Kočičáci Kočičáci komentáře u knih

Simonův kocour na toulkách Simonův kocour na toulkách Simon Tofield

Jako milovnice koček, která bydlí u deseti chlupatých, rozmazlených kočičích kožichů, musím konstatovat, že Simonův kocour je v pravdě geniální. Obávám se, že plně ji docení hlavně majitelé koček. Kocour se tentokrát vydává na toulky a objevuje krásy venkova. Některé skeče jsou vtipné víc, jiné méně, ale milé a úsměvné jsou úplně všechny. Doporučuji :-)

09.09.2019 5 z 5

Šelma Šelma Andrew Mayne

Šelma u mě trhla rekord... kniha na kterou jsem nejdéle čekala v knihovně, celých deset měsíců. Za tu dobu už jsem ji vlastně ani tak moc číst nechtěla :-)
Co se jí nedá upřít, je lehká čtivost, krásně zpracovaná obálka a skvěle propracované PR. No to je za mě asi tak vše. Pro běžného čtenáře je to možná dostačující, ale pro ty, kdo mají v žánru thrilleru a detektivky něco přečteno, to stačit nemůže.
Nudný hlavní hrdina, zabedněná policie, těch náhod a nesrovnalostí bylo vážně trochu moc.
Slabší průměr, další knihu od autora si nepřečtu.

08.09.2019 3 z 5

Nehanebné neviniatko Nehanebné neviniatko Dominik Dán

Úžasně napínavou kriminálku s dobrou zápletkou jsem opět četla jedním dechem. Pro mě je to naprosto uvěřitelně napsané, zcela reálně prožívám divoké časy devadesátých let v Našom Meste. Parta detektivů je pěkně sehraná, baví mě jejich požďuchování. Vražda studentky Moniky vyšetřovatelům rozkryje nečekané aktivity největších mocenských struktur. Jak už to v realitě bývá, i tady nakonec zvítězí moc nad zákonem... to nás může s..., ale to je asi tak všechno, co s tím uděláme.

08.09.2019 5 z 5

Liščí tanec Liščí tanec Lenka Chalupová

Liščí tanec je moje druhá kniha od Lenky Chalupové a opět jsem nadšená!
Spletitý rodinný příběh, který má své kořeny skryty v minulosti a jehož ústřední "postavou" je malá plyšová lištička. Stará maminka díky nemoci bilancuje svůj život a má přání vrátit se se svými dětmi na hájenku v hostýnských vrších. Toto setkání oživí bolavé vzpomínky a odstartuje události, které v rodině nenechají kámen na kameni.
Autorka skvěle vykresluje charaktery postav... a to tak, že z Hynka se mi dělalo zle.
Musím také přiznat, že je velmi milé číst knihu, která se odehrává ve vám dobře známém prostředí.
Opět výborné čtení, ráda doporučím.

19.08.2019 5 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Miluji Saturnina ve filmové podobě, viděla jsem ho nesčetněkrát a vždycky se královsky bavila. Možná pro tu dokonalou filmovou podobu jsem neměla velkou potřebu sáhnout po knize.
Chyba lávky... Kniha je stejně dokonalá jako film. Všechny postavy jsem viděla v živých barvách a to můj zážitek ještě umocnilo. Zábavný příběh s milými postavami, vyprávěný kouzelnou češtinou a s bezpočtem českých přísloví. Kdo má rád inteligentní humor, bezpochyby si přijde na své. Skvělé, vřele doporučuji!

19.08.2019

Už měkoně vyvádějí Už měkoně vyvádějí Dagmar Urbánková

Útlá knížečka, plná dětských omylů, doplněných trefnými ilustracemi. Já jsem se v nich úplně nenašla, ale připomněly mi moje vlastní přebrepty. Milé...

29.07.2019 3 z 5

V klubíčku štěstí V klubíčku štěstí Anna McPartlin

V klubíčku štěstí je příběh nabitý emocemi. Maisie toho má na hrbu naloženo víc, než běžný jedinec dokáže zvládnout - prošla týráním od manžela, zůstala sama se dvěma dětmi a ještě se úžasně stará o stárnoucí maminku s alzheimerovou chorobou. No a aby toho nebylo málo, její syn Jeremy zmizí.
Maisie jejich příběh vypráví s dvacetiletým zpožděním a i přesto, že jsem věděla, jak to dopadne, celou dobu jsem se tomu zdráhala uvěřit. Nejsem žádná velká plačka, ale slzy se mi při čtení spouštěly v pravidelných intervalech tak nějak samy...
Každému, kdo je rodičem, tuto knihu doporučuji, protože to poselství, které nese, je opravdu důležité. Nemějte předsudky, buďte tolerantní, neb nevíte, jak to vaše dítě ovlivní při formování jeho vlastního života.
Smutné, přesto nadějeplné, doporučuji!

