Knihokraj Knihokraj komentáře u knih

Zombie, chiméry a rock'n'roll Zombie, chiméry a rock'n'roll Karel Doležal

Tak tohle byla, panečku, jízda! Ulítlé, ne však vulgární, naprosto bláznivé a skvěle napsané. Humor mi osobně sedl jako hrnec na pozadí, fakt jsem se bavila!

29.06.2023 5 z 5

Bitva o Hex Hall Bitva o Hex Hall Rachel Hawkins

Závěrečný díl příjemně a akčně ukončil velmi příjemné a zábavné počtení. Po dlouhé době hlavní hrdinka, která mi byla sympatická, zejména svým humorem! :)

26.04.2023 4 z 5

Démon z Hex Hall Démon z Hex Hall Rachel Hawkins

Po dlouhé době druhý díl, který si udržel úroveň toho prvního, nepůsobil jako zbytečná vata a výplň, naopak přinesl množství zajímavých zvratů. Moc pěkná, čtivá, vtipná a romantická série (nejen, ale především) pro mladé!

25.04.2023 5 z 5

Polibek múzy Polibek múzy Lisa Rosenbecker

Takový potenciál to má! Knižní světy existují, oblíbené postavy ožívají, vedle inspirativních múz pracují i antimúzy, které naopak inspiraci berou... Námět (a obálka) naprosto skvělý.

Ale.

Na to, že Malou má být dospělá pracující mladá žena, mi připadá spíš jako čtrnáctiletá školačka. Mluvou i chováním. Romantická linka je naprosto suchá, motivy k vraždění ne dvakrát důvěryhodné. Magie a knižní dimenze chabě popsané vzhledem k tomu, jak složité všechno je. Ani slabé pokusy o humor se v mém případě nesetkaly s úspěchem...

Jako oddechová četba, třeba pro začátečníky v YA fantastice, jak je zmíněno níže, to není vyloženě špatné, v rámci žánru ale rozhodně existují lepší, propracovanější a zábavnější díla.

15.04.2023 3 z 5

Temné a kruté lži Temné a kruté lži Ginny Myers Sain

Kniha je nejzajímavější svou atmosférou. Děj jako takový se táhne, ač závěr je docela překvapivý, monotónní vyprávění hlavní hrdinky na zážitku míč nepřidá. Přesto má dílko něco do sebe a celkem hezky se čte.

Tedy četlo by se mnohem lépe, kdyby nebylo toho příšerného překladu.

06.03.2023 3 z 5

Jak je to doopravdy s počasím Jak je to doopravdy s počasím Monika Alžběta Svobodová

Velmi krásná a zároveň poučná knížka, která by neměla chybět v žádné dětské knihovničce.

06.03.2023 5 z 5

Liška Šiška v cukrárně Liška Šiška v cukrárně Iva Gecková

Půvabná pohádka o obživlých hračkách přináší nejen zábavný příběh lišky a jejích hračkových přátel, ale také recept na čokodort a několik ponaučení. Dětem se určitě bude líbit – minimálně jim dodá naději, že jejich zapomenutý plyšák někde zažívá velké dobrodružství. :)

90 %

01.02.2023 5 z 5

Únikovka: Tři záhadné dárky Únikovka: Tři záhadné dárky Eva Eich

Krásně graficky zpracovaný dětský gamebook s vánoční tematikou. Příběh se čte lehce, tak jak si dětská kniha zaslouží. Může posloužit i jako zábava pro celou rodinu - klidně jako netradiční adventní kalendář!

05.12.2022 5 z 5

Únikovka: Vánoční past Únikovka: Vánoční past Eva Eich

Originální knižní únikovka pro děti od 9 let. Dobrodružný, vánočně laděný příběh, krásné ilustrace a záludné hlavolamy jsou vhodným dárkem pro všechny zvídavce, kteří se nemohou dočkat Vánoc. Vhodné nejen jako skvělý dárek pod stromeček, ale třeba též jako netradiční adventní kalendář.

29.11.2022 5 z 5

Město uprostřed noci Město uprostřed noci Charlie Jane Anders

Půjdu tu proti proudu... Mně se kniha dost líbila. Je sice, pravda, poněkud pomalejší, ale zajímavá světem, postavami, které jsou jednoduše lidské, občas hloupé, dost chybující, ale své, s vlastním vývojem - ať dobrým směrem či špatným - a vlastně o té lidskosti kniha je. A taky o politikaření. O životě na cizí planetě. O touze někam zapadnout. O hledání sebe sama. O přátelství. Lásce. Nenávisti...

