Kočičáci Kočičáci komentáře u knih

Závity ulit Závity ulit Martina Málková

Tento příběh se zdánlivě jeví jako úplně obyčejný, žádné hluboké osudy nebo zvraty. Ale! Je napsán tak neobyčejně, vtipně, svižně a svěže, že se vám musí líbit.
Už v začátku knihy jsem chtěla vraždit. Tchyni Sofii. No mě by to bytu bez klepání vlezla vážně jenom jednou. A ten její Miláno, to je taky dáreček! Naštěstí Martu podvede a ta se rozhodne začít znovu. Pod křídlo ji opět vezmou manželé Bráškovi, u kterých léta bydlela v zahradním domku. Profesně se posune taky, z učitelky autoškoly na osobního řidiče Pedra lorda Voldemorta. A najednou jí osud začne malovat nové zítřky a přidávat rýhy a závity na ulitě.

"Ťukanec od motyčky v závitu... to je taková šnečí filozofie. Šnek se taky nemůže zbavit své potlučené ulity. Jako se lidi nemůžou zbavit své minulosti."

27.02.2019 5 z 5

Vitka Vitka Kateřina Tučková

Úžasný příběh o pozoruhodné ženě. Ruku na srdce, kdo z nás znal jméno Vítězslava Kaprálová, než se ho autorka rozhodla připomenout v divadelní hře?
To se mi na tvorbě Kateřiny Tučkové moc líbí, že nás nenásilně a poutavě seznamuje s různými osudy z naší historie. Děkuji za to!
Je až neskutečné, kolik toho Vitka za její krátký život stihla! Komponování, dirigování, Praha, Paříž, Londýn, milenci, snoubenci, manžel... jako kdyby věděla, že si musí život užívat naplno, že bude mít omezený čas. Bavil mě její ostrý jazýček, i to, jak se nepárala s autoritami, jak uměla všechno krásně prožít a vychutnat. Krásný byl její vztah s Bohouškem, jejím Špalíčkem.
Opět bravurně zachycený osud jedné neobyčejné ženy.

26.02.2019 5 z 5

Zbytky iluzí Zbytky iluzí Jitka Prokšová

Tento krátký příběh ve mě zanechal silné pocity, které se mnou cloumají. Z klasického výročního setkání spolužáků z výšky, se na samotě zapadané sněhem stane jedno z těch, na které nikdo z nich nezapomene. Už tak těžce životem zkoušená Týna musí čelit odplatě, kterou jí nachystal ukřivděný spolužák. Ááááá, ještě teď zuřím... Naštěstí nejsou všichni chlapi stejní a boží mlýny melou, sice pomalu, ale jistě.
Pro mě první zkušenost s autorkou, těším se na další knihy, dobrých českých spisovatelů není nikdy dost!

26.02.2019 5 z 5

Kecy, kecy, kecičky Kecy, kecy, kecičky Karin Krajčo Babinská

Považovala jsem se za fanynku kapely Kryštof, ale až u této knihy jsem zjistila, že jsem jen taková poloviční fanynka :-) A protože mám Richarda Krajča vážně ráda, tak jsem se rozhodla, že se do knihy pustím, no co, maximálně ji odložím, ne? Neodložila. Sice jsem ji četla na etapy a prokládala jinými žánry, ale dočetla jsem! A stala se ze mě informovanější fanynka :-D
Karin píše čtivě, Richard velmi vtipně glosuje - bez těchto vpisků by to nebylo ono, celkově je kniha velmi pěkně zpracovaná. Povedené dílko. V knihovně ji mít nemusím, ale minimálně pro rodinu Krajčů budou mít tyto vzpomínky za dvacet let určitě velkou hodnotu.

26.02.2019 4 z 5

Slepá bába Slepá bába Jarmila Pospíšilová

Slepá bába je moje prvotina od Jarmily Pospíšilové a musím říct, že jsem mile překvapena. Bylo to velmi příjemné, lehce napínavé čtení. S advokátkou Terezou si někdo hraje na slepou bábu a znepříjemňuje jí její stereotypní život. Jak daleko to Tereza nechá zajít? Čtěte!

22.02.2019 4 z 5

Sběratel očí Sběratel očí Sebastian Fitzek

To bylo opravdu napínavé od začátku do konce! Čekejte dobře vymyšlený, propracovaný příběh, který se těžko odkládá. Bývalý policista, nyní novinář Alexandr Zorbach, je zatažen do poslední sériové vraždy o které píše reportáž a zničehonic se stává hlavním podezřelým. Do případu se zamotá slepá fyzioterapeutka Alina, která má jasnovidecké schopnosti a pomáhá při pátrání po unesených dětech. Postupně se také dozvídáme důvody, které pachatele vedou k jeho činům.
Velice oceňuji, jakou si dal autor práci se zjišťováním informací o světě nevidomých... Jak se cítí, co jim vadí, jaké to je, žít neustále ve tmě... Líbilo!