28.07.2019 5 z 5

La Loba La Loba Alan Russell

A Cold War - Studená válka... originální název tento mrazivý aljašský příběh vystihuje naprosto dokonale. Panebože to bylo tak napínavé, že jsem nemohla knihu odložit.

Úžasně vystavěné - linka Niny a jejího věznitele Mattvyeda daleko v pustině, prokládaná linkou vyšetřování jejího zmizení, vás udržuje v neustálém pozoru. Zároveň vás okouzlí popisy kouzelné, nedotčené aljašské přírody a zálesáckého umění přežít v tak nehostinné krajině.
Ninu nelze než obdivovat, že i po tom utrpení co přestála, bude schopná plánovat únik... nezle jinak, než jí fandit. Poslední rozporuplnou pasáž stoprocentně vykompenzuje grandiózní závěr, který ve vás zvedne emoce.
Nemohla jsem se dočkat objasnění českého názvu La Loba - dobrá volba - velice chválím nádhernou obálku.
Také musím ocenit zajímavě použitou báseň od Roberta W. Service - Zpopelnění Sama McGee - příběhu dodává šmrnc.

"V slunci půlnočním muž někdy spáchá čin
podivný, když o zlato se rve.
Tajemné zkazky zní na stezkách polárních,
z nichž v žilách tuhne krev.
Polární zář, to sotva je špás,
zvláštní úkazy ji provází,
ale největší taj viděl jezerní kraj,
kde jsem zpopelnil Sama McGee."

28.07.2019 5 z 5

Krásné tajemství Krásné tajemství Louise Penny

V Krásném tajemství se poprvé po sedmi dílech nepodíváme do milované vesničky Three Pines... ale není to vůbec na škodu, mně změna prostředí prospěla. Autorka nás zavede do tajemného kláštera Saint-Gilbert-Entre-les-Loups, kam vrchní inspektor Gamache se svým zástupcem Beauvoirem přijedou vyšetřovat vraždu jednoho ze čtyřiadvaceti mnichů. A nebyla by to Louise Pennyová, kdyby příběhu nedala hlubší rozměr a tím je tentokrát úchvatný gregoriánský chorál. I přesto, že o něm jenom čtete, slyšíte ho opravdu znít a to v průběhu celé knihy. Asi mezi námi nebude moc těch, kteří by si ještě chorály nepustily na yt jako kulisu. Postavy mnichů, jejich klášterního života a studium chorálů jsou velmi poutavě popsány.
Celému ději dodávají na dramatičnosti pletichy vrchního komisaře Sureté Francoeura a snahy o rozkol mezi Armandem a Jean Guyem. Opravdu velmi dramatické vyvrcholení, které nedá dlouho čekat k přečtení dalšího dílu...
Opět skvělé, vřele doporučuji, prostě moje srdcovka!

27.07.2019 5 z 5

Na obtíž Na obtíž Colleen Hoover

"Každá chyba si nezaslouží následek. Některé si zaslouží jen odpuštění."

Opět úžasný počin od skvělé Colleen Hoover.
Ač je to opět příběh z kategorie YA, sáhnout po něm může každý a nebude zklamán.
Tentokrát autorka uchopila vážné téma deprese a (ne)komunikace v jedné ne úplně standardně uspořádané rodině, která žije na jedné hromadě v prostorách bývalého kostela, pracovně nazývaného Dolar. Hlavní aktérka Merit je ta, na kterou se sypou všechna rodinná tajemství a ona je v sobě drží, aby neublížila ostatním. Bohudík to všechno bouchne zavčasu a to přítomné donutí si věci vyříkat.

"Nejsou to problémy, kvůli kterým spolu lidi přestanou komunikovat, ale neochota o těch problémech mluvit."

Celým příběhem se samozřejmě táhne krásná milostná nitka mladé lásky mezi Merit a Saganem. Ach... krásné čtení, doporučuji, jako všechny autorčiny knihy!