22.11.2022 4 z 5

Mají v nebi skleničky? Mají v nebi skleničky? Martina Preissová

Hodnotím mezi 3 A 3,5 hvězdami.

Knížka je to oddechová, milá, dost čtivá, protkaná jemným humorem i hlubšími myšlenkami, bohužel ale pozbyta výraznějších emocí, s plochými postavami a několika chybami (např. přání upřímné soustrast).

22.11.2022 3 z 5

Co napoví stromoví Co napoví stromoví Vladimíra Ottomanská

Moc krásná a naučná publikace pro děti všeho věku. Obzvlášť si ji oblíbí ty, které milují přírodu a stromy!

22.11.2022 4 z 5

Cestovatelská krev Cestovatelská krev Tereza Kučírková

Cestovatelská krev není vůbec špatnou prvotinou. Obsahuje širokou škálu pozoruhodných myšlenek, literárních narážek, komplikovaných vztahů i zajímavých postav - třeba Vespa ovládající vosy nebo samotný záporák, Victor Nazollo, který připomíná gentlemana a mafiána zároveň.

Věřím, že kdyby se titulu věnovalo více péče ze strany nakladatele (který se ke všemu na svých stránkách prezentuje nabídkou lektorských posudků ještě před samotným přijetím rukopisu a vydáním) - ať už se jedná o stylistickou, jazykovou či redaktorskou úpravu textu nebo o následnou reklamu - jednalo by se o zdařilý debut nadějné české autorky.

30.08.2022 3 z 5

Kouzla na obzoru Kouzla na obzoru Tereza Janišová

Tohle bylo moc příjemné čtení – a o dost vyzrálejší než jednička, co se týče stylu vyprávění.

Na rozdíl od Města čarodějů byla Kouzla na obzoru akčnější, protkané cizokrajnými vůněmi, kouzly i tvory a čtivější. Líbilo se mi, že nepokračují Kiařina dobrodružství, ale navazuje na ně její dcera.

Trochu rozpačitá jsem byla ze závěru, který na můj vkus působil až moc urychleně, a z korektury – ta bohužel pokulhávala i u prvního dílu.

Nicméně i tak se jedná o jedno z nejkrásnějších a nejpohádkovějších YA fantasy počinů, co jsem od našich autorů dosud četla. :)

13.07.2022 4 z 5

Odkaz popela Odkaz popela Matthew Ward

Odkaz popela je za mě celkem zdařilým, ač vcelku obsáhlým debutem. I navzdory zmatenému začátku, obzvlášť co se týká postav, a pocitu, že byste si jako čtenář zasloužili znát víc informací o světě, se to skvěle četlo. Bylo to svižné, akční a místy napínavé.

Je pravda, že kniha obsahuje dost zajetých klišé (intriky, mocenské boje, válečné konflikty, milostné pletky apod.), na druhou stranu je to podáno osobitým způsobem a má to své kouzlo.

Největší plus shledávám u postav a jejich vzájemně se proplétajících se osudů.

23.05.2022 4 z 5

Bohové a monstra Bohové a monstra Shelby Mahurin

Do prvního dílu jsem se bezhlavě zamilovala, druhý mi pak přinesl velké zklamání. Proto jsem se do tohohle dílu moc nehrnula a v podstatě čekala, až bude v akci jeho e-forma.

Nakonec nemůžu říct, že by se mi to nelíbilo. Ba naopak – byla to velmi emocionální jízda. Několikrát jsem se rozbrečela, což se mi při čtení dlouho nestalo, konečně jsem dostala zpět svou milovanou dvojici tak, jak jsem si ji zamilovala v jedničce, bavila jsem se, napětím si kousala nehty... ale taky jsem se nudila.

Obzvlášť konec, závěrečná bitva, na kterou v podstatě čekáte už od jedničky, byla dost... slabá. Uspěchaná a prostě divná. Neuvěřitelná. Bez emocí. Nebavila mě a navzdory slibnému zbytku mě zklamala.

Oproti dvojce je to ale pěkný díl. Kvalit a oblíbenosti jedničky to sice nedosáhlo, ale autorka si u mě napravila "poškozenou" reputaci fakt nezáživného prostředku série. Jako ukončení ryzí a opravdové lásky mezi čarodějkou a lovcem je to velmi uspokojivé.