21.02.2019 4 z 5

Srpen s bejbinkou Srpen s bejbinkou František Nepil

Pan Nepil je prostě pan Vypravěč. Humorné a zároveň poetické vyprávění o rodinném cestování se starou Pragovkou po Jugoslávii a Rakousku. Chvílemi se vám bude tajit dech, jestli se bejbinka rozpadne hned, nebo až za chvíli, chvílemi vás rozesmějí rodinné slovní přestřelky.

"Člověče, voni ucházej, ne?"
"To není možný, nový matrace?" ....
"Heleď víš co? Já budu spát a ty mi přidržuj u huby šlahounek do tý doby, než začnou kokrhat kohouti. Jak budu dejchat, budu to automaticky nafukovat. A už mě nebuď!"

Kdo zažil tuto dobu, určitě zavzpomíná, jaké to tehdy bylo složité, vycestovat "jen" do Jugoslávie a ještě k tomu přes Rakousko!!! Nabalit stan, matrace, vařič, instantní polévky, trvanlivé salámy, nezapomenout deky a baterku! A přesto, kdo z vás to prožil, věřím, že nikdy nezapomene...

Krásné bylo, jak autor na vyprahlém jadranském pobřeží vzpomíná na svěží, šťavnatou českou zeleň...
"Naší skutečnou národní barvou je zelená, a ne jedna zeleň, ale desítky, a snad stovky odstínů různých zelení: hebká zeleň našich palouků, důstojná zeleň smrkových hvozdů, nazlátlá zeleň lipových alejí, modrá zeleň měděných borovic, něžná zeleň modřínů, veselá zeleň mladého osení i jinovatková zeleň elegantních jedlí. Jiná je vosková zeleň brčálu a citrónová zeleň vrb, a jiná vojenská zeleň trnkových keřů."

Naprostá nádhera!

15.02.2019 5 z 5

Cela číslo 17 Cela číslo 17 Dominik Dán

Život nám chystá plno překvapení a zvratů. Jeden takový velotoč se přihodil i matematickému profesorovi Kamilu Puskailerovi. A to tak, že se dostal do kriminálu na celu č. 17 mezi opravdové vrahy (Gogo, Scink a Pukoš - to mluví za vše). O tom, jak je to drsné prostředí nám popisuje první část knihy, kde jsou velmi věrně vylíčeny praktiky ve vězení. Naštěstí se Kamilovi díky jeho vědomostem dostane malého privilegia a časem se dostane do mírnějších podmínek. Tak vzniknou jeho paměti, které odkrývají celý případ v pravém světle. Na scénu se dostává dvojka oblíbených detektivů a na vlastní pěst začnou pátrat v minulosti a odhalovat pravdu. Příběhy se krásně propojí a na povrch vyplují ještě horší zvěrstva, než jsme ochotni si představit.
Má to švih, napětí a je to naprosto skvělá detektivka se vším všudy. Autor opět nezklamal! Vřele doporučuji.

15.02.2019 5 z 5

Anna ze Zeleného domu Anna ze Zeleného domu Lucy Maud Montgomery

Já jsem vyrostla na dobrodružných knihách, proto mě bohužel příběh Anny v mládí minul. Už pětadvacet let nejsem cílová skupina, ale stejně jsem příběhem naprosto okouzlena. Líbilo se mi úplně všechno, rusovlasá pihovatá Anna, vesnička s poetickým názvem Avonlea, úžasné popisy kanadské krajiny. Moc Anně závidím její fantazii, která z obyčejných míst a věcí vytváří neobyčejné - Sněhová královna, alej Milenců, Stříbrné jezírko, údolí Fialek, Divoká rokle, Rusalčina bublina, Strašidelný les - všechna tato místa jsem viděla v živých barvách a moc ráda bych je poznala.
S Anninou upovídaností a jejími ztřeštěnými kousky se prostě nudit nebudete!

"A teď už přestanu mluvit, Marie."
"No, chválabohu," vzdychla si Marie ulehčeně. :-)

10.02.2019 5 z 5

Němý křik Němý křik Angela Marsons

"Zkoušela křičet, ale jediné, čeho dosáhla, bylo ticho."
Perfektně vystavěný, napínavý příběh, kde se současné vraždy propojují s vraždami z minulosti. Přijít na kloub tomu všemu se snaží detektiv Kim Stoneová. Je ostrá jak žiletka, pěkná tvrďačka, ale taky dobrá šéfka a skvělý detektiv. I zbytek vyšetřovacího týmu vypadá sympaticky. Pojďte s nimi zjistit, kdo brutálně zavraždil dívky z dětského domova a kdo nechce nechat vraždy nepotrestané. Vraha jsem tipovala na několikrát, a stejně se nepodařilo, klobouk dolů! Další díly si určitě nenechám ujít.