08.07.2019 5 z 5

Jen aby, řekla moje žena Jen aby, řekla moje žena Michael Třeštík

Já osobně hodnotím průměrně. Psáno formou krátkých glos, takže číst nejde v kuse, ale po částech a na to já úplně nejsem stavěná. Něco je opravdu vtipné, něco méně a něco vůbec. Své čtenáře si určitě najde.

03.07.2019 3 z 5

Mlýn Mlýn Michal Vaněček

Příběh bratrů Františka a Karla Hadrbolcových a jejich rodného holtovického mlýna vás prostě dostane. Prožijeme s nimi celé jedno století, ve kterém zažili dvě války, několik režimů a spoustu nátlaku a útrap. Dali otci slib, že mlýn zůstane jejich a ten taky dodrželi. Obdivovala jsem je pro jejich pevný charakter, sílu a odhodlání, kterým se slibu zhostili.
Doba se několikrát změnila, ale lidi (bohužel) zůstávají pořád stejní.
"Změníš možná režim, ale lidi ne. Svobodu si musíš vybojovat a mít ji v sobě."
Jak říká Karel, k čemu nám budou vrácené lesy a pole?
"Čas. Vzali jste nám čas. Čas svobody." ten nám už nikdo nevrátí...
Strhující příběh o statečných lidech, kteří se ubránili světu. Doporučuji!

02.07.2019 5 z 5

Vyhlídka na věčnost Vyhlídka na věčnost Jiří Kulhánek

Že v peklo nevěříte a jako vůbec se ho nebojíte? Fakt? Tak po přečtení Vyhlídky jisto jistě změníte názor...
Byl to fičák, člově by nevěřil, že se do jedné knížky dá naprat tolika věcí a zajímavých postav - počínaje panem L alias Devlinem, Ádou, všemi strýčky - Hermym, Heinnym i Pepim a jejich wermacht zombie armádou a samozřejmě Janem a zbývajícím Nočním klubem - hlavně díky za romantickou linku se zelenookou Karolínou , ach...
Prostě fantasmagorie každým coulem! Užijte si tuto ďábelsky pekelnou jízdu!

02.07.2019 5 z 5

Dopisy, které nikdo nečetl Dopisy, které nikdo nečetl Iona Grey

Připravte se na těžkou romantiku, nad dojemným příběhem Stelly a Dana vám bude srdce usedat. Jejich vášnivá láska propukne v období druhé světové války a svého osudového naplnění se dočká až za několik desítek let. Dopisy, které Dan psal Stelle jsou nádherné, naprosto jedinečné. Jejich obsah nám zprostředkuje Jess, která je objeví v opuštěném domě. Díky nim začne rozplétat dávnou minulost a také řešit svoji přítomnost. Celý příběh vygraduje do velmi emotivního konce. Vřele doporučuji romantickým duším.

02.07.2019 4 z 5

Smrtící tajnosti Smrtící tajnosti Robert Bryndza

Bryndzovy knihy mají pouze dvě chyby - že na ně dlouho čekáte a potom je v mžiku přečtete!
Opět detektivka, kterou neodložíte, dokud nejste na konci. Tentokrát Erika se svým týmem vyšetřuje smrt mladé tanečnice, která byla brutálně ubodána na prahu vlastního domu. Překvapivě se v jejím okolí najde několik osob, které mají důvod dívku nenávidět a přát si její smrt. Závěr je na můj vkus trošičku přitažený za vlasy, proto tentokrát jedna hvězda dolů.To ovšem nic nemění na skutečnosti, že se na další knihu už teď těším.
Asi využiji kontaktů na autora a napíšu mu, aby konečně Erice dopřál trochu štěstí i v osobním životě, no řekněte sami, šestá kniha a pořád nic!

01.07.2019 4 z 5

Rakvičky Rakvičky Irena Dousková

Musím přiznat, že kniha ve mě rozproudila emoce a vyvolala otázky. Například o čem to sakra vůbec je? Proč je Róza taková nesympatická kravka? Lítost nad nebohou nemocnou Péťou. Nuda nad Tomášovými dopisy a úryvky jeho románu...
Na čtení jsem se vůbec netěšila a chtěla jsem mít knihu rychle za sebou, musela jsem se držet, abych nepřeskakovala Tomášovy výlevy.
Abych nebyla úplná mrcha, tak musím uznat, že pár vtipných pasáží tam bylo a že autorka opět velmi trefně vystihla dobu socialismu (na to je vážně machr).
Dle mého názoru i dvacetileté slečny by mohly mít už dostatek rozumu na to, aby sebe sama hledaly poněkud smysluplněji...

