Knihokraj Knihokraj komentáře u knih

Nejtemnější část lesa Nejtemnější část lesa Holly Black

Anotace mě tak trochu "vyděsila" (pomyslela jsem si, co to bude zase za slátaninu), zároveň dohnala k rozpačitému sáhnutí po knížce. Nakonec nejsem tak zklamaná, jak jsem ze zprvu obávala.

Prolínání magického vílího světa s moderními prvky a na první dojem "obyčejným" městečkem celkem dobře fungovalo. Samotný děj příliš mě nijak závratně nenadchl, ale ani nezklamal - bylo to čtivé, plynulé a zajímavé. Hlavní hrdiny bylo snadné si oblíbit, a to i při faktu, že nejsem jejich věková skupina.

Nicméně Hazelina linka, kdy splácí svůj dluh u Olšového krále a mohla mít velmi slušný potenciál, a jak už tu zaznělo, i já bych si přála do toho víc nahlédnout - stejně tak do těch jednotlivých rodinných vztahů.

A ten urychlený konec... musela jsem se i vracet, neboť jsem ho na první dobrou nějak nezaznamenala...

Nicméně jako celek to hodnotím lehce nadprůměrně. Četlo se to hezky a za mě palec nahoru i nakladatelství, kterému se konečně povedlo zvýšit kvalitu jeho korektur. :)

05.07.2021 3 z 5

Krev a med Krev a med Shelby Mahurin

V první řadě chci říct tohle: CooBoo by rozhodně mělo investovat do lepších korektorů. V pořadí již několikátá kniha (nebo alespoň její elektronická podoba, i když pochybuji, že v tištěné tomu bude jinak), kde je chyb jak máku (například "byli mu tři" - to jako vážně?!). Klidně se hlásím. :D

Teď k příběhu.

Na dvojku jsem se těšila. Jedničku miluji. Dvojka mě však celkem zklamala. Našlo se pár světlých momentů (konec je hustej), ale celkově to působí, jako by to byl jiný příběh o jiných lidech. Lou jsem měla ráda, tady mě neskutečně štvala (ano, byla tam "polehčující okolnost", ale stejně byla zralá na pár facek), Reid o nic méně. Jejich vztah byl v tomhle díle poněkud podivný.

Dějová linka trochu línější, nudnější, finále to přece jen "trochu" zachránilo.

Sice jsem zklamaná, na druhou stranu ne natolik, abych nechtěla vědět, jak to celé dopadne. Nicméně jsem váhala mezi 2 a 3 hvězdičkami.

04.03.2021 3 z 5

Devátý spolek Devátý spolek Leigh Bardugo

Zpočátku jsem byla trochu rozpačitá. Přišlo mi, že je čtenář do ono podivného "magična" ve vysokoškolském prostředí hozen jako ryba na sucho. Občas jsem nechápala Alexino jednání, trochu se ztrácela v čase...

Ale!

Strašně mě to bavilo. Bavila mě hlavní hrdinka, která rozhodně není černobílá. Bavilo mě poodkrývání její minulosti, bavilo mě, že si čtenář musí ten vztah k ní vyloženě najít. Bavil mě Turner, bavila mě zápletka, lehce temnější atmosféra i řada překvapivých závěrů, jejich postupné i nečekané poodkrývání...

Na zpočátku chaotičtější začátek se čte kniha skvěle a patří mezi lepší YA knihy, které se mi v poslední době dostaly do rukou. Ale čemu se divit. Bardugo je (pro mě) prostě skvělá. :)

17.02.2021 4 z 5

Furyborn Furyborn Claire Legrand

Že by to bylo vyloženě zlé, se říct nedá. Ale.

Hrdinky mi přišly na chlup stejné. V chování, myšlení, mluvě...

Doteď pořádně nechápu, co je to to jejich "empírium". Nechápu pojetí andělů, ani toho Imperátora.

Magie by si rozhodně zasloužila většího prostoru, zatímco ty Rhielliny zkoušky mi naopak přišly zbytečně zdlouhavé.

Nechápu Elianinu romantickou linku. A příliš ani její "vývoj".

Nicméně se to četlo docela dobře. A ten Rhiellin konec na začátku mě docela navnadil se dočíst, jak se tam vůbec dostala...