08.02.2019 5 z 5

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

"Smrt není opak života. Smrt už je v našem životě skrytá."

Smrt jde s tímto melancholickým příběhem ruku v ruce. Tóru Watanabe je mladý student, kterému po sebevraždě jeho nejlepšího kamaráda zůstane jen láska ke Kizukiho partnerce Naoko. Zůstává jí oporou v těžkých chvílích, kdy se Naoko potýká s depresemi v horském sanatoriu. Toto silné pouto nedokáže přetrhnout ani rodící se láska k Midori. Moc se mi líbila Reiko, její pohnutý osud a její hra na kytaru.
Knihu autor napsal před více než třiceti lety, avšak hlavní motiv je naprosto nadčasový. Pro mě mělo velké kouzlo i japonské prostředí, které je mi neznámé. Beatlesáckou písničku Norwegian wood oproti tomu znám velmi dobře a několikrát za četbu mi zněla jako kulisa.
Je to velmi smutný příběh, přesto plný naděje. Silné a krásné.

"Neboj, Tóru, to nic není. To je jenom smrt."

08.02.2019 4 z 5

Kniha vzpomínek Kniha vzpomínek Rowan Coleman

"Láska přetrvává. Láska si nás pamatuje. Láska zůstává, i když tady už nejsme."

Ano, je to příběh hlavně o lásce, je lásky plný. Lásku si nejvíc uvědomíme, když ji začneme ztrácet.
Claire už bohužel nezbývá moc času v boji s ACH, proto začne psát knihu vzpomínek, dokud jí ještě paměť slouží. O své vzpomínky se dělí i všichni členové domácnosti. Vzejde z toho opravdu krásný, dojemný příběh, na který jen tak nezapomenete, protože je plný emocí. Ukazuje, jak je důležité, mít kolem sebe rodinu, aby vás měl v těžkých chvílích kdo podržet.

"Jsi moje dítě, moje dcera, moje malá holčička. Nezáleží na tom, jak jsi velká nebo kolik je ti let, pořád budeš moje milované dítě. Nikdy tě neopustím, Claire. Nikdy, co živa budu."

02.02.2019 4 z 5

Bílé kosti Bílé kosti Graham Masterton

Dobře mi tak. Už sám název samozřejmě napovídá, že to bude drsné čtení. No asi jsem nečekala, že scény budou popsány tak brutálně detailně. Na to mě úplně neužije.
Ale... napínavé a čtivé to bylo. Komisařka Katie byla sympaťačka - hned v prvním díle série dostala tedy řádně zabrat! Také jsem si rozšířila obzory v keltské mytologii, o Morganě si určitě ještě něco dohledám. Občas jsem se ovšem ztrácela v množství doprovodných postav, a to nemám moc ráda. Jako "stará protřelá detektivka" jsem šíleného vraha tipla ve velkém předstihu. Dalším dílům dám zelenou.

30.01.2019 4 z 5

Den, kdy jsem tě ztratila Den, kdy jsem tě ztratila Fionnuala Kearney

Každý to známe, některé dny máme horší, jiné lepší, většina z nich je průměrných. A potom jsou dny, které si nikdo z nás nepřeje prožít, protože v tyto dny se nám většinou změní život od základů.
Pro Jess to byl jeden prosincový den, kdy se jí život sesypal jak domeček z karet. Den, kdy přišla o dceru Annu. A aby toho nebylo málo, tak Annina smrt odstartovala sled událostí, které v jejich rodině nenechaly kámen na kameni.
Až odkryjete všechna tajemství, zjistíte, že na světě není nic silnějšího, než bezpodmínečná mateřská láska.
"Prostě jí neříkej sbohem. Měj ji v sobě stále."

27.01.2019 4 z 5

Pí a jeho život Pí a jeho život Yann Martel

A já jsem uvěřila. Ne v Boha, ale v příběh. Zcela jednoduše řečeno, zbaštila jsem to i s navijákem.
Celou dobu jsem byla s Pí a Richardem Parkerem na lodi, žíznila jsem s nimi, držela jim palce na každý úlovek, radovala se s nimi z plovoucího ostrova, doufala že přežijí oba. Richard mě na závěr trošku naštval, že odešel bez rozloučení... ale co už, kočky jsou prostě takové.
Kdo si to nechce nechat vzít, tak prostě jen nečtěte doslov překladatele (ač je naprosto skvěle napsaný).