14.06.2019 2 z 5

Darda Darda Irena Dousková

No jasně že to není ta samá Helenka jako v Budžesovi! Páč má o pětatřicet let víc, žije v jiný době, právě na ni dolehla krize středního věku a v životě se jí sere co může... aneb chytá jednu dardu za druhou.
Bojuje s nemocí, opouští divadlo a vyrovnává se s odchodem manažera Dardy. Není to lehký boj, a právě proto, že si to musí prožít a odtrpět, je to o moc víc uvěřitelné, takové fakt ze života. I přes to všechno ji neopouští její lehce ironický humor a životní nadhled.
Lamovelbloudí básničky příběh krásně šperkují.

Velbloudi a lamy

Starý lamy až jsou rády
když maj aspoň kamarády

12.06.2019 4 z 5

Čas vlků Čas vlků Elisabet Nemert

"Svoboda je drahocennost a její hodnotu si neuvědomíme, dokud ji neztratíme."

Válečných románů není a nikdy nebude dost. Je potřeba si neustále připomínat, jak moc zlé to bylo. Tentokrát dobu druhé světové války prožijeme na severu Evropy ve Švédsku, které ač bylo neutrální, válku prožilo v kleštích okupovaných zemí. Naštěstí o to více mohlo podávat pomocné ruce.
Mrazivý příběh nám zprostředkují sourozenci Nils a Magdalena s jejich životními partnery Vivecou a Carlem-Magnusem. Díky každému z nich se dozvíme, jak válka na severu probíhala, jak byli lidé odvážní a jak se snažili pomáhat druhým, i když jen třeba maličkostmi... a právě o to v životě jde, být lidský, láskyplný, nebát se věřit, mít charakter, nebýt slepý vůči utrpení, stát si za svým názorem... že to je klišé? Ano, dost možná ano, ale hned by bylo na světě veseleji, kdyby tyto vlastnosti převažovaly nad zlem, strachem a nenávistí.
Symbolika vlčího příběhu dokonale doplňuje celý děj. Krásné a dojemné. Doporučuji.

12.06.2019 4 z 5

Nejdelší cesta domů Nejdelší cesta domů Sabina Zelená

Velmi emotivní příběh mladé dívky, která v nefunkční rodině prožila dětství bez lásky. Už svým narozením překazila své matce slibnou právnickou kariéru a ta jí to za celý život neodpustila. Bohužel Jindřišce na bedra spadla i vina za smrt svého mladšího brášky a to její vztah s rodiči zabilo úplně. Naštěstí nachází útočiště u své milované tety Zlatky, která úspěšně její chmury rozhání a snaží se jí vynahradit odpíranou rodičovskou lásku. Ve zlomovém životním okamžiku se vydává na putování, díky kterému doufá, že nalezne novou životní cestu.
Je to citlivý příběh o uzdravení zraněné duše, s velmi sympatickou hrdinkou, kterou si čtenář zamiluje pro její houževnatost, srdečnost a láskyplnost. Jednoduše vás chytí za srdce.

Více v mé první životní recenzi :-)

06.06.2019 5 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

"Nemůžu ji v tom nechat. Je ještě tak malinká." ... "Jakoby matka odklopila víko rakve, do které mě zaživa pohřbili. Světlo z předsíně ze mě smylo zatuchlý zápach z kamenné kobky. Matka přišla zachránit svou dceru."

Emoce s vámi budou cloumat, připravte se na to!
Sisi nám postupně poodhaluje svůj osud, který ji dovedl do šumavských lesů, na její vyšlapanou houbařskou stezku, do její zatuchlé chalupy, kde se cítí nejbezpečněji.
Jedovaté houby bývají na pohled nejkrásnější, stejně tak na oko dokonalý muže být rodinný život vážené rodiny... nenechte se mýlit, i takovýto život může mít prohnilé podhoubí a smrtelné účinky.
Matčina smrt znovu rozhýbe Sářin život a donutí ji čelit realitě, kterou při houbaření úspěšně potlačuje. Jak se s tím Sisi popere, si musíte přečíst!
Houbařka je velký a silný román o temném osudu jedné rodiny a jejich traumatických vztazích. Doporučuji!

31.05.2019 5 z 5