(OT: Zajímalo by mě, kdy se nakladatelství zamyslí nad výraznou chybovostí ve svých knihách. Spousta čtenářů na to už mnohokrát upozornila a nepřijde mi, že by se to nějak závratně lepšilo. Kniha byla opět plná překlepů.)

03.03.2022 3 z 5

Kaziměsti Kaziměsti Martin Bečan

Váhám mezi 3-4 hvězdičkami, hlavně z toho důvodu, že jsem rozpačitá, komu je kniha vlastně určená. Zpočátku se totiž tváří jako YA, skoro pro tu mladí část, ale najednou zjišťujete, že ti podivně "slušně" mluvící puberťáci jsou vlastně vysokoškoláci. Myslím si, že by příběhu neuškodilo více surovosti, i v rámci té mluvy, v chování postav, v popisu města... Občas jsou tam sice náznaky, ale najednou to sklouzne zase do té až skoro "pohádkovosti" a já z toho byla místy lehce rozhozená.

Děj jako takový mi přišel trochu upozadněn, vlastně se to pořádně rozjede až ke konci (ten je skvělý mimochodem), stejně tak mi chyběly výraznější charakterové vývoje postav – nicméně v případě Kaziměstů mi to až tak nevadilo. Protože to byla jízda – lehce psychedelická, hodně působící na představivost. A krásně, vážně krásně se to četlo.

(Teď jsem si všimla štítku "prvotina" – tleskám autorovi, protože jen málokomu se podaří tak zdařilý a originální debut! Těším se na Hvězdopravce, kterého už mám doma taky, jen čeká, až jej otevřu.)

A ta obálka? Nádhera!

01.02.2022 4 z 5

Knihy od Holly Blackové mám ráda, ale o téhle tak nějak nevím, co si mám myslet. Čtivé to bylo, ano, námět se pohyboval na hranici zajímavý, zároveň nic vyloženě originálního. Trochu mi ta atmosféra připomínala zombie příběhy. Karantény, upírství považováno jako nákaza... Pro mladé super, pro sečtělejší čtenáře spíš oddechovka. Na jednu stranu klasická upířina, na stranu druhou se ti upíři nechovají moc... konzistentně. Určitě ne ti mladí. Lidé je zavrhovali, ale nakonec - krom chuti po krvi - nijak zvlášť výraznou proměnou neprošli (viz Adrien).

Co mě ale vyloženě iritovalo, byl vztah mezi Gavrielem a Tanou. Jasně, nějaké náznaky tam byly, ovšem ne takové, aby z toho bylo "miluji tě". Upřímně jsem ani nepochopila tu jejich první pusu.

Celé to působilo strašně střípkovitě, nedotaženě. Četlo se to lehce, jen to nebylo tak... strhující.

29.11.2021 3 z 5

Příště bez citronu Příště bez citronu Lucie Mečířová

Příště bez citronu je příběhem o lásce, přátelství a psychologii, zároveň také o boji s démony minulosti. Závažnost tématu znásilnění je v podstatě na denním pořádku žen i mužů z celého světa - a spousta z nich se o tom stále bojí mluvit, stejně jako Nancy.

Knížka se i navzdory těžkému tématu četla velmi dobře. Tempo vyprávění bylo svižné, ačkoliv občas až moc protkané vnitřními myšlenkami a rozbory hlavní hrdinky, bez kterých bych se osobně obešla. Nancy mě moc nenadchla, i když jsem její chování zcela chápala, a nakonec jí začala i fandit. Zato Lori jsem si zamilovala hned. :)

Líbil se mi nadhled, s jakým byl příběh psán, i humor, který se místy objevil.

Trochu jsem zápasila s milostnými scénami a určitě by chtělo zapracovat na korektuře, i tak se to ale četlo velmi dobře a knížka si rozhodně nezaslouží zapadnout.

Čeští autoři poslední dobou jen překvapují - v tom dobrém slova smyslu. :)

15.11.2021 3 z 5

Dcera zimy Dcera zimy Vladimíra Šebová

Tohle bylo skvělé od začátku do konce. Příběh byl jednoduchý a čtivý, dej měl spád (hlavně i díky časovým rovina, které se zde střídaly) a autorce se podařilo vybočit ze zajetých klišé tohoto žánru (YA fantasy).

Co oceňuji ze všeho nejvíc, je autorčina pečlivá průprava, tedy dohledávání slovanských bohů i postav, mýtů či pohádek - to propojené s jejím vlastním příběhem opředeným zajímavou atmosférou. (Jen mě zarazil ten cider aj. ve 12. stol. u Slovanů. :))

04.10.2021 4 z 5