26.11.2020 2 z 5

Mechanický pomeranč Mechanický pomeranč Anthony Burgess

Tak nějak nevím, co si o knížce myslet. Strašně mě rušila ta "týnština", neboť mi úplně nepřišla jako mluva mladých. Zprvu jsem si myslela, že příběh vypráví nějaký 40letý chuligán. Po čase jsem si zvykla a na jednu stranu potlesk pro překladatele, neboť muselo dát práci něco takového přeložit.

Příběh jako takový byl rozhodně zajímavý, celý vývoj do sebe dokonale zapadal. Dospívání ostatních postav, osudy vedlejších frendíků i těch, kterým Alexův gang zkřížil cesty... Tak nějak jsem ale s Alexem nedokázala soucítit, ani ve chvíli, kdy se stal pokusným králíkem. I když ten experiment sám o sobě nebyl úplně "chorošný"...

Každopádně zajímavé počtení a rozhodně ve mně něco zanechalo.

21.11.2020 3 z 5

Kosti Mraza Kosti Mraza Alžběta Bílková

Na české YA fantasy hodně slušný výkon. Skvělý svět, magie i některé postavy, šikovně uchopené slovanské legendy.

Zatímco Belek byl pro mě velice zajímavou postavou, u Sivy jsem měla tak trochu pocit, že se setkávám s dívkou s PMS. :D Tu chvíli byla strašně odvážná, pak najednou plakala, tu jí x stránek strašně bolela noha, že nemohla pomalu ani chodit, chvilku poté zvládla x km těžkým terénem... Sivu jsem si oblíbit nedokázala. Přišla mi... nijaká, taková až "bez charakteru". Oproti tomu SLOVOTEPEC je nádherné slovo. :)

Kdo mi přišel strašně zajímavý, byla Jedwiga. Skvělý a originální záporák!

K příběhu: místy se to zbytečně vleklo, místy mi tam dost chybělo (např. svět byl moc zajímavý, ale tak strašně málo představený). A největší zklamání přinesl konec. Vzhledem k roztahanosti celé knihy byl hrozně rychlý. A hlavně poslední věta mi vůbec k předešlému příběhu neseděla.

Procenty bych knihu hodnotila cca 75 %. Až na ty drobnosti (taky škoda trochu odfláklé korektury...) to bylo velmi zajímavé počtení. :)

15.11.2020 3 z 5

Případ alchymistovy dcery Případ alchymistovy dcery Theodora Goss

Milé čtení. Líbilo se mi dobové pojetí příběhu i stylu vyprávění, povedené jsou i jednotlivé postavy a jejich propojení se slavnými postavami slavnějších knih. Zároveň to autorka říznula vlastním nápadem a zápletkou. Další díl si ráda přečtu, jako oddechové čtení to funguje skvěle.

03.09.2020 4 z 5

Když bohové dělají průsery Když bohové dělají průsery Marie Phillips

Jako oddechová kniha, u které se člověk bude smát nahlas, funguje báječně. Dlouho jsem se tak u čtení nepobavila jako právě u této knížky.

Milé, úsměvné a poněkud bláznivé vyprávění o řečtích bozích, kteří se přemístili do Londýna, kde Afrodita provozuje hotlinku, Dionýsos je DJem, Artemis venčí psy a Apollon mění smrtelníky ve stromy za to, že mu nejdou po vůli. :) V popředí toho všeho záchrana lásky a světa... skvělé!

12.07.2020 5 z 5

V zajetí zimy V zajetí zimy Naomi Novik

I přes začátek, kterým jsem se neprokousávala snadno, dávám knize vysoké hodnocení. Líbí se mi styl vyprávění více vypravěčů, jejichž osudy se vzájemně a logicky protínají až do samotného konce, prolínání světů, skvěle vykreslené charaktery postav, nenápadné milostné pletky... Hezké a originální čtení. :)

11.07.2020 4 z 5

Ve stínu Hvozdu Ve stínu Hvozdu Naomi Novik

Inu, úplně špatné to nebylo. Nápad Hvozdu byl skvělý a pěkně zpracovaný. Hlavní hrdinku jsem měla celkem ráda, byla obětavá, hodná a svá. Příběh hezky plynul (tedy až na začátek, kterým jsem se musela doslova "prokousat", neboť jsem to chtěla vzdát).

ALE! Drak mi přišel horší jak ženská. Nevím, co autorku napadlo udělat z x let starého čaroděje takovýho nabubřelce. A Kasia mi také moc neseděla - přišla mi jako "až moc velká hrdinka". Plus mi přišlo, že je tam zbytečně moc akce...