"Povznést se znamená padnout a padnout znamená povznést se... Čím víc jste na dně, tím výš chce vyletět vaše mysl."

23.01.2019 5 z 5

Dvojitý kříž Dvojitý kříž Chris Carter

Tak jsem se ke Cartrovi taky konečně dostala, hezky pěkně od začátku od prvního dílu... a mám několikanásobnou radost. Jednak protože to bylo skvělé, napínavé čtení, a taky protože mám nové oblíbené vyšetřovatele - Hunter s Garciou u mě zabodovali - a nakonec hlavně proto, že mám celou sérii před sebou a mám se na co těšit... jak málo ke štěstí stačí!
Samotný příběh vás vtáhne do děje, nutí vás číst a číst, je skvěle vystavěný a důmyslně propracovaný, závěr vás dostane do kolen. Paráda!

23.01.2019

Chladnokrevně Chladnokrevně Robert Bryndza

Jako vášnivá čtenářka detektivek všeho druhu, musím (ač nerada) přiznat, že pár úletů se tentokrát autorovi podařilo. Ovšem po Bryndzových knihách sahám hlavně proto, že mě baví, čtou se samy a mají originální příběhy. Proto nebudu hnidopich a nad drobnými nedokonalostmi zavírám oči.
Šéfinspektorka Erika je tentokrát ještě ostřejší než obvykle, autor jí dává pěkně zabrat. Snad se příště dočkáme nějakého posunu a bude jí dopřáno více lásky.
Samotný příběh psychopatického Maxe a snadno ovlivnitelné Niny, kteří brutálně masakrují všechny nepohodlné osoby okolo sebe je vážně napínavý až do samého konce. Opět jsem slupla jako malinu. Doporučuji!

23.01.2019 5 z 5

Světelný klam Světelný klam Louise Penny

Jak to ta zapadlá vesnička jenom dělá, že produkuje tolik mrtvol? Ovšem co bychom si bez svých oblíbenců počali, že?
Tentokrát se budeme s vrchním inspektorem a jeho týmem motat v uměleckých kruzích, protože mrtvá žena, nalezená během oslavy Clařiny výstavy, neleží v jejím okrasném záhonku jen tak náhodou. Podezřelých bude víc než dost, stačí si jen vybrat.
Také se nám hezky rozvinou i další vztahy našich oblíbenců. Zda odpustí Olivier Armandovi, jestli se Jean Guy odhodlá a otevře své srdce Annie, jestli to všechno ustojí Clara a Peter a konečně jestli se té ožralce Ruth vrátí její milovaná Róza...
Pokračování dalšího příběhu ze série si nemůžete nechat utéct!

06.01.2019 5 z 5

Ke dnu Ke dnu Anna Bolavá (p)

Ano, je opravdu jiná než autorčina prvotina.
Tentokrát neucítíte vůni bylin, ale zatuchlé bahno močálu, vlhkou mlhu a smrad drůbežárny. Připravte se na to a počítejte s tím.
Prožijete lidské příběhy plné bolesti, smutku, opravdovosti. Většina hrdinů není sympatická, potýkají se svými duševními problémy a schovanými strachy. Ale jsou tak skuteční, uvěřitelní. Slizký reportér, hnusné sestřičky ve strachovské nemocnici, bláznivá babka Bartáková s prázdným kočárkem, tvrďácká Milada se svými kuřecími šichtami, vystrašená Hanka s barevnými dny i malá Aňa se svými kamínky a hřebenem.
Jak to dopadne? Kdo z nich si sáhne až dno, kdo se dokáže odrazit a koho dno nepustí?
Skvělé, doporučuji!

Ticho nemá ozvěnu Ticho nemá ozvěnu Zdeněk Hanka

Zdeněk Hanka opět napsal výbornou knihu, která zaujme čtenáře napříč generacemi. Tentokrát uchopil témata únosu dětí a rizika internetového prostředí.
Hrdinka Jill se nachází v citlivém věku, kdy je komunikace s rodiči velmi těžká. Skrývá před nimi svoje pocity, touhy a bohužel i internetovou komunikaci, která ji přivede do potíží. Linie příběhu před únosem nám vykreslí dívčino školní a rodinné prostředí a také její úspěchy se začínající kapelou. Ve druhé linii s Jill prožíváme těžké chvíle s jejími únosci. Je to opravdu napínavé čtení, které vám nedovolí knihu odložit. Snad jen konec mi přišel příliš rychlý...
Kniha nás přinutí se zamyslet nad spoustou otázek - a to jak z pohledu náctiletého tak z pohledu rodičovského.
Opět doporučuji a těším se na další autorův počin.