozérské, do sebe zahleděné a na efekt hrající. Občas naopak zábavné propojení témat a prvků, na první pohled neslučitelných. Sečteno a podtrženo průměrné čtení na jeden až dva večery.

06.11.2019 2 z 5

Míň než nula Míň než nula Bret Easton Ellis

Takřka 30 let stará kniha, přesto aktuální. Vyprázdněnost povrchního konzumního života zachycená skrze dospívajícho mladíka z vyšší sociální vrstvy. Ač materiálně zajištěn, duševně vyprázdněn a tak se spouští spirála večírků, konzumace alkoholu a drog, nahodilých sexuálních setkání... Snaha vjemy neustále stupňovat vede ještě k větší otupělosti. Existuje cesta ven? Intenzivní čtení, připomínající nedávný film Odnikud někam. Téma přesto není příliš originální a prostřední část knihy postrádá údernost a čtivost částí ostatních.