Avšak příběh to byl nápaditý, originální pojetí magie. Nevím však, zda mě to zaujalo natolik, abych si přečetla i další díl.

04.07.2020 3 z 5

Vita nostra Vita nostra Sergej Djačenko

Teda... Doteď netuším, co si o tom mám myslet. Nedala jsem to. Nedočetla. Zkoušela jsem to týdny, měsíce, roky... Prostě ne. Nechápu ji. :D Vrátila jsem ji do knihovny, kde vyčnívá svou nádhernou obálkou. Nic víc se mi na knize nelíbilo.

21.05.2020 1 z 5

Spánek Spánek Haruki Murakami

Kniha, která zaujme nejen svou designovou stránkou. Malá svým přesahem, přesto velká obsahem. Žena zmítající se na hranicích dvou světů, na pomezí běžné nedostačující reality a vlastního vědomí. Zajímavý nápad, rozhodně oplývající originalitou. Jen by se z tohoto tématu dalo jistě vykřesat o zlomek víc. :)

27.04.2019 3 z 5

Jen 27 dnů Jen 27 dnů Alison Gervais

Příjemná oddechovka, rozhodně originálnější tvorba v rámci YA literatury. Kniha se četla lehce, jedním dechem, jen konec by si zasloužil lepší propracování. To samé u postav Smrťáka a Havoca. Jinak opravdu líbivé, čtení rozhodně neurazí. :)

27.04.2019 2 z 5

Stmívání Stmívání Stephenie Meyer

No... Svůj účel to splnilo. Za mých časů to byl obrovský knižní "boom", ale ani tehdy jsem tomu moc nepropadla... Nejen kvůli, pro mě uhozené, dějové linii, ale i kvůli stylu, jakým spisovatelka vyprávěla. Dvě hvězdičky dávám jen díky tomu, že to mnoho mladých holek přimělo ke čtení...

18.10.2018 1 z 5

Město z kostí Město z kostí Cassandra Clare (p)

Jako mladší jsem to "žrala". Čím víc však přibývalo dílů, tím více mé nadšení vyprchávalo. I přesto si však první díl, dle mého úsudku, zaslouží 5 hvězdiček... Minimálně za to nadšení, které ve mně kniha vyvolala. :)

18.10.2018 4 z 5

Šest vran Šest vran Leigh Bardugo

Po dlouhé době něco, co mě oslovilo... Skvělý příběh plný akce a dobrodružství, dokonale vykreslené postavy. Jen je škoda, že je kniha plná překlepů. Korektor by na tom mohl lépe zapracovat...

18.10.2018 4 z 5

Prokleté královny Prokleté královny Catherine Doyle

Přikláním se k názoru, že tento díl je lepší než prví. Se začátkem jsem sice bojovala, ale po necelých 100 stranách se to konečně rozjelo a já si vychutnávala klišovitý, ale zábavný, akční a romantický příběh plnými doušky. Pohádkovou atmosféru tu a tam protnula jímavá akce, v jedničce vybudované vztahy rozhodně nejsou statické a nudné, naopak mají vývoj a osud oběma párům hází pod nohy pořádné klády.

Ačkoliv nejsem milovníkem milostných trojúhelníků a dost často se jim i cíleně vyhýbám, v tomto případě jsem si vyloženě přála, aby přišel. :D Chemie byla takřka hmatatelná, elektrizující a já stejně jako jedna z královen propadla kouzlu toho druhého.

Jsem více než zvědavá, kam sestry zavane třetí díl. :)) Mustread pro každého, kdo ještě nevyrostl z pohádek.

26.07.2024 4 z 5

Každý den je Valentýn: Láska kvete po celý rok Každý den je Valentýn: Láska kvete po celý rok Aneta Kollerová Mašková

Milé, humorné a krásně oddechové počtení. :)

22.07.2024 4 z 5

Kateřina v říši kimči Kateřina v říši kimči Kateřina Kang

Roztomile kreslený komiks s vtipnými zážitky a zkušenostmi z J. Koreje. Nutnost pro všechny hltače k-dramat a jejich romantizaci korejských mužů. :D Určitě by dílku pomohlo lepší uspořádání, třeba do tematických kapitol (ty, které tam jsou, mi připadaly dosti nahodilé), takto to působilo poněkud chaoticky. Přesto to bylo velmi milé počtení. :)

21.02.2024 4 z 5

Magie havranů Magie havranů Margaret Rogerson